Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 26 Apr 2024, 00:25

cum pot speria mistretii???

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

cum pot speria mistretii???

Mesajde theOS pe 17 Mar 2009, 05:10

saluare la tot omu! am o problema la care sper sa gasesc un raspuns cat mai practic pe acest forum.
in primul rand as dori sa stiu de ce si de cine se sperie mistretul cel mai tare ? ma intereseaza deoarece sunt paznic al unei proprietati , iar noaptea , intra mistretii si fac ravagii in zonele special amenajate cu gazon . ma intereseaza cam tot despre ei , de la capcane pana la un sistem ceva care sa ma anunte cand intra. eu am in dotare doar un pistol cu aer comprimat care stiu ca e inofensiv pt ei . idei sau experiente similare , va rog postatile aici. multumesc anticipat
theOS
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Mar 2009, 04:27

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde Vechio pe 17 Mar 2009, 06:21

Unde e locaţia?
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde bogdanm pe 17 Mar 2009, 12:00

La mine la tara au mers de minune cutii de bere goale cu cate o pietricica inauntru, insirate pe o sarma si puse imprejurul unui camp de porumb. Dar asta pana se invata mistretii cu ele.
Cel mai bine, zic eu, tot paza ramane, cu lovituri de metale cand se apropie.
Ma gandesc ca, pentru automatizare, se pot folosi senzori de miscare cu ceva alarma electronica (au pe la Practiker, Hornbach, etc). Dar nu sunt sigur.

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde george_ciprian86 pe 17 Mar 2009, 12:16

bogdanm scrie:La mine la tara au mers de minune cutii de bere goale cu cate o pietricica inauntru, insirate pe o sarma si puse imprejurul unui camp de porumb. Dar asta pana se invata mistretii cu ele.
Cel mai bine, zic eu, tot paza ramane, cu lovituri de metale cand se apropie.
Ma gandesc ca, pentru automatizare, se pot folosi senzori de miscare cu ceva alarma electronica (au pe la Practiker, Hornbach, etc). Dar nu sunt sigur.

Bogdan


Sau vre-o 2-3 ciobanesti zdraveni si curajosi .
Acum nu stiu cat functioneaza toate ideile astea pentru ca mistretii se vor invata pana la urma cu sistemele de alarmare.

Cainii daca sunt buni nu dau pace mistretilor toata noaptea. Asa cu un sistem de alarma, daca se invata cu el, poate sa urle toata noaptea si ei sa isi vada de treaba nefiind deranjati de nimeni.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde puiu pe 17 Mar 2009, 12:40

Vazi ca sunt in tarile din vest instalatii pentru gard electric, care nu costa foarte mult.
Acolo sunt folosite la imprejmuirea pasunilor pe care pasc turmele pentru a nu depasi perimetrul respectiv.
De fapt instalatia este un dispozitiv electronic care produce impulsuri de inalta tensiune cu o perioada de domeniul miimilor de secunde care nu sunt periculoase pentru animale sau om, dar "scutura" suficient ca animalul sa nu mai incerce sa treaca de perimetru. Este ceva gen pistolul cu soc electric pentru autoaparare. La acesta instalatie se ataseaza un fir de cupru care imprejmuieste perimetrul.
puiu
 
Mesaje: 7
Membru din: 24 Feb 2007, 21:11

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde lynx_lynx pe 17 Mar 2009, 15:03

Grija! Din cate stiu, este interzis prin lege sa imprejmuiesti orice fel de perimetru cu orice fel de gard electric.
lynx_lynx
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2005, 16:27
Locaţie: Ilfov

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde dimar pe 17 Mar 2009, 15:08

Mirosul prafului de pusca ii inebuneste!
In rest,tot ce folosesti nu ii indeparteaza eficient,se obisnuiesc cu toate tertipurile!
dimar
Veteran
 
Mesaje: 300
Membru din: 20 Aug 2007, 14:39
Locaţie: Codlea

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde timexim pe 17 Mar 2009, 15:43

lynx_lynx scrie:Grija! Din cate stiu, este interzis prin lege sa imprejmuiesti orice fel de perimetru cu orice fel de gard electric.


Nu este interzis ! E foarte legal. Problema e ca orice imprejmuire cu gard electric sau fire electrice constituie o tentatie de distrugere pentru o alta SPECIE DE DAUNATOARE foarte des intalnita in tare noastra - TIGANII !!! (sa-ti spuna Cybelle... ca el ii stie bine !) :D

Bine ai venit pe forum theOS ! Sa-ti mearga bine cu paza !
Succes !
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde timexim pe 17 Mar 2009, 15:44

dimar scrie:Mirosul prafului de pusca ii inebuneste!


...de placere? :D
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde MAsterD pe 17 Mar 2009, 17:26

o metoda foarte eficienta este Erbicidul folosit la culturile agricole.
Atentie cum il folosesti!
Trebuie sa il poata mirosi in aer si nu se mai apropie.
e foarte sigura metoda.si ieftina
la 50 lei cumperi 1/2 litri .si il diluezi.
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde andrey_hunter28 pe 17 Mar 2009, 19:36

bagale scoabe :))
andrey_hunter28
Membru activ
 
Mesaje: 119
Membru din: 03 Ian 2008, 09:35
Locaţie: ilfov

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde anton_comi2000 pe 17 Mar 2009, 20:42

Pentru garduri electrice www.kiwifencing.co.uk sper sa fie de folos
anton_comi2000
Membru important
 
Mesaje: 156
Membru din: 24 Dec 2008, 10:08
Locaţie: London

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde theOS pe 17 Mar 2009, 22:05

Vechio scrie:Unde e locaţia?

:D locatia este undeva in spania , in apropierea madridului , zona se numeste villalba si este in apropierea muntilor, probabil coboara din munti , pt ca domeniul estte destul de mare , locul cu gazon este irigat , iar pe timp de seceta , mai ales vara , este o oaza pt ei
theOS
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Mar 2009, 04:27

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde theOS pe 17 Mar 2009, 22:06

timexim scrie:
lynx_lynx scrie:Grija! Din cate stiu, este interzis prin lege sa imprejmuiesti orice fel de perimetru cu orice fel de gard electric.


Nu este interzis ! E foarte legal. Problema e ca orice imprejmuire cu gard electric sau fire electrice constituie o tentatie de distrugere pentru o alta SPECIE DE DAUNATOARE foarte des intalnita in tare noastra - TIGANII !!! (sa-ti spuna Cybelle... ca el ii stie bine !) :D

Bine ai venit pe forum theOS ! Sa-ti mearga bine cu paza !
Succes !

meci , sanatate la toti
theOS
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Mar 2009, 04:27

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde timexim pe 17 Mar 2009, 22:08

Inca una pentru garduri si nu numai. http://www.chemelforest.ro/ . dl. Horvath Stefan- seriozitate maxima !
0722-658.391 Poate are si alte solutii mai ieftine la indemana....
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde theOS pe 17 Mar 2009, 22:09

anton_comi2000 scrie:Pentru garduri electrice http://www.kiwifencing.co.uk sper sa fie de folos

da multumesc , deja am intrat pe siteul asta am vazut ca ar avea si mobile ceea ce e foarte bun ca as putea sa le strang dimineata
theOS
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Mar 2009, 04:27

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde theOS pe 17 Mar 2009, 22:13

bogdanm scrie:La mine la tara au mers de minune cutii de bere goale cu cate o pietricica inauntru, insirate pe o sarma si puse imprejurul unui camp de porumb. Dar asta pana se invata mistretii cu ele.
Cel mai bine, zic eu, tot paza ramane, cu lovituri de metale cand se apropie.
Ma gandesc ca, pentru automatizare, se pot folosi senzori de miscare cu ceva alarma electronica (au pe la Practiker, Hornbach, etc). Dar nu sunt sigur.

Bogdan

sincer mam gandit si io la niste clopotei dinaia de pescuit legati pe o ata de pescuit , macar sa ma atentioneze cand intra ca dupacea ii sperii io cu pistolu cu co2 , chiar aseara mam intalnit cu unul noroc ca lam vazut la timp ca treceam fix ppe langa el , am tras cu pistolu si a fugit. :?
theOS
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Mar 2009, 04:27

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde theOS pe 17 Mar 2009, 22:17

andrey_hunter28 scrie:bagale scoabe :))

cum ? ce sunt alea ? cum se fac? io nu prea stiu despre vantoare dar pot invata, am fost o singura data cu un unchi la vanatoare cand aveam vreo 12 ani sau chiar mai putin :D
theOS
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Mar 2009, 04:27

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde variors pe 17 Mar 2009, 22:44

Ia legatura cu organizatorii concursului de hartuitori de la Sibiu 2008 unde a fost prezentata de catre o firma un fel de dispozitiv care facea o galagie enorma gen foc de arma dar mult mai tare pe baza de butelie de aragaz, era chiar portabila.Misto pentru ce cauti tu, dar nu prea a avut cautare intre vanatori...sau daca nu cheama-ne pe noi si o sa incercam sa vedem ce gust are salamul din vanatul spaniol.
Numai bine.....
variors
 
Mesaje: 18
Membru din: 10 Mar 2009, 16:00

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde bogdanm pe 18 Mar 2009, 12:47

theOS scrie: :D locatia este undeva in spania , in apropierea madridului , zona se numeste villalba si este in apropierea muntilor, probabil coboara din munti , pt ca domeniul estte destul de mare , locul cu gazon este irigat , iar pe timp de seceta , mai ales vara , este o oaza pt ei

Pai de ce nu spui asa?
Amenajeaza undeva mai departe de gazon o balta in care sa se scalde si de unde sa bea apa.
Si ai scapat de ei ;)

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde Vechio pe 18 Mar 2009, 18:35

Ca să nu intri în conflict cu autorităţile (vînătoare, ţarcuri capcană, capcane, etc. - ce faci cu ei după ce-i prinzi) poţi utiliza trei grupe de metode:
1. Gard electric ( obligatoriu două rânduri de fire la 20, respectiv 45cm de sol) - e scump procedeul;
2. Electronic: un dispozitiv electronic emiţător de ultrasunete - ESCAPE de la italieni (http://www.italtec.it/escape.html) sau caută un alt tip de Pest Repeller;
3. Odorizante care imită mirosul de urină al lupilor sau urşilor. Austriecii folosesc REPELLOWIT de la Witasek - http://www.witasek.com.
Spor la treabă :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde VANATORU77 pe 18 Mar 2009, 20:54

@theOS

Oricare dintre metodele de mai sus pot da rezultate, dar de capcane uita ca dai de belea. Eu tot un gard electric ti-as recomanda. In Austria micii fermieri le folosesc cu succes pt. a-si pashte vacile.

p.s. Hola amigo! Yo tambien estoi aqui in Espana. (Arganda del Rey) mui cerca de ti! :wink:
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde theOS pe 18 Mar 2009, 23:41

Vechio scrie:Ca să nu intri în conflict cu autorităţile (vînătoare, ţarcuri capcană, capcane, etc. - ce faci cu ei după ce-i prinzi) poţi utiliza trei grupe de metode:
1. Gard electric ( obligatoriu două rânduri de fire la 20, respectiv 45cm de sol) - e scump procedeul;
2. Electronic: un dispozitiv electronic emiţător de ultrasunete - ESCAPE de la italieni (http://www.italtec.it/escape.html) sau caută un alt tip de Pest Repeller;
3. Odorizante care imită mirosul de urină al lupilor sau urşilor. Austriecii folosesc REPELLOWIT de la Witasek - http://www.witasek.com.
Spor la treabă :wink: .

multumesc pt sfaturi, am sa vad cat costa un gtard din acela pan la urma , daca nu e prea scump am sal cumpar daca e am sa vad poate vb cu seful poate ma finanteaza el :D
theOS
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Mar 2009, 04:27

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde adrian_ppp pe 19 Mar 2009, 08:37

Exista niste dispozitive speciale pentru speriarea lor.
Este un(sau mai multi) senzori de perimetru si o goarna legata la o butelie, cand se misca ceva pe acolo , se declanseaza o valva si urla goarna aia.

intreaba in magazinele de vanatoare si cu siguranta te pot ajuta

Daca nu merge si nu merge, avem niste colegi pe forum care s-ar oferi ei sa faca paza :))
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde VANATORU77 pe 19 Mar 2009, 09:25

:lol: :lol: ....face-ti lista Adrian , ca eu va ashtept pe Barajas si mergem impreuna, sunt aproape de locu cu pricina :)

p.s aducetzi-mi si mie o "flinta" ca a mea e in Romania! :lol: :lol:
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde theOS pe 19 Mar 2009, 20:14

adrian_ppp scrie:Exista niste dispozitive speciale pentru speriarea lor.
Este un(sau mai multi) senzori de perimetru si o goarna legata la o butelie, cand se misca ceva pe acolo , se declanseaza o valva si urla goarna aia.

intreaba in magazinele de vanatoare si cu siguranta te pot ajuta

Daca nu merge si nu merge, avem niste colegi pe forum care s-ar oferi ei sa faca paza :))

goarna si dispozitive ce suna tare nu pot folosi deoarece scol toti vecinii , iar pe voi vash aduce dar daca ma vede sefu ma impusca , deoarece si el e tare am ator de vanat mistreti .
el vrea sa nui atinga gazonul , darcu toate astea le pune si momeala sa vina la mancat si la scaldat in motorina :lol:
theOS
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Mar 2009, 04:27

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde barbunul pe 23 Mar 2009, 20:09

"ce faci cu ei dupa ce-i prinzi?"-ii bati la fund cu o vergea si le dai drumul.nu cred ca mai vin a doua oara :lol:
barbunul
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 07 Mai 2008, 09:45
Locaţie: constanta

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde alexandreea pe 24 Mar 2009, 12:19

Daca e pe linga Madrid nu prezinta interes.daca era peaici, ma ofeream voluntar sa tii sperii, si fiecare mistret speriat,iti garantam ca nu-l mai vedeai niciodata.
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde vasutcorneliu pe 27 Iun 2009, 13:55

Atentie la erbicid.Este foarte bine cunoscut ca in zonele cu mistreti unde sunt plantatii de pomi sau vita de vie, locurile in care aceste substante au ajuns pe sol sunt adevarate puncte de atractie pentru mistreti, unde acestia se freaca pentru a scapa de parazitii externi.Personal folosesc erbicid la scaldatori cu rezultate bune(adica erbicidul atrage mistretul).Solutia cea mai economica pentru tine ar fi doi, trei catei care nu stiu sa-si tina gura inchisa. Ura.
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: cum pot speria mistretii???

Mesajde MAsterD pe 28 Iun 2009, 21:19

probabil depinde de erbicid
dar iti spunsigur ca nu ii atrage .cel putin ce am folosit eu.
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Următorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate