Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 20:15

Am nevoie de un sfat!

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Am nevoie de un sfat!

Mesajde liviu35 pe 18 Sep 2014, 22:07

"f) să efectueze, cu respectarea dispoziţiilor legale, controale ale persoanelor şi bagajelor, precum şi ale vehiculelor aflate în circulaţie, atunci când există indicii temeinice cu privire la săvârşirea unor infracţiuni sau posibile acţiuni teroriste;" art .31 din Legea 218/2002.

Tu ce zici? Are dreptul sa te controleze doar asa de amorul controlului. Eu zic NU. Mai mult decat atat in metodologia de control se spune:
"Oprirea şi controlul unui vehicul se execută când:
a) există date şi informaţii că s-au comis infracţiuni şi contravenţii;
b. există suspiciuni că vehiculele vizate transportă bunuri, valori provenite din săvârşirea unor fapte ilicite ori persoane urmărite;
c) se execută acţiuni punctuale;
d) se aplică măsuri speciale (carantină, filtre, protecţia unor zone calamitate, izolarea unor zone unde s-au produs catastrofe);
Cu ocazia controlului se urmăreşte descoperirea:
a) persoanelor ascunse în vehicul în scopul de a se sustrage urmăririi ori de a intra ori ieşi în/din locuri interzise;
b. persoanelor răpite sau sechestrate, evadaţilor, dezertorilor;
c) bunurilor care provin din infracţiuni ori contravenţii sau care pot servi la săvârşirea acestora;"

In alta ordine de idei, daca ai fost controlat in localitate erau obligati sa caute un martor asistent pentru a semna procesul verbal. In orice caz ceea ce am spus anterior ramane valabil.
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: Am nevoie de un sfat!

Mesajde biriuck pe 19 Sep 2014, 00:18

Ca aveau sau nu dreptul de perchezitie constituie o problema separata, cert este ca domnul nu transporta arma conform legii si aici trebuie sa se concentreze daca se gandeste la o cale de atac:
1)Este sanctiunea acordata conforma cu ce prevede legea?
2)Daca da atunci este actul de constatare in regula ?

Restul este filosofie
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Am nevoie de un sfat!

Mesajde Ghinda pe 19 Sep 2014, 07:24

Au dreptul sa opresca si sa contoleze auto aflate in trafic. Omul era oprit.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Am nevoie de un sfat!

Mesajde salus pe 19 Sep 2014, 10:29

Nu au voie sa controleze masina decat cu mandat, masina este o proprietatea iar proprietatea este inviolabila, conform constitutiei.
Politistul nu va deschide niciodata portbagajul vreunei masini, stie foarte bine ca nu are voie si de aceea apeleaza la tertipul " va rog sa deschideti portbagajul"
Poti sa ii spui ca nu vrei, daca esti doar sofer si masina nu este proprietatea ta, poti invoca faptul ca iti trebuie acordul proprietarului.
In cazul refuzului de a deschide, nu poate decat sa retina masina pana la eliberarea unui mandat de catre procuror, insa este putin probabil ca politistul sa faca asta.
Este adevarat ca daca nu ai nimic de scuns ii deschizi, se uita si se linisteste, insa raman la parerea mea ca politia noastra nu respecta nici o lege si nici un principiu, majoritatea actiunilor sunt abuzuri.
Pe principiul, am cascheta mea ce muschi mei!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Am nevoie de un sfat!

Mesajde violiv pe 19 Sep 2014, 11:22

b. există suspiciuni că vehiculele vizate transportă bunuri, valori provenite din săvârşirea unor fapte ilicite ori persoane urmărite;

Art.117. din Codul Rutier

(1) Imobilizarea unui vehicul se dispune de catre politistul rutier în cazul savârsirii de catre conducatorul acestuia a uneia dintre urmatoarele fapte:

d) conducerea unui vehicul despre care exista date sau indicii ca face obiectul unei fapte de natura penala;



Intotdeauna un sofer sau pasager imbracat vanatoreste, in trafic la ore tarzii din noapte, care mai si arata ca venind din teren, trezeste astfel de suspiciuni si genereaza indicii. Cel putin prin partile noastre politia de frontiera cam face legea si nu prea e recomandat sa te opui controlului - ei au tot timpul din lume pe cand pe tine s-ar putea sa te incurce serios.
N-ar fi avut niciun rost sa te opui deschiderii port-bagajului. Nu faceai decat sa agravezi problema.

"FORMA" e de multe ori mai importanta decat "FONDUL". Ce e scris e atat de important incat poti sa fii cat se poate de viu in realitate si cat se poate de oficial mort in hartii ... si hartiile primeaza.

Asa cum spuneau si antevorbitorii, calea cea mai usoara este atacarea Procesului/elor Verbal/e - din cate ai spus, acestea scartaie rau si chiar daca realitatea este ca fapta a fost comisa ce scrie si cum scrie pe hartie primeaza.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Am nevoie de un sfat!

Mesajde alinboboc pe 19 Sep 2014, 12:21

Colegul nostru era oprit si nu era imbracat in straie vanatoresti! A facut mai multe greseli, s-a speriat si s-a ajuns aici.
Ce fost, a fost....,contesta si are mari sanse de castig.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Am nevoie de un sfat!

Mesajde jderul pe 20 Sep 2014, 20:28

Buna tuturora am citit tot ce ati postat fie cu privire la portul de arma fie la actiunea de control a politiei asupra masinei dar cu tot respectul si scuzele de rigoare mie unul nu prea ami ies la socotoala unele aspecte 1 camaradul nostru ne zis faptul ca in urma unui filtru a politiei ( el fiind stationat dar se deplasa , totusi ,spre un sat vecin) i sa cerut ( rugat ,etc )sa deschida portbagajul masini ( cand - ora , unde - locul in localitate sau in afara in ce conditii etc gasindu i asupra sa arma de vanatoare rupta si pusa pe lada . De ce?
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Am nevoie de un sfat!

Mesajde yoghi pe 20 Sep 2014, 22:41

@jderu
vad eu ca tu tii cu lupul! :mrgreen:

intrebarile puse cu juma de gura ,primesc raspunsuri ""pe acolo""

Dar @Vio a zis corect:
conteaza ce scrie pe hartie si cum poate fi interpretata ""povestirea"" de acolo.
restul... doar vorbe!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Am nevoie de un sfat!

Mesajde jderul pe 21 Sep 2014, 01:29

Sant deacord cu tine yoghi darrrrrr el a prezentat o speta pe jumatate adica a aruncat " o piatra in rau " iar zece destepti incearca s o scoata eu ai doresc un avocat bun
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Am nevoie de un sfat!

Mesajde madalin122582 pe 21 Sep 2014, 17:24

jderul scrie:a aruncat " o piatra in rau " iar zece destepti incearca s o scoata

Bingo ! :!:

Cu toate astea, e buna de stiut speta
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Am nevoie de un sfat!

Mesajde gunsmith pe 22 Sep 2014, 12:45

yoghi scrie:
liviu35 scrie:In domeniul contraventiilor la regimul armelor si munitiilor contestarea procesului verbal nu suspenda masura.
.....


acelasi lucru am vrut sa zic si eu.
numai ca ""dreptul ""iti este suspendat pina la raspunsul instantei.(si nu anulat )
trebuie lasata arma in custodia unui armurier.

Si prezumtia de nevinovatie unde mai e????
Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: Am nevoie de un sfat!

Mesajde Clujeanul pe 23 Sep 2014, 11:42

gunsmith scrie:Si prezumtia de nevinovatie unde mai e????


E în toc, ruptă!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Am nevoie de un sfat!

Mesajde Clujeanul pe 23 Sep 2014, 11:42

gunsmith scrie:Si prezumtia de nevinovatie unde mai e????


E în toc, ruptă!


Văd că s-a dublat postarea. Rog adminul să şteargă unu dintre mesajele dublate.
Ultima oară modificat de Clujeanul pe 23 Sep 2014, 11:50, modificat 1 dată în total.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Am nevoie de un sfat!

Mesajde bowmadness pe 22 Oct 2014, 22:17

Clujeanul scrie:Colegule, eu cred ca ai facut o greseala si daca politia te-a prins cu arma in neregula asa cum spui, are dreptate sa iti suspende permisul.

Totusi, citind citatul din lege postat de Violiv, vad ca se reglementeaza doar transportul armei de la domiciliu la vanatoare si nu de la vanatoare la domiciliu. Luat ad literam se pare ca nu te incadrezi in situatia de la Art. 36 lit. A).

Daca scapi, mai faci asa ceva?

FOARTE TARE
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Am nevoie de un sfat!

Mesajde aegis3ro pe 04 Noi 2014, 11:06

DECI?.....

cum s-a rezolvat problema?
Un vanator intra intr-un magazin de profil.
- Pantaloni de camuflaj aveti?
- Avem, dar nu-i gasim!
Avatar utilizator
aegis3ro
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 16 Noi 2011, 20:03
Locaţie: bucuresti

Anterior

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate