Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 06:27

examen vanator

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

examen vanator

Mesajde ionutzzz123 pe 06 Oct 2013, 09:00

Buna ziua, sunt un tanar incepator care asteapta examenul.de vanatoare. Sunt inscris la o asociatie de vanatoare, dar din pacate cand a fost examenul a trebuit sa plec din tara si am ratat examinarea, aveti idee pe unde mai se dau examene? Eu sunt din bucuresti.
ionutzzz123
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Ian 2011, 20:22

Re: examen vanator

Mesajde bliviu pe 06 Oct 2013, 10:59

Trebuie sa iti stabilesti prioritatile :wink: Poate la anu ai mai mult noroc.Succes :D
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: examen vanator

Mesajde ionutzzz123 pe 06 Oct 2013, 11:14

Intocmai, le-am stabilit, nu puteam rata propriul concert din germania in dauna examenului :), asta a fost, ma gandesc ca poate mai este o asociatie pe undeva care mai sustine examen.
ionutzzz123
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Ian 2011, 20:22

Re: examen vanator

Mesajde iliealexandruionut pe 06 Oct 2013, 11:31

Suna la agvps prima data si intereseaza te acolo(ei vor banii tai cu siguranta..desi indirect..)mai apoi cauta pe net saociatii de vanatoare si baga mare l adat telefoane si poate ai noroc!

succes!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: examen vanator

Mesajde cod pe 06 Oct 2013, 16:21

Din proprie experienta iti spun ca sustinerea examenului in alt judet este destul de dificila.

Asociatia la care esti membru trebuie sa vorbeasca acolo, sa trimita dosarul tau la asociatia care organizeaza examenul si daca totul este ok o sa fi programat la examen. Examen se da o singura data pe an pentru un judet respectiv Bucuresti.

Deci, in opinia mea, pasul 1 este sa mergi la tine la asociatie si sa intrebi daca si cum te pot ajuta.

Daca o sa te ajute totul este ca si rezolvat, insa daca nu vor sa te ajute singura ta sansa este anul viitor.

Sper sa reusesti sa dai examenul!

Cod
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: examen vanator

Mesajde iliealexandruionut pe 07 Oct 2013, 07:52

revin..nu este deloc greu!asa am patit si eu am dat la giurgiu,nu am luat si pe urma l adiferenta de 2 sapt am dat la galati.doar un singur tel a trebuit sa dau la giurgiu si s au ocupat ei de tot..simplu.iti mai poate fi de folos lista asociatiilor de vanatoare din romanaia.
mult succes!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: examen vanator

Mesajde Teslovan Claudiu pe 10 Dec 2013, 22:10

Stie cineva cind se da examen pentru Arges pe 2014 (ca pe anu asta ....)
P.S. As dori un raspun clar si obiectiv, nu abureli de genul "intreaba-i pe aia de la asociatie"
Teslovan Claudiu
 
Mesaje: 7
Membru din: 10 Apr 2011, 21:43

Re: examen vanator

Mesajde scirocco pe 10 Dec 2013, 23:11

@Teslovan Claudiu

Salut, si tie! :wink:
Dorinta ta,e lege pentru noi. 8)
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: examen vanator

Mesajde Ursus2006 pe 11 Dec 2013, 07:42

@ Claudiu

Nu poate nimeni sa garanteze de pe-acum o data precisa pentru examenele din 2014.
Chiar daca s-ar stabili o data, se poate schimba in orice moment. Sa stii ca nu e abureala sa intrebi pe la asociatii, ca sunt multe, nu mai e doar AJVPS Arges.
De exemplu, in judetul Hunedoara, examenul a fost programat si anuntat pentru luna septembrie 2013 la Deva. S-a dat doar duminica trecuta, la Petrosani! :shock: Au participat candidati si din alte judete.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: examen vanator

Mesajde biriuck pe 11 Dec 2013, 09:58

Ursus2006 scrie:De exemplu, in judetul Hunedoara, examenul a fost programat si anuntat pentru luna septembrie 2013 la Deva. S-a dat doar duminica trecuta, la Petrosani! :shock:


Oare cotizatia membrilor noi pe cele cateva zile ramase din anul 2013 va fi tot 1100 ron cum au platit unii de pe la jumatatea lui octombrie? :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: examen vanator

Mesajde OVI762 pe 12 Dec 2013, 02:37

Teslovan Claudiu scrie:Stie cineva cind se da examen pentru Arges pe 2014 (ca pe anu asta ....)
P.S. As dori un raspun clar si obiectiv, nu abureli de genul "intreaba-i pe aia de la asociatie"





So cares(nu e engleza)Examenul se tine ieri. la Arges,sa moare dusmanii mei.Scurt si la obiect sau clar si obiectiv,nu abureli.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: examen vanator

Mesajde Corco pe 12 Dec 2013, 08:47

@biriuck cel mai probabil depinde de asociatie; anul trecut, fiind primul an pentru mine, si promovand examenul toamna tarziu, am platit numai jumatate din cotizatie.
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: examen vanator

Mesajde Teslovan Claudiu pe 13 Dec 2013, 19:55

Ursus2006 scrie:@ Claudiu

Nu poate nimeni sa garanteze de pe-acum o data precisa pentru examenele din 2014.
Chiar daca s-ar stabili o data, se poate schimba in orice moment. Sa stii ca nu e abureala sa intrebi pe la asociatii, ca sunt multe, nu mai e doar AJVPS Arges.
De exemplu, in judetul Hunedoara, examenul a fost programat si anuntat pentru luna septembrie 2013 la Deva. S-a dat doar duminica trecuta, la Petrosani! :shock: Au participat candidati si din alte judete.

Multumesc frumos. Din cite stiam nu prea poti sa te duci sa dai examenul in alt judet(doar daca ai pile (fine, semifine, late sau patrate...:)) ) prin sertarul filialei).
Teslovan Claudiu
 
Mesaje: 7
Membru din: 10 Apr 2011, 21:43

Re: examen vanator

Mesajde Teslovan Claudiu pe 13 Dec 2013, 20:12

OVI762 scrie:
Teslovan Claudiu scrie:Stie cineva cind se da examen pentru Arges pe 2014 (ca pe anu asta ....)
P.S. As dori un raspun clar si obiectiv, nu abureli de genul "intreaba-i pe aia de la asociatie"





So cares(nu e engleza)Examenul se tine ieri. la Arges,sa moare dusmanii mei.Scurt si la obiect sau clar si obiectiv,nu abureli.


Domnule draga eu cred ca in viata anterioara matale ai fost un animal, si inca unul domestic (ca daca ai fi fost unul salbatic ai fi avut unele retineri). Stai linistit, nu e nimic rau in asta. Problema ar fi ca ti-ai pastrat majoritatea trasaturilor ..... si ca sa te scot din ceata e vorba de clasa mammalia, familia suidae. ( eeeee ........ nu te asteptai la asta)
Si acum serios vb eu am pus o simpla intrebare pe forum pentru cei care sint in stare sa-mi raspunda cinstit si normal. Daca nu stii raspunsul las-o asa ca merge ....
Teslovan Claudiu
 
Mesaje: 7
Membru din: 10 Apr 2011, 21:43

Re: examen vanator

Mesajde OVI762 pe 13 Dec 2013, 20:40

:lol: :lol: :lol: Exact la raspunsul asta ma asteptam.Nu stiu ce am fost intr-o viata anterioara dar in asta stiu ca sunt un animal cam la fel cum esti si tu,sper,caci in caz contrar as fi primul din lumea asta care reuseste sa comunice cu celalalt regn respectiv cel vegetal.Si da ai dreptate,uneori chiar sunt porc,mai ales cand ma imbat.Intreaba toti prietenii mei daca nu ma crezi.
On topic
Am sunat astazi la AJVPS Arges si au zis ca tu nu trebuie sa mai dai examen,pur si simplu esti prea bun.Iti vor trimite ei prin posta permisul de port arma,pe ala permanent si inca vreo 2,3(de conducere,de biblioteca etc)plus 7,8 pusti de diferite calibre.Clar si la obiect
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: examen vanator

Mesajde Ursus2006 pe 16 Dec 2013, 10:20

[quote="biriuck Oare cotizatia membrilor noi pe cele cateva zile ramase din anul 2013 va fi tot 1100 ron cum au platit unii de pe la jumatatea lui octombrie? :lol:[/quote]

Frate, pai asociatiile nu sunt non-profit? Adica "non-ul" la vanatori si profitul la asociatii ?? :mrgreen:

Eu asa stiu: chiar daca ai obtinut permisul in noiembrie, cotizatia se plateste intreaga. Ca te aburesc ei cu anul vanatoresc si sezonul de vanatoare! :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: examen vanator

Mesajde Ghinda pe 16 Dec 2013, 17:31

Ovi, ce dracu ai? Pe mine unul m-ai deranjat si as dori sa fi mai ponderat! Omul a intrebat, nu injurat de mama! :(
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: examen vanator

Mesajde Alin3006 pe 17 Dec 2013, 17:46

Teslovan Claudiu scrie:
OVI762 scrie:
Teslovan Claudiu scrie:Stie cineva cind se da examen pentru Arges pe 2014 (ca pe anu asta ....)
P.S. As dori un raspun clar si obiectiv, nu abureli de genul "intreaba-i pe aia de la asociatie"


Domnule draga eu cred ca in viata anterioara matale ai fost un animal, si inca unul domestic (ca daca ai fi fost unul salbatic ai fi avut unele retineri). Stai linistit, nu e nimic rau in asta. Problema ar fi ca ti-ai pastrat majoritatea trasaturilor ..... si ca sa te scot din ceata e vorba de clasa mammalia, familia suidae. ( eeeee ........ nu te asteptai la asta)
Si acum serios vb eu am pus o simpla intrebare pe forum pentru cei care sint in stare sa-mi raspunda cinstit si normal. Daca nu stii raspunsul las-o asa ca merge ....



Iar eu cred ca tu, daca dadeai intai buna ziua si intrebai pe un ton mai putin imperativ, evitai sa fii luat la misto. Si daca vrei raspunsuri clare si obiective, cere-le frumos, ca nu ne-ai castigat la 6 din 49! Sper ca am fost suficient de clar, desi recunosc ca am fost un pic subiectiv.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: examen vanator

Mesajde OVI762 pe 17 Dec 2013, 18:14

Asa este,maestre Ghinda,doar a intrebat.Poti sa intri in casa omului,sa te arunci in mijlocul canapelei cu cizmele pline de noroi si sa o intrebi pe nevasta-sa ''ce avem fa curvo de haleala'' sau la fel de bine poti sa intrii,sa dai binete stapanului casei,sa zici un saru'mana doamnei si sa te asezi civilizat la masa.Tine strict de aia 7 ani de acasa.Vorba lui Alin,doar nu suntem castigati la 6 din 49 :wink: si nici nu cred ca s-a uitat la Iliescu prin luneta prin care m-am uitat eu :idea:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: examen vanator

Mesajde biriuck pe 17 Dec 2013, 18:58

OVI762 scrie:...si nici nu cred ca s-a uitat la Iliescu prin luneta prin care m-am uitat eu :idea:

L-ai privit pe Iliescu prin luneta? Ce s-a intamplat? spin-drift, n-ai tinut cont de vant? :lol:

Scuze de off-topic :D
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: examen vanator

Mesajde OVI762 pe 17 Dec 2013, 19:29

Nu,nu aveam munitie.Era la observator si se dadea doar in caz ca...rateaza celalalt :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: examen vanator

Mesajde Teslovan Claudiu pe 27 Ian 2014, 11:51

Stie cineva ceva despre examene pe 2014?
Teslovan Claudiu
 
Mesaje: 7
Membru din: 10 Apr 2011, 21:43

Re: examen vanator

Mesajde Alin3006 pe 16 Feb 2014, 20:37

biriuck scrie:
OVI762 scrie:...si nici nu cred ca s-a uitat la Iliescu prin luneta prin care m-am uitat eu :idea:

L-ai privit pe Iliescu prin luneta? Ce s-a intamplat? spin-drift, n-ai tinut cont de vant? :lol:

Scuze de off-topic :D


La asta ma gandeam si eu, ca ai gresit corectia :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: examen vanator

Mesajde Teslovan Claudiu pe 06 Mai 2014, 17:25

Stie cineva ceva despre examene pe 2014?
Teslovan Claudiu
 
Mesaje: 7
Membru din: 10 Apr 2011, 21:43

Re: examen vanator

Mesajde vanatorul dibaci pe 07 Mai 2014, 08:32

Teslovan Claudiu scrie:Stie cineva ceva despre examene pe 2014?

Luna Iulie -jud Olt
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: examen vanator

Mesajde Ursus2006 pe 01 Aug 2014, 11:43

Luna septembrie, judetul Hunedoara.

Cu asta se incepe:
Anexa nr. 1 la
Ordinul ministrului delegat pentru ape,
păduri şi piscicultură nr. 302/2014

(Anexa nr. 1 la Regulamentul pentru
obţinerea permiselor de vânătoare)

Înregistrat la:
…………………………
(Organizaţia vânătorească)

Nr. ___________ din _____________
APROB,
Conducător executiv/împuternicit



C E R E R E

Subsemnatul ……………………………………………., cetăţean …………………, fiul lui ………………… şi a ………………, născut în anul ……., luna ……..…, ziua ……, în localitatea ……………………., judeţul …………………, domiciliat în …………………, strada ……………., nr. ……, bl ……., sc ……, ap ……, judeţul (sectorul) ………………..., posesor al actului de identitate ……., seria ……., nr. ……………., eliberat de …………….., la data de ………………., cod numeric personal …………………………..
sunt de profesie ………………………… angajat la …………………………………, în funcţia de ……………………..,
vă rog a-mi aproba înscrierea ca practicant în cadrul organizaţiei vânătoreşti ……………………………………………….. în vederea efectuării stagiaturii şi a obţinerii permisului de vânătoare permanent, în condiţiile legii.
În acest sens sunt recomandat de către dl/dna ......................................................, potrivit recomandării anexate, în original.
Am luat cunoştinţă despre prevederile statutului organizaţiei vânătoreşti ………………………………., pe care mi-l însuşesc şi mă oblig să îl respect, în condiţiile legii.
Declar pe propria răspundere că nu mă aflu în nici una din situaţiile prevăzute de lege care să îmi interzică obţinerea permisului de vânătoare şi respectiv a permisului de armă.
Telefon ……………………,

Alte modalităţi de contactare ……………………….



Data Semnătura:
............... …………..




Notă: Este obligatorie completarea tuturor spaţiilor din cerere.


P.S. Nu e chiar cum trebuie aranjarea in pagina.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: examen vanator

Mesajde marius 45 pe 06 Sep 2014, 11:38

Salutare tuturor.Avand o discutie cu un amic ce vrea sa devina vanator,discutand despre acte necesare...am ajuns la capitolul Curs pt arme sau cum ii zice :) ...acesta mi a spus ca daca esti angajat MAI sau MApN si implicit executi trageri cu armament poti veni cu o adeverinta de la locul de munca ce atesta acest fapt si nu mai e nevoie de acel curs.Sincer mai auzisem pe cineva dar nu stiu sigur daca se poate....
Voi ce stiti,este vre un articol in lege sau "merge si atat"?.
O zi faina sa aveti :wink: .
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: examen vanator

Mesajde tehărău pe 16 Sep 2014, 20:45

La Buzau s-au tinut examenele duminica. Nu a luat toata lumea. A picat si nasul unui membru al comisiei. Ce sa fie oare??? :roll: :twisted:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: examen vanator

Mesajde biriuck pe 16 Sep 2014, 21:19

Superficialitate in tratarea examenului, un om normal care a citit de 2 ori "materia" si, pasionat fiind, a mai citit ceva literatura de specialitate nu are cum sa pice acel examen :!:
...si un vant de corectitudine organizatorica :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: examen vanator

Mesajde Ursus2006 pe 17 Sep 2014, 07:40

Nu si nu. Nu sunt de acord sa se mai promoveze examenul de vanator cu 20 din 30. Sa promoveze doar cei care fac 30 din 30. La noi s-a dat examen in 6 septembrie. Nu intru in amanunte, vreau sa va spun ca doua lucrari, una cu 18 raspunsuri corecte, una cu 19, au ajuns la mine, oamenii dorind sa faca contestatie. Doar doua exemple de " stiinta " : unul a rapuns la intrebarea - cand se vaneaza capra neagra de selectie ? 15 mai-15 octombrie, iar celalalt la intrebarea:- se poate vana intr-o zi mai multe piese decat sunt trecute pe autorizatie ? raspunsul a fost DA, cu acordul organizatorului.Si jderul de piatra nicidecum nu se mai numeste beica, ci jder de padure, asta era alt raspuns. De restul raspunsurilor gresite nu mai pomenesc. Concluzia mea este ca oameni de felul asta nu au nicio pasiune pentru vanatoare, absolut niciuna. Sa te prezinti la un examen de felul asta la plesneala, mi se pare nesimtire. De la anul, va fi putin mai "altfel" peste tot, putin mai complicat sa devii vanator.

P.S. Este extrem de distractiv sa ai "feisbuc" , sa vezi acolo panarame de vanatori. Distractie maxima, chiar daca se mai intampla sa te si enervezi cateodata.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Următorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori

Publicitate