Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:51

cutie pt arma

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

cutie pt arma

Mesajde adigeo pe 14 Noi 2008, 14:25

salut. imi poate spune cineva in ce cutie se tine arma de vinatoare? pot sa-mi fac eu una din tabla? sunt masuri standard pentru cutie? trebuie fixata in perete? cate lacate tre sa aiba?multumesc
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: cutie pt arma

Mesajde scirocco pe 14 Noi 2008, 18:58

Mai nou trebuie sa ai dulap de arme ,sunt cateva modele prin comert depinde doar de bugetul tau.Cand vei cere autorizatie pentru cumpararea armei ti se va cere si factura acestui dulap.Bineinteles ca este vorba de prima arma,daca deja ai permis de port arma nu mai este cazul.Si da,trebuie fixat in perete.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: cutie pt arma

Mesajde Dudex pe 14 Noi 2008, 22:52

Trebuie prins si in pardoseala (sa nu fuga hotul cu el), prevazut cu lacat si incuietoare proprie separata.
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Re: cutie pt arma

Mesajde Alin3006 pe 14 Noi 2008, 23:22

Si aici legislatia e mareata : trebuie dulap omologat, dar real nu e nici un model omologat oficial. :shock:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: cutie pt arma

Mesajde Marius pe 15 Noi 2008, 08:44

Alin3006 scrie:Si aici legislatia e mareata : trebuie dulap omologat, dar real nu e nici un model omologat oficial. :shock:


Cred ca in lege nu e definita omologarea.
Exista cerinta ca omologarea sa fie facuta de catre un organism specializat? Nu.
Deci orice dulap din comert facut intr-o fabrica poate fi considerat ca fiind omologat chiar de catre fabrica respectiva. In industrie, din cate imi aduc eu aminte, procesul lansarii in fabricatie a unui produs nou, include si etapa omologarii (proiectare, fabricare prototip, omologare, fabricatie).
Presupun ca "omologat" a fost introdus in lege din teama de a nu se pastra armele in dulapuri improvizate, nesigure.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: cutie pt arma

Mesajde Darius SILINC pe 15 Noi 2008, 18:07

Buna, eu sunt vanator de anul acesta, saptamana trecuta a fost militianul la mine sa verifice dulapul (am achizitionat unul din acela verde din comert 500 RON) si vreau sa spun ca a verificat doar daca exista nu daca e prins in perete sau in pardosea, de fapt are sistem de prindere doar in perete.
ucenicul profesorului
Darius SILINC
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 20 Apr 2008, 22:17
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: cutie pt arma

Mesajde adrian_ppp pe 16 Noi 2008, 07:20

Darius SILINC scrie:Buna, eu sunt vanator de anul acesta, saptamana trecuta a fost militianul la mine sa verifice dulapul (am achizitionat unul din acela verde din comert 500 RON) si vreau sa spun ca a verificat doar daca exista nu daca e prins in perete sau in pardosea, de fapt are sistem de prindere doar in perete.



aici mai gasesti ceva informatii
viewtopic.php?f=71&t=3836
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: cutie pt arma

Mesajde violiv pe 16 Noi 2008, 09:08

Marius scrie:
Alin3006 scrie:Si aici legislatia e mareata : trebuie dulap omologat, dar real nu e nici un model omologat oficial. :shock:


Cred ca in lege nu e definita omologarea.
Exista cerinta ca omologarea sa fie facuta de catre un organism specializat? Nu.
.

In lege exista si descrierea caracteristicilor obligatorii - metalic, compartiment separat pentru munitie si "piesa a treia" sau inchizator, doua incuietori separate, fixat in perete SAU podea - cum exista si precizarea privitoare la omologare - ar trebui sa fie omologat de Agentia Nationala de Omologare a Armelor si Munitiilor. Aceasta institututie a primit vreo 2 "ordine de ministru-ordonante..." ce au prelungit termenul de infiintare prevazut de lege, a fost si infiintata, a avut chiar si un sef dar nu a avut niciodata un sediu sau o activitate si, ulterior s-a desfiintat. Toate sarcinile ai au ajuns in seama Registrului National al Armelor, organism infiintat si care a lucrat pana acum la strangerea datelor. Despre eliberarea Cartilor de Identitate ale armelor, chestie care ar fi trebuit sa fie atributia principala a Registrului nu s-a mai pomenit nimic dar "va urma" destul de curand ca ne impinge UE de la spate. De asemenea, subordonarea Registrului direct Guvernului a fost schimbata printr-un alt ordinulet astfel incat institutia a ajuns tot in ograda Politiei. Dupa tot sirul de legi, ordine, completari, modificari tot politia a ajuns sa fie cea care raspunde si de aceste omologari - cum nu exista un cadru bine definit, ramane la latitudinea politistului ce face verificarea acasa sa decida daca dulapul e OK sau nu.
In ce priveste "reclama" intalnita pe dulapurile vandute in magazine, oricare ar fi ele, de la cele romanesti de 5-600 lei si pana la cele italiene invelite in stejar si cu cifru electronic de 6500 lei cum ca ar fi "omologate", poate ca sunt omologate pe la "mediu" cum ca vopseaua nu e toxica sau la "protectia consumatorului" cum ca n-au muchii ascutite in care sa te ranesti, poate unele ai si de pe la politie vreo hartie cum ca-s bune dar omologarea aceea prevazuta de lege n-o are nimeni pentru ca n-are cine s-o dea. In acelasi timp, odata cu intrarea in UE, la cea mai mare parte din produsele de import se preia omologarea europeana, suficient sa fie facuta intr-una din tarile UE (exceptie fac medicamentele ce trebuie omologate mortis si la noi). Dar nu in toate tarile UE exista aceasta obligativitate de a pastra armele ascunse in seif (de ex in Italia nu este) asa ca un dulap importat de la italieni are doar omologari tehnice nu si astea politienesti.
Ca ajunseram aici cu discutia, si la arme ar trebui sa fie la fel - odata omologata pentru vanatoare intr-o tara UE ar trebui s-ajunga la noi gata omologata - politia isi mai baga un pic codita si aici si decide cu totul si cu totul arbitrar ca unele arme nu pot fi "de vanatoare" pentru ca au un aspect PREA MILITAROS asta desi in lege exista clar mentionata categoria "arme semi cu aspect de arme automate" si prevede folosirea lor la vanatoare desi este vorba de arme construite astazi, care n-au existat niciodata in dotarea vreunor forte armate si au pacatuit doar ca nu le-a placut politistilor de ele. Culmea tampeniei este ca aceasta interdictie se aplica unui eventual importator oficial ce a alergat dupa acte pe cand omul "de rand" isi poate aduce aceeasi arma de afara fara nicio problema (ANCEX-ul da aprobarea) urmand sa rezolve pe plan local cu inscrierea armei in permis asta fiind chiar la latitudinea, mintea sau buna-dispozitie a politistului in clipa respectiva.

Revenind la capitolul "dulap", de departe cele mai comode sunt cele lucrate pe comanda la orice atelier de confectii metalice, facute pe masura locului in care vor fi amplasate si a armelor pe care le vor gazdui. Ba chiar, cum nu scrie nimic dupa "metalic" pot fi facute si din aluminiu sau din tabla de conserve - in legea veche-veche era precizat "tabla de otel de 3 mm grosime!!!!" dar in asta de azi nu scrie nimic si chiar dulapurile din comert abea daca ajung la 1 mm asa ca ce mi-e 1 mm ce mi-e 0,3????
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: cutie pt arma

Mesajde Marius pe 16 Noi 2008, 09:54

cum nu exista un cadru bine definit, ramane la latitudinea politistului ce face verificarea acasa sa decida daca dulapul e OK sau nu.


ca la noi.

Revenind la capitolul "dulap", de departe cele mai comode sunt cele lucrate pe comanda la orice atelier de confectii metalice, facute pe masura locului in care vor fi amplasate si a armelor pe care le vor gazdui.


Eu din asta am, facut de mine pe cand lucram inginer in fabrica. Are compartiment separat, incuietori, e prins in perete, totul e ok.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: cutie pt arma

Mesajde adigeo pe 16 Noi 2008, 14:55

multumesc pt informatii.maine ma duc la politie sa vorbesc cu ei.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: cutie pt arma

Mesajde adigeo pe 18 Noi 2008, 14:34

salut.am fost la politie. 2 agenti se vorbira si se sfatuira in fata mea cam 10 min.s-au hotarit pina la urma ca trebe sa fie de metal cu compartiment pt cartuse incuiat cu 2 lacate ,armele incuiate cu 2 lacate intr-un alt compartiment si toata cutia incuiata cu alte 3 lacate. plus ca trebuie incastrata in perete ,cu zid pe linga ea.ok :( . ma duc la o firma sa ma interesez de un bock. si fara sa vreau ai intreb si pe ei. alta poveste.tre sa fie dulap omologat 'asa cum avem noi la 800ron' altfel nu va vindem arma. ma duc la .....store sa ma uit la oferta lor. au unele mai ok decat cele de la firma respectiva si mai ieftine. eram in graba si nu am putut afla daca erau" omologate". oare e posibil sa imi iau 2 dulapuri ca sa-mi iau o arma? daca domnu agent nu e multumit? ca dulapurile din magazine nu au cate lacate si usi vrea el ?daca imi manufacturez unul si nu-mi vinde magazinul arma, desi nea politistul zice ca e bun?
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: cutie pt arma

Mesajde Alin3006 pe 18 Noi 2008, 14:42

adigeo scrie:salut.am fost la politie. 2 agenti se vorbira si se sfatuira in fata mea cam 10 min.s-au hotarit pina la urma ca trebe sa fie de metal cu compartiment pt cartuse incuiat cu 2 lacate ,armele incuiate cu 2 lacate intr-un alt compartiment si toata cutia incuiata cu alte 3 lacate. plus ca trebuie incastrata in perete ,cu zid pe linga ea.ok :( . ma duc la o firma sa ma interesez de un bock. si fara sa vreau ai intreb si pe ei. alta poveste.tre sa fie dulap omologat 'asa cum avem noi la 800ron' altfel nu va vindem arma. ma duc la .....store sa ma uit la oferta lor. au unele mai ok decat cele de la firma respectiva si mai ieftine. eram in graba si nu am putut afla daca erau" omologate". oare e posibil sa imi iau 2 dulapuri ca sa-mi iau o arma? daca domnu agent nu e multumit? ca dulapurile din magazine nu au cate lacate si usi vrea el ?daca imi manufacturez unul si nu-mi vinde magazinul arma, desi nea politistul zice ca e bun?


Omule, du-te la Bricostore si ia unul dintre dulapurile de acolo. N-am auzit pe nimeni care sa aiba genul ala de dulap si sa fi avut probleme cu politia. Cei de la magazinul cu pricina - vb de cel de arme - te-au vazut indecis si vor sa profite sa-ti vare si dulapul pe gat. Atata timp cat e incuiat, metalic si prins de perete nu spune nimeni nimic. Magazinul nu are dreptul sa-ti faca fite legat de dulap, sunt niste nesimtiti. Singura lor grija ar trebui sa fie sa ai permisul si autorizatia de cumparare in regula. Asta cu " n-ai dulap de-asta nu-ti dau arma " e o porcarie. Eu numai de-al naibii as lua si dulapul si arma din alta parte. Sunt o groaza de magazine civilizate in tara asta care nu fac porcarii de genul asta!!! :evil:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: cutie pt arma

Mesajde bogdanm pe 18 Noi 2008, 14:52

adigeo scrie:... ma duc la o firma sa ma interesez de un bock. si fara sa vreau ai intreb si pe ei. alta poveste.tre sa fie dulap omologat 'asa cum avem noi la 800ron' altfel nu va vindem arma...

@Adigeo,
La ce magazin ai fost? Nu de altceva, dar sa stim si noi... nu de altceva, dar sa stim cand ajungem acolo sa luam o arma, sa mergem cu poza dulapului... :lol: :lol: :lol:
Acum serios, ce are de-a face magazinul de arme cu dulapul :?: :?: :?:
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: cutie pt arma

Mesajde newuser pe 18 Noi 2008, 15:16

cred ca trebuie musai mers cu dulapul in spinare la magazin :D :D :D
asta n-am mai auzit-o
sa te intrebe magazinul daca ai dulap, daca n-ai nu ai autorizatie de cumparare (la prima arma)
la mine imi aduc aminte ca a venit nenea politistul si a vizualizat dulapul (manufacturat si prins in perete)
si a spus ok
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: cutie pt arma

Mesajde adigeo pe 26 Noi 2008, 19:09

salut. azi mi-am luat dulapul pt arme. 400 ron de la Brico. 5 posturi. urmeaza arma :D
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: cutie pt arma

Mesajde Sly_Fox pe 27 Noi 2008, 13:03

Eu am un dulap metalic pentru arme, facut de un meserias acum vreo 10 ani.
Are 3 compartimente, unul pentru arme, unul pentru pene (de arma) si unul pentru munitie.
Pana acum nu a fost nici o problema cu acest dulap. Este posibil ca acest tip de dulap sa nu mai fie bun pentru pastrarea armelor? :?:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: cutie pt arma

Mesajde Alin3006 pe 27 Noi 2008, 14:30

Sly_Fox scrie:Eu am un dulap metalic pentru arme, facut de un meserias acum vreo 10 ani.
Are 3 compartimente, unul pentru arme, unul pentru pene (de arma) si unul pentru munitie.
Pana acum nu a fost nici o problema cu acest dulap. Este posibil ca acest tip de dulap sa nu mai fie bun pentru pastrarea armelor? :?:


Poate doar in cazul in care se face o specificare expresa in lege. Care momentan nu exista, mai precis nu spune nimeni care sunt alea omologate. Eu cred ca odata luat si cu armele in el nu ai de ce sa-ti faci probleme.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: cutie pt arma

Mesajde drsoicatd pe 27 Noi 2008, 18:34

Sly_Fox scrie:Eu am un dulap metalic pentru arme, facut de un meserias acum vreo 10 ani.
Are 3 compartimente, unul pentru arme, unul pentru pene (de arma) si unul pentru munitie.
Pana acum nu a fost nici o problema cu acest dulap. Este posibil ca acest tip de dulap sa nu mai fie bun pentru pastrarea armelor? :?:

Nu cred ca se va ajunge la asa ceva.
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: cutie pt arma

Mesajde cios29 pe 07 Dec 2008, 21:51

mare nesimtire in tara asta frate....nush cat mai rezist....6 lacate....18 compartimente....eu am o cutie de tabla ....un compartiment unic...o masa pt. nea politistul....inca ceva pe acolo...si s-a rezolvat....ce atata smecherie
tinta localizata
cios29
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 25 Sep 2008, 17:45
Locaţie: Navodari

Re: cutie pt arma

Mesajde Sly_Fox pe 08 Dec 2008, 20:27

Decat sa dau ceva lu' nea politistu' mai bine pun 10 lacate la dulapul de arme.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: cutie pt arma

Mesajde HUNTING MAN pe 13 Dec 2008, 01:06

Haideti acum sa ma laud si eu,sunt vanator de anul asta,eu am facut dulapul de arme la un ateliar,dar din ce cauza pt ca cele din comert au tabla foarte subtire adica in jur de 1mm grosime,asa ca mam urcat in masina cu tata man dus la SC.BADUC SRL am cumparat o foaie de tabla de 4mm grosime si cam asta a fost tot greul,facut la apcant,adica e tot dintro bucata,[cu 2 compartimente separate si 3 inchizatori independente,PE ASTA SE BAZEAZA POLITIA, d fapt asa scrie la lege.si nu am factura pt ca e confectionat individual,politia cere sa fie asigurat in perete destul de sanatos(al meu este in 8 dibluri mai maricele) si cam asta este tot. :)
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: cutie pt arma

Mesajde newuser pe 27 Dec 2008, 16:05

4mm??
ce dimensiuni are?
asa de curiozitate sa-mi dau seama de greutate
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: cutie pt arma

Mesajde alinboboc pe 29 Dec 2008, 13:51

[quote="HUNTING MAN"]Haideti acum sa ma laud si eu,sunt vanator de anul asta,eu am facut dulapul de arme la un ateliar,dar din ce cauza pt ca cele din comert au tabla foarte subtire adica in jur de 1mm grosime,asa ca mam urcat in masina cu tata man dus la SC.BADUC SRL am cumparat o foaie de tabla de 4mm grosime si cam asta a fost tot greul,facut la apcant,adica e tot dintro bucata,[cu 2 compartimente separate si 3 inchizatori independente,PE ASTA SE BAZEAZA POLITIA, d fapt asa scrie la lege.si nu am factura pt ca e confectionat individual,politia cere sa fie asigurat in perete destul de sanatos(al meu este in 8 dibluri mai maricele) si cam asta este tot. :)[/quote]

Hunting Man, politia, cere ce scrie in lege.Nu este prevazut in lege o anumita grosime a tablei din care este confectionat dulapul pentru arme, vezi doamne ca trebuie sa fie de ......mm, sa fie prins in perete cu "n" dibluri "maricele" asa cum spui tu, dar scrie ca trebuie sa fie omologat.Eu stiu ca firma la care faci publicitate fara acordul administratorilor are ca obiecte de activitate cu totul altceva, nu confectionarea de dulapuri sau accesorii pentru arme.
Referitor la factura pe care nu o ai, dar ar fi obligatoriu sa o ai, atentie la exprimare ca s-ar putea sa "incurci" acele persoane care te-au ajutat sau mai bine zis l-au ajutat pe tatal tau.Chiar daca ai fi fost asociat, administrator, simplu angajat sau un simplu petitionar, trebuiau sa-ti elibereze factura, asa ca.......
PS
Foloseste cratima si previzualizeaza textul inainte sa trimiti un mesaj.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: cutie pt arma

Mesajde Moose_Master pe 29 Dec 2008, 17:37

Si aici legislatia este pricioasa la capitolul pastratul armelor. Trebuie sa am dulap(treaba mea de unde si ce fel) in care sa fie doar armele si unul separat pentru munitie. Nici aici dulapurile nu costa putin. Eu am unul cu cifru pe care am cheltuit 400$US pentru 12 arme. Cu banii astia imi luam o carabina cu tot cu luneta sau doua carabine cu tot cu luneta second hand. Dar, unde-i lege nu-i tocmeala asa ca nu am avut ce sa fac.
Pentru handgun(pistol) este aceeasi poveste.

Deci nici aici nu este foarte diferit. Difera doar aberatiile (specific romanesti) cu provenienta dulapului, cara-te cu el in spate pana la politie etc. In rest, arma este arma si trebuie pastrata in siguranta tot timpul.

Stima,

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: cutie pt arma

Mesajde val pangica pe 29 Dec 2008, 18:50

Dragul meu Moose ,

ai perfecta dreptate . Cu atit mai mult aici in Romania , unde arma cu glont e pericol national ! si suntem foarte restrictionati in aceasta privinta . Firts amendament in Romania nu exista !

In calitate de parinte a 2 copii frumosi ( 1 fata si 1 baiat ) imi sigilez armele in dulap , cu blocari , samd . Nu vrea sa apar la stirile PRO TV ora 17.00 :D :D , asta ca o gluma , dar resimt responsabilitatea a 4 arme letale in casa mea !!! Din punctul meu de vedere este singura restrictie valabila !

PS - la pescuit e mai usor !! :mrgreen:
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: cutie pt arma

Mesajde anton_comi2000 pe 09 Ian 2009, 00:34

anton_comi2000
Membru important
 
Mesaje: 156
Membru din: 24 Dec 2008, 10:08
Locaţie: London

Re: cutie pt arma

Mesajde MAsterD pe 09 Ian 2009, 19:51

ar fi bine sa nu fie inchise cu lacate ci cu iale interioare. (eu am cautat destul de mult dupa 2 bucati).am gasit la un magazin care comercializa seifuri.
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: cutie pt arma

Mesajde camby1 pe 17 Ian 2009, 16:58

salut
sicer sa va spun e o mare porcarie
dar... legea e lege iar nenea politistii sunt manati din spate sa o aplice
nu-i intereseaza unde, de cine e confectionata
ii intereseaza sa fie confectionata conform
Norma metodologica
din 24/02/2005
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 241 din 23/03/2005
de aplicare a Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor si al munitiilor
si sa fie bine fixata in perete
in rest nimic
am simtit-o pe propria-mi piele si buzunar
peste tot si nicaieri
camby1
Membru important
 
Mesaje: 153
Membru din: 10 Ian 2009, 19:14
Locaţie: braila

Re: cutie pt arma

Mesajde HUNTING MAN pe 17 Ian 2009, 23:45

alinboboc scrie:
HUNTING MAN scrie:Haideti acum sa ma laud si eu,sunt vanator de anul asta,eu am facut dulapul de arme la un ateliar,dar din ce cauza pt ca cele din comert au tabla foarte subtire adica in jur de 1mm grosime,asa ca mam urcat in masina cu tata man dus la SC.BADUC SRL am cumparat o foaie de tabla de 4mm grosime si cam asta a fost tot greul,facut la apcant,adica e tot dintro bucata,[cu 2 compartimente separate si 3 inchizatori independente,PE ASTA SE BAZEAZA POLITIA, d fapt asa scrie la lege.si nu am factura pt ca e confectionat individual,politia cere sa fie asigurat in perete destul de sanatos(al meu este in 8 dibluri mai maricele) si cam asta este tot. :)


Hunting Man, politia, cere ce scrie in lege.Nu este prevazut in lege o anumita grosime a tablei din care este confectionat dulapul pentru arme, vezi doamne ca trebuie sa fie de ......mm, sa fie prins in perete cu "n" dibluri "maricele" asa cum spui tu, dar scrie ca trebuie sa fie omologat.Eu stiu ca firma la care faci publicitate fara acordul administratorilor are ca obiecte de activitate cu totul altceva, nu confectionarea de dulapuri sau accesorii pentru arme.
Referitor la factura pe care nu o ai, dar ar fi obligatoriu sa o ai, atentie la exprimare ca s-ar putea sa "incurci" acele persoane care te-au ajutat sau mai bine zis l-au ajutat pe tatal tau.Chiar daca ai fi fost asociat, administrator, simplu angajat sau un simplu petitionar, trebuiau sa-ti elibereze factura, asa ca.......
PS
Foloseste cratima si previzualizeaza textul inainte sa trimiti un mesaj.

IMI CER SCUZE DACA AM FACUT PUBLICITATE,FARA SA VREAU PT CA NU MA OCUP CU ASA CEVA,INTAMPLAREA FACE CA DE ACOLO AM CUMPARAT TABLA,NU ACOLO AM FACUT SEIFUL,CITESTE INCA O DATA SA FIU SI EU CARCOTASI CA TINE SI DACA AI VREO PROBLEMA SPUNEI LUI VALL SA MA ATENTIONEZE.TREABA CU GROSIMEA TABLEI EU AM VRT ASA CEVA(4MM) PT CA ALTFEL MAI BINE O TINEAM IN MASINA CA POATE ERA TABLA MAI GROASA.AM VRT SAMI IAU NISTE MASURI IN PLUS DE SIGURANTA,NU CRD CA AR TREB SA MA CRITICATI,CRITICATII CE ACEEIA CARE TIN ARMA SUB PAT SAU LINGA CALORIFER SI CA SA MAI STI CEVA CA MAI BINE TACEAI DIN GURA LEGEA NU IMPUNE UN ANUMIT SEIF CI DOAR MENTIONEAZA CUM SA FIE FACUT,NU UNDE SI CU CE HARTI OMOLOGATE LA EL,DAR EXISTA UN INSTITUT UNDE-L POT OMOLOGA DACA NICI ASTA NU STIAI,DAR NU E CAZUL.!!!! :evil: :evil: :evil:
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: cutie pt arma

Mesajde val pangica pe 18 Ian 2009, 10:53

Un singur lucru va rog - nu mai scrieti cu LITERE MARI . In "limbaj" de forum - asta inseamna ca tipati unul la altul.
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate