Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:53

Prima arma

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Prima arma

Mesajde MarriusB pe 08 Oct 2019, 15:39

Bună ziua,
Numele meu este Marius, sunt proaspăt vânător și tocmai ce mi s-a eliberat și mie autorizația de procurare prima arma. Am rugămintea sa ma ajutați cu câteva sfaturi și sugestii. Bugetul este foarte mic deocamdată (2000-2500 lei) iar mie mi-ar place o lisa semiautomata. Am găsit câteva topicuri despre baikal mp155 însă sunt de câțiva ani în urma. Dacă exista printre voi posesori de asa ceva va rog sa ma ajutați cu câteva impresii despre ea. Totodata am găsit într-un magazin o semiautomata sh Benelli (400 euro)care arata f bine,însă nu știu ce model era, am observat doar ca avea choke fix, ar trebui asta sa ma dea înapoi? Ar fi mai indicat un mp 155 nou sau o Benelli sh? Menționez ca vânatul o sa fie atât mic(iepuri) cât și mare(mistreț).
Cam asta ar fi deocamdată, va mulțumesc și catare plina!
MarriusB
 
Mesaje: 11
Membru din: 02 Oct 2019, 20:32

Re: Prima arma

Mesajde vanatorul007 pe 08 Oct 2019, 19:37

Salut si bine ai venit in randurile vanatorilor.Ma incumet sa dau cateva sugestii datorita faptului ca nimeni dintre colegii de aici nu ti-a dat un raspuns pana acum.Am fost si eu incepator ca toti ceilalti si stiu cum este.In primul rand vreau sa iti spun ca nu stiu nimic de armele ce le-ai pomenit.Insa consider ca sfaturi bune urmatoarele:
- achizitioneaza o arma noua care ti se potriveste in ceea ce priveste ochirea ( pat , catare, linia de ochire , etc)
- juxtapusa cred ca in postura de proaspat vanator e mai binevenita
- bugetul care l-ai spus iti permite achizitia unui ij fara probleme
-socurile mobile sau nu ...nu constituie nicidecum un avantaj sau dezavantaj (ochirea face totul)
-in conditiile de arma noua nu vei fi nevoit sa cumperi doar un anumit tip de cartuse
- mai tarziu vei putea sa iti alegi cu adevarat arma pe care o vei simtii in sange :D ....sa nu crezi ca o arma de 2-3000 de euro va face totul in locul tau.E esential sa incepi usor si constant.Nu te hazarda nici la a arunca banii si nici cartusele....in speranta ca ti-am fost cat de cat de ajutor ,,catare plina'' si sa auzim de bine.
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: Prima arma

Mesajde pipabh pe 08 Oct 2019, 19:50

Bine ai venit in randul nostru.
Ce arma sa-ti cumperi?
Arma cea mai scumpa care ti-o poti permite si care sa ti se potriveasca CEL MAI BINE! Negresit.
bok, juxtapusa, semi... nu conteaza.Fiecare are plusuri si minusuri dar arma "de tras" semi e cea mai potrivita!
Succes
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Prima arma

Mesajde yoghi pe 09 Oct 2019, 02:45

Cumpara Benelli. Se curata extrem de usor, nu se strica si peste cinci ani o vinzi cu acelasi pret.
Daca e urata ...brunezi teava lustruesti lemnul si ...o vinzi cu 500. :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prima arma

Mesajde salus pe 09 Oct 2019, 08:55

Vânător nou, armă nouă!!!
Sunt posesor de Baikal MP 155.
O armă fără pretenții, usor de curățat, rezistentă la intemperi, dar putim cam grea.
Dacă ești mai mic de înălțime și slabuț, îti recomand să te orientezi la o juxtapusă, că altfel o să te chinui tare cu MP 155, iar dacă mai adaugi o zăpadă de vreo 20 cm, un rucsac cu un iepure, pe care ai avut norocul sa-l împuști pe la prima ora, ~x( .
Ai grijă că cele cu pat din plastic sunt și mai grele!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Prima arma

Mesajde MarriusB pe 10 Oct 2019, 18:46

Va mulțumesc mult pentru sfaturi! O sa analizez și o sa va anunț ce am achiziționat.
Toate cele bune!
MarriusB
 
Mesaje: 11
Membru din: 02 Oct 2019, 20:32

Re: Prima arma

Mesajde Marius pe 11 Oct 2019, 16:26

Semiautomata italiana s.h.! Cu proba daca se poate.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima arma

Mesajde CCM pe 11 Oct 2019, 17:54

+1 pt italiana, sh sau ideal noua.
Italienii stau bine de tot la lise, poate sint chiar cei mai buni.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Prima arma

Mesajde katilinus pe 10 Noi 2019, 07:58

MarriusB scrie:Va mulțumesc mult pentru sfaturi! O sa analizez și o sa va anunț ce am achiziționat.
Toate cele bune!


Pana la urma ce ai luat?
katilinus
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Feb 2019, 19:34
Locaţie: Iasi

Re: Prima arma

Mesajde MarriusB pe 11 Noi 2019, 20:34

katilinus scrie:
MarriusB scrie:Va mulțumesc mult pentru sfaturi! O sa analizez și o sa va anunț ce am achiziționat.
Toate cele bune!


Pana la urma ce ai luat?


Salut! Am luat baikal mp155 noua. Motivul.....fiind incepator, mi-a fost frica de arma second.

Multumesc tuturor pentru sfaturi!
MarriusB
 
Mesaje: 11
Membru din: 02 Oct 2019, 20:32

Re: Prima arma

Mesajde CCM pe 11 Noi 2019, 22:19

S-o stapanesti sanatos! Si sa iti aduca multe bucurii.
Trage drept si e solida ca un tanc.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Prima arma

Mesajde Victor florea pe 20 Noi 2022, 09:56

MarriusB scrie:
katilinus scrie:
MarriusB scrie:Va mulțumesc mult pentru sfaturi! O sa analizez și o sa va anunț ce am achiziționat.
Toate cele bune!


Pana la urma ce ai luat?


Salut! Am luat baikal mp155 noua. Motivul.....fiind incepator, mi-a fost frica de arma second.

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Salutare, cum se comporta MP 155? Esti multumit de ea ?
Victor florea
 
Mesaje: 5
Membru din: 20 Noi 2022, 09:52

Re: Prima arma

Mesajde Ghinda pe 20 Noi 2022, 18:30

Nu.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima arma

Mesajde Victor florea pe 20 Noi 2022, 20:30

Imi poti spune te rog, ce defecte are? Ma gandeam sa iau si eu una ! Multumesc
Victor florea
 
Mesaje: 5
Membru din: 20 Noi 2022, 09:52

Re: Prima arma

Mesajde Sly_Fox pe 20 Noi 2022, 21:10

MP 155 are două dezavantaje: prea grea pentru o semi modernă și dezechilibrată (pică în nas).
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prima arma

Mesajde Victor florea pe 20 Noi 2022, 21:41

Cu ejectarea tuburilor , ai avut probleme dupa reglarea valvei?
Victor florea
 
Mesaje: 5
Membru din: 20 Noi 2022, 09:52

Re: Prima arma

Mesajde Ghinda pe 21 Noi 2022, 07:58

Victor florea scrie:Imi poti spune te rog, ce defecte are? Ma gandeam sa iau si eu una ! Multumesc

Nu știe să dea binețe!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima arma

Mesajde Victor florea pe 12 Feb 2023, 15:58

Salutare, am cumparat pana la urma un Baikal MP 155 cu pat sintetic , si am si facut catrea partide cu ea , in afara de faptul ca este mai grea decat celelalte semiautomate, lucreaza perfect , am cumparat.o deja reglata de fostul proprietar ,si nu au fost probleme cu ejectarea tuburilor , am incercat din toate cate 10 buc in poligon, de la cele mai mici la cele mai grele, a lucrat perfect ! Pentru 2000 de lei eu zic ca este o arma cat de cat buna ! Numai bine
Victor florea
 
Mesaje: 5
Membru din: 20 Noi 2022, 09:52

Re: Prima arma

Mesajde Victor florea pe 12 Feb 2023, 15:59

Victor florea scrie:Salutare, am cumparat pana la urma un Baikal MP 155 cu pat sintetic , si am si facut cateva partide cu ea , in afara de faptul ca este mai grea decat celelalte semiautomate, lucreaza perfect , am cumparat.o deja reglata de fostul proprietar ,si nu au fost probleme cu ejectarea tuburilor , am incercat din toate cate 10 buc in poligon, de la cele mai mici la cele mai grele, a lucrat perfect ! Pentru 2000 de lei eu zic ca este o arma cat de cat buna ! Numai bine
Victor florea
 
Mesaje: 5
Membru din: 20 Noi 2022, 09:52


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate