Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:57

Manual pt examenul de vanator si teste

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Genaaiden pe 21 Ian 2009, 22:16

Buna! E prima mea postare pe acest forum si il urmaresc cu mult interes. In aceasta vara voi sustine examenul de vanator si as vrea sa stiu de unde as putea achizitiona Manualul pt examenul de vanator si Testele sau chestionarele pentru acest examen! Precizez am luat legatura cu unele asociatii din diferite judete si cei de acolo spuneau ca, manualele apar si cu o luna inaintea examenului. Va multumesc mult!!!
Genaaiden
 
Mesaje: 12
Membru din: 20 Noi 2008, 20:47

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Katalin pe 21 Ian 2009, 22:38

Salut si bine ai venit pe forum.

Eu am dat pe 1 noiembrie 2008 examenul si cartile le am luat de la un magazin de vanatoare si pescuit (cel din curtea AJVPS Calarasi). Din cate am observat se gaseste peste tot.

Asteapta pana mai la vara ca poate apare o editie mai noua sau mai baga astia ceva pe la "programa".

Asta i ultimul lucru de care tre sa iti faci griji...ca nu ai de pe ce invata :D

In rest ce sa zic ...sanatate si numa' bine

Catalin
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde cybelle pe 21 Ian 2009, 23:07

pai treaba ii cam asa.
nu te grabi ca fata la maritis.
la ex de vanator nu tre sa te grabesti.
nu sti de unde sare iepurele[asta daca ma intelegi ce vreau sa zic] :D :wink:
asa ca urmareste ce se desfasoara acii pe forum si scrie ce ai de intrebat.
o sa iei sigur examenul daca inveti[nu are cu m sa te rspinga daca faci 30 din 30]
specifica din ce localitae tre sa dai examenul si poate ceva ajutor o sa ai parte :wink:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde aghiuta pe 21 Ian 2009, 23:33

Stie cineva un grafic pe judete cu data examenelor pentru obtinerea permisului de vanator????
E interesant, cred eu, daca cineva poate posta un calendar pe 2009;nu se stie cui foloseste.
La mine in Ialomita se desfasoara pe 31.01.2009
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Genaaiden pe 22 Ian 2009, 10:33

Problema este ca as vrea sa invat si nu am de unde......Sincer as vrea sa promovez acest examen dar pana atunci trebuie sa imi procur aceasta carte sau manual cum i se mai spune. Va multumesc pentru raspunsuri!!!!
Genaaiden
 
Mesaje: 12
Membru din: 20 Noi 2008, 20:47

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Ursus2006 pe 22 Ian 2009, 12:36

Genaaiden scrie:Problema este ca as vrea sa invat si nu am de unde......Sincer as vrea sa promovez acest examen dar pana atunci trebuie sa imi procur aceasta carte sau manual cum i se mai spune. Va multumesc pentru raspunsuri!!!!

Pai zi-ne frate de unde esti, ca asa mai usor te putem ajuta careva, de care esti mai aproape!
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde ungureanu pe 22 Ian 2009, 13:32

In primul rand va salut, eu sunt nou pe la voi pe aici, am si eu examenul de vnatoare in martie, m-ar interesa si pe mine niste teste grila, asta binenteles daca dispuneti de ele, :) :) .......
ungureanu
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Ian 2009, 10:09

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Genaaiden pe 22 Ian 2009, 15:09

Sunt din Timis,iar cei de la AJVPS Timis nu au cartea.......
Genaaiden
 
Mesaje: 12
Membru din: 20 Noi 2008, 20:47

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde MihneaIonascu pe 22 Ian 2009, 20:03

Salutare tuturor,

Numele meu este chiar nicknameul, sunt din Craiova si astetp la sfarsitul lui februarie sa dau examenul de vanator. Nu se stie la filiala in acest moment o data exacta a examenului, dar sper sa fie afisata cat mai curand. Ce mai stiu este ca pe 14 februarie este oraganizat examen la Slatina. Cat despre cartea de teste grila eu am procurat una de la filiala contra a 60 de lei si se numeste "Chestionar Pentru Evaluarea Cunostintelor Teoretice la Examenul de Vanator", scrisa de Neculai Selaru, are 1500 de intrebari (care din cate am observat eu chiar cuprind tot ce trebuie pentru un examen si pentru completarea cunostiintelor). De asemenea are o bibliografie scurta si cuprinzatoare dupa cum urmeaza:
1. Manualul pentru examenul de vanator, 2006, Neculai Selaru - despre care vorbea si colegul de forum (viitor vanator:D ) si care nu se mai gaseste de mult pe la filiale;
2. Legea vanatorii si a protectie fondului cinegetic, nr. 407/2006;
3. Legea privind regimul armelor si munitiilor nr. 295/2004;
4. Statutul A.G.V.P.S. din Romania/2005 si Statutul-cadru al organizatiilor afiliate A.G.V.P.S. din Romania, publicat in M.O. Partea I nr. 750 din 18/08/2005 - se gaseste pe www. agvps.ro

Daca mai are cineva aceasta carte si am omis sau am gresit ceva va rog corectati-ma. Grilele din carte au raspunsurile marcate deja prin ingrosarea acestuia.

Va doresc catare plina si vanatorilor in devenire multa bafta la examen!!!
Avatar utilizator
MihneaIonascu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 29 Dec 2008, 09:54
Locaţie: Craiova

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Genaaiden pe 26 Ian 2009, 14:25

Pt Mihnea Ionascu! Nu poti sa pui o poza daca poti a acelei carti de verificare a cunostintelor teoretice pt examenul de vanator! Multumesc mult!!!!
Genaaiden
 
Mesaje: 12
Membru din: 20 Noi 2008, 20:47

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde MihneaIonascu pe 26 Ian 2009, 14:29

Genaaiden scrie:Pt Mihnea Ionascu! Nu poti sa pui o poza daca poti a acelei carti de verificare a cunostintelor teoretice pt examenul de vanator! Multumesc mult!!!!


In cel mai scurt timp posibil incerc sa pun poza cu coperta cartii!!
Avatar utilizator
MihneaIonascu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 29 Dec 2008, 09:54
Locaţie: Craiova

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde aghiuta pe 26 Ian 2009, 16:12

Imagine
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde MihneaIonascu pe 26 Ian 2009, 16:29

Multam mult "aghiuta", raman dator!! Aceeasi carte o am si eu. Momentan sunt la munci, iar cartea este acasa!
Avatar utilizator
MihneaIonascu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 29 Dec 2008, 09:54
Locaţie: Craiova

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Boshiman pe 27 Ian 2009, 09:23

Eu am avut pe 16.11.2008 examenul, iar cartea cu pricina (cea din poza - cu iepuroii :lol: ) am cumparat-o de AJVPS Arad. Dc inveti chestionarele nu o sa ai nici cea mai mica problema pentru ca toate intrebarile de la examen (in numar de 30) sunt din carte. Spor la invatat si bafta.
Boshiman
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 19 Noi 2008, 11:27
Locaţie: Arad

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Genaaiden pe 27 Ian 2009, 13:15

Cum as putea sa intru in posesia acelui chestionar de verificare a cunostiintelor? Cei de la AJVPS Timis nu au aceasta carte....... Va multumesc!
Genaaiden
 
Mesaje: 12
Membru din: 20 Noi 2008, 20:47

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Boshiman pe 27 Ian 2009, 13:38

Genaaiden scrie:Cum as putea sa intru in posesia acelui chestionar de verificare a cunostiintelor? Cei de la AJVPS Timis nu au aceasta carte....... Va multumesc!

Ar trebui sa apara inainte de ex, ca doar vrea Neculai Selaru sa faca bani, nu? Iar dc nu o sa o gasesti, cu cea mai mare placere ti-o imprumut eu, dc ex de la Timisoara nu se va suprapune cu cel de la Arad (vrea si varu' meu sa dea examen anul acesta).
Boshiman
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 19 Noi 2008, 11:27
Locaţie: Arad

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Moose_Master pe 27 Ian 2009, 19:11

Am citit aici multe despre examenul de vanator, manuale si teste grila. Parca ma duce cu gandul undeva demult, la scoala. Ma misca toata verva, nelinistea si emotia pregatirilor. Poate ca este un lucru bun sa te chinui si sa te preocupe intens devenirea vanator. Este de fapt prima educatie in a te face sa fii responsabil si constient de ce inseamna cu adevarat sa fii vanator.
Aici lucrurile sunt ceva mai simple. Nu se emotioneaza nimeni inainte de a deveni vanator. Poate doar cand dai testul grila. Cartile nu se gasesc de cumparat prealabil si de teste nici nu se pune problema.
Sunt doua zile de curs. Primul este de "Safety". Practic te invata ce sa nu faci in teren. Cum sa sari un gard cu arma, cum iti verifici de 10 ori pe zi siguranta armei si cum sa nu te uiti dupa un tovaras de vanatoare prin luneta carabinei (montata pe arma). Ti se vorbeste timp de vreo 5-6 ore apoi ti se da un test grila. Tot ce este in test, ai auzit (daca ai fost atent) in timpul celor 5-6 ore de explicatii.
A doua zi este cursul propriu-zis de vanatoare. Diferenta fata de Romania este ca nu ti se explica nici o data de incepere si incheiere a vanatorii la un anume tip de vanat. Ei considera treaba asta de bun simt si nu se mai obosesc s-o predea. De fapt perioadele la fiecare vanat in parte sunt stabilite in prealabil de forurile chiar competente si se publica pe internet. In timpul cursului ti se explica generalitati si multe sunt de fapt lucruri care sunt legate tot de safety. Adica, daca tii la viata ta imbraca-te in portocaliu, nu trage "in orb" ci identifica mai intai animalul, nu trage intr-o rata daca nu esti sigur ca face parte din tipul de rata la care tu ai declarat ca pleci s-o vanezi, daca are coarne inseamna ca nu este gasca, daca nu are corne atunci ia arma din umar etc.
La sfarsitul celor 5-6 ore ti se da testul grila.
Primesti acasa dupa o saptamana niste carduri din plastic care atesta ca ai facut cursul de safety si ca esti vanator. Dar numai cu astea nu poti sa te duci sa iti cumperi arma. Aici este modalitatea lor de a selecta individualii carora li se va acorda dreptul de a atinge o arma. Pe baza celor doua carduri obtinute, completezi un formular pentru un permis de "posesie&achizitie" de arme de vanatoare. Absolut totul se face pe internet. Nu te duci nicaieri.(asa se procedeaza de fapt cu absolut orice). Apoi incepe munca "organului" in a te verifica si a-ti cerceta trecutul si prezentul pentru depistarea de posibile "neeligibilitati" in a avea o arma. Si astia o fac unchiule pe bune. Nu exista spaga, prietenii si cunostiinte. Daca ai primit un raspuns nefavorabil nu mai pupi arma in viata vietilor tale. Este de ajuns un vecin sa arunce asa o vorba in vant cum ca tu esti cam tot timpul incruntat si deja procesul de obtinere a "possession&acquisition" se va lungi pana cand "organul" va fi convins ca tu esti de fapt un geniu si ca esti incruntat doar pentru ca gandesti tot timpul lucruri geniale.
Isi iau masurile astea de precautie din motive lesne de inteles. Si rezultatele se vad. Lor le este frica aici de suicid si nu de crime cu arma de vanatoare.
Si aceasta forma de a deveni vanator este foarte eficienta. Deci poti face cele doua cursuri, esti vanator, dar nu ai arma(decat dupa ce ai permisul de a cumpara si detine arme). Deci poti merge la cate vanatori vrei, dar organizate si deci supravegheate. Ti se imprumuta o arma doar pe durata vanatorii si cineva antrenat va sta cu tine si te va urmarii fiecare secunda in care tu ai arma in mana. S-a terminat vanatoarea, ai predat arma si pleci acasa. Dar esti vanator ! Pleci acasa cu 40 de gaste /zi. Io zic ca nu-i rea ideea. Ca daca era rea era schimbata de mult.

Deci un examen trebuie sa aiba loc. Cred ca este un bun prilej pentru individual sa realizeze daca chiar este capabil sau nu sa devina vanator. Acum, fiecare bordei cu al lui obicei.
Merita sa devii vanator si o spun cu toata convingerea. Nu neaparat pentru arma, ci pentru educatia ta ca om. Vanatoarea te modifica ca individ. Te face sa vezi lucrurile din cu totul alta perspectiva.

Stima si bafta la examen tuturor

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde MihneaIonascu pe 27 Ian 2009, 20:08

Parerea mea ca am putea gasi o formula sa aiba toata lumea cartea asta. Astept idei despre aceasta formula de la voi, stimati forumisti. Poate are cineva vreo idee mai etica sa zic asa. Ale mele doua idei s-ar putea sa fie neortodoxe si anume: fotocopierea cartii sau scanarea ei, facuta arhiva si trimisa celor interesati. Nu inteleg de ce se editeaza un numar asa de limitat de carti. Poate aveti o explicatie logica! Cel putin in Craiova daca nu esti pe faza cand apare ceva material didactic pe la filiala ai pierdut sansa. Nici eu nu am fost pe faza sa trec pe acolo, dar noroc cu un coleg de suferinta in ale examenului care m-a anuntat la timp!

Astept sugestii si sper ca nu reclamatii! :D

Cu stima,
Mihnea
Avatar utilizator
MihneaIonascu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 29 Dec 2008, 09:54
Locaţie: Craiova

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde aghiuta pe 27 Ian 2009, 20:15

@Moose_Master
Frumos expozeu despre ce inseamna sa devi vanator;m-a miscat.
Interesant si modul cum te faci vanator "la tine";btw, ca sa-ti cumperi pistol pentru autoaparare tot asa drastic esti verificat de organ ?? Nu de alta dar cu ala te poti sinucide si ucide mult mai lesne decat cu ditai pushcociu'.Nu intreb cu gand rau,sunt doar curios din fire(defect profesional).
La urarea ta de "bafta" eu raspund ca-n studentie: "sa fie din plin",nu de alta dar la mine s-a apropiat rau de tot funia de par :shock:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Moose_Master pe 27 Ian 2009, 20:28

Explicatia este intradevar extrem de "logica". Pentru ca tiparirea unei carti implica costuri. Iar cei care scot banii din buzunar sunt "afaceristi romani". Afacere tipic romaneasca. Nu tiparesc mai multe pentru ca vreau sa fiu sigur ca cele tiparite se vor vinde ca painea calda. Nu vreau sa pierd nici un leut. Ei vor sa ia si ouale de sub gaina nu numai gaina. Ei stiu clar din experienta anilor trecuti care este cererea si ar putea lesne cere tiparirea unui numar suplimentar care sa acopere cererea, dar nu o fac pentru ca nu vor sa-si asume nici cel mai mic risc. Afacerea tipic romaneasca: vreau TOT.
Ia sa nu fi existat monopol pe nenorocita aia de carte si sa mai fi aparut si altii care au dreptul s-o tipareasca. Dar asta este politica romaneasca. Monopol si deci "fac ce vrea muschii mei".
Personal, nu te pot sfatui sa incalci legea si sa o copiezi. Fa ce crezi tu de cuviinta.

Succes

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Blue Ranger pe 27 Ian 2009, 21:02

Aceste carti nu se comercializeaza (sau nu oficial) ci se primesc in momentul in care se achita taxa de examinare.
La mine asa a fost.
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
Albert Einstein
Avatar utilizator
Blue Ranger
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 01 Mar 2007, 13:59
Locaţie: undeva in Romanica...; inca !!!

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Moose_Master pe 27 Ian 2009, 21:10

Pai asa este normal. Eu insa cand am fost la rand am umblat cu plocoane pentru carti. De-asta postarea colegului Mihnea mi s-a parut atat de familiara.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde aghiuta pe 27 Ian 2009, 21:20

Blue Ranger scrie:Aceste carti nu se comercializeaza (sau nu oficial) ci se primesc in momentul in care se achita taxa de examinare.
La mine asa a fost.


Fericitule :wink:
Mie mi-au "comercializat-o" cu 50 lei.Parca era Dan Brown :shock:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Blue Ranger pe 27 Ian 2009, 22:29

aghiuta scrie:
Blue Ranger scrie:Aceste carti nu se comercializeaza (sau nu oficial) ci se primesc in momentul in care se achita taxa de examinare.
La mine asa a fost.


Fericitule :wink:
Mie mi-au "comercializat-o" cu 50 lei.Parca era Dan Brown :shock:


Daca nu ti-au dat chitanta te-au tepuit.
Mie asa mi s-a spus ca in contul taxei de examinare de 1.000 RON, care oricum dar numai mica nu era, intra si costul cartii.
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
Albert Einstein
Avatar utilizator
Blue Ranger
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 01 Mar 2007, 13:59
Locaţie: undeva in Romanica...; inca !!!

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde aghiuta pe 27 Ian 2009, 23:30

Blue Ranger scrie:Daca nu ti-au dat chitanta te-au tepuit.
Mie asa mi s-a spus ca in contul taxei de examinare de 1.000 RON, care oricum dar numai mica nu era, intra si costul cartii.

Chitantza :shock: ce-i aia :lol: :lol: :lol:
Oricum se compenseaza cu suma de taxa :wink: mi-au luat doar 650 lei :lol: :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde MihneaIonascu pe 28 Ian 2009, 00:26

Pai sa nu va inchipuiti ca era cartea expusa ca la librarie :D . Nicidecum! Ci dosite cateva vrafuri de carti intr-un fiset metalic de pe vremea lu' nea Cizmulitza!! Va repet ca am avut noroc cu colegul de suferinta la examen care m-a anuntat si am dat fuga acolo.

Apropo de ce a zis colegul Blue Ranger, sa stii ca la noi in Craiova, cand se percepe taxa de examinare nu itzi da nimeni nicio carte, ba dimpotriva daca intrebi de ceva material didactic constati ca dezgropi niste vremuri demult apuse si stimabilii functionari ai filialei abea daca le scoti 2 propozitii despre acest subiect. Eu am avut dosarul depus si anul trecut, dar din cauza unor "neconcordante", din 160 de candidati au intrat in sala de examen 60. Nu mai spun mai multe ca nu este frumos si nu vreau sa dau cu pietre in nimeni, dar cateodata itzi vine sa te tot duci si sa dai examen la colegu' Moose_Masta acolo in Montreal, sa vina organu si sa te verifice si sa te rasverifice. Pe de alta parte am mai vazut incurajari aici pe forum, si incerc sa tin cont de ele si sa imi vad de invatat, in primul rand pentru mine prin a dobandi cat mai multe cunostiinte despre animale si obiceiurilor lor, folosirea armei, etica vanatoreasca etc. si sa promovez acel examen. Pana la urma daca esti brici la invatat, dupa cate am citit aici pe forum, examenul se sustine chiar din aceasta carte, asa ca daca faci 30 de intrebari corect cine si ce sa itzi faca?

Cu stima,
Mihnea

P.S.: S-ar putea ca dupa ce mai trece vremea, sa prind si eu un pic de cheag in aceasta minunata breasla, sa mai postez cate ceva din ce se intampla prin minunatul meu oras. Acum sincer sa fiu, nu stiu daca e bine nici peste ceva vreme sa mai spun una-alta, chiar daca sa zicem ca vechimea si experienta mi-ar permite. Si nu de frica organelor de conducere din capul filialei locale, ci din respect pentru colegii de grupa, care sunt extraordinari si de la care am ce invata!
Avatar utilizator
MihneaIonascu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 29 Dec 2008, 09:54
Locaţie: Craiova

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde aghiuta pe 28 Ian 2009, 00:36

MihneaIonascu scrie: S-ar putea ca dupa ce mai trece vremea, sa prind si eu un pic de cheag in aceasta minunata breasla, sa mai postez cate ceva din ce se intampla prin minunatul meu oras. Acum sincer sa fiu, nu stiu daca e bine nici peste ceva vreme sa mai spun una-alta, chiar daca sa zicem ca vechimea si experienta mi-ar permite. Si nu de frica organelor de conducere din capul filialei locale, ci din respect pentru colegii de grupa, care sunt extraordinari si de la care am ce invata!


Adevarul te va elibera !!!! sau nu ???? :lol: :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Moose_Master pe 28 Ian 2009, 01:27

"Adevarul te face liber" este o dogma teologica veche. La fel de utopica sa si comunismul (scris pe hartie).
Au fost odata unii care sustineau (tot dogmatic si tot utopic) ca "Arbeit macht frei".

Pragmatic vorbind, adevarul, in cele mai multe cazuri iti creaza probleme. In istoria Romaniei adevarul a fost pedepsit drastic aproape de fiecare data.
Dar hai ca iar l-am rupt pe Cioran pe genunchi.

Va pupa Unchiu' si puneti mana pe carte !
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde Blue Ranger pe 28 Ian 2009, 08:52

aghiuta scrie:
Blue Ranger scrie:Daca nu ti-au dat chitanta te-au tepuit.
Mie asa mi s-a spus ca in contul taxei de examinare de 1.000 RON, care oricum dar numai mica nu era, intra si costul cartii.

Chitantza :shock: ce-i aia :lol: :lol: :lol:
Oricum se compenseaza cu suma de taxa :wink: mi-au luat doar 650 lei :lol: :lol:


Deci pana la urma tot rau spre bine, chiar daca ai platit cartea. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
Albert Einstein
Avatar utilizator
Blue Ranger
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 01 Mar 2007, 13:59
Locaţie: undeva in Romanica...; inca !!!

Re: Manual pt examenul de vanator si teste

Mesajde aghiuta pe 28 Ian 2009, 14:58

Moose_Master scrie:"Adevarul te face liber" este o dogma teologica veche. La fel de utopica sa si comunismul (scris pe hartie).
Au fost odata unii care sustineau (tot dogmatic si tot utopic) ca "Arbeit macht frei".
Pragmatic vorbind, adevarul, in cele mai multe cazuri iti creaza probleme. In istoria Romaniei adevarul a fost pedepsit drastic aproape de fiecare data.
Dar hai ca iar l-am rupt pe Cioran pe genunchi.
Va pupa Unchiu' si puneti mana pe carte !


Pragmatic vorbind,ai dreptate.
De aia are romanul o gramada de vorbe de genul:
"daca taceai,filozof ramaneai"
"tacerea e de aur"
"capul plecat,sabia nu-l taie"
"fa-te frate cu dracu' (cu mine ???? ) pana treci puntea"
si mai sunt.
Aceste vorbe sunt la baza inactiunii lui in ceea ce priveste abuzul autoritatilor si sta la temelia societatii corupte, unde bunul plac devine lege,stiut faptul ca nimeni nu reactioneaza.
Este unul din motivele pentru care la noi "societatea civila" e pe nicaieri.
Pe de alta parte vorbind,nespunerea adevarului iti instaleaza (la unii) o stare de inconfort psihic,care,cu timpul poate duce la fenomene grave (depresii,irascibilitate)
Am multi prieteni care au emigrat pe motiv ca nu puteau sa spuna adevarul :wink:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Următorul

Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate