Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:41

Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde Sly_Fox pe 01 Aug 2022, 10:41

Nu se poate abține, îl împinge... :orcs-whip: de la spate. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde Ghinda pe 01 Aug 2022, 12:27

=)) =)) =)) =)) Căldură mare monșer!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde Croco pe 01 Aug 2022, 15:31

Ghinda scrie:În opinia ta!
De ceva timp asist cu interes la postările tale. Aproape toate sunt de tipul Gică contra. Poate că ar fi decent să nu te mai dai balenă în găleată. Lasă oamenii să se bucure!



Asa e! Ai dreptate! Cateodata o luam razna si exista cate un #ghinda sa ne aminteasca! Ce ne-am face fara el! Multumesc!

Armă de foc = armă (1) care folosește pulberea explozivă la aruncarea unui proiectil (pușca, tunul etc.)
CALÍBRU, calibre, s. n. 1. Diametrul interior al țevii unei guri de foc
CARTÚȘ, cartușe, s. n. 1. Tub metalic sau de carton1 prevăzut cu o capsă de amorsare, cu material exploziv și cu proiectil sau cu alice, care servește ca muniție pentru armamentul portativ;

PS Ce e gresit din ce am spus eu? Sa nu mor prost …
Ultima oară modificat de Croco pe 01 Aug 2022, 15:36, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde Croco pe 01 Aug 2022, 15:32

Sly_Fox scrie:Nu se poate abține, îl împinge... :orcs-whip: de la spate. :lol:


Ai dreptate, uneori nu ma pot abtine, dar aici ce e? Nu inteleg ….
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde Ghinda pe 01 Aug 2022, 15:44

Cu plăcere!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde Sly_Fox pe 01 Aug 2022, 15:48

Croco scrie:
Sly_Fox scrie:Nu se poate abține, îl împinge... :orcs-whip: de la spate. :lol:


Ai dreptate, uneori nu ma pot abtine, dar aici ce e? Nu inteleg ….

Umor se numește, din acest motiv am și pus "zâmbiliciul" la urmă. Păcat că nu ai un simț al umorului dezvoltat și nici capacitatea de a interpreta emoticoanele puse la dispoziție de către forum. Dar nicio problemă, de acum o să înșirui în cuvinte. Te avertizez însă că vei sta mai mult timp să citești! Nu mai pun emoticon la final, că este degeaba!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde Sly_Fox pe 01 Aug 2022, 16:00

Croco scrie:Armă de foc = armă (1) care folosește pulberea explozivă la aruncarea unui proiectil (pușca, tunul etc.)
CALÍBRU, calibre, s. n. 1. Diametrul interior al țevii unei guri de foc
CARTÚȘ, cartușe, s. n. 1. Tub metalic sau de carton1 prevăzut cu o capsă de amorsare, cu material exploziv și cu proiectil sau cu alice, care servește ca muniție pentru armamentul portativ;

PS Ce e greșit din ce am spus eu? Sa nu mor prost …

Ca să nu mori prost, nu ai greșit cu nimic! Doar că nu ai "feeling" și prea privești totul îngust și în linie dreaptă. Normal că al nostru coleg @Andi Bria cunoaște foarte bine definițiile armei, calibrului, cartușului, dar s-a exprimat în sens generalist, nerafinat, rapid, așa cum obișnuim majoritatea. Nu mai avea rost să despici firul în patru și să arunci o postare doar ca să...balenă în apă (astea ultimele nu sunt cuvintele mele, sunt ale lui Mr. Ghindă).
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde laurul pe 01 Aug 2022, 17:41

Ghinda scrie:În opinia ta!
De ceva timp asist cu interes la postările tale. Aproape toate sunt de tipul Gică contra. Poate că ar fi decent să nu te mai dai balenă în găleată. Lasă oamenii să se bucure!

+1
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde Croco pe 02 Aug 2022, 16:27

Apologia sepcii! Am inteles!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde Ghinda pe 03 Aug 2022, 07:48

În sfârșit!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde Silviu81 pe 02 Feb 2023, 08:53

Salut , sunt proaspat vanator si am cercetat forumul si nu am gasit nicio discuție legata de modelul de carabina care ar fi indicat sa-l cumpere un incepator , precum si calibrul.M-ar interesat o carabina si o luneta ale caror rapoarte calitate/pret sa fie ok.buget undeva la 5000 lei.Ma puteti ajuta cu niste sugestii?
Multumesc
Silviu81
 
Mesaje: 3
Membru din: 18 Noi 2022, 09:02

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde pipabh pe 02 Feb 2023, 09:27

Silviu81 scrie:Salut , sunt proaspat vanator si am cercetat forumul si nu am gasit nicio discuție legata de modelul de carabina care ar fi indicat sa-l cumpere un incepator , precum si calibrul.M-ar interesat o carabina si o luneta ale caror rapoarte calitate/pret sa fie ok.buget undeva la 5000 lei.Ma puteti ajuta cu niste sugestii?
Multumesc

Cred ca nu ai cercetat suficient!!!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde Sly_Fox pe 02 Feb 2023, 17:18

Silviu81 scrie:Salut , sunt proaspat vanator si am cercetat forumul si nu am gasit nicio discuție legata de modelul de carabina care ar fi indicat sa-l cumpere un incepator , precum si calibrul.M-ar interesat o carabina si o luneta ale caror rapoarte calitate/pret sa fie ok.buget undeva la 5000 lei.Ma puteti ajuta cu niste sugestii?
Multumesc

Sunt pe forum o grămadă de discuții legate de prima carabină! Ba chiar și topic-uri cu statut de articole dedicate acestui subiect!
Să o luăm pe rând! Ce fel de carabină, ce sistem preferi? Cu repetiție, bolt action "clasic" sau poate liniar, semi-automat, kipplauf, dublu express, pump-acțion, lever-action? Nou sau second hand? Bugetul de 5000 de lei este pentru armă sau armă+lunetă?
Calibrul...în funcție de ce ai de gând să vânezi! Cam ce ai de gând să vânezi, în ce zonă și cam ce biotopuri sunt prin zona/zonele respective?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde yoghi pe 03 Feb 2023, 03:16

Ai bre ..l-ai facut ko.omul intreaba simplu ""cum e vremea"" iar tu in loc sa raspunzi la fel simplu ca ploua sau e soare ,incepi cu posibilitatea unei furtuni solare care ridica temperatura planetei si incep sa se topeasca ghetarii ,iar condensul de la polul nord se transforma in vortex polar care ataca europa.... :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde Ghinda pe 03 Feb 2023, 07:54

La banii ăia o sarbacană poate1
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde tehărău pe 03 Feb 2023, 08:32

@Silviu81, folosește butonul de căutare cu încredere. S-a scris despre ceea ce vrei tu sa afli, mult de tot.
In timp ce citești, mai pune bani deoparte. O sa constați ca sunt cam puțini. Ar fi de o carabina, dar ai nevoie de încă pe atâția pentru facilitățile de ochire.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde Silviu81 pe 10 Feb 2023, 15:02

Am folosit butonul de cautare dar nu am gasit un raspuns concret de egenul carabina marca....calibrul...si luneta......
Ce parere aveti de Mauser M18 30.06 cu luneta Delta Titanium 2,5-15*56?
Mentionez ca locuiesc in zona de munte, deci optiuni mici pentru pasaret.
Cineva m-a intrebat daca nu doresc sa achizitionez de la un prieten de-ai sai un Cz 550 în cal 7x64, cu luneta yukon 1,5x6x42 second hand.
Bugetul meu ar fi undeva la 6500 lei pentru carabina + luneta.
Ce parere aveti?
Silviu81
 
Mesaje: 3
Membru din: 18 Noi 2022, 09:02

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde Sdt pe 10 Feb 2023, 16:25

Prima varianta
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde violiv pe 10 Feb 2023, 22:00

Ambele sint arme bune.
CZ 550 este modelul de acum doua generatii, o clasica inca in viata. Are un singur defect: e greaaaa.
Mauser M18 este cea mai buna arma de buget mic de pe piata. Buna la toate caracteristicile: manevrarea inchizatorului, tragaci, precizie fara sa fie pretentioasa la munitie, ingrijire, bla-bla.
Delta e o optiune mult mai buna decat Yukon doar ca 2,5x mimim nu te va ajuta prea mult la o eventuala goana. Daca vrei o luneta universala, delta 1,5-9x e mai potrivita.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde yoghi pe 10 Feb 2023, 22:35

Mai este precizia...grupajul bre. E greu ca mauser astea noi sa ajunga din urma CZ 550.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde Sdt pe 11 Feb 2023, 14:03

yoghi scrie:Mai este precizia...grupajul bre. E greu ca mauser astea noi sa ajunga din urma CZ 550.


Greu? Pe probate? M18-le are o precizie excelenta. Patul e din polimer. Asa si?
Daca avea pat de lemn si scria Sauer 100 era "mai buna" nu-i asa?!
Colegul ne-a solicitat parerea intre doua arme pachet cu luneta. De departe am ales prima varianta. Alegerea este a lui
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde Sly_Fox pe 11 Feb 2023, 22:16

Silviu81 scrie:Am folosit butonul de cautare dar nu am gasit un raspuns concret de egenul carabina marca....calibrul...si luneta......

Imposibil! Nu ai căuta unde trebuie!
Silviu81 scrie:Ce parere aveti de Mauser M18 30.06 cu luneta Delta Titanium 2,5-15*56?
Mentionez ca locuiesc in zona de munte, deci optiuni mici pentru pasaret.
Cineva m-a intrebat daca nu doresc sa achizitionez de la un prieten de-ai sai un Cz 550 în cal 7x64, cu luneta yukon 1,5x6x42 second hand.
Bugetul meu ar fi undeva la 6500 lei pentru carabina + luneta.
Ce parere aveti?

A doua variantă, cea cu CZ, dar...dacă arma este ca nouă! Trebuie verificată și probată în poligon!
Ar mai fi varianta Mauser M12, nouă, variantă mai bună decât Mauser M18 sau CZ 550 second. Dar mai trebuie pus de-o parte pentru buget.
Cât privește luneta, tot spre una nouă m-aș uita, eventual pentru început ceva mai accesibil, poate de la Meopta varianta Meostar R2 (IOR-urile s-au scumpit mult de tot). Dacă aș avea doar 6500 de lei nu aș lua ansamblul armă plus lunetă din prima, doar așa să am și una și alta. Aș lua întâi arma, eventual un model care are cătare și înălțător, apoi când am banii cumpăr și luneta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Principala Intrebare a Incepatorilor - Prima Carabina?

Mesajde dtdpuu pe 13 Feb 2023, 22:35

Silviu81 scrie:Am folosit butonul de cautare dar nu am gasit un raspuns concret de egenul carabina marca....calibrul...si luneta......
..................


Nu ai gasit o reteta concreta pentru ca:
- nu exista o reteta unica
- raspunsul este dinamic in sensul ca apar arme noi, variante noi, echipamente noi

DAR ce poti face daca intr-adevar vrei sa inveti ceva si a nu fi pentru totdeauna un incepator, este sa citesti, digeri si apoi sa judeci singur variantele. Pe urma poti veni cu propuneri aici si sa argumentezi de crezi ca sint bune variantele care vrei sa le discuti.

In ce ma priveste ai inceput oarecum cu stingul. Primul lucru care ar fi fost bine sa il discuti sint utilizarile carabinei, apoi sa alegi calibrul, fara sa te legi de arma inca. Apoi alegi arma si luneta.

E ca si cind mergi la o petrecere, noi vrem sa te invatam sa alegi singur cu ce te imbraci, dar tu ai vrei sa te imbracam noi....pacat pentru tine. Ce o sa faci daca mergi la restaurant data viitoare?


CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Anterior

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 50 vizitatori

Publicitate