Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:31

Beretta ultra light sau fabarm axis elite field

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Beretta ultra light sau fabarm axis elite field

Mesajde strutinschi radu pe 19 Ian 2015, 13:23

Salutari la toata lumea .Vreau sa mi cumpar si ieu o arma si sant incepator si nu prea ma pricep. Am optat pentru Beretta Ultra light si fabarm axis elite field . cal. 12. Cu respect poate cineva sa mi spuna care ieste mai buna.Multumesc.
strutinschi radu
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Ian 2015, 05:31

Re: Beretta ultra light sau fabarm axis elite field

Mesajde gbulan51 pe 19 Ian 2015, 13:52

Si la limba romana, tot incepator ! :wink:
homo, homini, lupus !
gbulan51
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 17 Noi 2007, 09:41
Locaţie: Dupa blocuri

Re: Beretta ultra light sau fabarm axis elite field

Mesajde OVI762 pe 19 Ian 2015, 14:42

Cea mai buna ieste bleizer ief 3 io am una si am luat piesa de iepure la osutadouaj de metriii cu alica de noua ie jmecherie de arma cea mai tare tare si am luat porc cu brenic la 200 de metriii si a cazut mort si la luat baieti si la urcat in gyp e adevaracyune de puscaa
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Beretta ultra light sau fabarm axis elite field

Mesajde Alexandru Nicu pe 19 Ian 2015, 14:59

Eu ti-as propune sa alegi cal. 20 sau .410 ca bate mai tare decat 16 sau 12, mai ales din IJ :!:
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau

Re: Beretta ultra light sau fabarm axis elite field

Mesajde iliealexandruionut pe 19 Ian 2015, 18:52

Tari răspunsuri ai primit!!!.. Am ras juma' da' ora..sa revenim..te prezinti..( ca nu intri la om in casa cu bocancii plini de nămol..).. 2..3 cuvinte despre tine si mai apoi..bagi ce ce interesează..personal aleg fabarm..arma de înaltă calitate.(nu zic mai multe ca baietii iar sar pe mine ca mă dau destept sau cunoscător).de ce?.. Pierde muuuulte ore pe aici pe forum si o sa descoperi tone de informatii despre orice vrei tu legat de vânătoare.
In rest..mult respect tuturor si bine ai venit printre noi.
PS:Ai grija cu baietii ca nu iartă nimic...la gramatica mă refer.SI BINE FAC.
Hahahaha tare mesajul tau....am ras copios in seara asta..
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Beretta ultra light sau fabarm axis elite field

Mesajde bogdanel pe 19 Ian 2015, 21:00

Iti recomand sa nu iti cumperi arma, se aude ca o sa creasca taxa (impozitul) anul acesta de la 2445 ron la 4890 ron/arma/sezon de vanatoare, la a doua arma impozitul creste gradual cu 19.9% din valoarea anuala; de la trei in sus, creste doar cu 10% din valoarea initiala.

Toate cele bune.
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Beretta ultra light sau fabarm axis elite field

Mesajde Sly_Fox pe 19 Ian 2015, 21:47

strutinschi radu scrie:Salutari la toata lumea .Vreau sa mi cumpar si ieu o arma si sant incepator si nu prea ma pricep. Am optat pentru Beretta Ultra light si fabarm axis elite field . cal. 12. Cu respect poate cineva sa mi spuna care ieste mai buna.Multumesc.

Salutare Radule. Esti din Republica Moldova? Dupa numele de familie si felul de ortografiere asa pare la prima vedere.
Ambele arme sunt foarte bune. Este imposibil sa spui ca una ar fi mai buna decat cealalta.
Alegerea trebuie sa fie numai a ta. Ia-le pe fiecare la inspectat,epoleaza cu ele,simte-le siluetele,vezi cum iti vine in umar,cum achizitionezi tinta,cum se echilibreaza,si iti vei raspunde in cele din urma la intrebare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Beretta ultra light sau fabarm axis elite field

Mesajde OVI762 pe 20 Ian 2015, 02:28

Vulpe,stricasi toata calishmera :lol: Da poate ca e mai bine,poate...
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Beretta ultra light sau fabarm axis elite field

Mesajde cybelle pe 20 Ian 2015, 21:22

Nu te mai gandi de doua ori, beretta ultralight sa fie.
Nu are termen de comparatie.

Ps carabina Germania si lisa Italia, nr 1
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Beretta ultra light sau fabarm axis elite field

Mesajde Don pe 31 Ian 2015, 01:01

Am avut si Berette,am avut si Fabarm-uri...acum,pe praful asta,am mai pastrat o singura suprapusa,o Perennia de la Beretta.
Intrebi aici de doua arme cu utilitate un pic diferentiata,UL-ul lui Beretta topaie ca toti dracii in umar
la tot ce inseamna incarcatura peste 32grame,in schimb se cara foarte placut in camp,daca-ti iei si o
semi pentru completare(gasca,iepure si fazan pe vreme rece...),asta ar fi o alegere mai potrivita.
Daca ramane insa singura lisa din dotare optiunea mea,fara o miime de secunda de ezitare,ar fi Fabarm
Axis Elite Field.
PS Axis Elite am avut si in varianta Field,si in varianta Al.Am trecut pe Beretta Perennia,cu gandul ca dupa un timp voi trece pe Guerini - daca stiam ca vremurile se nasolesc si nu-mi voi mai permite sa schimb armele mai des(sau deloc!),as fi ramas cu Elite Field!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

Publicitate