Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:46

Ij 43 defect sau nu?

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Ij 43 defect sau nu?

Mesajde Doru69 pe 12 Feb 2009, 13:32

Cine ma poate ajuta cu un sfat, in privinta unei arme ij 43 ,legat de faptul ca atunci cand trag dupa primul foc se pune siguranta singura ,nemaiputand trage si al doilea focdecat dupa deblocare.Are aceleasi simptome si la cartuse de 32g si la 36g. Multumesc anticipat.
Doru69
 
Mesaje: 2
Membru din: 21 Ian 2009, 12:38

Re: Ij 43 defect sau nu?

Mesajde violiv pe 12 Feb 2009, 13:53

Siguranta se pune pentru ca este "automata" - adica la deschiderea armei, o mica parghie de legatura intre "cheita" si siguranta o face pe aceasta din urma sa treaca automat pe blocat. Se intampla asta pentru ca arma tinde sa se deschida in momentul focului. Nu se "frange" mult sau vizibil dar suficient cat sa miste cheita cat sa activeze piedica. E "boala" acestor modele. De vina pare a fi un arc din interiorul basculei. Prin intermediul unui balansier acest arc ar trebui sa tina zavorul impins spre inainte. Zavorul pe carlige calca de-a lungul unui plan foarte usor inclinat facut asa pentru a prelua automat uzura in timp. Arcul se duce naibii repede si nu mai tine zavorul la locul lui. In momentul focului, din cauza tendintei firesti a tevilor de a bascula, zavorul aluneca pe carlige de-a lungul planului inclinat spre inapoi, misca cheita si aceasta activeaza piedica. Imediat dupa foc totul revine in pozitie "normala" si nu ramane decat siguranta martor al celor intamplate. Cel mai usor este sa ignori chestia si sa nu uiti ca trebe impinsa siguranta inainte de fiecare foc tras. Urmatoarea etapa este sa scoti patul si sa demontezi (foarte usor, de altfel) piesa de legatura intre cheita si siguranta - asa nu vei mai avea siguranta automata dar macar vei putea trage cele doua focuri la rand. Mai dificil, nu tehnic ci prin prisma faptului ca nu vei gasi usor un arc pe masura, este sa inlocuiesti arcul. Daca schimbarea arcului cu unul mai solid nu rezolba problema atunci se corecteaza planul inclinat la nivelul carligelor de pe teava cu bine-cunoscutul punct de sudura....
La asta au cam zbarcit-o rusii - renuntarea la al treilea zavor de la Ij 54 - 58 n-a fost o chestie desteapta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ij 43 defect sau nu?

Mesajde Doru69 pe 12 Feb 2009, 14:00

Multumesc mult pentru raspuns.Si sunt convins ca asa este cum ati spus pentru ca am analizat-o putin la interior .
Doru69
 
Mesaje: 2
Membru din: 21 Ian 2009, 12:38

Re: Ij 43 defect sau nu?

Mesajde Sly_Fox pe 16 Feb 2009, 10:57

IJ 43 este cea mai buclucasa arma din cate am vazut. Toate armele model IJ 43 pe care am avut ocazia sa le vad aveau cate o defectiune.
Un coleg de grupa are o arma model Ij 43 de vreo 10 ani si de noua ia facut probleme. Nu percuteaza capsele cartuselor, astfel cand nu pleaca focul din stanga cand cel din dreapta. Cu toate ca a schimbat de trei ori cuiele percutoare si arcurile, are aceasi problema de 10 ani. Se pare ca nici nu se indura sa ia alta, eu unul o aruncam de mult.
Alt IJ de acelasi model am vazut la un vanator invitat, acum vreo 2 ani, care avea o problema la fel de suparatoare. Arma lui percuta cartusele asa de tare, incat cuiul percutor strapungea in totalitate capsa cartusului. Cred ca cel mai bine era daca cei doi vanatori faceau schimb, cu cate un percutor. La unul percuta prea tare iar la celalalt nu percuta deloc. :lol:
Alta arma Ij 43 am vazut la o vanatoare la pasaj, si am ramas mirat cum mai trage oare arma aia. Semana cu pusca lui Robinson Crusoe, adica avea capetele tevilor palnie, probabil de la ceva sluguri mai tari sau de la teava infundata. Oricum, ambele tevi erau largite spre capat, insa fara vreo fisura. Arma tragea fara probleme, cred ca si peretii foarte grosi ai armei a facut ca arma sa mai traga cu tevile palnie.
Pe asta cu asigurarea armei dupa fiecare foc tras nu am mai auzit-o dar merita notata printre defectiunile celebrului IJ 43.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Publicitate