Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:47

Certificat de detinere arma neletala

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Certificat de detinere arma neletala

Mesajde MAsterD pe 16 Feb 2009, 16:15

ce sa intampla daca nu ti-ai preschimbat certificatul in permis in afara de pierderea dreptului de folosire si port.
care ar fi sanctiunile?
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde Anndrei pe 16 Feb 2009, 19:29

Amenda,ori dosar penal. depinde cum te intelegi cu cei de la serviciul arme!:) E posibil sa nu iei nici amenda, dar o sa ai de facut niste analize pentru noul permis. Si o taxa...La trezorerie.
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde MAsterD pe 16 Feb 2009, 20:15

intreb pentru un prieten.el nu a primit nici o instintare nimik
si nu stia de preschimbare. eu am citit undeva ca pierde dreptul de folosire si de port. ramane cu cel de detinere.
acuma nu stiu exact trebuie sa intrebe la ei sa vada ce se intampla. uni cica ar fi primit instintare la domiciliu.
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde DORU-VS pe 16 Feb 2009, 20:45

MAsterD scrie:ce sa intampla daca nu ti-ai preschimbat certificatul in permis in afara de pierderea dreptului de folosire si port.
care ar fi sanctiunile?

Ramai numai cu dreptul de detinere pana la obtinerea permisului.In aceasta perioada nu ai voie sa porti arma la tine, in caz ca esti descoperit ti se intocmeste dosar penal.Fereasca DUMNEZEU sa o mai si folosesti,vei avea probleme.
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde Mihutz23 pe 17 Feb 2009, 09:08

MAsterD scrie:ce sa intampla daca nu ti-ai preschimbat certificatul in permis in afara de pierderea dreptului de folosire si port.
care ar fi sanctiunile?


Salut,

Eu nu am inteles mesajul tau....este vorba de o arma neletala....dar este cu gaz sau bila de cauciuc?....arma cu gaz nu se trece in permis....cea cu bile de cauciuc, da.....am si eu o arma cu gaz si am intrebat saptamana trecuta.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde MAsterD pe 17 Feb 2009, 15:03

este un AC lunga.acestea se trec
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde Moose_Master pe 17 Feb 2009, 19:20

Sunt si eu curios sa aflu motivul unui posesor de arma neletala pentru care a decis sa detina asa ceva. In ce situatie ajuta ? Pe bune.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde romaniac pe 17 Feb 2009, 22:41

Subscriu si eu la intrebarea "unchiului" Moose pentru ca multi prieteni din Romania mi-au spus ca si-au cumparat si nu am inteles niciodata motivul pentru ca eu le consider un fel de jucarii scumpe. Daca nu e asa va rog lamuriti-ma si pe mine pentru ca nu le-am studiat niciodata.
respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde bogdanm pe 17 Feb 2009, 23:02

Nu am o arma neletala, dar am fost tentat sa-mi cumpar un pistol cu bile.
De ce? Legal, nu pot sa am un pistol/revolver real. Si unul cu bile poate intimida, in anumite circumstante.

Dar, in cazul de fata, MasterD se refera la un AC lung. Asta este arma de tir. De tras la cutii de bere in spatele casei (era posibil, odata, acum nu cred...).

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde ssteffan pe 17 Feb 2009, 23:18

Autorizatia pentru arma neletala se poate incadra la "Eterna si fascinanta Romanie", asa cum, daca te prinde agentul cu un cutit de bucatarie in sacosa in timp ce vi de la supermarket spre casa te poate icadra la port ilegal de arma alba. (care o fi portul legal de arma alba?ahhh.. am uitat, imi trebuie permis de la SAEST pentru cutitul pe care il port dupa mine la vanatoare???!!!!! :evil: :evil: )

Oamenii din legislativul nostru, gaunosi, spagari, imbacsiti si obezi, cu creierul atrofiat de atitudinea de closca si somnul (sper sa devina de veci) pe care-l dorm prin comisii si parlament, ar trebui lasat sa se bata cu mainile goale cu hotul, noaptea, la el in casa, cu ala care vroia s-o violeze si pe fisa... sa vedem.. dar nu fratilor, astia au spp-isti si nu prea se considera amenintati.

Apropos, in ultima vreme am tinut arma montata si 2 catruse cu trei la fund pregatite... pentru orice eventualitate...
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde Moose_Master pe 17 Feb 2009, 23:46

Scoate taica cartusele de pe teava ca mai patesti si vreun necaz din vreo neatentie. In casa socotesc nimerit ca arma de aparare cheia de 42. I-ai aplicat-o in orice parte a corpului si rupe orice fel de os: de Rambo, Bruce Lee, Arnold si chiar de Yokozuna. N-are rost zic io sa le vezi chiar asa de negre(nu ca n-ar fi). Dar starea de alarma te macina fara sa-ti dai seama si nu e bine.

Cat despre motivul cu cutiile de bere trosnite in spatele casei, il consider un motiv de bun simt (pe bune si fara mistouri). Daca asta ti-e modul de a-ti umple timpul liber atunci inteleg motivul. Eu am crezut ca o sa-mi spuna cineva ca il foloseste pentru aparare. In acel caz as fi avut cateva observatii de facut.
Adevarul este ca si mie mi-ar placea sa stau in curtea din spatele casei si sa trosnesc cutii de bere cu un gun de-ala de jucarie. Nu stiu cat de mult timp ar continua sa imi placa. Dar sa am invitati cativa baieti si sa facem o obligatea din cand in cand cred ca ar fi amuzant.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde ssteffan pe 18 Feb 2009, 00:04

Cartusele sunt pregatite, nu sunt in arma, si nici la indemana oricui, accesibile rapid oricum. Nu am nici o stare de alarma, problema este cu catrierul in care locuiesc, sunt destui dubiosi pe aici, asa ca, o masura de prevedere nu strica. Moose, eu sunt milos, nu vreu sa-l doara atunci cand ii dau cu cheia si crapa osu. Daca ii trag in genunchi cu trei la fund n-o sa mai aiba ce sa-l mai doara. E mai "etic" :twisted: :twisted: :twisted:
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde Moose_Master pe 18 Feb 2009, 01:07

Imi permit sa te contrazic si sa iti spun eu ce inseamna etica. Cand a intrat putregaiul peste tine in casa, etic este sa ii tragi in fata de la 4 metri cu alica de prepelita. Asta este intradevar un caz de etica pentru asemenea situatii.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde MAsterD pe 18 Feb 2009, 18:31

eu intrebam pentru un prieten care nu si-a facut permis si nu stie ce se intmpla daca nu are decat certificat de detinator.
acum sa va explic. o arma lunga cu aer comprimat nu are voie sa depaseasca legal 220m/s viteza proiectilului.
desi in tara se mai gasesc multe peste aceasta viteza, deoarece nimeni nu le verifica. inainte cand era doar cu certificat de detinator nu aveai voie sa o folosesti decat in poligon autorizat, acum cu ultimile modificari poti sa le folosesti si acasa daca iti amenajezi un loc special.
aceste arme desi par jucarii sunt destul de periculoase, calibrele lor de 4,5mm, 5,5mm si 6,35mm. nu mi se par floare la ureche.
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde romaniac pe 18 Feb 2009, 19:26

MAsterD scrie:eu intrebam pentru un prieten care nu si-a facut permis si nu stie ce se intmpla daca nu are decat certificat de detinator.
acum sa va explic. o arma lunga cu aer comprimat nu are voie sa depaseasca legal 220m/s viteza proiectilului.
desi in tara se mai gasesc multe peste aceasta viteza, deoarece nimeni nu le verifica. inainte cand era doar cu certificat de detinator nu aveai voie sa o folosesti decat in poligon autorizat, acum cu ultimile modificari poti sa le folosesti si acasa daca iti amenajezi un loc special.
aceste arme desi par jucarii sunt destul de periculoase, calibrele lor de 4,5mm, 5,5mm si 6,35mm. nu mi se par floare la ureche.


In postarea mea de mai sus eu ma refeream la pistoalele cu bile de cauciuc, nicidecum la armele cu aer comprimat.
respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde bogdanm pe 19 Feb 2009, 10:19

MAsterD scrie:aceste arme desi par jucarii sunt destul de periculoase, calibrele lor de 4,5mm, 5,5mm si 6,35mm. nu mi se par floare la ureche.

Daca nu ma insel, nu calibrul face un proiectil periculos, ci energia. Si manipularea necorespunzatoare ;)

Parerea mea,
Bogdan
PS Chiar poti sa-ti amenajezi un loc acasa unde sa tragi, fara batai de cap? Sunt ceva norme minime?
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde Vechio pe 19 Feb 2009, 10:29

Moose_Master scrie:Imi permit sa te contrazic si sa iti spun eu ce inseamna etica. Cand a intrat putregaiul peste tine in casa, etic este sa ii tragi in fata de la 4 metri cu alica de prepelita. Asta este intradevar un caz de etica pentru asemenea situatii.
Având încărcătură magnum - pentru estetică 8) .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde MAsterD pe 19 Feb 2009, 10:40

220m/s e ceva viteza
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde bogdanm pe 19 Feb 2009, 10:48

MAsterD scrie:220m/s e ceva viteza

Da, dar e periculos la un slug... la un pellet de 2 g nu stiu cati jouli are, dar nu mare lucru...
Parerea mea.

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde testokick pe 24 Feb 2009, 21:44

Arma neletala sa fie "gun" cu alice, cauciuce, aere sau poate fi incadrata orice armacare nu omoara din prima? Ca sincer sa fiu cu o cheie de 42 in moalele capului sau pe mutra de 2-3 ori(de frica sa nu se mai ridice nasolu' de jos)e cam letala. Tot neletala este si "teaser-ul" sau pe la noi electrosocul(numa' ca trebuie sa te apropii de individ) este tot neletal, dar ai voie sa porti asa ceva? Acum...si boxul nu omoara pe nimeni in limita a 2 lovituri in jurul dintilor, dar nu poate intra la neletale.
Ca sa fiu la limita legii si totusi o mica acoperire, am briceag in buzunar(se incadreaza in limitele bunului simt si legal) pentru orice eventualitate la orice ora, oriunde ma duc.
By the way
http://www.petitieonline.ro/petitie-p59392054.html

Romania fascinanta
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Certificat de detinere arma neletala

Mesajde drsoicatd pe 25 Feb 2009, 23:50

MAsterD scrie:ce sa intampla daca nu ti-ai preschimbat certificatul in permis in afara de pierderea dreptului de folosire si port.
care ar fi sanctiunile?

Nu se intampla nimic, sa se duca la politie si sa faca treaba acum.
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate