Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 11:20

Lacuri si balti din Romania

Pescuit la crap, pescuit la musca sau la rapitori, tehnici de pescuit, nade, momeli si locuri de pescuit

Moderatori: mialxx, popaliviu

Lacuri si balti din Romania

Mesajde blackcrotal pe 26 Sep 2016, 09:44

Salut,
* Incepi direct cu un al doilea (si ultim) warn
Moderatorul


Deci eu am afirmat ca in fostele lacuri si balti aflate pe o raza de aproximativ 50-80 km in jurul Bucurestiului apatinand inainte de 1990 celor 8-9 filiale AVPS din Bucuresti au fost distruse partial sau total urmatoarele specii de peste :
1. Caracuda - disparut in totalitate
2. Caras - disparut in buna masura si in pericol de a fi "eradicat" in totalitate
3. Rosioara - disparut in totalitate
4. Biban - disparut in totalitate
5. Balos - disparut in totalitate
6. Sabioara - disparut in totalitate
7. Tipar - disparut in totalitate
8. Somn - disparut partial
9. Salau - disparut in totalitate
10. Stiuca - disparut in totalitate
11. Sorete - disparut in totalitate

Eu vorbesc exclusiv de lacuri si balti care au fost cat de cat protejate de actiunile electricienilor, a celor care folosesc nestingheriti plase monofilament ( cunoscatorii stiu de ce ma refer in mod special la acest tip de plase) a celor care folosesc carbid sau matraguna sau alte stiinte " oculte " pentru ca sa-si unple sacii si buzunarele.

Intentia mea este sa facem o lista cu lacuri sau balti in care, eventual, se mai gasesc specii de peste "traditionale" . Am inceput discutia cu baltile din jurul Bucurestiului pentru ca, in timp, am pescuit pe multe,din aceste ape. Asta nu inseamna ca nu mi se par la fel de interesante informatiile referitoare la situatia lacurilor si baltilor din Romania.
De asemenea asi vrea sa facem o lista cu apele in care nu mai exista peste deci efectiv nu mai merita sa ne pierdem timpul vizitandu-le.
Asi vrea sa nu discutam de baltile privatizate care au regim C&R deoarece acele balti eu nu le consider balti de "Pescuit Sportiv"

La lista APE FARA PESTE incep eu sa enumar :
1. Magura 2
2. Magura 3
3. Magura 4
4. Rosia

Respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Lacuri si balti din Romania

Mesajde yoghi pe 27 Sep 2016, 02:47

pt
2,3,4,5,6 stiu eu o balta salbatica la 50 km de Intercontinental. Propietarul o pastreaza salbatica. mai are totusisi crap.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lacuri si balti din Romania

Mesajde Ghinda pe 27 Sep 2016, 07:49

Caracuda sabioara si soretele nu stiu cum arata.

Restul se gaseste slava domnului pe langa Bucuresti si chiar si in Bucuresti. Nu poate toate in aceeasi balta, dar este. Incearca pe Snagov, este un laculet in nordul judetului Ilfov. Il gasesti pe google maps. Are de toate, timp sa ai!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lacuri si balti din Romania

Mesajde blackcrotal pe 27 Sep 2016, 08:37

yoghi scrie:pt
2,3,4,5,6 stiu eu o balta salbatica la 50 km de Intercontinental. Propietarul o pastreaza salbatica. mai are totusisi crap.

Salut Mare Sef,
Care este modul in care se poate pescui pe acea balta : Permis pescuit eliberat de ANPA, taxa platita la proprietar sau balta cu circuit inchis ?
De fapt eu ma gandeam la balti deschise pescuitului pe baza de permis de pescuit . Aici nici macar nu stiu ce semn ar trebui sa pun asa ca le pun pe amandoua :lol: :((
Mersi,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Lacuri si balti din Romania

Mesajde yoghi pe 27 Sep 2016, 09:12

se plateste pe balta 50 lei dimineata sau sau 100 lei de seara.
pt ""pestele tau""" iei acasa tot ce prinzi. pt crap maxim 5kg.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lacuri si balti din Romania

Mesajde blackcrotal pe 27 Sep 2016, 09:25

Ghinda scrie:Caracuda sabioara si soretele nu stiu cum arata.

Restul se gaseste slava domnului pe langa Bucuresti si chiar si in Bucuresti. Nu poate toate in aceeasi balta, dar este. Incearca pe Snagov, este un laculet in nordul judetului Ilfov. Il gasesti pe google maps. Are de toate, timp sa ai!


Salut Ghinda si multumesc pt raspuns dar ma refeream la balti in care pescuitul sa fie permis pe baza de Permis eliberat de ANMAP. Daca exista intre baltile de care vorbesti ca au acei pesti si o balta in care se poate pescui cu permis de pescuit te rog sa-mi spui si mie.
Imi este dor de un pescuit la undita si daca mi se repara piciorul asi merge cu mare placere la un asemenea pescuit .
Da ai dreptate, in Snagov au fost si probabil ca mai sunt toate speciile de peste de apa dulce ( inclusiv somn si mreana) deoarece este un lac foarte mare si cu hoarte multe izvoare.
Dar in urma cu foarte multi ani am facut canotaj de performanta si vara cel putin 3 luni/an eram "locuitor" permanent al Snagovului. Apa era limpede cristal, pestele colcaia dar nu se prindea indiferent ce-i puneai la nas .
Ca nu prindeam eu, hai sa zicem ca eram un pescar nestiutot dar nu prindeau nici lipovenii care la vremea aceea formau grosul loturilor de caiac-canoie ale cluburilor Steaua si Dinamo. Am vazut cu ochii mei in acele vremuti cum scoteau dimineata cate 4-5 pripoane cu cate 50 ace fiecare si daca aveau 2 moace in ace era sarbatoare. Eu pescuiam cu 1-2 undite din stuf si o singura data am prins o marlita la coco de paine cu mamaliga :)) . Am presupus ca acea mairlita a fost o kamikaze care se saturase de viata.

Caracuda: un peste negru-argintiu, acemanator cu carasul dar mai mic si cu corpul mai rotund ( asemanator cu calcanul) . Avea multe oase dar ca si platica dadea gust foarte bun la ciorba. Pestele era foarte rezistent traind chiar si in balti cu apa mica si tulbure.
Sabioara : Ruda mai mica si mult mai pasnica a Sabitei de Dunare. Corp alungit fusiform acoperit cu solzi argintii si aripioare tot argintii . Lungimea corpului in jur de 8-10 cm. In situatii exceptionale ajunge la 18 cm.
Se prinde la undite si linii foarte fine : ace picior de musca ( marime 18-22 sau chiar 24), linia principala de maxim 0,1mm si legatura la ac de 0,08 - 0,06, plute mici si foarte sensibile de preferinta cu antena. Momeala functie de anotimp si de preferintele locului : libelule, viermusi, coco mic cat gamalia de chibrit de paine framantata cu malai. Nada malai simplu muiat in apa. Aruncat cate un cocolos cat sa faca o "perdea" de particule ori de cate ori pescuitul stationeaza mai mult de 2-3 minute. In baltile in care acest peste exista poti sa prinzi in 2-3 ore peste 1 kg de peste mai ceva decat in Nevazut Necunoscut ( cunoscatori stiu de ce) :))
Pestele in anumite situatii facea baza pescuitului primavara devreme si toamna tarziu pana la inghetarea apei.
Pestele este delicios curatat, dat prin malai si aruncat in tigaie. Apoi tratat cu mujdei de usturoi si cu mamaliga si "udat" dupa preferinte chiar ca te face sa privesti viata in roz.
"Sorete" : Peste mic maxin de marimea palmei unui copil foarte, foarte mancacios si deosebit de periculos chiar si pentru pestii rapitori.
Foarte foarte frumos gasind pe el toate culorile curcubeului in varianta culori metalice.
Corpul are forma plata, aripioara dorsala avand niste "ace" foarte ascutite in care daca te intepi vei simtii o usturime pe care o tii minte mult timp.
Acest peste cand il prindeam il puneam impreuna cu bibanii pe tabla pe care se " construia" saramura.
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Lacuri si balti din Romania

Mesajde blackcrotal pe 27 Sep 2016, 09:36

blackcrotal scrie:Salut,
* Incepi direct cu un al doilea (si ultim) warn
Moderatorul

Multumesc pentru cadoul trimis dar cred ca asi avea dreptul sa stiu :
1. Cand si pentru ce spui ca am primit primul warm nu de alta dar eu nu-mi amintesc.
2. Pentru ce ai considerat ca merit acest al doilea "premiu"
3. Numele sau Nick=ul celui care a considerat ca trebuie sa procedeze asa. Promit ca nu injur si nici nu ma duc pe alte forumuri sa ma plang de decizia ta sau a oricarei autoritati de pe acest forum. Nu am facut-o nici o data considerand ca "rufele trebuie spalate in familie" si nici nu o sa o fac de acum in colo pentru ca nu-mi sta in caracter acest lucru.
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Lacuri si balti din Romania

Mesajde laurul pe 27 Sep 2016, 10:13

blackcrotal scrie:[q

Caracuda: un peste negru-argintiu, acemanator cu carasul dar mai mic si cu corpul mai rotund ( asemanator cu calcanul) . Avea multe oase dar ca si platica dadea gust foarte bun la ciorba. Pestele era foarte rezistent traind chiar si in balti cu apa mica si tulbure.
Mai degraba Auriu inchis...rezistent la multe dar nu si la poluare!
Sabioara : Ruda mai mica si mult mai pasnica a Sabitei de Dunare. Corp alungit fusiform acoperit cu solzi argintii si aripioare tot argintii . Lungimea corpului in jur de 8-10 cm. In situatii exceptionale ajunge la 18 cm.
AKA OBLETE- e departe de a fi disparut...Dunarea colcaie....suficient cam in toate baltile pentru ca nu e bagat in seama
Se prinde la undite si linii foarte fine : ace picior de musca ( marime 18-22 sau chiar 24), linia principala de maxim 0,1mm si legatura la ac de 0,08 - 0,06, plute mici si foarte sensibile de preferinta cu antena. Momeala functie de anotimp si de preferintele locului : libelule, viermusi, coco mic cat gamalia de chibrit de paine framantata cu malai. Nada malai simplu muiat in apa. Aruncat cate un cocolos cat sa faca o "perdea" de particule ori de cate ori pescuitul stationeaza mai mult de 2-3 minute. In baltile in care acest peste exista poti sa prinzi in 2-3 ore peste 1 kg de peste mai ceva decat in Nevazut Necunoscut ( cunoscatori stiu de ce) :))
Pestele in anumite situatii facea baza pescuitului primavara devreme si toamna tarziu pana la inghetarea apei.
Pestele este delicios curatat, dat prin malai si aruncat in tigaie. Apoi tratat cu mujdei de usturoi si cu mamaliga si "udat" dupa preferinte chiar ca te face sa privesti viata in roz.
"Sorete" : Peste mic maxin de marimea palmei unui copil foarte, foarte mancacios si deosebit de periculos chiar si pentru pestii rapitori.
Foarte foarte frumos gasind pe el toate culorile curcubeului in varianta culori metalice.
Corpul are forma plata, aripioara dorsala avand niste "ace" foarte ascutite in care daca te intepi vei simtii o usturime pe care o tii minte mult timp.
Acest peste cand il prindeam il puneam impreuna cu bibanii pe tabla pe care se " construia" saramura.

AKA REGINA BALTII sau BIBAN SOARE- alaturi de somnul pitic este o plaga a ecosistemului.
A spune ca asta a disparut e o veste foarte buna, dar sinonim cu disparitia grivei sau a cotofenei.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Lacuri si balti din Romania

Mesajde blackcrotal pe 27 Sep 2016, 10:49

laurul scrie:AKA REGINA BALTII sau BIBAN SOARE- alaturi de somnul pitic este o plaga a ecosistemului.
A spune ca asta a disparut e o veste foarte buna, dar sinonim cu disparitia grivei sau a cotofenei.

Respect @Laurul,
Este adevarat ca soretele sau bibanul soare ( uitasem acest nume) este periculos mai cu seama pentru speciile mici. Dar acest peste a aparut cu foarte multi ani inainte de '90 in balti si totusi la acel moment nu mai auzit ca cineva sa spuna ca acesta este o plaga a ecosistemului . Daca stau bine si ma gandesc prin anii '60 am pprins primul sorete in oala Herastraului deci in urma cu minim 50 ani.
In schimb somnul pitic a fost adus cu noile specii de cipride importate de noi gestionari sau proprietari de balti aparuti dupa 1990 dornici de inavutire rapida . Ei nu au tinut cont de dezastrul pe care aceasta specie de peste a facut-o in America si apoi in Ungaria si alte tari unde a ajuns din intamplare sau din credinta ca somnul pitic o sa fie la fel de profitabil ca somnul autohtoam.
In schimb din cate stiu somnul picit este periculor pt ca este un consumator feroce de icre de peste si in felul acesta a fost periclitata existenta pestilor in lacurile romanesti.
Tot din cate am auzit in Ungaria s-a reusit sa se scape de aceasta specie de peste populamd apele cu biban negru american, specie frumoasa , gustoasa si non invaziva. Aceasta specie de biban este specializata in distrugerea somnilor pitici, dar de acest lucru ar trebui sa auda proprietarii si gestionarii mentionati mai sus.
Deci cu tot respectul Laurul nu cred ca cele doua specii pot fi bagate in aceeasi oala decat daca este vorba de o oala de bors de peste :)
respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Lacuri si balti din Romania

Mesajde laurul pe 27 Sep 2016, 11:32

blackcrotal scrie:
laurul scrie:Deci cu tot respectul Laurul nu cred ca cele doua specii pot fi bagate in aceeasi oala decat daca este vorba de o oala de bors de peste :)
respect,

Nu-s buni nici de ciorba, nici unul, nici altul.
Regina Baltii este un consumator vorace de icre si alevini. Am citit prin anii 2000 un studiu ref la Snagov si se pare ca ar fi principalul vinovat de disparitia ghidrinului, a boartei, a linului si parca a batcii din ecosistem.
Mai mult decat atat, isi apara cu strasnicie cuibul si nu se canibalizeaza.
D p m d v e un daunator...deci catch and release to the cat !
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!


Înapoi la Pescuitul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate