Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:37

Pareri despre dulap/seif arme

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Pareri despre dulap/seif arme

Mesajde pipabh pe 29 Aug 2022, 05:40

[quote="Stefan_23"]Din cate stiam (poate nu e asa) am citit ca, in dosarul care se depune la politie pentru procurarea armei, trebuie bagata si factura de la dulap, care trebuie sa fie agrementat de cei de la politie. Asa stiam.
Facut acasa, pote iesi si mai ieftin.

Respecte, Stefan[/quote]

Unde ati citit?

Conform DEX:" ""
" ""agrementa, agrementezverb

1. rar A da culoare, relief, a înfrumuseța (prin adăugarea unei podoabe).""
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Pareri despre dulap/seif arme

Mesajde Stefan_23 pe 29 Aug 2022, 12:28

Am citit pe net.
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Pareri despre dulap/seif arme

Mesajde UrsuAke pe 30 Aug 2022, 21:39

Stefan_23 scrie:Am citit pe net.


Nu este necesara factura, e necesar doar ca dulapul sa fie asigurat de perete corespunzator si sa aiba compartimentul de munitie separat cu incuietoare separata.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Pareri despre dulap/seif arme

Mesajde tehărău pe 30 Aug 2022, 23:03

pipabh scrie:[quote="Stefan_23"]Din cate stiam (poate nu e asa) am citit ca, in dosarul care se depune la politie pentru procurarea armei, trebuie bagata si factura de la dulap, care trebuie sa fie agrementat de cei de la politie. Asa stiam.
Facut acasa, pote iesi si mai ieftin.

Respecte, Stefan


Unde ati citit?

Conform DEX:" ""
" ""agrementa, agrementezverb

1. rar A da culoare, relief, a înfrumuseța (prin adăugarea unei podoabe).""[/quote]
Ba eu cred ca de aici vine verbul:
https://dexonline.ro/definitie/agrement
Se amuză sectoristul cu dulapul :ymparty:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Pareri despre dulap/seif arme

Mesajde Stefan_23 pe 31 Aug 2022, 15:04

Pot pune linkul aici?
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Pareri despre dulap/seif arme

Mesajde Croco pe 31 Aug 2022, 17:03

Nu are importanta. Pe vremuri trebuia sa ai si factura dulapului la obtinerea permisului de arma. Acum se viziteaza locatia si se constata existenta, conformitatea, etc.
Am modelul 209 de la UM Rm Valcea dar pentru varianta pentru 11 arme. Asa era mai demult. Ca lungime este ok, orice arma de vanatoare intra ( ca lungime). Nu intra 11 arme in el. Cam 7, lejer, tevile de schimb, restul, ingramadite. Compartimentul munitiei este suficient, niciodata nu l-am umplut. Etajerele de pe usa permit tinerea accesoriilor (vergele, solutii de curatire, patchuri si alte ustensile. Tabla este subtire ne te astepta la senzatia de robustete. Este negru, nu s-a deconit, zgariat, indoit, etc. Nici nu a cost supus unor presiuni mecanice sau de orice alta natura. Daca te intereseaza altceva, scrie-mi. Raspund mai greu dar raspund.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Pareri despre dulap/seif arme

Mesajde Stefan_23 pe 31 Aug 2022, 17:36

Eu neavand arma, am luat de buna o informatie gasita pe un site care incepe cu magazin....., unde arata niste scheme cu pasii care trebuie facuti pentru achizitionarea armelor. Tot aici sunt prezentate sub forma de poze (mici desene) documentele care intra in dosar. Pe o astfel de pictograma scria factura dulap.
De aceea am spus ca trebuie.

Si eu am dat comanda la Uzina Mecanica Valcea si maine imi vine dulapul, tot model 209 (Dulap IV - 6 -9 arme), realizat din tabla de 2 (mm). Mi s-a parut destul de incapator. Este vopsit in culoarea RAL 7035 (gri deschis), iar greutatea este de circa 60 kg. Are orificii pentru prindere atat pe spate (4 buc) cat si la nivelul bazei (4 buc).

Va multumesc.

Respecte , Stefan
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 54 vizitatori

Publicitate