Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:02

Roessler Titan sau Tikka ?

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Almajica pe 25 Oct 2021, 20:42

Domnilor, va salut!
Nou fiind in breasla, caut și citesc și … vai, vai, vai. Piața fiind plină de arme, mai bune sau mai puțin bune, mai scumpe sau mai accesibile, mai frumoase sau mai puțin frumoase, va rog sa ma ajutați. Nu prea sunt atras de vânătoarea la goana și din aceasta cauza am hotărât sa cumpăr o carabina bolt action. Din cele văzute am doua in cap:
- Tikka
- Roessler Titan
Dacă sunteți buni sa ma ajutați, asa cum am văzut ca ați ajutat foarte mulți începători, v-as fi foarte recunoscător. Sau poate credeți ca ar fi și altceva n aceeași gama de prețuri?
Mulțumesc din suflet.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 25 Oct 2021, 21:30

Salut!
Roessler Titan este cu armare liniara, adica oarecum la fel ca Blaser R8 sau 93; nu e bolt clasic.
Tikka, e un mecanism clasic dus aproape de perfectiune, asta daca nu luam in considerare alde Sako, Heym, Sauer, etc, etc, etc.
Poti sa gasesti pe forum o gramada de informatii despre cele doua si despre altele; ce sa iei? ce iti place. Arme proaste nu prea mai exista in ziua de azi, dar diferente intre ele, da, o gramada.
A, si nu uita sa citesti si sectiunea aia in care zice "citeste aici inainte de a posta": forumul are niste reguli la care cam tine.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 25 Oct 2021, 21:31

Si daca citeai un pic mai mult, nu prea aveai cum sa nu dai peste Savage Axis...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Almajica pe 25 Oct 2021, 22:19

Și ar mai trebui și o Lisa. Semiautomată de 12. Ma uita la Winchester SX4, FAIR SSX12 . Și aici vreau o părere, cu scuzele de rigoare dacă deranjez sau sa ma orientez spre altceva in aceeași gama de preț? Mulțumesc.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde popaliviu pe 25 Oct 2021, 23:10

Almajica scrie:Domnilor, va salut!
Nou fiind in breasla, caut și citesc și … vai, vai, vai.

Citește mai bine aici la secțiunea care zice colegu' @CCM. Spune 2-3 vorbe despre tine și o să vezi cum vin sfaturile. Ca să știm cu cine vorbim, că așa este politicos, nu?
Rössler Titan 16 este cu închidere liniară, Titan 3 și 6 sunt cu închidere tip zăvor.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Almajica pe 26 Oct 2021, 06:02

Aaa...îmi cer scuze. Sunt din Caraș -Severin, am 43 de ani și m-a pocnit și pe mine e "febra". Va salut pe toți și încă o data îmi cer scuze pentru ca nu m-am prezentat la început.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde laurul pe 26 Oct 2021, 06:56

Tikka!
Daca vrei tevi interschimbabile..... Se schimba treaba.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde popaliviu pe 26 Oct 2021, 07:34

Bine ai venit @Almajica!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Croco pe 26 Oct 2021, 10:49

Romania este o piata foarte buna a armelor ghintuite, cu teava lunga, la mana a doua!
De ce? Se trage putin, oamenii isi schimba parerile repede! Acestea sunt doua motive, importante, in alegerea unei arme ghintuite cu teava lunga, in Romania! Trebuie doar sa ai rabdare, sa dai anunturi si sa consulti site-uri de specialitate!
Mai bine iei pe cineva (care se pricepe) cu un borescope si vezi armele care se vand la mana a doua! Poti sa gasesti o arma, scumpa de altfel, la un pret foarte bun! Succes!
Apropo, intre cele doua, daca vrei arma pentru vanatoare si presupun ca vrei 30.06, folosinta obisnuita tipic, Roesller presupun ca este mai potrivita.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde ravenstein pe 26 Oct 2021, 16:02

Tikka T3x Hunter - recomand
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 26 Oct 2021, 16:47

Croco scrie:Romania este o piata foarte buna a armelor ghintuite, cu teava lunga, la mana a doua!
De ce? Se trage putin, oamenii isi schimba parerile repede! Acestea sunt doua motive, importante, in alegerea unei arme ghintuite cu teava lunga, in Romania! Trebuie doar sa ai rabdare, sa dai anunturi si sa consulti site-uri de specialitate!
Mai bine iei pe cineva (care se pricepe) cu un borescope si vezi armele care se vand la mana a doua! Poti sa gasesti o arma, scumpa de altfel, la un pret foarte bun! Succes!
Apropo, intre cele doua, daca vrei arma pentru vanatoare si presupun ca vrei 30.06, folosinta obisnuita tipic, Roesller presupun ca este mai potrivita.



Roessler liniar nu e o arma la fel de simpla constructiv precum Tikka; daca ar fi prima mea arma, as lua Tikka mai degraba; nu am pretentia de a fi obiectiv - pt ca Tikka/Sako imi plac f mult.
Ar mai fi in plus cazul Airbus 220 - apropos de Roesller; au cam aceeasi problema pe care au avut-o - la o scara mai mare, bineinteles - cei de la Bombardier.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Croco pe 26 Oct 2021, 18:08

Am comparat mere cu mere, respectiv Tiika la 1000 - 1100 euro cu Roesller Titan 6, la acelasi pret. Nicio clipa nu m-am gandit la Titan 16 care are inchidere liniara.
Si acum sa spun si de ce Roesller. Pe langa faptul ca Titan beneficiza de tevi de schimb si diversitatea de calibre este mai mare, pretul platit pentru doua calibre este mai mic ca la Tikka. Unul pentru vanat mare, un 9,3 si unul pentru vanat mic, un 6 mm. Una se inzavoreste in teava (cred) ca la Sauer si una in culata. Ca are tevi de la Lothar, e marketing. Precizia este la fel, pentru vanatoare e suficient. Ambele au pat de plastic. Ambele au tragaci cu accelerator (daca gresesc, corectati-ma).
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Sly_Fox pe 26 Oct 2021, 20:52

Greu de tot să ajuți pe cineva fără a știi cam ce așteaptă de la armă, de la sistem, funcționalitate, ergonomie, până la preferințe particulare gen poziționarea trăgaciului în cadrul gărzii.
Eu de exemplu urăsc poziționarea unui trăgaci foarte în spate, în vecinătatea gărzii. Oricât ar fi arma de super, dacă are un trăgaci de acest fel, fără posibilitate de reglare a poziției, s-a terminat. Cu toată teoria că declanșarea extrem de scurtă, seacă, fără timpi morți, poziție mai confortabilă pentru mână...bla, bla. Deasemenea nu mă pot împăca cu înzăvorârea direct în țeavă, mintea mea nu procesează o asemenea..."oribilitate". Și nici cu un bolt cu ejectare activă, cu piston, care cică ar fi treabă de treabă, dar care pentru mine nu are nicio relevanță, baza fiind vechea gheară lungă de tip Mauser, care preia cartușul controlat.
Oricâte sfaturi ai găsi pe forum, tot trebuie să te uiți la mai multe modele să vezi ce și cum. S-ar putea ca anumite particularități, văzute direct când ții armele în mâini, să-ți schimbe ideile. Este improbabil să nu ai câteva criterii de selecție a unei arme, ceva chițibușuri în minte.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Almajica pe 26 Oct 2021, 21:38

Va mulțumesc tuturor pentru sfaturi. Tehnice și la subiect. Ideea este ca nu sunt atât de atras de goana, prefer panda și din aceasta cauza am zis ca nu as avea nevoie de o semiautomată, preferând una cu bolt din cauza preciziei la distanță. Ca e bolt liniar sau clasic, ca Închide in culata sau in țeava, nu am pus la socoteala. Nici nu m-am gândit la asta. Sunt totuși niște chestiuni de luat in seama. Și pentru asta va mulțumesc. Deci….precizie la focul de la distanță ( io știu…100 m sau puțin peste) și sa cada fără chin.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Almajica pe 26 Oct 2021, 21:42

Sau poate ar fi și o Semi care s-ar potrivi pentru mine? Ceva destul de precis pentru distanță. Eu sunt deschis. Cam in 8000 lei ma pot întinde.pentru a putea sa iau și o luneta ( 2500-3000) . Dacă ar fi ceva bun la acest preț. Intenționez sa folosesc luneta doar la panda și dacă mai merg și la goana as trage pe cătare.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde ravenstein pe 26 Oct 2021, 21:55

Benelli Argo E Pro e faina și ok.
Eu as merge pe clasice, tikka, blaser, Merkel helix
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde laurul pe 26 Oct 2021, 22:13

Almajica scrie:Sau poate ar fi și o Semi care s-ar potrivi pentru mine? Ceva destul de precis pentru distanță. Eu sunt deschis. Cam in 8000 lei ma pot întinde.pentru a putea sa iau și o luneta ( 2500-3000) . Dacă ar fi ceva bun la acest preț. Intenționez sa folosesc luneta doar la panda și dacă mai merg și la goana as trage pe cătare.

Ia ti arma de o suta si luneta de o mie.....
Si câine de zece mii!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 27 Oct 2021, 11:50

Almajica scrie:Sau poate ar fi și o Semi care s-ar potrivi pentru mine? Ceva destul de precis pentru distanță. Eu sunt deschis. Cam in 8000 lei ma pot întinde.pentru a putea sa iau și o luneta ( 2500-3000) . Dacă ar fi ceva bun la acest preț. Intenționez sa folosesc luneta doar la panda și dacă mai merg și la goana as trage pe cătare.



Orice arma e precisa in 100-200m astazi: insa cu optica potrivita, pt ca pe catari sau chiar cu punct rosu, peste 100m e cam greu; nu imposibil, dar greu.
In bugetul asta gasesti destule noi, Tikka, Roesller, Savage, CZ, Benelli Argo (semi), ceva Browning.. si mai sint o gramada.
SH, cu noroc, daca dai peste un Blaser R93 (R8 nu cred, eu oricum as lua 93 inaintea lui R8), nu sta pe ganduri; e pur si simplu altceva - si vei ajunge oricum sa vrei una in loc de... cam orice.
Eu am dublu express (nu e bun decat pt goana in principiu si e scump, uita) - am inceput sa ma gandesc tot mai mult la un Blaser.
E doar o chestiune de timp.
Ca si calibru, in afara de 270, 308, 30-06, nu iti fie frica de 9,3; sau 300WM. oricare din astea la o arma SH sint mai mult sau mai putin la fel pt ce vrei tu.
Succes!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 27 Oct 2021, 11:52

Daca gasesti un Blaser, ia-l si uita de bugetul pt luneta: o sa strangi mai tarziu...
`
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 27 Oct 2021, 11:55

Croco scrie:Am comparat mere cu mere, respectiv Tiika la 1000 - 1100 euro cu Roesller Titan 6, la acelasi pret. Nicio clipa nu m-am gandit la Titan 16 care are inchidere liniara.
Si acum sa spun si de ce Roesller. Pe langa faptul ca Titan beneficiza de tevi de schimb si diversitatea de calibre este mai mare, pretul platit pentru doua calibre este mai mic ca la Tikka. Unul pentru vanat mare, un 9,3 si unul pentru vanat mic, un 6 mm. Una se inzavoreste in teava (cred) ca la Sauer si una in culata. Ca are tevi de la Lothar, e marketing. Precizia este la fel, pentru vanatoare e suficient. Ambele au pat de plastic. Ambele au tragaci cu accelerator (daca gresesc, corectati-ma).


OK, nu am realizat; eu nu am vazut Roesler decat in versiunea liniara, nu m-am gandit deloc la cele clasice - si nici la cat costa una sau alta...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Sly_Fox pe 27 Oct 2021, 12:18

Almajica scrie:Cam in 8000 lei ma pot întinde.pentru a putea sa iau și o luneta ( 2500-3000) .

Eroare de începător! Trebuie să te gândești la optica cea mai bună pe care ți-o permiți, apoi la armă. La o adică dacă vrei să te întinzi la 8000 de lei arma, optica musai să fie minim la nivelul prețului armei. Uită de optică la 2000-3000 de lei, mai bine cumperi optică de 8000 și armă de vreo 4000.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 27 Oct 2021, 13:22

Sly_Fox scrie:
Almajica scrie:Cam in 8000 lei ma pot întinde.pentru a putea sa iau și o luneta ( 2500-3000) .

Eroare de începător! Trebuie să te gândești la optica cea mai bună pe care ți-o permiți, apoi la armă. La o adică dacă vrei să te întinzi la 8000 de lei arma, optica musai să fie minim la nivelul prețului armei. Uită de optică la 2000-3000 de lei, mai bine cumperi optică de 8000 și armă de vreo 4000.


In principiu asa este - insa daca gaseste Blaser in banii astia...
Optica nu se scumpeste, se ieftineste. Blaser, invers... in SH
Deci Blaser.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 27 Oct 2021, 13:25

... parerea mea! - dupa cum spunea clasicul Vacaroiu...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Sly_Fox pe 27 Oct 2021, 13:53

CCM scrie:In principiu asa este - insa daca gaseste Blaser in banii astia...
Optica nu se scumpeste, se ieftineste. Blaser, invers... in SH
Deci Blaser.

Doar în visele fanilor Blaser! :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde violiv pe 27 Oct 2021, 18:21

@Sly_Fox
Acum cateva zile am dat un ochi prin forum cautand un anunt mai vechi. Sincer, mi-am dat niste pumni in cap ca nu am luat acum 2 ani niste "bucatele" de R93 ... la ce pret aveau atunci si unde au ajuns acum.
Eu nu spun ca R93 e mai scumpa acum decat a fost de noua ci ca pretul armelor si mai ales al componentelor creste si creste si creste ...
in mod aproape de neexplicat, fanii R93 au crescut ca numar sau ca dorinta de a le inmulti in dulap, chiar daca arma are ani multi de cand a iesit din fabricatie. Pentru arme de serie mare, fara cine stie ce nume la data aparitiei, este extrem de rar. Practic iti ajung degetele de la o mana sa le numeri pe cele care tin la pret fara sa fi devenit antichitati. Imi vin in minte Sauer 80-90 si Steyr 69 dar care aveau un nume foarte bine infipt la data aparitiei sau Winchester pre "64 ca sa nu-i uitam pe fanii lamelei extractoare.
La R 8 e prea mare avalansa de modele noi dar faptul ca s-au scumpit mult tare de noi a facut sa salte si pretul celor mai vechi.

Asa ca, daca gasesti o arma Blaser, fie ea R93 sau R8, la pret sub sau egal cu 2000€, trebuie cumparata imediat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Almajica pe 27 Oct 2021, 20:08

Eheheeee…Blazer e marfa, dar are preț de patroni. Eu nu sunt decât un simplu bugetar. Dar Benelli Lupo? Are cineva. Sau a tras cineva cu ea? La un ochi pe YouTube se prezintă bine. Și are și o forma care mie îmi place.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Almajica pe 27 Oct 2021, 20:10

Scuze…Blaser.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Sly_Fox pe 27 Oct 2021, 20:33

violiv scrie:Asa ca, daca gasesti o arma Blaser, fie ea R93 sau R8, la pret sub sau egal cu 2000€, trebuie cumparata imediat.

Nefiind fan Blaser...nu aș cumpăra, fie el și la preț de cârjă. Dacă vine vorba de second care nu se mai produce, prefer oricând o clasică de la Sako (modelul 75), CZ (modelul 550) Brno (ZKK 600), Mauser (M98) și altele de acest fel.
De ce creșteri de preț, de ce mulți fanii R93...ai spus chiar tu, de neexplicat. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde popaliviu pe 27 Oct 2021, 20:40

Vezi ce spune un coleg mai sus. Cu banii pe care îi ai de armă și de lunetă, stai la pândă și vânezi un Blaser, dacă chiar îți place și nu te grăbești. Pentru lunetă mai aștepți. Dar după, te amesteci cu patronii :ympeace: Eu cu banii de Blaser, mi-am luat Tikka și Kahles. Aia e :))
Dar tot stau și eu la pândă pentru unul :mrgreen:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Sly_Fox pe 27 Oct 2021, 20:50

popaliviu scrie:Vezi ce spune un coleg mai sus. Cu banii pe care îi ai de armă și de lunetă, stai la pândă și vânezi un Blaser, dacă chiar îți place și nu te grăbești. Dar după, te amesteci cu patronii :ympeace:

Sau optează pentru o Sako 85 și se amestecă printre vânători. ;)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Următorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate