Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 14:40

Pescuit mreana pe Siret.

Pescuit la crap, pescuit la musca sau la rapitori, tehnici de pescuit, nade, momeli si locuri de pescuit

Moderatori: mialxx, popaliviu

Pescuit mreana pe Siret.

Mesajde Paraschiv Dan pe 25 Iun 2020, 19:29

O iesire pe Siret la mreana.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Paraschiv Dan
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 19 Dec 2018, 22:05

Re: Pescuit mreana pe Siret.

Mesajde laurul pe 25 Iun 2020, 23:28

La ce a pus botu?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Pescuit mreana pe Siret.

Mesajde Paraschiv Dan pe 26 Iun 2020, 05:53

laurul scrie:La ce a pus botu?!

Grana Padano, Parmigiano Reggiana...glumesc....In general merg pe nazile lui Benzar,in speta Benzar Mix Mreana Scobar3kg si viermi multi opariti si vii in amestec.
Avatar utilizator
Paraschiv Dan
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 19 Dec 2018, 22:05

Re: Pescuit mreana pe Siret.

Mesajde kama3 pe 26 Iun 2020, 06:18

Cosmesti?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Pescuit mreana pe Siret.

Mesajde Paraschiv Dan pe 26 Iun 2020, 06:21

kama3 scrie:Cosmesti?

Nu, mai jos, Suraia-Vadu Rosca.
Avatar utilizator
Paraschiv Dan
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 19 Dec 2018, 22:05

Re: Pescuit mreana pe Siret.

Mesajde blackcrotal pe 07 Aug 2020, 06:55

Paraschiv Dan scrie:
laurul scrie:La ce a pus botu?!

Grana Padano, Parmigiano Reggiana...glumesc....In general merg pe nazile lui Benzar,in speta Benzar Mix Mreana Scobar3kg si viermi multi opariti si vii in amestec.

Ce grea este LIMBA ROMANA !
Pluralul de la NADA este NADE, NA-DE . Am mai explicat o data de unde vine cuvantul NAZI iar NAZILE nu exista !
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Pescuit mreana pe Siret.

Mesajde laurul pe 07 Aug 2020, 08:09

blackcrotal scrie:
Paraschiv Dan scrie:
laurul scrie:La ce a pus botu?!

Grana Padano, Parmigiano Reggiana...glumesc....In general merg pe nazile lui Benzar,in speta Benzar Mix Mreana Scobar3kg si viermi multi opariti si vii in amestec.

Ce grea este LIMBA ROMANA !
Pluralul de la NADA este NADE, NA-DE . Am mai explicat o data de unde vine cuvantul NAZI iar NAZILE nu exista !

Conform DEXului, exista si e un regionalism.
Nu toti colegii sunt bucuresteni.....
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Pescuit mreana pe Siret.

Mesajde blackcrotal pe 07 Aug 2020, 08:52

Paraschiv Dan scrie:
laurul scrie:Grana Padano, Parmigiano Reggiana...glumesc....In general merg pe nazile lui Benzar,in speta Benzar Mix Mreana Scobar3kg si viermi multi opariti si vii in amestec.


Conform DEXului, exista si e un regionalism.
Nu toti colegii sunt bucuresteni.....

Nu am auzit pana acum de acest REGIONALISM , asa cum nimeni dintre noi nu cunoaste TOATE regionalismele din Romania.
Spre exemplu in Banat intr-un sat din componenta comunei Mehadia am intalnit cuvantul SOBA . Localnicii insa foloseau cuvantul SOBA pentru ca sa denumeasca SUFRAGERIE.
Dupa ce am citit explicatia lui Laur referitor la NAZI am cautat si eu intelesul cuvantului SOBA si am gasit ca in limba sarbilor "soba" inseamna CAMERA .
Cred ca este mult prea mult sa mergem spre extensii atat de departe de LIMBA ROMANA atunci cand postam pe un forum care are un total de peste 30.000 de subiecte CITITE.
Ori ce roman care a invatat in scoala materia "LIMBA ROMANA " a invatat si regulite declinarii substantivului . Mai departe depinde de societate ( adica si de noi ) daca acceptam ca niste regionalisme vorbite intr-un areal reletiv mic sa-l generalizam fortat.
Sa ne intelegem bine, dupa cum am mai spus, eu sunt pescar de la 7 ani ( atunci am avut primul permis de pescuit) deci ceva mai mult de 60 ani de pescuit. Sunt PRIETEN cu orice pescar pentru ca pescarii sunt niste persoane deosebite ( acest luctru l-a spus Sadoveanu), suflete de artisti care ii face sa apartina toti aceleiasi "FRATII a PESCARILOR" .
Dar fratele mai mare, oricand este cazul il poate "trage de maneca " pe cel mai mic ca sa-i atraga atentia ca a GRESIT. Iar cel mai mic, intelege acest lucru si nu se supara.
Din cate am vazut, DAN nu s-a suparat pentru ca, nu a reactionat in nici un fel .
Laurul , m-asi bucura ca atunci cand gresesc sa ma aperi si pe mine , dar sub nici o forma nu asi vrea sa-mi ei apararea atunci cand CLAR am gresti aducand ca si motiv niste regionalisme care posibil sa fi devenit vetuste si in satele sau comunele de baza.
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Pescuit mreana pe Siret.

Mesajde Paraschiv Dan pe 07 Aug 2020, 12:15

@ blackcrotal, nici vorba domnule de suparare ...mai ales ca Dex-ul imi tine partea.....In fine ca sa fiu si eu putin carcotas....si daca as citi putin pe diagonala ultimul tau paragraf si as face apel la aceasi "LIMBA ROMANA " .....ceva imi da cu virgula la " m-asi bucura".....nu asi vrea....particulele auxiliare pentru condiţional-optativ sunt: (eu) aş vrea, aşi -scris într-un singur cuvânt alăturat unui verb – nu are sens.....mai ales cand postam pe un forum care are un total de peste 30.000 de subiecte CITITE. ;) ;) ;)
Avatar utilizator
Paraschiv Dan
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 19 Dec 2018, 22:05

Re: Pescuit mreana pe Siret.

Mesajde laurul pe 07 Aug 2020, 12:24

blackcrotal scrie:Laurul , m-asi bucura ca atunci cand gresesc sa ma aperi si pe mine , dar sub nici o forma nu asi vrea sa-mi ei apararea atunci cand CLAR am gresti aducand ca si motiv niste regionalisme care posibil sa fi devenit vetuste si in satele sau comunele de baza.

Razvan, nu eu ii iau apararea ci DEX UL.
Dan e baiat mare si nu are nevoie de big brother, precum vezi mai sus....
Spor.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Pescuit mreana pe Siret.

Mesajde blackcrotal pe 07 Aug 2020, 13:54

Paraschiv Dan scrie:@ blackcrotal, nici vorba domnule de suparare ...mai ales ca Dex-ul imi tine partea.....In fine ca sa fiu si eu putin carcotas....si daca as citi putin pe diagonala ultimul tau paragraf si as face apel la aceasi "LIMBA ROMANA " .....ceva imi da cu virgula la " m-asi bucura".....nu asi vrea....particulele auxiliare pentru condiţional-optativ sunt: (eu) aş vrea, aşi -scris într-un singur cuvânt alăturat unui verb – nu are sens.....mai ales cand postam pe un forum care are un total de peste 30.000 de subiecte CITITE. ;) ;) ;)

Salut Dan, nici eu nu am urma de suparare cu sau pe tine. Sa ne intelegem insa, NU DEX-ul iti tine partea ci dexonline.ro . Acesta nu este o publicatie sau un forum al Academiei Romane sau al altui Institul Oficial ci este o initiativa privata infiintata de niste oameni care nu au pregatire de specialitate in acest domeniu dar sunt satui de barbarismele practicate pe facebook sau pe diversele forumuri de socializare
Pentru ca sa nu se creada ca exagerez sau afirm citand din "Burtanov" aveti mai jos site-ul de unde m-am documentat :
https://wiki.dexonline.ro/wiki/Informa%C8%9Bii
Dane in privinta criticilor pe care mi le aduci, presupun ca ai dreptate dar sincer sa fiu nu am avut nici timp si nici "chef" sa verific cele afirmate de tine. Dupa cum probabil ai inteles eu mai am cateva luni si fac 70 ani. De obicei la varsta asta, oamenii dau in mintea copiilor si asta ar putea sa motiveze eventualele scapari.
Acum , ca vrei sau nu vrei sa ma crezi ca pluralul lui NADA este NADE sau ca vrei sa o ti pe a ta cu NAZI este pana la urma treaba ta.
Ar fi fost mult mai interesanta discutia daca in loc sa persisti in NAZI ai fi povestit ce lansete, mulinete, fire si nade ai folosit la prinsul somnilor pe care eu ii apreciezi spre 20 kg .
La fel de interesant este ce stil de pescuit abordezi la mreana, platica scobar si de asemenea ce scule (inclusiv caracteristicile lansetelor si mulinetelor) ce fire, ace, inaintas, cosulete etc. ai folosit la prinsul mrenelor, scobarului si a platicii pe care din ochi o aproximez in jur de 1,5 kg.
Viermuri fieri + viermusi vii ca si nada si buchet de 2-3 viermusi vi ( eventual mixt de pinky + albi) asta o stie orice bescar pe ape curgatoare.
Ma bucur ca a mai aparut un pescar pe vanatorul.ro
Fir intins
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Pescuitul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate