Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:31

Autorizare cumparare prima arma

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde pipabh pe 23 Iul 2020, 21:25

piratu scrie:Asta cu înscrisul pe loc ar fi cel mai ok, dar știi unde e problema? Nu vor să îl deranjeze pe domnul comandant cu cate o cerere, adică nu vrea lucrătorul sa intre în biroul șefului de n ori pe zi astfel că aduna o stiva de diferite cereri și i le plasează o singura data! Cred că îi și ceartă ăla daca tot ii freacă ușa....

Am spus, o spun si o voi spune!!!! De ce sa semneze comandantul??????? El a verificat seriile de pe arme? El a verificat autorizatiile? De ce sa nu semneze angajatul care e acolo la ghiseu? Care e responsabilitatea angajatului? Daca greseste e de vina cel cae a semnat!!!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde piratu pe 23 Iul 2020, 22:14

Corect! Mai ales că pe spatele cererii tip pentru eliberare autorizație procurare arma, acolo unde completează lucrătorul, este o rubrica in care trebuie să scrie cine a soluționat cererea.

Dar cu toții știm că s-ar putea simplifica procesul de autorizare pentru procurare arma, in special de la a2-a încolo: as putea cumpăra arma doar in baza permisului de armă pentru că în 3 zile tot la ei ajung cu arma. Aaa... Te temi că nu mai plătesc 50 de lei? Îmi ceri chitanța când vin cu arma. Numai așa și s-ar elibera o grămadă de volum de munca pentru lucrătorii de acolo și am scăpa și noi de ei și ei de noi.
Dar așa cum e la noi, nu se vrea!
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde yoghi pe 23 Iul 2020, 22:37

La o intrebare catre ""comandant""

Raspunsul :
Este nevoie de cerere la fiecare noua arma datorita faptului ca trebuie verificata auutorizarea propietarului pt destinatia armei nou cumparate.

Are dreptul sa cumpere arma de tir pe permis B sau A
Are voie sa cumpere pistol cu glont pe tir,pe aparare si paza sau pe colectie....si tot asa.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde piratu pe 24 Iul 2020, 06:50

Daca s-ar vrea s-ar putea face! Ne-ar putea da o hârtie după prima autorizare in care să scrie ce fel de arme ești eligibil sa cumperi, și cu acea hârtie și permisul de armă te prezinți la magazin.
Sau sa se mai digitalizeze naibii și ăștia și armurierii, mergi la armurier, face verificare de fundal (traducere directa) și vede exact ce ai voie sa cumperi și poate mai terminam și noi cu hartogaraia asta, că tare ne mai place sa scriem.

P.S. chiar acuma mă duc la ei pt autorizație, le duc cerere la urgență, sa vezi ce se mai bucură.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde UrsuAke pe 10 Ian 2022, 22:04

Intrebare. Dupa ce te viziteaza politia de proximitate sa verifice dulapul, sa vorbeasca cu vecinii etc, cam cat mai dureaza pana se elibereaza autorizatia? Cei de la serviciul arme mai au nevoie si de alte informatii de colectat?

Intreb pentru Bucuresti.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Dr.47 pe 10 Ian 2022, 22:33

O sa aveți doi oaspeti, unul e sectoristul iar celalalt vine sa vada dulapul.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde yoghi pe 10 Ian 2022, 23:00

2_3 saptamani
Prima verificare e a sectoristului .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde bogdan.c pe 11 Ian 2022, 18:30

Salut, in Bucuresti a durat aprox 1 luna, am depus actele pe 7 dec 2021, in cateva zile am fost chemat de sectorist la sectie pt declaratie, nu au mai venit sa verifice dulapul nici cei de la sector nici cei de la arme. Azi m-au chemat sa ridic autorizatia.(Pt a 4-a arma).
bogdan.c
 
Mesaje: 7
Membru din: 12 Oct 2016, 12:53
Locaţie: Bucuresti

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde yoghi pe 11 Ian 2022, 19:26

Topicul este :: prima arma nu a opta.!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde pipabh pe 11 Ian 2022, 22:52

bogdan.c scrie:Salut, in Bucuresti a durat aprox 1 luna, am depus actele pe 7 dec 2021, in cateva zile am fost chemat de sectorist la sectie pt declaratie, nu au mai venit sa verifice dulapul nici cei de la sector nici cei de la arme. Azi m-au chemat sa ridic autorizatia.(Pt a 4-a arma).

?????!!!!! Pentru a 4 a arma a durat 1 luna? ???????????? sa scoti o alta autorizatie?
Daca e in regim de urgenta in max 21 zile trebuie sa o ai! Ce treaba mai are sectoristul cu dulapul... si alte cele?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde yoghi pe 11 Ian 2022, 23:23

Toate verificarile se fac conform legii.
La fiecare arma cumparata.In tara unele IPJ aplica si varianta cu taxa de urgenta altele nu. In Bucuresti nu conteaza taxa ci momentul de raspuns al verificarilor,verificari care tin si doua luni.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde piratu pe 12 Ian 2022, 04:58

yoghi scrie:Topicul este :: prima arma nu a opta.!


E aceeasi procedura, te verifica si la a opta ca la prima...cine stie poate ti-a disparut dulapul! Sau poate i-ai schimbat culoarea! (In cazul meu aveau instructiuni ca dulapul sa fie gri!)
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde violiv pe 12 Ian 2022, 11:31

Nu mai exista in lege notiunea "urgenta" la a "n"-a arma.
Nu mai exista nici macar la trezorerie cod pentru incasat taxa de urgenta.
Unele judete o mai practica inca, incaseaza taxele chiar la sediul politiei dar se si misca mai repede.
Termenul legal este "maxim 30 zile" .... care se poate prelungi daca la dosar nu sint toate actele necesare ...
Pentru ca ma plimb destul de des pe la ei dupa astfel de hartioare, am remarcat ca de vreo 2 ani, chiar daca hartia mai intarzie, pe ea este trecut termenul limita de 30 zile de la data cererii si nu data reala a eliberarii.

In lumina legilor si experientelor recente, e rational sa nu astepti hartia mai devreme de cele 30 zile, ba chiar e indicat sa contactezi personal politistul de proximitate care trebuie sa vina in vizita si sa stabilesti cat mai iute intalnirea.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Sly_Fox pe 12 Ian 2022, 13:03

-Alea 30 de zile sunt așa, de formă. Poate dura și trei luni până la eliberarea autorizațiilor, ori prelungiri de permise. La mine a venit polițistul la două luni după depunerea actelor. Plus încă o lună până s-a dus raportul la AESP. Apropo, că s-a spus de contactarea polițistului de proximitate pentru o vizită mai rapidă. Nu o poți face pentru că nu este același, de exemplu la mine au venit diferiți polițiști cu diferite ocazii, unii nici măcar din localitate. Nu ai pe cine să chemi mai repede, că nu știi cine va veni real.
-Se verifică dulapul și mai trec câte ceva prin rapoarte de fiecare dată, că este prima sau a n'șpea armă, plus la prelungire aceeași situație.
-Nu am mai auzit de "urgențe" de foarte mulți ani. La Ialomița nu am mai auzit la trezorerie să mai accepte taxă de urgență.
-Că este eliberare de autorizație pentru cumpărare armă sau prelungire permis de port-armă, termenul trecut "în scris" de către poliție nu depășește niciodată 30 de zile, chiar dacă întârzie cu mult peste. Întotdeauna hârtiile sunt în termen pentru ei, nu și pentru noi!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde pipabh pe 12 Ian 2022, 18:26

Si din acest punct de vedere ma bucur ca traiesc in Oradea!!!! Despre cei din Oradea numai de bine.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde UrsuAke pe 12 Ian 2022, 18:54

Cateva mentiuni la cele discutate de voi mai sus, traite recent pe pielea mea.

1) La trezorerie "doamnele" habar nu au ce suma trebuie platita, tu trebuie sa stii. Ele stiu doar contul unde trebuie platit, altceva nu le intereseaza. Cati bani zici tu, atatia iti iau. Eu pe site-ul DGPMB am citit ca taxa de urgenta e 300 de lei si taxa normala e 100 lei. Asa ca am zis "300 de lei sa fie doamna, treceti urgenta".
2) Tot pe site-ul DGPMB scrie ca ai nevoie la dosar si de cazier juridic, in realitate nu mai e nevoie, era oricum de Kafka sa ceri o informatie/document pe care tu ca institutie o detii deja...
3) Agentul care mi-a preluat dosarul/cererea de la Arme, Explozivi si Toate Cele Rele mi-a comunicat ca nu mai exista regim de urgenta, desi cererea minune, descarcata de pe site-urile lor prezinta bifa "de urgenta", si la trezorerie iti iau banii cu mare drag.
4) Desi nu mai exista regim de urgenta, agentul de la sectia de proximitate ce a venit sa faca verificarile mi-a spus telefonic "hai sa ne grabim ca aveti regim de urgenta si vreau sa trimit dosarul inapoi in timp util". Deci i s-a comunicat cumva ceva.

Oricum a trecut fix o saptamana de cand au venit 2 agenti sa inspecteze dulapul si sa ia declaratii de la vecini si nu am primit niciun raspuns inca. Din ce am inteles neoficial, agentul de la arme si explozivi alege daca vine sau nu sa inspecteze si el, de obicei alege sa nu vina dar nu este obligat de vreo lege/procedura sa vina si el in vizita. De asemenea, am inteles ca odata dosarul de la "sectorist" trimis inapoi la serviciul de arme, cei de acolo nu mai au nevoie de alte informatii si astepti sa aiba timp liber sa completeze o autorizatie.

Sa speram ca au chef de munca asa la inceput de an.

EDIT: E vorba de Bucuresti.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde UrsuAke pe 21 Ian 2022, 18:34

Revin cu cateva nelamuriri.

1) Cei de la Arme mi-au confirmat ca a ajuns dosarul de la politia de proximitate dar ca restul verificarilor n-au ajuns. In ce constau "restul verificarilor"?

2) Eu am depus dosarul si am achitat taxa in regim de urgenta, asta insemnand 19 zile conform cu informatiile de pe site-ul DGPMB. Am cum sa solicit sa se respecte acel termen limita care aproape a trecut? Sau mai rau se ambitioneaza sa ma intarzie?
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde yoghi pe 21 Ian 2022, 22:08

UrsuAke scrie:Revin cu cateva nelamuriri.

1) Cei de la Arme mi-au confirmat ca a ajuns dosarul de la politia de proximitate dar ca restul verificarilor n-au ajuns. In ce constau "restul verificarilor"?



Cazier ,Crima organizata si Ordinea publica... (aliniatul ala din lege cu ...daca esti pericol pt siguranta publica)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde UrsuAke pe 21 Ian 2022, 22:48

yoghi scrie:
Cazier ,Crima organizata si Ordinea publica... (aliniatul ala din lege cu ...daca esti pericol pt siguranta publica)


Cazierul dureaza 5 minute. Si sa dai "search" intr-o baza de date pt crima organizata si ordinea publica dureaza probabil 40 de secunde. Nu ne mai facem bine...
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde yoghi pe 21 Ian 2022, 23:46

Ai bre..unde te crezi ? La CIA.
Servicile astea sunt independente cu sefi .Alergatori care primesc corespondenta scrisa , plimba hartiile pe la secretariate si sefi ,care la randul lor citesc si semneaza aprobari,recomandari si raspunsuri cand au timp.
Exista probleme mai arzatoare decat un nene care vrea distractie cu arme.

Cu rabdare treci muntii!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Rhemaxos pe 06 Feb 2022, 15:51

UrsuAke scrie:
yoghi scrie:Cazierul dureaza 5 minute. Si sa dai "search" intr-o baza de date pt crima organizata si ordinea publica dureaza probabil 40 de secunde. Nu ne mai facem bine...


Poate ,totusi, ne facem bine.

Am depus dosarul acum cateva zile si nu a mai fost nevoie de cazier.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde yoghi pe 06 Feb 2022, 17:10

Eu nu am spus ca il depui tu.
Ei il cauta in propia baza de date
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde UrsuAke pe 06 Feb 2022, 22:33

A trecut mai mult de 1 luna. Am fost vizitat de fantoma trecutului (sectoristu') si fantoma prezentului (aesp). De la vizita aesp a trecut mai bine de o saptamana. Am sunat acum 3 zile (vineri) la aesp sa-i intreb ce mai face dosarul, daca e bine sanatos si mi s-a raspuns asa:

- Mai avem de primit informatii de la o structura independenta de politie
- Cam care ar fi aia ca poate ma duc la ei si incerc sa rezolv cu "informatia"
- Nu are rost sa va spun ca daca nu reusim NOI de la politie sa ii urgentam, dvs n-aveti nici-o sansa
- Am inteles, deci totusi nu-mi puteti spune cat mai dureaza?
- Nu va pot spune. Va vom suna noi odata ce este autorizatia gata.

Deci se doarme-n ghete cu alte cuvinte.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Sly_Fox pe 07 Feb 2022, 13:59

Trebuie răbdare în contextul birocrației românești.
Structuri independente de poliție? Care ar fi acelea? Serviciile de informații interne, externe, militare? Instituții medicale, administrative?
Cu cerințele actuale de securitate națională și europeană, nu este de mirare că durează cât durează pentru autorizarea cumpărării unei durde.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde UrsuAke pe 07 Feb 2022, 14:45

Sly_Fox scrie:Trebuie răbdare în contextul birocrației românești.
Structuri independente de poliție? Care ar fi acelea? Serviciile de informații interne, externe, militare? Instituții medicale, administrative?
Cu cerințele actuale de securitate națională și europeană, nu este de mirare că durează cât durează pentru autorizarea cumpărării unei durde.


Am tot insistat sa aflu doar pt ca facea pe secretosul. A raspuns de fiecare data "nu pot sa va spun". Ori astia au nevoie si de aprobarea lui Jeff Bezos + binecuvantari de la Baphomet ori e text de genul "n-am chef de munca asa ca par ambiguu". Tind sa cred ca e a doua varianta.

Cu toate ca procedura interna de verificare ar trebui sa fie informatie publica, nu sunt secrete de stat.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde UrsuAke pe 15 Apr 2022, 13:29

Se pare ca si-n alte parti devine la fel treaba: https://www.youtube.com/watch?v=fyR1vxdXE6U

Ori e vorba de incompetenta a sistemului (lipsa fonduri, lipsa personal, lipsa chef), ori e vorba despre descurajarea sistematica prin orice mijloace a cetatenilor de a detine arme de foc legal.

Ca update, 3 luni jumate de la depunerea dosarului de prima arma si nimic inca.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde Mircea-B pe 15 Apr 2022, 18:19

@UrsuAke
Citeste aici: viewtopic.php?f=112&t=18415
Exista solutii!!!
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 137
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde UrsuAke pe 15 Apr 2022, 19:22

Mircea-B scrie:@UrsuAke
Citeste aici: viewtopic.php?f=112&t=18415
Exista solutii!!!


Nu e la politie problema, e la "servicii". Ca de anul trecut au fost si ei adaugati la lista de crengi. Trebuie sa dea drumul la o verificare si n-au chef, nu ma tin doar pe mine ci pe multi altii aparent. Alora n-ai ce petitie sa le faci.

Crede-ma ca am cercetat amanuntit in aceste 3 luni +. Am intrebat si-n stanga si-n dreapta si-n mijloc. Foarte multe intrebari degeaba si cu timp pierdut ca na, asa e la noi, multi se lauda putini ajuta dar pana la urma am ajuns unde trebuie si am aflat unde e blocajul.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde florinsarca pe 15 Apr 2022, 20:14

Haideți la Hunedoara. A venit autorizația în 18 zile. Lucrătorul a zis maxim 20 de zile. Merge treaba ca pe bandă..
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde DanCo pe 15 Apr 2022, 21:16

Si la Cluj a durat cam 30 de zile în loc de 45. La emiterea permisului de arma si înscrierea armei a durat cam 14 zile si au recunoscut ca au rămas puțin în urma insa au fost foarte binevoitori. Fiecare județ cu obiceiurile lui.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori

Publicitate