Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 09:24

caut locatie pescuit la Dunare

Pescuit la crap, pescuit la musca sau la rapitori, tehnici de pescuit, nade, momeli si locuri de pescuit

Moderatori: mialxx, popaliviu

caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde bogus pe 22 Iun 2016, 12:44

Salut
Peste vreo 3 saptamani ma bate gandul sa fac iar un pescuit de o saptamana pe Dunare, am mai fost pana acum in zona judetului Mehedinti dar sincer nu mai vreau, ca nu am gasit nici un loc frumos de campat si nici unele etnii dintre localnici nu prea pareau prea prietenoase, asa ca decat sa dorm noaptea cu toporul in brate pe scaun mai bine as schimba locatia :lol:
Ma intereseaza daca stie cineva un loc unde se poate campa care sa aiba vegetatie, copaci, umbra, apa sa fie accesibila adica fara mal inalt, apa sa nu balteasca adica sa fie curgatoare ca altfel nu mai poti pescuii de plantele acvatice. Desigur acces auto pana la locul cu pricina si care sa aiba totusi o localitate pe o raza de vreo 5-6km
Ca locatie de la Calafat in jos la Bechet, Corabia, Magurele, (Giurgiu parca l-as evita) si spre Oltenita, Calarasi, Fetesti... Balta Ialomitei, Balta Brailei. Dar nu mai sus de Braila si exclus Delta... deci o plaja destul de mare de posibile locatii
Daca persoana care ma sfatuieste este din zona si ne intalnim ii duc si o damigenuta de tuica de pruna, din aia buna buna
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde the_mav pe 22 Iun 2016, 13:12

Confluenta Oltului cu Dunarea se numeste Chichinete - asa ii spun localnicii... mai sus de Magurele, pana in Corabia, in satul Islaz iei principal care se duce perpendicular pe dunare si la penultima ulita inainte de terminarea asfaltului faci stanga, apoi prima dreapta... O sa cobori de pe malul tipic inalt (15-20m) pana la nivelul apei, iar la loc de campare gasesti in zavoiul de la marginea Oltului; intre iesirea din sat si confluent Olt-Dunare ai aproape 1 km.
Daca in loc sa faci stanga din principal spre Chichinete, vei face dreapta, atunci vei tine Dunarea (daca vrei, evident) pana la Corabia, cu palcuri de zavoaie din loc in loc unde poti innopta; mai sunt si vreo 2-3 stane, in mijlocul Dunarii ai insula Calnovatz; dar malurile aici sunt inalte, in jur de 7-8 metri; ce-i drept merge si somnul in gropile dinainte de Chirtza (pana in Garcov), dar si rapitorul seara tarziu.
La Corabia poti sa cobori prin dreapta, spre danele portului de cherestea, imediat cum iesi din localitate spre Garcov-Islaz, apoi sa mergi pana la mila care e la marginea unui zavoi de salcii; ai gropi adanci pentru somn, rapitor dim-seara;in portul comercial, pe cheson, mergea si crapul romanesc +diverse (platica, etc)- daca te pasioneaza.

revin cand voi mai avea ceva timp si cu Giurgiu-Gostinu, Borcea-Fetesti, Rasova, Marasu-Tacau...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde bogdanel pe 22 Iun 2016, 15:00

Salut,

prieteneste, uita de zona Islaz
pentru detalii ne auzim pe telefon, daca tii sa afli de ce :wink:
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde the_mav pe 22 Iun 2016, 15:11

Islaz simplu? sau pana la Turnu Magurele? sau Chirtza-Corabia?
daca nu e secreta informatia, poate ajuta si pe altii...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde bogus pe 22 Iun 2016, 16:16

probabil probleme cu cioara griva sau cu cioara de semanatura ori cu braconierii
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde piticuxxl pe 23 Iun 2016, 09:40

Salutare, vezi sa ai PG de frontiera pentru zona respectiva pe care o alegi,dar nu este perioada potrivita pentru pescuit apa este tulbure si mare de la inundatiile(ploile) din amonte in cazul in care nu vrei sa pleci dezamagit.A-m fost duminica si doar m-am bucurat de priveliste ,oricum trebuie sa ajung pe weekend sa lansez barca la apa,eu pescuiesc la somn cu cloncul pe tronsonul km 526-615 .
Pastram legatura.
Stima :hand:
piticuxxl
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 30 Mar 2016, 10:33

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde the_mav pe 23 Iun 2016, 10:17

adica pe teleorman, care include si Islazul, pana la jumatatea insulei Baloi (din dreptul Garcovului). PG-ul se lua inainte din Turnu, acum ceva vreme mergea luat si din Corabia.

Fir intins.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde piticuxxl pe 23 Iun 2016, 10:37

Da, pe Teleorman pentru PG trimite email inspectorat@ijpf-teleorman.ro la Turnu Magurele cu documentele scanate si primesti Pg dupa o zi pe alta. :ymhug:
piticuxxl
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 30 Mar 2016, 10:33

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde piticuxxl pe 23 Iun 2016, 10:41

Nu stiu daca cuprinde si oltul la varsare nu prea ajung acolo dar va puteti interesa unde este km 615 si acolo incepe in aval judetul Teleorman.
piticuxxl
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 30 Mar 2016, 10:33

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde bogus pe 23 Iun 2016, 12:27

am scris chiar la inceput ca vreau sa plec peste vreo 3 saptamani adica dupa 15 iulie, despre PG stiu exact ce si cum ca am mai facut vreo 4 in ultimii ani la Drobeta, e foarte bine ca acum se poate si prin e-mail
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde Sly_Fox pe 23 Iun 2016, 15:17

bogus scrie:Salut

Ca locatie de la Calafat in jos la Bechet, Corabia, Magurele, (Giurgiu parca l-as evita) si spre Oltenita, Calarasi, Fetesti... Balta Ialomitei, Balta Brailei. Dar nu mai sus de Braila si exclus Delta... deci o plaja destul de mare de posibile locatii
Daca persoana care ma sfatuieste este din zona si ne intalnim ii duc si o damigenuta de tuica de pruna, din aia buna buna

Pe Borcea, pesaj de peisaj, copaci, localitati pe malul Borcei ( Bordusani, Facaeni). Locuri de campare berechet.
Problema este cu pestele, la cat de des vantura ,,electricienii" apa, greu de presupus ca o sa si prinzi ceva.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde Sly_Fox pe 23 Iun 2016, 15:38

piticuxxl scrie:...eu pescuiesc la somn cu cloncul pe tronsonul km 526-615 .
Stima :hand:

Tatal meu este mare mester in pescuitul la clonc. Are si o colectie impresionanta de asemenea ustensile. Obisnuia sa se lase cu barca kilometri intregi pe Borcea, pescuind prin aceasta metoda, insa de cand zona este vanturata de pescari care stau barca in barca, in plus noaptea mai si furnizeaza energie elecrica vietatilor de prin apa, nu prea mai are rost sa piarda timpul.
PS: Si mie mi-ar placea sa pescuiesc, insa nu s-a legat nimic in acest sens, oricat m-as stradui sa leg un carlig tot de-an doaselea sta. Cand eram copil, plecam cu cate patru-cinci undite la pescuit, sa fiu sigur ca am si eu vreo jumatate de ora la dispozitie sa arunc carligele in apa. Nu de alta, dar erau legate de acasa de tata, iar eu aveam prostul narav sa le agat prin tufisuri si sa le las pe acolo.
Dura vreo jumatate de ora reuseam sa rup toate monturile de la toate unditele, dupa care plecam acasa, ca alte legaturi nu aveam habar sa fac. :D
In plus sunt alergic la tantari, fac niste buboaie de la ciupituri, incat nici nu ma gandesc sa stau pe balta in aceasta perioada. Si sunt tantari nu gluma pe aici, milioane pe centimetru patrat de piele.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde Dr.47 pe 23 Iun 2016, 16:53

Dorobantu(CL), se merge pe latura stanga a canalului, pana ajungi la Dunare, iar de acolo si pana la canalul din zona localitatii Rasa(km 388), ai o gramada de locuri unde sa pescuiesti. Sunt zona cu mal abrupt, intinsura, chiar si o zona cu piatra, barja scufundate partial...locuri frumoase.
Notificare importanta: Daca ploua nici cu 4x4 nu mai iesi de acolo. Pe mine ma scotea padurarul cu doi cai frumosi.
Mai asteapta sa scada apa pana la ~300cm in dreptul Oltenitei...de preferat cu 1-2 zile de stationar. :)
Pt tantari: frunze de nuc aduse de acasa si puse pe foc.
Fire turbate sa ai!
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde adrian1123 pe 23 Iun 2016, 21:40

Nici Giurgiu nu este chiar rau Insule,dupa Zimnicea-Cormorani,Cama dinu,Ostrovul,Mocanu, Insula Gostinu ,Lungu si parca mai este una spre Oltenita.Mal inalt,intinsura, gropi,padure, tantari, pescari si mai cuminti si mai rai.....Cam tot ce vrei si sunt si localitati apropiate.Peste....nu sunt chiar pescar,cei profesionisti se cam vaita.Daca te hotarasti pentru Giurgiu,te ajut cu ce pot SIGUR.Am si barca maricica,si intentii bune...etc Telegrafic dar cred ca se intelege.Adrian.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde violiv pe 25 Iun 2016, 09:18

Nu sint pescar absolut deloc. Doar am vanat pe acolo si imi pare ca zona poate oferi cam tot ce ai cerut ... de peste nu stiu nimic.
E vorba de tronsonul numit Terasele Dunarii si ceva km in aval si in amonte. De unde incepe Dobrogea si pana catre Insula Mare sunt nenumarate locuri.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde bogus pe 25 Iun 2016, 13:36

Vio poti fi mai exact adica cu ceva nume de localitati, intre si intre, nu de alta dar dupa denumririle de zone geografice nu prea reusesc sa le localizez.
Oricum din ce am vazut pana acum se pare ca majoritatea parerilor tind spre portiunea de Dunare care este esclusiv la noi adica intre Calarasi si Braila, cam asta era si ideea mea de la inceput acum ramane sa mai dezbat aici cu persoanele care au mai fost si sa stabilesc exact locul, cum calendarul mi s-a modificat putin voi pleca probabil prin 25-26 iulie deci mai am o luna sa scada ama si sa pregatesc minutios totul
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde violiv pe 25 Iun 2016, 21:28

E cam pe acolo pe unde zici. Incepand de la trecerea Dunarii cu bacul de la Ostrov si urcand catre Oltina\Ct, practic de unde incepe Bratul Borcea. Zona e super, inca salbatica aproape complet, saracuta (adica preturi mici), localnici cu barci, stiutori ai zonelor, etc. In plus, ceva balti pe malul drept.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde OMERTA pe 28 Iun 2016, 18:39

:lol: :lol: :lol:
Sa fie undeva aproape de crasma sau de vreun supermarket unde sa fie multtttaaaaaaaaaaa bautura receeee ca este caldura mareeeeeeeeeeeee :lol: :lol: :lol:
Vanatoarea,Pescuitul,Off Road-ul,navigatia si plimbarile in aer liber sunt pasiunea mea!
OMERTA
Membru important
 
Mesaje: 200
Membru din: 03 Ian 2011, 19:48
Locaţie: Bucuresti-Constanta-Davos

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde radubichis pe 29 Iun 2016, 08:25

Ca bineeee zici !! :D :D :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde bogus pe 29 Iun 2016, 11:31

:)) am 2 frigidere de masina asa ca punctele de alimentare nu trebuie sa fie chiar asa aproape =))
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde laurul pe 29 Iun 2016, 14:06

...n-or sa faca fata....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde bogus pe 05 Iul 2016, 09:22

Deoare de unul dintre colegi a reuntat am un loc disponibil pt sejurul de pescuit la Dunare, daca cineva din zona Clujului este interesat astept cu cea mai mare placere sa ma contacteza, ca locatie tot ce pot spune pana acum e ca am restrans zona, ceva de genul intre Fetesti si Braila, am mai multe propuneri interesante din zona.
Bogdan 0751797869
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: caut locatie pescuit la Dunare

Mesajde Marius pe 07 Iul 2016, 10:44

Eu am avut multe partide de pescuit in zona Fetesti-Calarasi, pe bratul Rău e drept, din barca. Vei identifica cu usurinta locul cu google earth.
Bucuresti-Fetesti (autostrada), apoi spre Calarasi inainte de podul peste bratul Borcea, apoi, dupa cateva sate (aprox 20 km) in comuna Unirea, pe strada de dupa caminul de batrani (cladire cu acoperis albastru, aproape de intrarea in sat) faci stanga, ajungi la Dunare, bratul Borcea, unde gasesti un bac cu care poti trece in Balta Ialomitei. Bratul Rău este cel ce face legatura intre Dunare si Borcea, are debit foarte mare (nu e un brat mic, nesemnificativ), pe care exista multe locuri bune, gropane, anafoare.
Am mai vazut si pescari cu masini acolo, dar nu stiu pe unde si cum au ajuns pe mal. Daca te inspira ar fi necesar sfatul cuiva care a fost acolo cu masina.
Oricum, ca sa intri in Balta Ialomitei sunt mai multe bacuri in diverse sate de pe bratul Borcea, atat in aval de Fetesti cat si in amonte.
Locuri bune sunt multe, din pacate braconajul a cam lasat Dunarea fara peste.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Pescuitul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate