Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 06:10

Mistreti la panda

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Mistreti la panda

Mesajde Mihutz23 pe 23 Oct 2008, 10:46

Salut la toata lumea,

Eu m-am gandit sa aflu si eu cum se misca in teren....mai ales cand trec pe la groapa cu namol...asa ca am amplasat o camera pentru asa ceva....si iaca ce am "scos" in 2 zile:

Imagine
By mihutz23, shot with Moultrie Game Camera at 2008-10-23

Imagine
By mihutz23, shot with Moultrie Game Camera at 2008-10-23

Imagine
By mihutz23, shot with Moultrie Game Camera at 2008-10-23

Imagine
By mihutz23, shot with Moultrie Game Camera at 2008-10-23

Imagine
By mihutz23, shot with Moultrie Game Camera at 2008-10-23

Imagine
By mihutz23, shot with Moultrie Game Camera at 2008-10-23

Imagine
By mihutz23, shot with Moultrie Game Camera at 2008-10-23

Imagine
By mihutz23, shot with Moultrie Game Camera at 2008-10-23

Imagine
By mihutz23, shot with Moultrie Game Camera at 2008-10-23

Imagine
By mihutz23, shot with Moultrie Game Camera at 2008-10-23
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Mesajde Alin3006 pe 23 Oct 2008, 11:39

Foarte tare. Si ce porci!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde newuser pe 23 Oct 2008, 11:45

ce n-as da "camera" sa fiu......
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Mesajde Vechio pe 23 Oct 2008, 11:47

Suuuper! Fain să le şti ora de toaletă :D .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde cios29 pe 23 Oct 2008, 13:16

Ma duc sa fac si eu o groapa cu namol si motorina...super tare faza....nu ti-a fost frica ca ramai fara camera...daca ti-o mancau porcii.....acum autorizatie si asteapta-i
tinta localizata
cios29
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 25 Sep 2008, 17:45
Locaţie: Navodari

Mesajde Mihutz23 pe 23 Oct 2008, 13:21

cios29 scrie:Ma duc sa fac si eu o groapa cu namol si motorina...super tare faza....nu ti-a fost frica ca ramai fara camera...daca ti-o mancau porcii.....acum autorizatie si asteapta-i


Salut,

De mancat, no mananca ei.....cu tiganii care fura lemne mie cam teama,....dar groapa de namol este la circa 150 m de canton, asa ca este ceva mai ferita.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Mesajde adrian_ppp pe 23 Oct 2008, 15:22

Mihutz23 scrie:
cios29 scrie:Ma duc sa fac si eu o groapa cu namol si motorina...super tare faza....nu ti-a fost frica ca ramai fara camera...daca ti-o mancau porcii.....acum autorizatie si asteapta-i


Salut,

De mancat, no mananca ei.....cu tiganii care fura lemne mie cam teama,....dar groapa de namol este la circa 150 m de canton, asa ca este ceva mai ferita.



brava nene
frumos
nu ai nici un binoculu cu infrarosu s afacem o noapte panda ( adica sa admiram)
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Keiler pe 24 Oct 2008, 09:24

Faina faza!
In curand o sa amplasam si arma in copac, dam clic pe mouse si ne ducem dupa porc. :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde ssteffan pe 24 Oct 2008, 12:14

Keiler scrie: si ne ducem dupa porc. :lol: :lol: :lol:


si de ce ... sa ne ducem dupa el... :wink: :lol:
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Mesajde bogdanm pe 24 Oct 2008, 12:17

Mihutz, faine pozele.
Spune-ne mai multe despre camera respectiva, te rog.
@others,
voi vreti sa aveti asa ceva, fac pariu...
Imagine
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Mesajde puscasu pe 25 Oct 2008, 16:11

bogdanm scrie:Mihutz, faine pozele.
Spune-ne mai multe despre camera respectiva, te rog.
@others,
voi vreti sa aveti asa ceva, fac pariu...


Draga Mihutz si eu sunt foarte interesat de camera.
Mi-ar place sa fac ceea ce ai facut tu dar nu stiu cat este de complicat sau de scump.
De fapt cred ca multi dintre noi ar vrea.
Poti ne dai mai multe informatii?
Multumim.
puscasu
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 27 Aug 2006, 14:21
Locaţie: Ploiesti

Mesajde Mihutz23 pe 26 Oct 2008, 15:44

Keiler scrie:Faina faza!
In curand o sa amplasam si arma in copac, dam clic pe mouse si ne ducem dupa porc. :lol: :lol: :lol:


Salut,

Pare simplu, nu-i asa?....acum stiu cand vin si gata....ma duc si ii culeg...din pacate nu este chiar asa....tot nu reusesc sa-i vad...si am tot facut pande la ore diferite, noapte....si daca te uiti la temperaturi, nu este deloc placut....dar perseverenta am din belsug...
Ultima oară modificat de Mihutz23 pe 26 Oct 2008, 15:50, modificat 1 dată în total.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Mesajde Mihutz23 pe 26 Oct 2008, 15:46

puscasu scrie:
bogdanm scrie:Mihutz, faine pozele.
Spune-ne mai multe despre camera respectiva, te rog.
@others,
voi vreti sa aveti asa ceva, fac pariu...


Draga Mihutz si eu sunt foarte interesat de camera.
Mi-ar place sa fac ceea ce ai facut tu dar nu stiu cat este de complicat sau de scump.
De fapt cred ca multi dintre noi ar vrea.
Poti ne dai mai multe informatii?
Multumim.


Salut,

Am sa revin cu mai multe informatii in timpul zilei de maine....acum sunt in teren....si cu laptopul ca sa descarc si alte poze.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Mesajde Dudex pe 26 Oct 2008, 21:13

Dupa trei zile de panda seara, i-am scapat si eu saptamana asta odata, pe la ora noua seara. Stateam la panda, si au trecut intre mine si un prieten. Multi tare, am innebunit. Prietenul mi-a povestit dupa ca ii batea inima ca la tobe in discoteca.
Is nemernici tare, i-am auzit in spatele meu, cum trosneau cracile din padure, nu cred ca erau mai mult de 30 m, i-a durut in papuci, si eu faceam spume, si nu stiu, anul asta sunt calm tare la panda, chiar astept sa vina, parca zici ca sunt in transa, nu mai am pic de frica.
Dupa intamplarea de acum doi ani, cand eram la fazani in maturica inalta, pana la piept, si nemernicul nu s-a miscat decat atunci cand am ajuns la doi metri de el si vroia sa plece cu tot cu noi, era cat pe ce sa ne i-a gratis pana la prima, i-am dat cu alica de 3 si cred ca l-am scarpinat putin........ :lol:
Cand i-am vazut coama ce mare era si cand am vazut cum a facut stuful din canal..... cred ca ne era necesar cutitul voinicului in momentele acelea de restriste, oricum ne aplaudau genunchii de zor :lol: :lol: :lol:

...... daca nu m-a dotat mama cu vedere in infrarosu, asta e. :x
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde Mihutz23 pe 27 Oct 2008, 11:38

Dudex scrie:Dupa trei zile de panda seara, i-am scapat si eu saptamana asta odata, pe la ora noua seara. Stateam la panda, si au trecut intre mine si un prieten. Multi tare, am innebunit. Prietenul mi-a povestit dupa ca ii batea inima ca la tobe in discoteca.
Is nemernici tare, i-am auzit in spatele meu, cum trosneau cracile din padure, nu cred ca erau mai mult de 30 m, i-a durut in papuci, si eu faceam spume, si nu stiu, anul asta sunt calm tare la panda, chiar astept sa vina, parca zici ca sunt in transa, nu mai am pic de frica.
Dupa intamplarea de acum doi ani, cand eram la fazani in maturica inalta, pana la piept, si nemernicul nu s-a miscat decat atunci cand am ajuns la doi metri de el si vroia sa plece cu tot cu noi, era cat pe ce sa ne i-a gratis pana la prima, i-am dat cu alica de 3 si cred ca l-am scarpinat putin........ :lol:
Cand i-am vazut coama ce mare era si cand am vazut cum a facut stuful din canal..... cred ca ne era necesar cutitul voinicului in momentele acelea de restriste, oricum ne aplaudau genunchii de zor :lol: :lol: :lol:

...... daca nu m-a dotat mama cu vedere in infrarosu, asta e. :x


Salut,

Da.....am tot patit la fel....ii tot astept si desi vin, ne simnt...sau nu stiu ce sa mai spun....cu toate ca sunt atent sa ma spal sa nu miros....la fel si hainele....si mai folosesc si un blind, tot nu reusesc sa-i vad cat sa trag....dar mai incerc....
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Mesajde 223/12 pe 27 Oct 2008, 18:13

Mihutz23 scrie:...cu toate ca sunt atent sa ma spal sa nu miros....la fel si hainele....si mai folosesc si un blind, tot nu reusesc sa-i vad cat sa trag....dar mai incerc....


Mihutz, nu mai fi atat de atent knd te speli :roll: ...crede-ma ca nu e nevoie, mai degraba fii atent knd si unde te plasezi pentru panda. Am puscat si doi mistreti in decurs de 3 minute, in timp ce fumam aceeasi tzigara!!! :lol: ... altadata - dupa o noapte in care camarazii au dardait "vanand" (stiti bancul cu motanu' si pisoiu'?) la paza, timp in care eu eram activ :roll: in alt gen de vanatoare "sub acoperire" - am puscat porcu' cel mare dimineata la 5,30, cu toate mirosurile mele ...frumoase (n-am mai avut vreme si de un ultim duş...) :lol: :lol: :lol:
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Mesajde Dudex pe 27 Oct 2008, 22:49

Asa este, cand se simt in siguranta, ii doare in spate de christian DIHORUL dat pe noi.
Stiu si acum unde se afla nemernicii, insa nu merg acolo (in aceeasi maturica de care va povestisem mai sus, ne-a confirmat paznicul de la ferma din zona) pentru ca nu poti merge efectiv prin ea sa ii scoti, si in alta ordine de idei trebuie sa ii si vezi ca sa tragi, si acolo ai maturica pana dincolo de piept si cap in unele locuri.
Cand era sa plece cu mine si prietenul meu spre canal (deci in partea opusa campului), va dati seama ca al doilea week-end am fost acolo patru persoane - trei am stat la canalul de stuf, si un prieten mai curajos a intrat la bataie. A inceput bataia si am fost siguri ca vine nemernicul spre canal, prietenul a bagat alica de trei pe teava in caz ca sare vreun fazan si ce credeti: nemernicul aproape ca l-a atins, l-a ocolit si a mers in directia opusa canalului. Explicati-mi voi de ce a facut asta si a fugit in camp deschis pt ca noi nu am inteles (doar poate ca ne-a simtit mai multi la canal desi nu cred, am fost "stealth", le-am zis ca daca le aud gura ii f..t, si au preferat sa taca :lol: ).
Sa vezi fuga pe noi dupa aceea, vreo 500 de metri, parca zici ca fugeam la vreo comoara, vazusem canalul in care se bagase, dar cred ca s-a bagat in pamant ca nu l-am mai gasit.
Important sa nu misti absolut deloc, si sa nu bata vantul dinspre tine inspre ei, asta cred ca e cel mai important.
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde Mihutz23 pe 28 Oct 2008, 11:21

223/12 scrie:
Mihutz23 scrie:...cu toate ca sunt atent sa ma spal sa nu miros....la fel si hainele....si mai folosesc si un blind, tot nu reusesc sa-i vad cat sa trag....dar mai incerc....


Mihutz, nu mai fi atat de atent knd te speli :roll: ...crede-ma ca nu e nevoie, mai degraba fii atent knd si unde te plasezi pentru panda. Am puscat si doi mistreti in decurs de 3 minute, in timp ce fumam aceeasi tzigara!!! :lol: ... altadata - dupa o noapte in care camarazii au dardait "vanand" (stiti bancul cu motanu' si pisoiu'?) la paza, timp in care eu eram activ :roll: in alt gen de vanatoare "sub acoperire" - am puscat porcu' cel mare dimineata la 5,30, cu toate mirosurile mele ...frumoase (n-am mai avut vreme si de un ultim duş...) :lol: :lol: :lol:


Salut,

De acord cu tine....cu precizarea ca tu ai folosit arma....eu folosesc acum arcul.....eu vreau acum sa reusesc sa ajung cat mai aproape de animal....ultimele lovituri au fost pana in 20 m saptamana trecuta....2 vulpi la 17-18 m si o capra la 20 m....in alta ordine de idei, am tot auzit chestia cu tigara.....bunicul meu obisnuia sa-i spuna tatalui meu, la replica asta, "ehee, si cati mistreti nu ai vazut pentru ca te-au simntit ei inainte".

In ultima vreme nu este panda la care sa nu vad un animal....foarte aproape, capre, iepuri, vulpi.....si nu neaparat pentru ca ma asez bine, ci pentru ca intreg cumulul de lucruri pe care il fac, ma ajuta sa ajung sa le vad.

Nu o sa-ti spun eu sa nu mai fumezi, la vanatoare....sau peste noapte sa schimbi toate hainele....sau sa inveti pasi noi de deplasare (gen "pasul pipait")....eu am sa continui asa....pe de alta parte, am avut ocazia sa vad ca vanatorii se impart in 2 categorii, cand vorbesti de noroc: cei care au noroc cu carul la vanatoare (si stiu multe cazuri) si din cei care au de stat cand vine vorba de a vedea vanatul (si eu ma includ aici).....
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Mesajde bogdanm pe 28 Oct 2008, 11:39

....eu folosesc acum arcul.....eu vreau acum sa reusesc sa ajung cat mai aproape de animal....ultimele lovituri au fost pana in 20 m saptamana trecuta....2 vulpi la 17-18 m si o capra la 20 m....

Mai ce oameni... unii stau la munca, altii in Spania cu arcul...
In alta ordine de idei, Mihutz, ai ucenici? Si ai avea chef de ucenici?
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Mesajde 223/12 pe 28 Oct 2008, 13:00

Mihutz23 scrie:eu folosesc acum arcul.....eu vreau acum sa reusesc sa ajung cat mai aproape de animal....ultimele lovituri au fost pana in 20 m saptamana trecuta


Mihutz, nu-mi fac nici cea mai mica problema ca nu vei reusi... eu m-am straduit vreo doi-trei ani pana sa ajung la capacitatea de a ma "afla" la cativa metri de mistret... nu e usor, dar nici imposibil. Cinci dintre porcii pe care i-am vanat au fost puscati sub 6-7 m si i-am lovit in cap (toti veneau, pe carare sau nu, direct spre mine); pe cei doi de care spueam mai sus, puscati in timp ce fumam aceeasi tigara, i-am vanat pe inserate de septembrie, sub pruni tarzii, in fan mare, necosit. au venit unul dupa altul la interval de circa 3 min (al doilea grohaia incet, probabil in cautarea primului). imi place sa cred ca la distanta asta i-as fi "luat" si cu arcul, nu doar cu arma...


Mihutz23 scrie:eu am sa continui asa....pe de alta parte, am avut ocazia sa vad ca vanatorii se impart in 2 categorii, cand vorbesti de noroc: cei care au noroc cu carul la vanatoare (si stiu multe cazuri) si din cei care au de stat cand vine vorba de a vedea vanatul (si eu ma includ aici).....


Asa sa si faci, asta e "calea". Mistretul la panda, indiferent ca il vanezi cu arma sau cu arcul, trebuie lasat sa vina cat mai aproape. Ori, daca esti in stare, trebuie sa te apropii tu de el, cat mai mult cu putinta (odata, pe bruma puternica, pentru ca nu ma puteam apropia de un grup de mistreti care ramau linistiti, m-am descaltat de cizmele de cauciuc si am mers in ciorapi tiptil-tiptil mai mult de 150 m, pana am putut trage cu breneke-ul de lisa). Sunt de acord si cu ce zici referitor la "norocul cu carul la vanatoare" (eu am din belsug! :roll: ), insa norocul la vanatoare, ca orice noroc, se mai si face...
Ca sa iti demonstrez asta, daca n-ai citit inca, repostez o povestire de a mea, edificatoare pentru ceea ce te intereseaza pe tine si pentru "stiinta facerii norocului" (cine a citit patzania, o poate ignora):

Cu godacul in bratze

Eram la paza la mistretzi, la sfarsit de august, intr-o rapa de la marginea padurii, prin care stiam ca trec porcii si se scalda inainte de a intra prin porumbi, prin pruni...
Eram cu AK-ul cu luneta, stam bine camuflat in varful unei movilitze de 5-6 m inaltime. Aveam arbusti mici si iarba inalta de jur-imprejur. era ora 17.00, soarele sus! Vad, cam la 180-200 de metri un mistret, apoi altul, si altul inca doi si tot asa. Ma apuc sa-i numar: erau 14, toti de o marime, parca erau frati, in jur de 50-60 kg. Jubilam, imi faceam socoteli sa-i las sa se mai apropie si apoi sa ma hotarasc in care trag. Ii las, ii las, nici vorba sa ma simta... Coborau direct spre mine, 150, 130, 100 m. Imi zic: de ce sa risc sa trag departe, porcul se impusca cat mai de aproape, nu? Ii las in continuare... 80, 60, 50 ... la un moment dat, furat de peisaj, de modul cum se harjoneau si se guitzau, ma pomenesc ca jumatatea turmei ajunsese pe la 20-25 de metri de mine, iar pe cei care mergeau in frunte nu-i mai vedeam deloc, ca intrasera in unghiul mort de la baza micii coline in varful careia eram. Sincer sa fiu, am intrat intr-un soi de panica si mi-am propus sa trag intr-unul pana nu e prea tarziu, pana nu ''se da alarma''. Am apreciat din ochi care ar fi in pozitie mai favorabila focului si am pus ochiul la ocularul lunetei. Exact atunci, unul dintre godaci, aflat mult inaintea celorlalti, mi-a aparut la distantza de SUB UN METRU in fatza gurii tzevii. M-am speriat, ca in luneta am vazut doar intuneric! Ma uit peste luneta si vad ochii porcului prin ierburi, la mai putin de un metru de ochii mei. Fara sa mai ochesc (nu se mai punea problema!) apas ferm pe tragaci, exact cand mistretul scoate un ppffff!!!!! speriat si sare intr-o parte. Dupa bubuitura (am vazut flacara lunga la gura tzevii, pentru ca ma uitam pe deasupra) sar imediat in picioare. Aud pufaituri si grohaieli speriate si in stanga si in dreapta movilei pe care stam. In secunda doi, vad o umbra care vine parca prin aer, ca o uriasa pasare de prada, din stanga, exact spre mine. Era alt godac care nu urcase pe colina ca primul, ci mersese pe langa ea. Cand a auzit pufaitura primului si focul de arma, a sarit direct pe coasta in sus, prin arbusti si iarba inalta, spre mine. N-am avut timp sa ma feresc: mi-a sarit direct in bratze si m-a umplut de noroiul in care se scaldase... Dupa ce imi regasesc echilibrul (porcul trecuse de mine prin aer!) indrept iute AK-ul dupa el si trag pur si simplu la zbor... Evil Evident ca nu l-am nimerit, in dreapta mea era o leasa de maracini care l-a inghitit imediat. In mijlocul concertului de pufaituri si grohaituri, ma uit de jur imprejur pe micutza poienitza strajuita de paraie si rape, sa-mi caut o noua ''victima''. O gasesc imediat, la vreo 100 si ceva de metri, tot un porc din cei 14 ''ai mei''. Ochesc scurt si trag. Se pune pe fuga! Cand au venit, in graba, cei doi prieteni cu care vanam, radeam ca prostu'... Nu-mi venea sa cred ce mi se intimplase si nici ei nu ma credeau. Se uitau prin tufe, sa vada unde mi-au cazut ''victimele''. Ma stiau pusca ''bunicica'' si nu acceptau in ruptul capului ca, din trei focuri, nu am atins macar un porc...
A fost una din cele 4 ocazii cand am ochit porc (porci) si nu l-am nimerit...
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re:

Mesajde Mihutz23 pe 03 Noi 2008, 23:58

223/12 scrie:
Mihutz23 scrie:
Asa sa si faci, asta e "calea". Mistretul la panda, indiferent ca il vanezi cu arma sau cu arcul, trebuie lasat sa vina cat mai aproape. Ori, daca esti in stare, trebuie sa te apropii tu de el, cat mai mult cu putinta (odata, pe bruma puternica, pentru ca nu ma puteam apropia de un grup de mistreti care ramau linistiti, m-am descaltat de cizmele de cauciuc si am mers in ciorapi tiptil-tiptil mai mult de 150 m, pana am putut trage cu breneke-ul de lisa). Sunt de acord si cu ce zici referitor la "norocul cu carul la vanatoare" (eu am din belsug! :roll: ), insa norocul la vanatoare, ca orice noroc, se mai si face...



Salut,

Intradevar....foarte buna tehnica cu descaltatul...vanatorii cu arcul o fac foarte des....eu chiar mi-am cumparat sosete groase pentru asa ceva...
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re:

Mesajde Mihutz23 pe 04 Noi 2008, 00:02

bogdanm scrie:
....eu folosesc acum arcul.....eu vreau acum sa reusesc sa ajung cat mai aproape de animal....ultimele lovituri au fost pana in 20 m saptamana trecuta....2 vulpi la 17-18 m si o capra la 20 m....

Mai ce oameni... unii stau la munca, altii in Spania cu arcul...
In alta ordine de idei, Mihutz, ai ucenici? Si ai avea chef de ucenici?


Salut,

Daca chiar te intereseaza vanatoarea cu arcul, chiar mi-ar placea sa arat si altora.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Re:

Mesajde Mihutz23 pe 04 Noi 2008, 13:47

Mihutz23 scrie:
bogdanm scrie:
....eu folosesc acum arcul.....eu vreau acum sa reusesc sa ajung cat mai aproape de animal....ultimele lovituri au fost pana in 20 m saptamana trecuta....2 vulpi la 17-18 m si o capra la 20 m....

Mai ce oameni... unii stau la munca, altii in Spania cu arcul...
In alta ordine de idei, Mihutz, ai ucenici? Si ai avea chef de ucenici?


Salut,

Iar acum, ca sa incerc si ceva nou, voi merge in week-endul 15-16.11.2008, in Ungaria la o vanatoare de mistret la goana cu....arcul....si eu sunt curios cum se va desfasura o astfel de vanatoare....
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Mistreti la panda

Mesajde Vechio pe 04 Noi 2008, 18:18

Cred c-o fi în linişte, fără bubuială :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Mistreti la panda

Mesajde Ursus2006 pe 06 Apr 2010, 13:38

A folosit cineva solutia asta pentru panda?

http://www.kettner-chemnitz.de/cms/shop ... 499c70583d
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Mistreti la panda

Mesajde Ray pe 09 Apr 2010, 16:42

@ Ursus 2006
personal nu am folosit asa ceva, dar din experientele facute de alti colegi de vanatoare, cica nu-si merita banii.
La fel de bun si muuuult mai ieftin e adaugarea a vreo cateva picaturi din condimentul lichid Maggi.
cum zice neamtul >>> Waidmannsheil
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 205
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Mistreti la panda

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 12 Iul 2010, 00:22

In ultimile 2 luni am stat si eu la pinda de mistreti...Avem dreptul la 8 nopti inainte de luna plina, noaptea de luna plina si o noapte dupa. Am impuscat cite 1 mistret in fiecare luna... La moment ii hranesc in 7 locuri...
Iata si ceva poze...
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: Mistreti la panda

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 13 Iul 2010, 22:44

Duminica am gasit linga un mic lac citeva gropi de namol pline cu urme de mistret... Am pus ceva nuci, griu si am lasat camera...
In aceiasi seara:
Imagine
Imagine
Imagine
Luni noaptea:
Imagine
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: Mistreti la panda

Mesajde Vechio pe 14 Iul 2010, 12:51

Eugene,
Faină treabă :D . Faci selecţie? :wink:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Mistreti la panda

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 14 Iul 2010, 20:35

Pai incerc la maxim... in locurile unde vin scroafele cu micuti pun mincare dar nu stau la pinda :D
Primii doi impuscati erau masculi, dar e foarte greu sa deosebesti un mascul de femela, mai ales noaptea...
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Următorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate