Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:22

Achiziționare armă

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Achiziționare armă

Mesajde Marius.bcn07 pe 21 Sep 2021, 22:44

Salutare.Curând urmează să susțin examenul de vânător.Prima mea arma vreau să fie o lisă Cz Mallard 12/76.Problema este ca momentan nu o mai găsesc pe net în vreun magazin din România.După câteva căutări am găsit-o undeva într-un magazin din Rusia și unul prin SUA.Pretul în Rusia era de vreo 2000 ron.Ce variantă aș avea sa o achiziționez?As putea face comanda printr-un magazin?(care ar fi costurile).Mulțumesc anticipat.
Marius.bcn07
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Oct 2019, 10:33

Re: Achiziționare armă

Mesajde violiv pe 21 Sep 2021, 23:04

Bine ai venit printre noi!
Nu merita importul, mai ales extracomunitar, pentru o arma asa ieftina. Cu taxe vamale, TVA, transport, autorizatii poti dubla pretul. In plus, parca Rusia este inca sub embargou.

Pe langa asta, CZ de care spui este departe de armele lor de altadata. Nici macar nu mai e facuta de ei ci in Turcia, intr-o uzina partenera.
In gama asta de pret nu prea gasesti arme noi care sa merite investitia. In ultimii 2 ani armele s-au scumpit semnificativ. De pe la 1000€ in sus gasesti ceva rezonabil.

P. S. Era una la vanzare pe OLX
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Achiziționare armă

Mesajde zforis pe 22 Sep 2021, 09:21

Denumirea exacta este CZ USA MALLARD. Nu gasesti pentru ca nu se mai fabrica. Eu am luat in 2014 de la Huntershop. Arma nu mai e pe oferta lor, nu am gasit nici pe saitul producatorului.

Este o arma buna, ieftina si usoara, destul de rezistenta, dar din pacate nu se mai fabrica... Dupa 7 ani de folosire la vanatoare si la poligon am o singura problema: suruburile incet-incet se destrang si e greu sa gasesti o surubelnita plata cu varf asa subtire si tare ca sa poti strange la loc. Arma vine cu 5 socuri. Are 2 tragace. Fara ejectoare.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Achiziționare armă

Mesajde Sly_Fox pe 23 Sep 2021, 15:52

Vrei acel model de armă pentru că te atrage în mod special, ori vrei acea armă pentru că este ceva mai accesibilă la preț?

În jurul a 2000 de lei, pe partea de bock-uri noi, nici măcar Baikalul de la ruși nu îl mai găsești, inclusiv acela s-a dus la aproape 3000 de lei. Văd că în oferta Arrow mai apare câteva modele Frankonia, în jurul la 4000 de lei. În rest, arme de la 5000 de lei în sus.
Poți încerca pe piața SH, sunt multe arme bunicele scoase la vânzare prin magazinele AJVPS-urilor sau chiar prin magazinele mai mari. Asta în cazul în care ai în vedere și o armă second!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Achiziționare armă

Mesajde violiv pe 22 Oct 2021, 14:49

violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate