Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 11:17

Pescuit pe Siret

Pescuit la crap, pescuit la musca sau la rapitori, tehnici de pescuit, nade, momeli si locuri de pescuit

Moderatori: mialxx, popaliviu

Pescuit pe Siret

Mesajde Paraschiv Dan pe 25 Iun 2020, 17:12

Vă prezint una din metodele mele preferate de pescuit pe curgătoare, Siret și anume feeder și bologneză, la specia platică.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Paraschiv Dan
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 19 Dec 2018, 22:05

Re: Pescuit pe Siret

Mesajde kama3 pe 25 Iun 2020, 18:13

Dupa peisajul din spatele juvelnicului pare a fi un baraj. Asa e?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Pescuit pe Siret

Mesajde Paraschiv Dan pe 25 Iun 2020, 19:03

kama3 scrie:Dupa peisajul din spatele juvelnicului pare a fi un baraj. Asa e?

Este vorba despre barajul de acumulare Padureni/Calimanesti Vrancea ,
Avatar utilizator
Paraschiv Dan
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 19 Dec 2018, 22:05

Re: Pescuit pe Siret

Mesajde laurul pe 25 Iun 2020, 23:31

Paraschiv Dan scrie:
kama3 scrie:Dupa peisajul din spatele juvelnicului pare a fi un baraj. Asa e?

Este vorba despre barajul de acumulare Padureni/Calimanesti Vrancea ,

1 m de forfat saubmai mult?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Pescuit pe Siret

Mesajde Paraschiv Dan pe 26 Iun 2020, 05:45

laurul scrie:
Paraschiv Dan scrie:
kama3 scrie:Dupa peisajul din spatele juvelnicului pare a fi un baraj. Asa e?

Este vorba despre barajul de acumulare Padureni/Calimanesti Vrancea ,

1 m de forfat saubmai mult?!

Fix 1 m si la platica si la mreana.Fir 0.10, foarte tare si carlige de la Tubertini nr 16, vorbim de finete :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Paraschiv Dan
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 19 Dec 2018, 22:05

Re: Pescuit pe Siret

Mesajde blackcrotal pe 09 Aug 2020, 11:25

Paraschiv Dan scrie:Vă prezint una din metodele mele preferate de pescuit pe curgătoare, Siret și anume feeder și bologneză, la specia platică.

Pescuit la Feeder , foarte interesant. Pe unde ma duc aud de Feeder dar nimeni nu a reusit sa-mi explice care este diferenta intre pescuit la crap si pescuit la feeder .
Sau pentru ca ai pomenit tu aici, in ce consta diferenta intre pescuit la bologneza si pescuit la feeder.
Te rog, poti sa ma lamuresti in ce consta diferenta intre stilurile de pescuit enumerate sau de ce stilul feeder si nu stilul bologneza.
multumesc anticipat.
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Pescuit pe Siret

Mesajde Paraschiv Dan pe 10 Aug 2020, 11:30

blackcrotal scrie:
Paraschiv Dan scrie:Vă prezint una din metodele mele preferate de pescuit pe curgătoare, Siret și anume feeder și bologneză, la specia platică.

Pescuit la Feeder , foarte interesant. Pe unde ma duc aud de Feeder dar nimeni nu a reusit sa-mi explice care este diferenta intre pescuit la crap si pescuit la feeder .
Sau pentru ca ai pomenit tu aici, in ce consta diferenta intre pescuit la bologneza si pescuit la feeder.
Te rog, poti sa ma lamuresti in ce consta diferenta intre stilurile de pescuit enumerate sau de ce stilul feeder si nu stilul bologneza.
multumesc anticipat.


Acum depinde si pe cine ai intrebat...in fine, eu pescuiesc ambele metode, pe baraje de acumulare.Bolo in max 7-8-9 m de mal,adancime max 3-5 m, feeder 40-80 m de mal, adancine de la 10-12 m in sus.Aici vizez albitura-platica, morunas..,nada, moturi dedicate .La crap este alta poveste in ceea ce ma priveste ....La crap pescuiesc doar motura fir de par doar cu porumb natural sau plastic pe firul de par.Personal nu dau niciodata la crap cu montura si nada de albitura.Daca mai sunt nelamuriri, in masura priceperii mele....
Avatar utilizator
Paraschiv Dan
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 19 Dec 2018, 22:05

Re: Pescuit pe Siret

Mesajde blackcrotal pe 10 Aug 2020, 16:34

Paraschiv Dan scrie:

Acum depinde si pe cine ai intrebat...in fine, eu pescuiesc ambele metode, pe baraje de acumulare.Bolo in max 7-8-9 m de mal,adancime max 3-5 m, feeder 40-80 m de mal, adancine de la 10-12 m in sus.Aici vizez albitura-platica, morunas..,nada, moturi dedicate .La crap este alta poveste in ceea ce ma priveste ....La crap pescuiesc doar motura fir de par doar cu porumb natural sau plastic pe firul de par.Personal nu dau niciodata la crap cu montura si nada de albitura.Daca mai sunt nelamuriri, in masura priceperii mele....

Salut Dan,
Stai ca se pare ca nu m-am facut inteles. Diferenta intre pescuitul la bologneza si pescuitul "clasic" la lanseta este cunoscut :
- Bologneza este o lanseta mai lunga care permite lansarea monturi care include si pluta ca sistem de semnalizare. deci plumbul este mai usor ca sa poata fi echilibrat cu pluta
- Pescuitul "clasic" la lanseta se face cu plumbi mai grei pentru ca sa arunci mai departe iar semnalizarea prezentei pestelui se face cu bambine sau semnalizatoare electronice etc.
Bun , asta este clar. Eu untrebam care este diferenta intre pescuitul la lanseta bologneza sau la lanseta clasica si pescuitul la feeder. Mai bine zis in ce consta diferenta ?
Multumesc,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Pescuit pe Siret

Mesajde ventura pe 10 Aug 2020, 17:23

In finețea monturilor si echipamentelor cu care pescuim.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Pescuit pe Siret

Mesajde Paraschiv Dan pe 10 Aug 2020, 17:56

@ blackcrotal, diferenta consta in distanta de lansare.Eu cele 2 stiluri Bologneza si feeder le folosesc doar pe curgatoare, in general pe curent(mare).Unde pescuiesti cu feederul nu poti pescui cu bolo,Pe bolo eu pun plute de max 4-6-8 g cu care nu pot lansa la mai mult de 10 m deci nu pot pescui acolo unde este un curent teribil de mare .Pentru dinstante mai mari cum am spus mai sus 40-50-60 m folosesc feederul unde folosesc cosulete de la 60-80-100 g fara incarcatura.A nu se confunda Bologneza cu Match-ul.Pescuitul la Bologneza, in ceea ce ma priveste este un pescuit de mare finete, mai ales unde pescuiesc eu, unde curentul este teribil de mare si adancimea la fel .Folosesc fire foarte subtiri si carlige mici,ca si momeala doar viermi .Colegii Ventura si Biriuck pot confirma .
Avatar utilizator
Paraschiv Dan
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 19 Dec 2018, 22:05

Re: Pescuit pe Siret

Mesajde blackcrotal pe 10 Aug 2020, 21:04

Paraschiv Dan scrie:@ blackcrotal, diferenta consta in distanta de lansare.Eu cele 2 stiluri Bologneza si feeder le folosesc doar pe curgatoare, in general pe curent(mare).Unde pescuiesti cu feederul nu poti pescui cu bolo,Pe bolo eu pun plute de max 4-6-8 g cu care nu pot lansa la mai mult de 10 m deci nu pot pescui acolo unde este un curent teribil de mare .Pentru dinstante mai mari cum am spus mai sus 40-50-60 m folosesc feederul unde folosesc cosulete de la 60-80-100 g fara incarcatura.A nu se confunda Bologneza cu Match-ul.Pescuitul la Bologneza, in ceea ce ma priveste este un pescuit de mare finete, mai ales unde pescuiesc eu, unde curentul este teribil de mare si adancimea la fel .Folosesc fire foarte subtiri si carlige mici,ca si momeala doar viermi .Colegii Ventura si Biriuck pot confirma .

Pai si pe feeder folosesti altfel de lansete si cu ce difera pescuitul la feeder de cel la bologneza in afara de faptul ca daca inteleg eu bine semnalizarea prezentei pestelui nu se face la pluta ?
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Pescuit pe Siret

Mesajde blackcrotal pe 10 Aug 2020, 21:57

blackcrotal scrie:
Paraschiv Dan scrie:@ blackcrotal, diferenta consta in distanta de lansare.Eu cele 2 stiluri Bologneza si feeder le folosesc doar pe curgatoare, in general pe curent(mare).Unde pescuiesti cu feederul nu poti pescui cu bolo,Pe bolo eu pun plute de max 4-6-8 g cu care nu pot lansa la mai mult de 10 m deci nu pot pescui acolo unde este un curent teribil de mare .Pentru dinstante mai mari cum am spus mai sus 40-50-60 m folosesc feederul unde folosesc cosulete de la 60-80-100 g fara incarcatura.A nu se confunda Bologneza cu Match-ul.Pescuitul la Bologneza, in ceea ce ma priveste este un pescuit de mare finete, mai ales unde pescuiesc eu, unde curentul este teribil de mare si adancimea la fel .Folosesc fire foarte subtiri si carlige mici,ca si momeala doar viermi .Colegii Ventura si Biriuck pot confirma .

Pai si pe feeder folosesti altfel de lansete si cu ce difera pescuitul la feeder de cel la bologneza in afara de faptul ca daca inteleg eu bine semnalizarea prezentei pestelui nu se face la pluta ?

Scuze am vrut ca corectez mesajul dar m-am trezit tarziu ( trecuse timpul in care se pot face corecturi).
Mai aveam o intrebare : cum sesizezi trasatura pestelui ? inteleg ca folosesti cosulete de 60-80-100 gr fara incarcatura. Daca incarcatura ( nada ) mai inseamna 50-100 gr se poate ajunge la un total de 150-200gr. Cum sesizezi trasatura pestelui ? Nu impiedica o greutate atat de mare observarea momentului cand trage pestele ?
Multumesc si fir intind
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Pescuit pe Siret

Mesajde Paraschiv Dan pe 11 Aug 2020, 05:23

blackcrotal scrie:
Paraschiv Dan scrie:@ blackcrotal, diferenta consta in distanta de lansare.Eu cele 2 stiluri Bologneza si feeder le folosesc doar pe curgatoare, in general pe curent(mare).Unde pescuiesti cu feederul nu poti pescui cu bolo,Pe bolo eu pun plute de max 4-6-8 g cu care nu pot lansa la mai mult de 10 m deci nu pot pescui acolo unde este un curent teribil de mare .Pentru dinstante mai mari cum am spus mai sus 40-50-60 m folosesc feederul unde folosesc cosulete de la 60-80-100 g fara incarcatura.A nu se confunda Bologneza cu Match-ul.Pescuitul la Bologneza, in ceea ce ma priveste este un pescuit de mare finete, mai ales unde pescuiesc eu, unde curentul este teribil de mare si adancimea la fel .Folosesc fire foarte subtiri si carlige mici,ca si momeala doar viermi .Colegii Ventura si Biriuck pot confirma .

Pai si pe feeder folosesti altfel de lansete si cu ce difera pescuitul la feeder de cel la bologneza in afara de faptul ca daca inteleg eu bine semnalizarea prezentei pestelui nu se face la pluta ?


.....astfel de lansete?De care astfel de lansete? Feeder-ul este o lanseta speciala, denumita "feeder" cu lungimi de la 2,7 la 4 m....cu varfuri speciale ce permit incarcari si lanseuri cu greutati mai mai decat bologneza.
Bologneza este in termeni simplificati, un bat de 5-12 m caruia i-am pus mulineta pentru a putea scoate si pesti cu greutati mai mari.
Sa-ti raspund si la intrebarea sesizarii intepaturii pestelui.Greutatea mare a incarcaturii nu impiedica observarea trasaturii tocmai datorita monturiii speciale la tehnica feeder si anume montura cu cosuletul respectiv este culisanta printr-un tub pe linia principala.Deci pestele trage de fir nu de cosulet.Sunt sute de tutoriale pe net https://www.youtube.com/watch?v=0Aoo7xB_l6k
Avatar utilizator
Paraschiv Dan
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 19 Dec 2018, 22:05


Înapoi la Pescuitul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate