Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:54

Calibru pentru caprior

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde Alin3006 pe 03 Ian 2009, 02:07

Corect, mai bine prea puternic deat prea slab. Strainii impusca tzap cu 300 Win Mag fara sa le pese prea tare...daca stau si ma gandesc, atunci cand plasezi focul bine, in spata, "strica" o zona care si asa nu prea are carne!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde Ghinda pe 03 Ian 2009, 09:07

Exact! Pe 1 ianuarie am fost la asa ceva, pe Alin Boboc il manca undeva si rezultatul, prea putina carne stricata. In schimb efect de la mama lui. Dupa foc am vazut-o sarind de cur, glontul i-a terciuit inima si la iesire a rupt piciorul. Si atat!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde alinboboc pe 08 Ian 2009, 13:02

Scoate tu din straita pozele Nasule, a avut "caprioara" timp pentru a trimite......(cu muflonu, ai uitat de toate cele :D :D )
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde Ghinda pe 08 Ian 2009, 13:17

Se rezolva zilele astea.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde yoghi pe 08 Ian 2009, 17:45

incercati cu un300winmag, sau cu 375H&H.
am incercat si am ramas ca la dentist cind tapul a lua lovitura
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde yoghi pe 08 Ian 2009, 17:46

cartusul perfect 6,5X68
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde Alin3006 pe 08 Ian 2009, 21:05

Mie mi-a placut mult la tzap si 270 Win. De regula cade in foc, daca nu oricum nu ajunge prea departe.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde Ghinda pe 25 Feb 2009, 12:32

Violiv, sfat.
Pentru caprior un glont in 30.06. E unu Barnes parca, care e fisa lui?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde val pangica pe 25 Feb 2009, 15:31

Alin3006 scrie:Mie mi-a placut mult la tzap si 270 Win. De regula cade in foc, daca nu oricum nu ajunge prea departe.


Arma e aceeasi - adica Mauser 270 Win - si are si la mine 2 capre la activ . Pe prima a cam stricat-o in dreptul pulpei din fata - focul a fost prin inima . Pe a 2-a am prins-o un pic mai in spatele umarului ( prin plamini ) si nu au fost probleme de stricat carnea . Si prima si a 2-a au cazut in max 15 metri - cu organele "lichefiate" , gaura de iesire nu mai mare de "o gura de pahar" . Nu pot spune ce s-ar intimpla daca prinde vreun os pe traiectorie . In plus , am luat si o vulpe cu arma asta si culmea a ramas intreaga !! Tot in blat am tras , si in afara faptului ca avea piciorul rupt , nu dadea semne de dezmembrare .
Mugurel stie toate cele 3 focuri - deci poate dezvolta subiectul .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde Alin3006 pe 25 Feb 2009, 16:06

val pangica scrie:
Alin3006 scrie:Mie mi-a placut mult la tzap si 270 Win. De regula cade in foc, daca nu oricum nu ajunge prea departe.


Arma e aceeasi - adica Mauser 270 Win - si are si la mine 2 capre la activ . Pe prima a cam stricat-o in dreptul pulpei din fata - focul a fost prin inima . Pe a 2-a am prins-o un pic mai in spatele umarului ( prin plamini ) si nu au fost probleme de stricat carnea . Si prima si a 2-a au cazut in max 15 metri - cu organele "lichefiate" , gaura de iesire nu mai mare de "o gura de pahar" . Nu pot spune ce s-ar intimpla daca prinde vreun os pe traiectorie . In plus , am luat si o vulpe cu arma asta si culmea a ramas intreaga !! Tot in blat am tras , si in afara faptului ca avea piciorul rupt , nu dadea semne de dezmembrare .
Mugurel stie toate cele 3 focuri - deci poate dezvolta subiectul .


Ar mai fi de spus ca ai tras - daca sunt aceleasi gloante- cu cel mai greu proiectil din gama, de 9,4g RWS DK. Suficient de puternic pentru cerb mare. Ar fi interesant de vazut cum se comporta la caprior glontul de 8g.
Cu aceleasi cartuse cu care ai tras tu am pus jos ditamai cerbul, si am avut un caz cu un tzap lovit chiar in os, in diagonala. Efectul a fost devastator. Practic l-a eviscerat!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde val pangica pe 25 Feb 2009, 17:39

@Alin

Aici apare o discutie . Intradevar am tras cu gloantele pe care mi le-ai donat , la vinzarea armei . Exceptionala razanta !
Discutia apare - daca luam tzapul sau capra pentru carne si trofeul ( la tzap ) este optional , sau daca insistam pentru trofeu - si in virtutea unei coroane frumoase , nu ne cam pasa de carne . Chiar si in ultimul caz - este clar ca , in principal , pulpele din spate ( carnoase ) se vor salva , asta cu exceptia unui foc chiar gresit .
Important este ca dupa un astfel de foc , la calibrul si munitia indicata , tzapul sau capra se mai misca intre 2- 10 metri . Cita carne salvezi este chestie de pricepere , dara daca chiar te intereseaza numai trofeul - calibrul este imbatabil , iar paznicul de vinatoare isi poate face oricind o tocana din maruntaie si pulpele pe care tu nu le iei acasa . Te va tine minte si poate la anul vei vedea un tzap mai frumos si mai repede ! :lol:
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde Alin3006 pe 26 Feb 2009, 03:28

val pangica scrie:@Alin

Aici apare o discutie . Intradevar am tras cu gloantele pe care mi le-ai donat , la vinzarea armei . Exceptionala razanta !
Discutia apare - daca luam tzapul sau capra pentru carne si trofeul ( la tzap ) este optional , sau daca insistam pentru trofeu - si in virtutea unei coroane frumoase , nu ne cam pasa de carne . Chiar si in ultimul caz - este clar ca , in principal , pulpele din spate ( carnoase ) se vor salva , asta cu exceptia unui foc chiar gresit .
Important este ca dupa un astfel de foc , la calibrul si munitia indicata , tzapul sau capra se mai misca intre 2- 10 metri . Cita carne salvezi este chestie de pricepere , dara daca chiar te intereseaza numai trofeul - calibrul este imbatabil , iar paznicul de vinatoare isi poate face oricind o tocana din maruntaie si pulpele pe care tu nu le iei acasa . Te va tine minte si poate la anul vei vedea un tzap mai frumos si mai repede ! :lol:


Eu taman la razanta ma refeream. N-am apucat sa vad cum merge proiectilul de 8g. In tabele atat viteza cat si - implicit - razanta, sunt mai mari. Asta eram curios. Nu e vorba de carne, pulpa din fata la tzap oricum nu face doi bani. Cum se comporta in foc astept sa aflu, eu n-*am apucat sa vad!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde Ghinda pe 27 Feb 2009, 11:48

Am luat. Sako, softpoint de 8 grame. )Oi vedea cum o fi.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re:

Mesajde 223/12 pe 27 Feb 2009, 12:30

Ursus2006 scrie: 243Winchester, e batut in cuie !!! :wink:

...si tot batut in cuie e 223 rem. :roll: daca nu e batut, garantez eu ca se poate bate!
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde George08 pe 28 Feb 2009, 19:39

Ghinda scrie:Am luat. Sako, softpoint de 8 grame. )Oi vedea cum o fi.


Tradare!
Avatar utilizator
George08
Membru important
 
Mesaje: 242
Membru din: 20 Feb 2008, 19:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde violiv pe 28 Feb 2009, 22:48

Incearca-le in cartoane inainte de a te apuca sa tragi cu ele - si astea merg aiurea fata de altele ba chiar s-ar putea sa mearga aiurea de tot, adica fiecare unde vrea muschiul lui.
Proiectilul este un soft-point clasic, mic si iute - explodeaza de la impact si face niste gauri mai ceva ca 9,3 al lui Alin - indicatia lui ar fi combaterea. Da' daca tragi la gat e bun si la tap.
Cu proiectil Barnes exista pe piata noastra 2 feluri: XLC-ul de la S&B (cel cu proiectil vopsit albastru) incarcat cu Barnes I (cred c-au luat cehii prea multe varfuri pentru ca numa ei il mai incarca restul lumii l-a declarat deja prost) si cu proiectil Barnes II sau TSX incarcate de S&B (tot slabute) si de Sako (vezi la Amis). Cu astea din urma ii place Draganei sa traga si merg zbarnaind. Da' tot cam prea "tari" sunt pentru bietul caprior.
Daca ti-au mai ramas hammerhead de 14 g poti sa le incerci si vei fi uimit de rezultate - face o gaura de iesire maxim cat palma, asta daca prinde oase multe si tari in drum altfel trece ca prin unt si nici nu stie ce-a patit si cum de-a ajuns pe alta lume.

Daca n-ai incercat FMJ-ul de la S&B poate il incerci - costa mai nimic, are precizie foarte buna, tras din 30-06 in caprior nu cade in foc mai niciodata (uneori nici nu marcheaza) dar nici mai mult de 20 m nu merge si distrugerile sunt minore. Daca loveste os greu se mai duce si "de-a rostogolul" si lasa gaura mai mare dar mi se pare cartusul si proiectilul ideal pentru acest fel de vanatoare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde Ghinda pe 02 Mar 2009, 08:29

Hamerhead a fost testat sezonul ce a trecut si a fost ok. Mi-a dat mie prin sfecla sa iau un 8 gr. O sa dau cu el dupa cartoane si apoi oi vedea. Si asa nu am gasit decat 15 cartuse. Daca nu place grupaj, trec inapoi la Hamerhead.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde dr.mihai.daniel pe 31 Mar 2009, 18:19

are cineva vreo poza cu tap impuscat cu 300 win mag??
adica as vrea sa stiu...mai cumpar o teava sau dau cu ce am!! :oops:
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde todohunter pe 31 Mar 2009, 19:25

Am impuscat un tap cu 300winmagnum, la vreo 150-180m, si a cazut in foc. Nu am reusit sa mai fac nici o fotografie ca eram ud pana la piele si mai si ploua de rupea pamantul. Dar daca te ajuta catusi de putin doctore sa stii ca am folosit un glont GECO de 11,2g mi se pare ,si era TM. Tapul a fost lovit in zona toracelui putin mai sus de inima, a rupt coastele si sira spinarii cum s-a expandat, si la iesire a facut o gaura destul de urata. Pe atunci nu aveam alt calibru de carabina, si a trebuit sa ies cu ea in teren. Mi se pare cam prea tare pentru tap. Asta e parerea mea.
243 win e o bijuterie pentru tap ...
Avatar utilizator
todohunter
Membru important
 
Mesaje: 207
Membru din: 15 Ian 2007, 20:43
Locaţie: Brasov

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde dr.mihai.daniel pe 01 Apr 2009, 13:23

todohunter scrie:Am impuscat un tap cu 300winmagnum, la vreo 150-180m, si a cazut in foc. Nu am reusit sa mai fac nici o fotografie ca eram ud pana la piele si mai si ploua de rupea pamantul. Dar daca te ajuta catusi de putin doctore sa stii ca am folosit un glont GECO de 11,2g mi se pare ,si era TM. Tapul a fost lovit in zona toracelui putin mai sus de inima, a rupt coastele si sira spinarii cum s-a expandat, si la iesire a facut o gaura destul de urata. Pe atunci nu aveam alt calibru de carabina, si a trebuit sa ies cu ea in teren. Mi se pare cam prea tare pentru tap. Asta e parerea mea.

deci sun un prieten si fug dupa autorizatie.....
dar sa fie 243 win sau 243 wsswm?
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde dr.mihai.daniel pe 01 Apr 2009, 13:25

plus de asta am deja o teava magnum.....pt Blaserul meu
daca iau un 243 nu trebuie cumva sa schimb si inchizatorul si magazia?
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde todohunter pe 01 Apr 2009, 15:38

Doctore din cate stiu eu, 243Win se incadreaza la categoria Standard pentru Blaser si daca ai deja o teava magnum trebuie sa iei si alt inchizator si o alta magazie pentru acest calibru.
243 win e o bijuterie pentru tap ...
Avatar utilizator
todohunter
Membru important
 
Mesaje: 207
Membru din: 15 Ian 2007, 20:43
Locaţie: Brasov

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde Ghinda pe 01 Apr 2009, 19:08

De schimbat vei schimba sigur, dar nu este o mare inginerie.
Proiectilul ala de 8 grame le grupeaza capabil. Saptamana viitoare sunt la Amis sa inmultesc stocul.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde dr.mihai.daniel pe 03 Apr 2009, 14:04

todohunter scrie:Doctore din cate stiu eu, 243Win se incadreaza la categoria Standard pentru Blaser si daca ai deja o teava magnum trebuie sa iei si alt inchizator si o alta magazie pentru acest calibru.


atunci mai bine iau un 243 short magnum.... :lol:
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde Alin3006 pe 06 Apr 2009, 17:37

dr.mihai.daniel scrie:
todohunter scrie:Doctore din cate stiu eu, 243Win se incadreaza la categoria Standard pentru Blaser si daca ai deja o teava magnum trebuie sa iei si alt inchizator si o alta magazie pentru acest calibru.


atunci mai bine iau un 243 short magnum.... :lol:


Sau poti sa alegi un 6,5x68. Care e incadrat ca magnum la Blaser si e un calibru excelent.
Pe de alta parte : am vazut tzapi impuscati cu 300 WM, eu am tras intr-o capra cu 9,3...face stricaciuni, e drept, dar unde? Daca dai la " lopatzica", aia e oricum o zona de tendoane si nu are vreo carne grozava. Practic la tzap, ca si la iepure, carnea buna e spinarea si pulpele din fatza. Decat sa mai dai 1000 e pe un alt calibru ( + prindere + luneta ), mai bine cauti un proiectil care nu rupe asa rau si -ti vezi de treaba.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Calibru pentru caprior

Mesajde violiv pe 09 Apr 2009, 10:38

6,5x68 e la categoria "mediu" la Blaser, impreuna cu 8x68 si 9,3x64, mahnum e un picut mai mare in diametrul bazei tubului, asadar 243 wssm s-ar potrivi.

Poti trage linistit si cu 300 wm la caprior daca tragi asa cum spun eu: LA GAT!
Alege cel mai precis cartus din arma ta, chiar daca-i pentru elefanti, un pic de antrenament in poligon cat sa iei un taler la 200 m (nu din zbor) cu primul foc, arma reglata la 150 m sau chiar la 200 m "la fix" si poti trage linistit de la 50 la 250 m indiferent de pozitia in care ti se prezinta capriorul. Nu exista raniri ci doar ratari daca vizezi gatul. Un cartus cu precizie deosebita, razanta excelenta si efect terminal foarte bine controlat este cel cu proiectil CDP de la Blaser - usurel, iute, devastator si nu prea-l intereseaza vantul - in rafale, cu peste 60 km ora, perpendicular pe directia de tragere il deviaza lateral cam cu 5 cm la 200 m asa ca poti sa faci abstractie de vant daca reusesti sa te rezemi de ceva solid altfel te clatina pe tine mai mult decat deviaza glontul. Fa rost de el si nu vei fi dezamagit.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Anterior

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate