Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:23

CHEMATOARE

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

CHEMATOARE

Mesajde HUNTING MAN pe 21 Ian 2009, 02:40

Buna ziua la toti vanatori,am si ue niste nelamuriri legate de chematoarele de rata,am una (38-659-323-00 blue wing teal & cinnamons)cumparata de pe bass pro si am mai comandat una acum(38-659-323-00 double reed malard call only)ce as mai putea comanda pt sarsea pt ca astea dupa ce crd eu sunt pt rata mare.Voi ce folositi?ce da rezultate la voi??? :?: :roll:
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: CHEMATOARE

Mesajde Katalin pe 21 Ian 2009, 10:26

da ...buna intrebare ...m ar interesa si pe mine cum e cel mai bine cu chematorile la rate...si ce atrape merg....ca am dat de niste stoluri mari...si le am pus gand rau :)
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: CHEMATOARE

Mesajde cross67 pe 21 Ian 2009, 10:45

sun chematori electronice?
nu este pe lume placere mai mare.........
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

Re: CHEMATOARE

Mesajde HUNTING MAN pe 21 Ian 2009, 11:22

eu miam luat cateva chematori dar parca nus multumit cum trebuie de iele,la sarsea de care trebuie?as luao dupa bass pro.
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: CHEMATOARE

Mesajde Marius pe 21 Ian 2009, 12:14

HUNTING MAN scrie:eu miam luat cateva chematori dar parca nus multumit cum trebuie de iele,la sarsea de care trebuie?as luao dupa bass pro.

Sarsela (sarseaua) are doua tipuri de cantat.
Primul este un macanit ca al ratei mari (serie de maaac maac mac), numai ca sunt pe o tonalitate mai inalta, mai scurte si mai rapide.
Al doilea sunet este un fluierat pe o tonalitate inalta, foarte scurt.

Primul cantat este mai rar auzit. Se intampla atunci cand sunt mai multe sarsele la un loc pe apa (nu in zbor). As zice ca daca am auzit sarsele de 10 ori, din astea 10, doar o data este maaac maac mac.

Pentru primul fel de sunet (mac) eu nu am gasit nicaieri chematoare, dar nici nu m-am omorat cu cautatul.
Pentru al doilea fel de sunet (fluieratul) sunt multe tipuri de chematori americane si se gasesc chiar si in magazinele din RO unele frantuzesti.

Ca un exemplu, la basspro o gasesti pe asta:
http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... 00_425-9-5

O recomandare de final: mult exercitiu!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: CHEMATOARE

Mesajde Marius pe 21 Ian 2009, 12:16

Katalin scrie:da ...buna intrebare ...m ar interesa si pe mine cum e cel mai bine cu chematorile la rate...si ce atrape merg....ca am dat de niste stoluri mari...si le am pus gand rau :)


Katalin,
Intrebarea e prea vaga ca sa pot da un raspuns. Intreaba concret ce te intereseaza. Daca ai vrea sa afli cum se vaneaza cu atrape si chematori, asta e subiect de o carte, nu de un topic.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: CHEMATOARE

Mesajde HUNTING MAN pe 21 Ian 2009, 12:49

multumesc frumos marius uite eu am mai comandat si :38-801-157-00 si 38-659-320-00 dupa bass pro.te poti uita?si sati dai si tu o parere daca sunt bune?
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: CHEMATOARE

Mesajde Marius pe 21 Ian 2009, 17:26

HUNTING MAN scrie:multumesc frumos marius uite eu am mai comandat si :38-801-157-00 si 38-659-320-00 dupa bass pro.te poti uita?si sati dai si tu o parere daca sunt bune?


Da, ambele sunt pentru rata mare, nu pt. sarsela.
Suna la fel ca pe site? Daca da, sunt foarte bune. Problema e ca uneori suna putin diferit.
Am si eu DR 85 (a doua) si sunt multumit, dar am mai avut una (tot DR85) care nu mi-a placut cum suna si am dat-o cadou.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: CHEMATOARE

Mesajde Katalin pe 21 Ian 2009, 17:50

Marius,

Multumesc pt amabilitate in ma ajuta....

Deci la mine treaba sta cam asa...Vanez in Calarasi la rate pe malul bratului Borcea. Apa este ff scazuta la momentul asta ...si nu te poti apropia prin padure...ca te simt...si de la padure pana la apa sunt vreo 70 m...si nu ai cum sa tragi....

Rate sunt garla....cel putin in ultimele 2 sapt ...am dat in stoluri de cate o mie adunate pe malul apei. REPET ....1 mie de rate pe mal...la apa mica...pe renish.

Mentionez ca nu am nici kematoare si nici atrape.

Am mai luat cate una , doua acum pe scazute...mult mai multe cand era apa crescuta..acum vreo luna.

Ma gandeam sa le abordez asa:

* sa ma camuflez inainte ca ele sa vina ( sa imi fac o groapa ceva pe plaja...si sa le astept cand vin)...si sa ma mut la distanta de un km mai la deal mai la vale...ca ele stau in stoluri mari pe tot intinsul renishului...si la foc...decat se departeaza vreun km...si se lasa iar....

Noaptea e puzderie la mal...parca ar fi broaste asa se aud ca macane si horcane la mal...

* sa imi cumpar niste atrape (vreo 5-6) ...la fel sa ma camuflez...si cu o kematoare daia de lemn ( nu stiu sa o aleg) sa bag mare cantece de dragoste pt rate.

Principala specie este RATA MARE.

Daca ai ceva sfaturi...as fi recunoscator...

Mersi
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: CHEMATOARE

Mesajde Marius pe 21 Ian 2009, 20:43

Katalin,
Pentru Dunare, fara atrape si chematoare si fara o barca cu care sa le culegi de pe apa, iti recomand o singura varianta pe care o descriu in continuare.
Observatiile sunt la fel de importante ca insasi vanatoarea.
Identifica zonele care aduna rate. Verifica adancimea apei, astfel incat sa stii exact pana unde poti intra in apa cu cizma lunga sau cu costumul piept, in vederea recuperarii ratelor cazute. Cu cat poti intra mai multi metri in apa, cu atat mai bine. In plus, foloseste o varga telescopica de 7-8m (ieftina, din fibra de sticla) careia sa-i atasezi pe varf o ancora de pescuit marime 7/0-10/0.
Foloseste-te de vrema favorabila vanatorii si de cunoasterea foarte buna a zonei. Atunci cand sufla tare vantul, dar TARE, valurile formate deranjeaza ratele. De aceea, ele vor cauta adapostul: zone cu apa mica si ferite de vant. In zona aceea le asteapta vanatorul. Camuflajul e foarte important. Daca nu se poate altfel, e buna ideea cu groapa pe mal.
Taie cateva bete din padure si fa-le cate un lat din sfoara la fiecare. Ai impuscat o rata, o recuperezi, infigi crenguta in nisip in apa si agati rata cu gatul in lat. Astfel iti faci rost de atrape naturale.
Nu trage la rate pe care nu le poti recupera. Chibzuieste bine focul, altfel e posibil ca focul tras la o rata prea departata sa gonesca un stol care era in drum spre tine si pe care nu l-ai vazut.

Cand vei avea atrape si chematoare poti adopta cam aceeasi tehnica.

Pregatirea vanatorii este deci foarte importanta. Decat sa mergi de 10 ori cu rezultate proaste, mai bine faci de 3-4 ori observatii, pregatesti ca lumea vanatoarea si rezultatele s-ar putea sa apara.

Cred ca vanatoarea la sarite sau la apropiat nu e ceea ce trebuie si nici n-are farmecul unui pasaj bun.

Atentie! Nimic nu e batut in cuie. Improvizeaza, pune-ti imaginatia la treaba.
Pe de alta parte, nu exista garantii. Chiar daca faci totul ca la carte, poti sa dai gherla.

PS Din cate stiu, in Calarasi sunt magazine in care gasesti atrape si chematori. Cere sa sufli in chematoare ca sa o probezi.

Desigur, asteptam si alte sugestii, doar n-oi fi eu singurul cu pareri.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: CHEMATOARE

Mesajde Dudex pe 21 Ian 2009, 21:23

Dau si eu o parere - ia-ti si un partener, sa fiti la distanta de cel putin 1km unul de altul, in doua zone linistite de cam de estuar, unde nu este curent si stau ratele - camuflati corespunzator.
Jucati apoi "ping pong" de la unul la altul - nu va grabiti sa trageti decat atunci cand vedeti negru in fata ochilor, lasati-le sa se aseze, bucurati-va de priveliste.
Daca ati avea si o barcuta cu motoras ceva ar fi super.
Atentie cu trasul pe Dunare
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Re: CHEMATOARE

Mesajde Katalin pe 21 Ian 2009, 22:51

Multumesc domnilor pt sfaturi...intradevar folositoare...

Pai barca de recuperat o sa am (nu cu motor ...dar cu vasle)...si lucrul bun din cate am obs eu este ca ratele tolereaza barcile pescaresti...o sa o las undeva pitita si o sa o folosesc doar la recuperat in cazuri extreme.

In rest e foarte buna ideea cu telescopica si cu ancora....

La felul cum e acuma....pe renish acolo unde stau ele....sa zicem ca pot merge vreo 40 m de la mal si apa nu sare de genunchi...bine acum poate o fi si vreo groapa...nu poti sti...dar ultima oara cand am fost am avut surprinderea sa raman suspendat cu barca pe la vreo 40 m de mal...

Sunt vreo 4 portiuni dastea pe toata zona mea....lungi cam de 5-6 sute metri fiecare....E RAIUL LOR ACOLO.

O sa mai ma duc cu cineva ....si o sa ma hotarasc la fata locului...m ar avantaja mult daca ar creste apa....ar fi mai usor pe de o parte....pe de alta....parca i misto si asa...cand tre sa improvizezi...nu ma duc prin padure...trag 3 focuri iau 5 rate si gata....aia nu prea e vanatoare.

Multumesc iar de sfaturi....

Catalin

p.s - exista tehnici ceva speciale de "glasuit" la chematoare? ...daca nu o alegi pt specia respective e degeaba nu? ...vb limba straina :P
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: CHEMATOARE

Mesajde Marius pe 21 Ian 2009, 23:11

Gasesti aici cotele Dunarii si tendinta de crestere sau scadere.
http://www.afdj.ro/cote/cote.htm
Eu m-am bazat mult pe informatiile din site din vara pana in iarna cand am avut barca pe Borcea si am mers mereu la pescuit.

Ref. la chematoare.
Ia-o incet. Exista atat pe basspro cat si pe site-urile producatorilor fisiere audio cu sunetele chematorilor. Incearca sa faci cum auzi acolo. Pentru "tehnica suflatului" :lol: tot la basspro sunt dvd-uri de invatare.
Chematoarea de rata mare trebuie considerata universala pentru ca:
-numarul ratelor mari in zona ta este mai mare decat ale celorlalte specii la un loc;
-de la distanta nu poti deosebi ratele;
-majoritatea ratelor de suprafata (fluierar, lingurar, sulitar, sarsela, pestrita)sunt atrase de grupurile de rate mari.
De aceea, pentru inceput e suficienta chematoarea de rata mare.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: CHEMATOARE

Mesajde HUNTING MAN pe 22 Ian 2009, 00:37

HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: CHEMATOARE

Mesajde HUNTING MAN pe 22 Ian 2009, 00:43

Pe aceasta o am: http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... 00_425-9-5
Pt ce specie de rata este? tu ce ma sfatuiesti sa fac daca amandoua sunt pt aceasi specie de rata?sa renunt la una???care este mai buna din cele doua?o sa te adaug in lista de prieteni,te mai stresez nitel pt ca vad ca te pricepi f bine :D :D :D
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: CHEMATOARE

Mesajde Sharpshooter pe 22 Ian 2009, 15:17

pentru sarseaua albastra ...aia e numai la americani
dar oricum sarsele verzi si albastre au cam acelasi tiuit deci chematorile sunt universale pentru ele.
eu am Duck Commander Teal call.. nu stiu link la repezeala, e de pe Cabelas.
si pot sa zic ca am avut rezultate cu ea...dar nu prea am sarsele pe aici, foarte putine.
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: CHEMATOARE

Mesajde Marius pe 22 Ian 2009, 16:56

HUNTING MAN scrie:Pe aceasta o am: http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... 00_425-9-5
Pt ce specie de rata este?


E asa cum zice Sharp. E pentru sarsela americana cu aripi albastre. Nu suna rau. Cred ca poate fi folosita si la sarselele noastre. Tine-o.
Pastreaza si DR 85 (38-659-320-00), care va fi de baza pt. rata mare.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: CHEMATOARE

Mesajde Marius pe 22 Ian 2009, 17:02

Sharpshooter scrie:eu am Duck Commander Teal call.. nu stiu link la repezeala, e de pe Cabelas.
si pot sa zic ca am avut rezultate cu ea...dar nu prea am sarsele pe aici, foarte putine.


Cat traieste, omul invata. Am ascultat file-ul audio, la ei pe site. Suna bine, mai bine decat cea in discutie postul anterior. Mi-o comand si eu. Merci de info.
Ai folosit-o in combinatie cu fluierisca?
Daca nu, iti recomand.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: CHEMATOARE

Mesajde Marius pe 22 Ian 2009, 17:04

HUNTING MAN scrie:o sa te adaug in lista de prieteni,te mai stresez nitel pt ca vad ca te pricepi f bine :D :D :D


Nu ma stresezi, imi face placere.
"Lista de prieteni"? Cum adica? Ai o lista?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: CHEMATOARE

Mesajde bogdanm pe 22 Ian 2009, 17:07

Marius scrie:"Lista de prieteni"? Cum adica?

Este o facilitate a forumului. Dar nu ma intreba ce face.

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: CHEMATOARE

Mesajde Alin3006 pe 22 Ian 2009, 17:53

N-ati fi scris si voi astea inainte sa plec eu in Delta... :x mai invatam cate ceva!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CHEMATOARE

Mesajde Alin3006 pe 22 Ian 2009, 17:55

. Daca ai vrea sa afli cum se vaneaza cu atrape si chematori, asta e subiect de o carte, nu de un topic.[/quote]

Cred ca am cumpara-o toti.. :wink: 8)
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CHEMATOARE

Mesajde Marius pe 22 Ian 2009, 18:16

Alin3006 scrie:. Daca ai vrea sa afli cum se vaneaza cu atrape si chematori, asta e subiect de o carte, nu de un topic.


Cred ca am cumpara-o toti.. :wink: 8)[/quote]

Si eu! :D :lol:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: CHEMATOARE

Mesajde Alin3006 pe 22 Ian 2009, 18:21

8) :D :D :lol: :lol: Ca sa vezi...suntem de acord. Mai ramane sa o scrie cineva.. :shock: Hai sa vedem, cum sa fie autorul :
- sa se priceapa la genul asta de vanatoare
- sa scrie bine in general vorbind
- ceva experienta
- pasiune...

Va vine cineva in minte.. :?: :wink: :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CHEMATOARE

Mesajde Sharpshooter pe 22 Ian 2009, 18:27

Alin3006 scrie:. Daca ai vrea sa afli cum se vaneaza cu atrape si chematori, asta e subiect de o carte, nu de un topic.


Cred ca am cumpara-o toti.. :wink: 8)[/quote]

e chiar de mai multe carti daca cautati pe Amazon...o sa gasiti cel putin 5 "biblii" adevarate...si nu exagerat de scumpe...dar trebuie si citit si din pacate nu putem sa aplicam cam tot ce zic ei acolo, vanatoarea la rate de mare, in paduri inundate. ... ce nu as da sa petrec vreo 2-3 sezoane in America la rate sa umblu de colo colo sa vad de fiecare data alt loc alta treaba... :roll:

@ Marius cu chematoarea de sarsele e ceva ciudat...nu o data sa intamplat sa chem la nimereala fara a avea ceva la orizont si sa apara ratoi mare solitar direct in bataia pustii :wink:

urmatoarea chematoare o sa fie o decizie grea, Faulks Classic Double reed care scoate un feed call ......bestial (am comandat pt 2 baieti)
sau un Buck Gardner cu Spit Tech....care e jucarie adevarata, merge si la -5 -10*C cand toate chematorile ingheata..d.ar pretul e pe masura :wink:
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: CHEMATOARE

Mesajde Sharpshooter pe 22 Ian 2009, 18:31

Marius scrie:Pastreaza si DR 85 (38-659-320-00), care va fi de baza pt. rata mare.


ceva veritabil... Rod Haydel chemand rate cu un simplu DR85 :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=leVz0OdLXFE
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: CHEMATOARE

Mesajde Sharpshooter pe 22 Ian 2009, 18:39

si aici e parerea lui despre chematoarea amintita mai sus :wink:

Now I’d like to sell everyone of you a nice acrylic call and I am fortunate to be able to blow what ever I’d like but if anyone ever wanted to know what I personally blow in the blind… 99% of the time it’s a $15.00 injected plastic call.
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: CHEMATOARE

Mesajde Marius pe 22 Ian 2009, 19:06

Sharpshooter scrie:[@ Marius cu chematoarea de sarsele e ceva ciudat...nu o data sa intamplat sa chem la nimereala fara a avea ceva la orizont si sa apara ratoi mare solitar direct in bataia pustii :wink:

urmatoarea chematoare o sa fie o decizie grea, Faulks Classic Double reed care scoate un feed call ......bestial (am comandat pt 2 baieti)
sau un Buck Gardner cu Spit Tech....care e jucarie adevarata, merge si la -5 -10*C cand toate chematorile ingheata..d.ar pretul e pe masura :wink:


Nu e ciudat. De ce n-ar veni rata mare intre sarsele? Adeseori stau impreuna. Eu vanez cu atrape combinate (sarsele+rata mare). Deasemenea chem combinat de multe ori (chematoare de malard si fluierat de sarsela).

Cred ca ti-am mai zis, mie nu-mi prea iese bine feed cal, oricat m-as antrena. Se gaseste insa pe piata la noi, o chematoare frantuzeasca din lemn cu buduf inchis la capat, care merge beton. N-am avut ocazia s-o vad in teren, dar in casa face grozav (numa' nevasta si vecinii nu-s de acord :D ).

Ref la pret, am o singura chematoare care e din gama de sus, dar e pt. garlita si nu-mi pare rau.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: CHEMATOARE

Mesajde Marius pe 22 Ian 2009, 19:08

Sharpshooter scrie:si aici e parerea lui despre chematoarea amintita mai sus :wink:

Now I’d like to sell everyone of you a nice acrylic call and I am fortunate to be able to blow what ever I’d like but if anyone ever wanted to know what I personally blow in the blind… 99% of the time it’s a $15.00 injected plastic call.


Ma bucur sa vad ca, asa cum am scris mai sus, n-am ales rau. Mai ramane sa suflu ca el... :oops:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: CHEMATOARE

Mesajde HUNTING MAN pe 22 Ian 2009, 23:19

Sall marius,da team adaugat deja in lista de prieteni! :D sa inteleg ca ar fi bine sa iau pt sarsea http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... 00_425-9-5 si sa renunt la (38-801-157-00) "parca are sunetul un pic mai gutural,un pic mai ascutit,din cate mi-am dat seama eu.oricum comanda de baza o fac pe (38-659-320-00) si pe cea amintita mai sus,ma bazez pe tine :D ,uite si nu numai pentru tine pt toti cei care sunt interesati de discutia asta si id meu de mess(andy_anduletzu) ,vall sper ca nu te superi :D ,numai bine si catare plina.Sambata ma duc la rata mare,in Giurgiu la Gradistea :D :D :D ,va tin la curent cu captura :D :D :D
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Următorul

Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate