Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 00:55

ce mai zice la lege?

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Mesajde violiv pe 19 Oct 2008, 07:38

In forma initiala a legii armelor exista o prevedere cum ca poti detine arme de vanatoare si numai cu permisul de vanatoare fara a fi inscris la vreo asociatie. Ulterior au anulat aceasta prevedere printr-un mic ordinel (undeva tot pe aici a postat "puscasumarin" si respectivul ordin). Astazi nu poti detine arme decat ca vanator inscris la o filiala sau colectionar. Ca vanator ai si drept de port si folosire. Ca sa pastreze armele e suficient sa faca cerere pentru atestatul de colectionar si sa-si transfere toate armele din permisul de port si folosire in cel de detinere. Ca sa vaneze fara a fi vanator "inmatriculat" intr-o asociatie e mai greu. Pentru a obtine autorizatia pe ziua respectiva de la filiala unde are de gand sa mearga ii sunt necesare copii dupa permisul de vanator si carnetul de membru la alta filiala iar in caz ca merge la o vanatoare organizata "organizatorul" este obligat sa-i controleze pe vanatorii prezentii la carnetul de membru vizat la zi iar chestia asta chiar se face prin multe locuri - au stiut baietii de la AGVPS cum sa faca sa te inregimenteze mortis si tot de la ei s-a tras si anularea respectivei prevederi din legea armelor. Pe fondurile silvicului la vanatoare nu-ti cere nimeni asa ceva si nici la asociatii private. Cum legea prevede apropo de arme ca se pot "imprumuta" unui vanator ce detine si el o arma in acelasi calibru si ca, in teren, arma nu se inmaneaza decat unui alt vanator, ce a spus politia e perfect posibil - poate merge la vanatoare cu o arma imprumutata sau inmanata in teren de un alt vanator.

Problemele lui nu s-au terminat insa - ca sa renunti la calitatea de membru a unei asociatii trebe sa faci o cerere. Ca sa ti-o si aprobe trebuie sa fii la zi cu plata cotizatiei. Functie de filiala, aceasta suma se poate calcula pana la data depunerii cererii de renuntare sau pe tot anul in curs. Pana nu platesti datoriile catre ei nu ai rezolvat mai nimic. Anul urmator te reclama pentru neplata cotizatiei si te pot actiona in instanta pentru asta.....
Solutia cea mai usoara intr-o astfel de situatie este sa cauti o asociatie cu cotizatie foarte mica - exista niste indrumari pe aici catre una cu vreo 300 lei/an - isi pastreaza toate calitatile de vanator si nu-i ramane decat sa trateze de fiecare data cu filiala unde vrea sa vaneze cu ziua. Din pacate pentru el (si pentru noi) cel mai probabil ca va trebui sa plateasca oricum cotizatia pe anul acesta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Dudex pe 19 Oct 2008, 21:47

violiv scrie:In forma initiala a legii armelor exista o prevedere cum ca poti detine arme de vanatoare si numai cu permisul de vanatoare fara a fi inscris la vreo asociatie. Ulterior au anulat aceasta prevedere printr-un mic ordinel (undeva tot pe aici a postat "puscasumarin" si respectivul ordin). Astazi nu poti detine arme decat ca vanator inscris la o filiala sau colectionar. Ca vanator ai si drept de port si folosire. Ca sa pastreze armele e suficient sa faca cerere pentru atestatul de colectionar si sa-si transfere toate armele din permisul de port si folosire in cel de detinere. ....................................... Pe fondurile silvicului la vanatoare nu-ti cere nimeni asa ceva si nici la asociatii private. .


Vio, nu e problema de bani sa zic asa, ideea este ca nu merge mai deloc la vanatoare, are si niste probleme de sanatate locomotor. Pt el vanatoarea este un mod de a socializa si nimic mai mult, si vrea sa fie in mijlocul naturii cand poate. Pt atestatul de colectionar trebuie sa faca ceva operatiuni mai speciale?

Puscasumarin, rogu-te mai invoca odata ordinul acela
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde violiv pe 20 Oct 2008, 07:36

Nu-i nevoie sa-l mai invoce o data. Pe acolo unde scrie in lege care sunt categoriile indreptatite sa poarte arme de vanatoare a disparut paragraful "i" sau "j" care dadea voie si fara sa fii inscris la vreo filiala.

Pentru atestat de colectionar trebe platita o taxa de 50 lei la trezorerie + 3 lei permisul tot la trezorerie (intereseaza-te sa vezi daca nu s-a schimbat cumva nivelul preturilor) si depusa o cerere pe formular tip la biroul de arme. Dupa obtinerea atestatului (cateva zile), pentru fiecare arma in parte ce se vrea trecuta din "port si folosire" in "detinere" se face o cerere insotita de taxa la trezorerie 10+10 lei (scoaterea, respectiv inscrierea armei in permis) ocazie cu care se elibereaza si permisul de tip A. mai trebe, normal, si copii dupa toate actele de identitate, arme si vanatoare. Si mai trebe dusa munca de lamurire cu politia pentru ca nu prea stiu cum sa faca asta sau nu prea vor. Armele care ajung in permisul A nu mai pot fi scoase din casa - doar una, numai in poligon si asta cu aprobarea prealabila a politiei.
O solutie mai simpla si fara griji este sa le vanda pe toate, sa incheie conturile cu filiala - oricum calitatea de vanator dobandita prin examen nu i-o ia nimeni - si sa scape de orice grija. La "vanatoare" poate merge apoi oricand ca "simpatizant" sau gonac....alergatul pe campuri nu e interzis de lege.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Dudex pe 20 Oct 2008, 17:34

La lege zice asa, art. 27: cei indreptati sa practice vanatoarea sunt acele persoane care indeplinesc cumulativ conditia sa posede permis de vanatoare cu arma, poseda autorizatii eliberate de gestionar...etc, poseda documente ce atesta dreptul titularului de a purta si folosi arme destinate pentru vanatoare, in conditiile legii, si poseda asigurare impotriva accidentelor de vanatoare. La completarea legii 407 cu 197 mai zice la art. art 8, ca art 42 alin 1 lit a din legea initiala permite ca vanatoarea fara permis de vanatoare cu exceptia cazurilor prevazute la art 32 (personal tehnic si din invatamant silvic).
Dar nu spune nicaieri ca trebuie renuntat la arma.
Asta e nedumerirea mea Vio. De ce treb sa renunte la arma? Ca asa vrea politia? Sa invoce un text de lege in sensul asta.
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde violiv pe 20 Oct 2008, 20:22

Nu la legea vanatorii, la legea armelor e problema: nu poate avea drept de port si folosire fara a fi inscris la o asociatie de vanatori.....si nici macar de detinere daca nu se face colectionar. Daca nu e o valoare sentimentala deosebita arma, daca nu are o pasiune pentru arme si colectii si daca vrea sa iasa in teren de 1-2 ori pe an la taclale de ce mai trebuie sa se chinuie atat pentru tot felul de acte? Cum scrii si tu, ca sa vanezi trebe sa indeplinesti cumulativ o seama de chestii dar ca sa iesi in teren alaturi de vanatori, "ca simplu cetatean" nu trebe decat sa vrei asta, nu te opreste nicio lege. Daca te prinde paznicul cu arma in mana cand tocmai dadeai jos vrabia de pe sarma si constatata ca nu indeplinesti toate conditiile atunci e de rau....N-ai vazut niciodata oameni ce vin la vanatoare cu sofer sau cu un prieten sau cu familia?! :wink:
Daca vrea la vanatoare legal, ramane vanator cu acte in regula - cat e ea de scumpa cotizatia la vanatori tot e cea mai ieftina cale de a putea sa ai si sa tragi cu arme. Am avut ani in care am iesit la vanatoare de 5-6 ori si n-am renuntat de tot numa din cauza armelor. Acum, de o mana trag prietenii de mine sa ma mai scoata la vanatoare de cealalta ma trag armele sa le mai scot la tras :roll:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Dudex pe 20 Oct 2008, 21:52

violiv scrie:Nu la legea vanatorii, la legea armelor e problema:...........N-ai vazut niciodata oameni ce vin la vanatoare cu sofer sau cu un prieten sau cu familia?! :wink:
........... Am avut ani in care am iesit la vanatoare de 5-6 ori si n-am renuntat de tot numa din cauza armelor. Acum, de o mana trag prietenii de mine sa ma mai scoata la vanatoare de cealalta ma trag armele sa le mai scot la tras :roll:


Corect, Vio :wink:
O sa ma documentez exact si in legea armelor, si o sa faca cum doreste. Are o semi bereta cu valoare sentimentala sa zic asa, si daca o sa o scoata in teren ulterior, in calitate de colectionar bineanteles, nu cred ca o sa fie nici o problema, pt ca intentia este de ozonificare a tevii, pt ca altfel ar intra molia in ea :wink:

Respect
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde Dudex pe 20 Oct 2008, 22:08

La legea armelor la art. 37 alin (1) "Dreptul de a purta si folosi armele de vanatoare se acorda, in conditiile prezentei legi, vanatorilor care sunt membri ai unor asociatii de vanatori sportivi, legal constituite, ce isi desfasoara activitatea conform Legii fondului cinegetic si a protectiei vanatului nr. 103/1996, republicata, cu modificarile ulterioare, care au sustinut examenul pentru obtinerea calitatii de vanator si detin permis de vanatoare cu viza valabila".

Corect inca o data. Respect
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde violiv pe 21 Oct 2008, 07:19

si daca o sa o scoata in teren ulterior, in calitate de colectionar bineanteles, nu cred ca o sa fie nici o problema

Ba o sa fie problema: incalca regimul armelor si munitiilor!!! Tot acolo in lege scrie cum ca armele din permisul de detinere nu pot fi scoase din casa decat in poligon cu aprobarea prealabila a politiei, duse la armurier sau la politie. Daca iesi la vanatoare cu arma de colectie si te gaseste careva in teren cu ea nu-i deloc bine.... :oops:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Dudex pe 21 Oct 2008, 15:45

Am inteles din prima Vio.
Am zis ca e bine pt arma sa nu cumva sa prinda mucegai :lol:
Ca pt sanatate, inclusiv cea a armei se face orice, nu?! :wink:

Glumesc
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde Adrian S pe 13 Noi 2008, 16:45

A aparut in MO 757/10.11.2008 Legea nr 215 pentru modificarea si completarea Legii vanatorii si a protectiei fondului cinegetic nr 407/2006.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde bogdanm pe 13 Noi 2008, 17:07

Adrian S scrie:A aparut in MO 757/10.11.2008 Legea nr 215 pentru modificarea si completarea Legii vanatorii si a protectiei fondului cinegetic nr 407/2006.

Poate fi citita aici http://www.euroticket.ro/legislatie/leg ... 5_2008.php
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde Adrian S pe 14 Noi 2008, 11:44

Acu ne da voie sa facem pac pac in Delta?
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde Alin3006 pe 16 Noi 2008, 11:46

Am auzit ca s-ar fi dat drumul la pac-pac in delta, de la un localnic. Voi stiti ceva?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde Ghinda pe 17 Noi 2008, 09:46

Da. este absolu t legal sa se vaneze in Delta. este vorba de legea 215/2008, publicata in un monitor de luni 10. 11 2008, care modifica si completeaza leagea 407. Si care spune ca pentru Delta, sezoanele de vanatoare de deschid cu 14 zile mai tarziu la speciile admise la vanatoare si ca odata aprobate cote de recolta nu mai este necesar nici-un fel de aviz pentru practicarea vanatorii.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde Sly_Fox pe 21 Noi 2008, 22:52

Au dat drumul la vanatoare in Delta?
Mmmm nu este bine. Vin italienii la pac pac si fac ravagii.
Sper ca astia (italienii) nu au aflat.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde Sly_Fox pe 27 Noi 2008, 23:15

Mmmm vin si romanii si fac ravagii.
Eu nu sant de acord cu permiterea vanatorii in Delta
Gata. Am spus.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde drsoicatd pe 28 Noi 2008, 00:52

Sly_Fox scrie:Mmmm vin si romanii si fac ravagii.
Eu nu sant de acord cu permiterea vanatorii in Delta
Gata. Am spus.

Auuuu!
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde amis pe 28 Noi 2008, 08:10

Italienii sunt .."drobul de sare" din poveste.Nu ei sunt de vina ca fac pac,pac, mult.De vina sunt cei ce permit acest lucru,care iau spaga si care inchid ochii la macelul care-l fac.Si asta in detrimentul vanatorului platitor de cotizatii .
Cu stima
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde Sly_Fox pe 28 Noi 2008, 13:32

drsoicatd scrie:
Sly_Fox scrie:Mmmm vin si romanii si fac ravagii.
Eu nu sant de acord cu permiterea vanatorii in Delta
Gata. Am spus.

Auuuu!

Ce nu este bine? Apai draga daca nu este bine, este rau.
Logic nu? :lol: :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde aghiuta pe 12 Ian 2009, 19:05

Confirm ca se paote vana in Delta.
Nu prea se poate face pac,pac,pac(a se citi macel) din motiv de politie de frontiera,elicoptere silentioase ale ARBDD,etc.
Civilizat se poate.
Ferice de cei cotizanti la Tulcea ca au inclus in autorizatie cateva fonduri moca :wink:
Ceilalti platesc 100 lei/zi pe fondul ales de ei.
Acum apropos de ce mai zice la lege am si eu o intrebare.
Daca ai luat examenul de vanator dar inca nu ai cartonasul eliberat din varii motive se considera ca dupa promovare esti sau nu vanator autorizat si poti sau nu sa mergi la vanatoare,cu arma imprumutata de la un alt coleg.
Dupa mintea mea ar trebui sa se poata pentru ca si diploma de terminare a facultatii mi-au dat-o la aprox un an de la examenul de stat dar in tot acest timp am profesat fara probleme.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde Alin3006 pe 12 Ian 2009, 19:10

Nu e ca la facultate! Fara tidula nu se poate! Nu-ti da nimeni autorizatie si nici arma pe mana!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde Vechio pe 12 Ian 2009, 20:15

aghiuta scrie:Daca ai luat examenul de vanator dar inca nu ai cartonasul eliberat din varii motive se considera ca dupa promovare esti sau nu vanator autorizat si poti sau nu sa mergi la vanatoare,cu arma imprumutata de la un alt coleg.
De participat poţi participa fără probleme ca gonaci, fără armă, că n-ai permis de armă tip B neică :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde drsoicatd pe 12 Ian 2009, 22:02

aghiuta scrie:Acum apropos de ce mai zice la lege am si eu o intrebare.
Daca ai luat examenul de vanator dar inca nu ai cartonasul eliberat din varii motive se considera ca dupa promovare esti sau nu vanator autorizat si poti sau nu sa mergi la vanatoare,cu arma imprumutata de la un alt coleg.
Dupa mintea mea ar trebui sa se poata pentru ca si diploma de terminare a facultatii mi-au dat-o la aprox un an de la examenul de stat dar in tot acest timp am profesat fara probleme.

Chiar daca ai permis de vanatoare si permis de arma "B" nu poti sa mergi la vanatoare cu arma imprumutata daca nu e de acelasi calibru cu ce ai tu in permis. Am trecut si eu prin asta :(
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde Anndrei pe 14 Feb 2009, 22:42

Se pare ca se va modifica din nou legea...In si mai rau... :twisted:
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde aghiuta pe 14 Feb 2009, 23:10

Anndrei scrie:Se pare ca se va modifica din nou legea...In si mai rau... :twisted:


Oare de ce nu ma mir :twisted: :evil:
Fermecatii astia cand se intampla ceva cu sistemul lor,inaspresc legea pentru cei care oricum o respectau :twisted: :evil:
E cam ca la recensamantul coaielor;cine are trei se taie unul, dar mai intai se taie si dupa aia se numara :shock: :twisted:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde Anndrei pe 15 Feb 2009, 09:32

Oricum, e absurd... Cine face prostii cu arme sigur nu le are inregistrate; ca la bulgari si la moldoveni nu e nevoie...
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde Alin3006 pe 25 Feb 2009, 22:55

Asta e cel mai trist lucru, dar asta-i treaba!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde aghiuta pe 25 Feb 2009, 23:00

Alin3006 scrie:Asta e cel mai trist lucru, dar asta-i treaba!


Parca nu-mi place tonul asta de resemnare.
Sa nu ma intelegi gresit;nu este un repros la adresa ta ci o constatare a unui fenomen intalnit din ce in ce mai des la romani.
Atentie insa ca "somnul natiunii,naste monstrii"
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde Alin3006 pe 25 Feb 2009, 23:15

aghiuta scrie:
Alin3006 scrie:Asta e cel mai trist lucru, dar asta-i treaba!


Parca nu-mi place tonul asta de resemnare.
Sa nu ma intelegi gresit;nu este un repros la adresa ta ci o constatare a unui fenomen intalnit din ce in ce mai des la romani.
Atentie insa ca "somnul natiunii,naste monstrii"


Pai ai intuit bine. E ceva resemnare. Ca sa schimbi toti militienii cu politisti e imposibil, in urmatorii 20 de ani. Si pana atunci o sa tot inghitim cacaturi din astea. Ce e cel mai bizar, e ca multi ne citesc! Dar tot degeaba...aia care stiu sa " navigheze " sunt prea putini. Asa ca ... nu vad ce e de facut. Mai mult decat ce facem! Poate o varianta editata - cu litere mari doar- si distribuita in fata sectiilor de politie....
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: ce mai zice la lege?

Mesajde aghiuta pe 25 Feb 2009, 23:58

Acum nu stiu daca trebuie sa "umblam" la militieni/politisti sau la parlamentari :?
Stii ce spun beietii cand te sanctioneaza pe baza unei legi care te revolta?
-Eu doar aplic ce altii au votat :wink:
Nu neg ca si unii politisti au un cuvant de spus in propunerea legilor dar, forul care face legi,bune sau proaste, nu se cheama IGP ci Parlament.
Ca exista si politisti "zelosi" care-s mai catolici decat Papa nu este un secret nici pentru "cei care ne citesc" :wink: :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate