Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:37

Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde ravenstein pe 17 Iun 2019, 13:13

Salut. Am mai postat odata topicul doar ca nu s-a publicat contentul. Rog moderatorii sa stearga acel topic.

Referitor la ce voiam sa intreb. Am auzit weekendul asta mai multe discutii despre cum ar fii legal sa pastrewzi armele sau transportat. Unii ziceau ca piesa a 3 separat de arma, alaruri de munitie, unii ziceau ca se poate transporta arma intreaga doar sa aibe blocator, unii ziceau sa fie neaparat in portbagaj. Voi ce parere aveti?

I am intrebat recent pe cei de la arme si ei ziceau ca nu e obligatoriu blocatorul pt transport la armele lise care se rup(au deschizator) nu si cele semiautomate. As dorii sa stiu toate variantele legale.

Multumesc
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde yoghi pe 17 Iun 2019, 15:10

S-a mai discutat.
La arma purtata intreaga indifent de model pui blocator.
La arma purtata in bucatele nu e nevoie de blocator.
trebuie sa fie in toc ...portbagajul este optional.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde ravenstein pe 17 Iun 2019, 15:18

Mersi yoghi de raspuns. Sincer nu am mai cautat pe forum deoarece ma gandeam ca poate au modificat legea din nou.

Si legat de rastel ?
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde ravenstein pe 17 Iun 2019, 17:48

Am cautat pe forum si am gasit scris despre asta.

Armele in rastel sa fie neincarcate, pot sa fie intregi fara blocator pe ele iar la transport sa fie neincarcate, bagate in husa cu blocator pe ea si pot fii intregi.

Daca am inteles eu gresit va rog sa ma corectati.

Si imi cer scuze daca am postat ceva ce s-a mai discutat, dar voiam sa fiu sigur, pentru ca nu vreau ca o greseala minora sa ma coste.

O seara faina!
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde pipabh pe 17 Iun 2019, 19:21

Ia de buna postarea lui @yoghi!!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde Adrian Spinu pe 17 Iun 2019, 20:53

Am vorbit eu recent la arme, si raspunsul a fost clar:
Daca pui blocator de arma, nu te doare capul, orice arma ai avea. Daca arma se poate face inutilizabila prin demontare si depozitare separate a unei piese, iar e ok. La transport obligatoriu in husa in afara fondului de vanatoare sau a poligonului, cu blocator sau demontata.
Treaba cu portbagajul nu e de inteles. In Jimny sau Vitara, unde o pun? Pe portbagajul de deasupra? Ca proiectantii de la Jimny nu au calculat ca masina ar putea transporta vreun bagaj, sau sunt neam cu aia de la WIZZ Air, unde bagaj de mana, mai nou, e maxim o borseta(Am patit-o acum doua saptamani, cu acelasi bagaj de mana cu care calatoresc de 10 ani incoace, cu multe companii aeriene).
Totusi, un blocator e 35 de lei, si e mai lejer decat sa demontezi pusca.
Alte chestii imi fac mie probleme, si chiar daca s-au discutat, tot nu au rezolvare pentru mine:
Daca ai plecat la vanatoare, si trebuie sa intri in magazin sa iei tigari? Sau sa te duci la toaleta intr-un peco?
Clar pusca trebuie sa stea la spinare. Eu o las in masina, dar am cosmaruri cu unul cu sapca asteptandu-ma langa masina parcata, cu pusca inauntru.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde Tragaciul pe 18 Iun 2019, 13:44

Pe mine ma roade o singura intrebare!! In portbagaj sau in masina? Am auzit ca in normele metodologice scrie clar portbagaj. Asa o fii? Intreb ptr varianta Jimny,, Matiz,, caini in portbagaj sau mai stiu io ce altceva!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde biriuck pe 18 Iun 2019, 14:40

Eu nu tin canapele in spate pentru ca vreau spatiu pentru bagaje, caini, mortaciuni etc. Practic, am portbagaj de colo pana colo
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde violiv pe 18 Iun 2019, 18:26

Tragaciul scrie:Pe mine ma roade o singura intrebare!! In portbagaj sau in masina? Am auzit ca in normele metodologice scrie clar portbagaj. Asa o fii? Intreb ptr varianta Jimny,, Matiz,, caini in portbagaj sau mai stiu io ce altceva!!


Scrie clar portbagaj sau caseta amenajata dar nu la capitolul care te intereseaza.
Mai uite o data la conditiile ce trebuie indeplinite la transportul armelor de vanatoare, cu drept de port si folosire.
Chestia cu portbagajul e la alte categorii.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde Tragaciul pe 19 Iun 2019, 00:26

Mulțumesc mult Vio!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde yoghi pe 20 Iun 2019, 01:38

Portbagajul este pt armele de tir si pt cele din permis A-pe detinere.

Blocatorul treb si in dulap la semi.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde violiv pe 20 Iun 2019, 09:18

In dulap nu trebuie blocator pe nimic, nici armele demontate, piesa a treia si inchizatorul pot sta pe arma!
Vezi "normele" noi!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde Tragaciul pe 20 Iun 2019, 12:31

violiv scrie:In dulap nu trebuie blocator pe nimic, nici armele demontate, piesa a treia si inchizatorul pot sta pe arma!
Vezi "normele" noi!

Poti te rugam,, cu un link ceva, sa vedem si noi noile norme ptr ca eu si majoritatea prietenilor mei, mai avem nitel si rupem si teava ca sa o inghesuim in compartimentul de munitie!! :D :lol:
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde bogus pe 20 Iun 2019, 13:21

violiv scrie:In dulap nu trebuie blocator pe nimic, nici armele demontate, piesa a treia si inchizatorul pot sta pe arma!
Vezi "normele" noi!

Unde e partea asta cu blocatorul in dulap la semi? eu stiu ca pe norme nu mai exista nici un blocator in dulap indiferent de arma si cum o ti
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde zforis pe 20 Iun 2019, 21:33

Norme din 17.01.2018 zice asa:
http://www.monitoruljuridic.ro/act/norme-metodologice-din-17-ianuarie-2018-de-aplicare-a-legii-nr-295-2004-privind-regimul-armelor-i-al-muni-iilor-republicat-emitent-197268.html

Sectiunea a 3-a.
Art 15. (2) zice ca munitia se pastreaza separat de arma, DAR art. 16 (b) zice ca ai voie sa pastrezi cu arma impreuna 10 cartuse cu proiectil.


Art 22. zice ca arma trebuie transportata in husa, neincarcata si asigurata cu dispozitiv de blocare a tragaciului in cazul armelor purtate intregi.


Nu zice niciunde ca trebie blocator pe tragaci cand se depoziteaza (in dulap). De asemenea, nu zice niciunde ca piesa a 3-a, sau inchizatorul trebuie pastrat separat!

Daca sunt norme mai noi, va rog sa postati.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde zforis pe 20 Iun 2019, 22:07

Insa nu zice niciunde ca normele vechi se abroga, nu stiu. Eu am pus blocator pe tragaci, si pastrez separat inchizatoarele si patul mic (impreuna cu munitia)....
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde violiv pe 21 Iun 2019, 08:18

Vezi ca sint niste norme si mai vechi unde zice ca dulapul trebe sa fie din tabla de otel de minim 1,5 mm. Nu cumva sa nu te conformezi!

Si nu te opreste nimeni sa bagi o sufa prin teava si s-o legi de o nicovala, la fiecare arma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde zforis pe 21 Iun 2019, 08:44

violiv scrie:Vezi ca sint niste norme si mai vechi unde zice ca dulapul trebe sa fie din tabla de otel de minim 1,5 mm. Nu cumva sa nu te conformezi!

Si nu te opreste nimeni sa bagi o sufa prin teava si s-o legi de o nicovala, la fiecare arma.


Hahaha, :-). Daca va trebui sa trag un zid in jurul dulapului de fiecare data dupa ce ma intorc de la vanatoare, pe urma sa sparg fiecare sambata dimineata cand plec, voi vana si atunci...

@violiv, dupa parerea ta, normele vechi se aplica, sau nu? Stie cineva - intreb, ca nu stiu - daca la o lege sunt 2 norme, acele norme se cumuleaza, sau a 2-a anuleaza prima norma de aplicare?
Eu am pierdut firul, a fost 295 cu prima norma, pe urma 319, pe urma 295 cu a 2-a norma... nici Dumnezeul nu mai stie cum trebuie, acum recent au aparut alte modificari la nu stiu care lege, inca nu am avut timp sa studiez... Poate scrie acolo, ca se agata arma pe un cui in spatele usii si gata... Sarcasmul nu ne ajuta, tinem armele cum putem, cu frica de a nu ramane fara...nici nu putem angaja cate un avocat fiecare, care sa studieze legislatia si sa urmareasca modificarile.
Intreabarea topicului a fost "Cum tineti armele lise...", eu am postat link catre lege si norme, pe urma am scris cum tin eu...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde AXP pe 21 Iun 2019, 10:40

zforis scrie:
violiv scrie:Vezi ca sint niste norme si mai vechi unde zice ca dulapul trebe sa fie din tabla de otel de minim 1,5 mm. Nu cumva sa nu te conformezi!

Si nu te opreste nimeni sa bagi o sufa prin teava si s-o legi de o nicovala, la fiecare arma.


Hahaha, :-). Daca va trebui sa trag un zid in jurul dulapului de fiecare data dupa ce ma intorc de la vanatoare, pe urma sa sparg fiecare sambata dimineata cand plec, voi vana si atunci...

@violiv, dupa parerea ta, normele vechi se aplica, sau nu? Stie cineva - intreb, ca nu stiu - daca la o lege sunt 2 norme, acele norme se cumuleaza, sau a 2-a anuleaza prima norma de aplicare?
Eu am pierdut firul, a fost 295 cu prima norma, pe urma 319, pe urma 295 cu a 2-a norma... nici Dumnezeul nu mai stie cum trebuie, acum recent au aparut alte modificari la nu stiu care lege, inca nu am avut timp sa studiez... Poate scrie acolo, ca se agata arma pe un cui in spatele usii si gata... Sarcasmul nu ne ajuta, tinem armele cum putem, cu frica de a nu ramane fara...nici nu putem angaja cate un avocat fiecare, care sa studieze legislatia si sa urmareasca modificarile.
Intreabarea topicului a fost "Cum tineti armele lise...", eu am postat link catre lege si norme, pe urma am scris cum tin eu...


“HOTĂRÂREA nr. 11 din 17 ianuarie 2018
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor
....
ART. 9
(1) Prezenta hotărâre intră în vigoare la 30 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, cu excepţia prevederilor art. 6 şi art. 7 alin. (3), care intră în vigoare la data publicării.
(2) La data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, Hotărârea Guvernului nr. 130/2005 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 241 din 23 martie 2005, cu modificările şi completările ulterioare, şi Hotărârea Guvernului nr. 1.914/2006pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor cap. VI din Legea nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.050 din 29 decembrie 2006, se abrogă.“

Deci, dupa cum se vede in articolul de mai sus, oadata cu publicarea noilor norme metodologice de aplicare, se abroga, explicit, vechile norme de aplicare.

Iar, Legea 295/2004, este una si aceeasi, pana va aparea una noua, care sa o abroge pe aceasta, legile ulterioare, au fost legi de completare, sau/si modificare, dar care nu modifica numarul si numele legii.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde zforis pe 21 Iun 2019, 10:57

@AXP multumesc.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde zforis pe 21 Iun 2019, 11:23

La legea noua modificata, care urmeaza sa apara, vedem in ce forma, zice asa:
"25. La articolul 26, alineatul (1) se modifică şi va avea următorul cuprins: ,,(1) Titularul dreptului de deţinere a armelor letale are obligaţia să p ăstreze armele şi muniţiile înscrise în permisul de armă, asigurate astfel încât să nu permită accesul la ele al persoanelor neautorizate." "

(se elimina: " în condiţiile prevăzute în normele metodologice de aplicare a prezentei legi. ")

Prin urmare nu vor fi norme pentru pastrare arme/munitii?

http://www.cdep.ro/comisii/aparare/pdf/ ... 4FxEgxYCpA
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde Sly_Fox pe 22 Iun 2019, 08:53

Se referă la deținere și nu port și folosire. Văd că la amendamente este propusă eliminarea. Să vedem la final ce iese și mai vorbim.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum tineti armele lise in rastel si cum le transportati?(ok)

Mesajde adrian m. pe 23 Iun 2019, 08:29

In dulap se pot tine armele intregi si fara blocator montat. Eu lisa cu ejectoare o tin demontata sa nu obosesc arcurile ejectoarelor. La transport daca e montata trebuie blocator si neaparat arma in toc.
Cunosc un caz in care un vanator a iesit cu arma in spate din curte pana la masina si a avut ghinionul tocmai atunci sa treaca politia pe langa el. Au fost intelegatori, vanatorul avea autorizatia complectata si locuia la marginea fondului d vanatoare.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate