Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Oct 2019, 06:19

Alergatul la caprior

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderator: Ghinda

Alergatul la caprior

Mesajde Ghinda pe 17 Iul 2008, 08:15

Incepe perioada de alergat la caprior, prilej pentru surprize, pentru pasionatii de chematoare si mai cu seama de vazut spectacolul oferit de masculi, care, ca si la om, cand dau de pasarica se arunca inainte :lol: Deci, va invit la povesti si discutii.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 17 Iul 2008, 08:17

Si incep. Am luat o chematoare din aia ca un fluier, am piuit pe ici pe colo. Nu am mai facut asta, deci cine stie ce sunete scoteam, ca nu am vazut nimic, dar saptamana viitoare o sa stau numai de chemat, sa vad care este treaba. Si la cerb am boncanit de ma ustura gatul pana am prins putin rostul.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran

Mesajde Adrian S pe 17 Iul 2008, 08:30

Ghinda scrie:Am luat o chematoare din aia ca un fluier, am piuit pe ici pe colo. Nu am mai facut asta, deci cine stie ce sunete scoteam, ca nu am vazut nimic ...

Ghinda scrie:...cand dau de pasarica se arunca inainte"...

Poate aveai mai mult succes daca iti luai o pasarica. :lol: :lol:
Adrian S
Veteran

Mesajde bondo pe 22 Iul 2008, 16:03

Am si eu o chematoare de tap, insa nu am gasit pe nimeni sa-mi arate cum se sufla in ea. Banuiesc ca este ungureasca (pe ambalaj scria in maghiara) este din lemn si scrie pe ea Hubertus si in fata mai are un surub (valva) care prin strangere sau eliberare schiba tonalitatea fluieraturii. Zgomotul pe car il scoate este de o mare dementza, te trezeste din toti mortii iar cainii nu sunt tocmai fericiti. Apropo tind sa cred ca este de tap pentru ca avea desenat unul pe ambalaj. Vanzatorul a fost foarte fericit ca a scapat de el, eu banuiesc ca sunt singurul prost care am dat 70 de RON pe o chestie care nu stie cum functioneaza.
Astept cu nerabdare :roll: sfaturi, poate si un manual de utilizare :P
to young to die to drunk to live
bondo
Membru activ

Locaţie: iasi

Mesajde adrian_ppp pe 22 Iul 2008, 19:53

bondo scrie:Am si eu o chematoare de tap, insa nu am gasit pe nimeni sa-mi arate cum se sufla in ea. Banuiesc ca este ungureasca (pe ambalaj scria in maghiara) este din lemn si scrie pe ea Hubertus si in fata mai are un surub (valva) care prin strangere sau eliberare schiba tonalitatea fluieraturii. Zgomotul pe car il scoate este de o mare dementza, te trezeste din toti mortii iar cainii nu sunt tocmai fericiti. Apropo tind sa cred ca este de tap pentru ca avea desenat unul pe ambalaj. Vanzatorul a fost foarte fericit ca a scapat de el, eu banuiesc ca sunt singurul prost care am dat 70 de RON pe o chestie care nu stie cum functioneaza.
Astept cu nerabdare :roll: sfaturi, poate si un manual de utilizare :P

Imagine
Imagine
Daca aceasta este chematoarea vei observa ca din acel surub se regleaza tonalitatea sunetului.
sunetele tre sa fie cam asa :

http://www.youtube.com/watch?v=BlfqLOrSsVc
adrian_ppp
Veteran

Re: Alergatul la caprior

Mesajde ing. Paul Jung pe 30 Noi 2008, 10:49

Timpul la tap a trecut si räspunsuri nu au prea fost.
Eu am constatat cu surprindere cit de eficiente sint chemätorile astea. Unele amänunte in mare trebuiesc respectate.
A nu se chema de pe foisoare prea inalte.
Tonalitatea si mai ales volumul sä fie decent dozate. trei fluiere de cite 2 secunde si 3-4 secunde pauza intre ele, apoi 10-15 minute liniste!!! Altfel pleacä tot din zonä.
Existä 3 feluri de sunete. Cel de "imperechere a cäprioarei" "cel de alungare a altei cäprioare" si "cel de chemare a iedului" Ultimul foarte ascutit ca un vaicarit a iedului päräsit ( cine a puscat o caprä si a rämas iedul stie cam cum sunä). Toate signalizeazä tapului cä aici este o cäprioarä, potentialä candidatä. O sä incerc sä gäsesc un link potrivit.In germania se practicä cu succes chematul tapului. Cind am intilnit prima datä pinda cu aceste chemätori era sä mä bufneascä risul. Rapid am fost convins de contrariul si de citiva ani practic si eu cu succes chematul. Existä CD uri pentru exersare dar fiecare trebuie sä-si descopere stilul potrivit.
Tapii din Banat inteleg perfect chemätorile. Spre uimirea secretarului de filialä si a doi sefi de grupä am chemat tapi din porumb, din pepiniere si plantatii pomicole o zi intreagä. Vreo 10 bucäti bineinteles nu in acelasi loc. Le-am trimis cite o "fluierice" Sä vedem la anu ce rezultate au.
ing. Paul Jung
Nou membru

Mesajde george_ciprian86 pe 30 Noi 2008, 11:26

Ar fi interesant sa avem cate o inregistrare cu fiecare dintre aceste sunete sa stim si noi ce si cum sa facem .
george_ciprian86
Veteran

Mesajde Alin3006 pe 30 Noi 2008, 14:48

Ar fi super! De fapt, marea problema a acestui tip de vanatoare- deosebit dupa parerea mea- este deprinderea acestei arte. Pe vremuri tinerii invatau de la batrani. Acum nici batranii nu prea mai stiu...sa tiui asa, duapa ureche, e cam fara rost. Un CD sau niste link-uri ar ajuta.
Alin3006
Veteran

Locaţie: bucuresti

Mesajde ing. Paul Jung pe 10 Dec 2008, 22:16

Voi incerca sä preiau de pe un CD existent ceva si sä pun pe forum Dar invätati-mä cum. sau mai bine un link dacä gäsesc.
ing. Paul Jung
Nou membru

Mesajde Alin3006 pe 11 Dec 2008, 00:28

ing. Paul Jung scrie:Voi incerca sä preiau de pe un CD existent ceva si sä pun pe forum Dar invätati-mä cum. sau mai bine un link dacä gäsesc.

Multumim!
Alin3006
Veteran

Mesajde Ghinda pe 31 Iul 2015, 10:18

Fiind vremea lor, ma gandesc sa resuscitam acest subiect. Personal si din pacate nu am chematori.
Deci cum este?
Ghinda
Veteran

Mesajde Alin3006 pe 31 Iul 2015, 12:17

Eu folosesc Butollo si Hubertus. Anul asta nu am avut nici un succes, insa nici nu m-am sincronizat bien cu perioada. Butollo are marele avantaj ca scoate ambele tipuri de sunet: ied si capra agresata de tzap, insa daca nu apesi cum trebuie da note false uneori. Trebuie exercitiu la ambele.
Alin3006
Veteran

Mesajde Ghinda pe 31 Iul 2015, 14:05

Dibaciu am vazut ca umbla cu din astea dupa tap.
Poate o sa incerc si eu vreodata in viata de acum!
Ghinda
Veteran

Înapoi la Vanatoare de caprior