Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:52

O nelamurire in procesul obtinerii perimisului de port arma

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

O nelamurire in procesul obtinerii perimisului de port arma

Mesajde andreisimi pe 12 Iul 2017, 23:37

Salut,

Am si eu o nelamurire: dorasul meu pentru obtinerea permisului de vanatoare este aproape complet. Imi mai trebuie doar certificatul care atesta ca am facut tragerile in poligon si un certificat care atesta ca am absolvit un anume curs, din cate am inteles, cel de arme si munitii. Intrucat informatile primite sunt contradictorii, am nevoie de ajutor.

Nu stiu cum sa procedez ca sa obtin aceste atestate. Mentinoez ca exemenul se va da un judetul Valcea iar eu sunt in Bucuresti si daca se poare as vrea sa le fac aici, in Bucuresti.

Unde, cum si pe cine pot contacta in Bucuresti pentru a urma cursul, tragerile si examenul?
Un pret estimativ?
Cat dureaza acest proces?

Orice informatie imi va fi de mare ajutor.

Va multumesc
andreisimi
 
Mesaje: 8
Membru din: 26 Ian 2017, 15:17

Re: O nelamurire in procesul obtinerii perimisului de port arma

Mesajde kama3 pe 13 Iul 2017, 06:46

In anul in care ai facut stagiatura nu ai facut si cursul pe linie de arme si munitii? N-ai fost in poligon sa tragi?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: O nelamurire in procesul obtinerii perimisului de port arma

Mesajde Septimiu pe 13 Iul 2017, 06:52

Ai amestecat putin lucrurile. Titlul topic-ului se refera la permisul de port arma si in text spui de permisul de vanatoare.
Banuiesc ca a doua varianta este cea corecta si inca nu ai dat examenul pentru permisul de vanatoare ca nu aveai cum sa il dai fara acel atestat. Stagiatura o ai facuta? :?
Revenind la cursul de arme, eu l-am facut chiar la inceput si asta m-a ajutat si in teren in timpul stagiaturii. In Bucuresti sigur ai multe optiuni si nu trebuie decat sa folosesti "goagal" cu incredere sau poti sa intrebi la asociatia la care esti inscris ca sigur iti pot face ei o recomandare.
Pe mine m-a costat 250 lei, a durat cam o saptamana si in ultima zi am dat proba practica in poligon si un examen cu intrebari grila (nu foarte complicate). Apoi am primit certificatul de absolvire si adeverinta pentru sedinta de tragere in poligon.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate