Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:29

WINCHESTER sau BENELLI

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

WINCHESTER sau BENELLI

Mesajde Razvan64 pe 24 Oct 2019, 22:56

Buna ziua . Doresc sa ma ajuta-ti si pe mine , sunt in dubi doresc sa imi iau o “pompa “ pentru talere ( nu discut aici daca sunt sau nu bune pentru tallere doar pe care merita sa o iau ) si nu stiu pe care sa o aleg WINCHESTER sau BENELLI. Astept cu nerabdare parerile dumneavoastra . Va multumesc anticipat .
Razvan64
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 20 Mai 2019, 01:34

Re: WINCHESTER sau BENELLI

Mesajde the_mav pe 25 Oct 2019, 06:33

Din multe motive, citind acest post, eu mi-as pune o cafea ~o) ~o) si apoi m-as gandi ce recomandare sa fac colegului de forum ;;) ;;)
Adevarul e ca la cum se arata vremea si vremurile, cu atat de multa ceatza, parca o pompa in plus sau in minus nu face diferenta :)

Eu zic sa mergi pe Mossberg, clar incomparabil si indubitabil mult peste alegerile tale... :ympeace: Avea nea Mircea una brici la vanzare, cauta-i anuntul ca e foarte ok omul.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: WINCHESTER sau BENELLI

Mesajde Remo pe 25 Oct 2019, 11:42

Poligonul pe care il frecventam avea o arma Benelli Nova (pompa) pe care o punea la dispozitia clientilor. La un moment dat am avut niste modificari de facut la arma personala (nu-mi venea bine) si am folosit doar pompa poligonului. In timp m-am obisnuit asa bine cu ea ca nici nu ma mai complicam cu dusul armei de acasa. Pot spune ca trageam la fel de bine cu pompa ca si cu suprapusa - din pacate asta nu inseamna foarte mult, bucuria de a trage mi-a fost mereu mult mai mare decat priceperea. Cu alte cuvinte, pompa la talere nu e ideala dar se poate daca trebuie. Benelli mie mi-a placut, nu am incercat alte veriante.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: WINCHESTER sau BENELLI

Mesajde Razvan64 pe 25 Oct 2019, 17:09

Va multumesc frumos pentru sfaturi .
Razvan64
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 20 Mai 2019, 01:34

Re: WINCHESTER sau BENELLI

Mesajde violiv pe 26 Oct 2019, 02:46

Armele basculante croite pentru talere sint, in general, scumpe. Daca mai vrei si posibilitati de ajustare a patului sint si mai scumpe. Mare parte din pret se reflecta in rezistenta si fiabilitate. Asta pentru ca e greu si scump sa faci o basculanta rezistenta.
O pompa este prin desen de "x" ori mai rezistenta si mai fiabila, chiar daca este intre cele mai ieftine. Daca alegi una mai rasarita primesti si dichisuri ca patul reglabil, talpi si obrazare de schimb, etc.
Pentru cineva care acum incepe si care nu vrea sa investeasca mult o pompa este o alegere foarte buna. Stiu tragatori cu multa experienta si multe medalii care folosesc ca arma de tavaleala semi sau pompe.

Winchester e un pic mai ieftina. Benelli ofera mai mult. Am avut o Nova o vreme si am dat-o doar pentru ca am trecut la o surioara semi. Supernova, pe care o gasesti azi in magazin, e un pic mai scumpa dar ofera patul reglabil, talpi de lungime diferita, tragaci mai bun, teava un pic mai dichisita si socuri mai reusite. Optiunea mea e Benelli.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WINCHESTER sau BENELLI

Mesajde Sly_Fox pe 26 Oct 2019, 15:44

Mie mi-a plăcut mult Benelli Supernova după ce am tras de vreo două ori pe unde am apucat. Bine că nu pentru talere, dar așa ca armă în general, asta deși nu sunt un fan semi sau pompe. Oricum trăgea și bine, în plus nu mai aveam sentimentul pe care îl am la semi că zboară cartușele ejectate la câțiva centimetri de ochi. Avea țeava scurtă, de numai 66 cm și nu știu dacă varianta aceea era prea potrivită pentru talere, însă una cu țevi de 70 cred că merge. Mai lungi de 70 la Supernova nu prea mai este OK pentru că îi strică și silueta și echilibrul. Eu aș lua una în viitor doar așa pentru a o avea în caz de apocalipsa zombie, una cu țevi de 66, că doar zombie atacă în scurt. :mrgreen:
Acum sunt în căutarea unei arme de vânătoare grea pentru teren, însă după, pe una din asta pun ochii.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: WINCHESTER sau BENELLI

Mesajde Adrian_Dumitru pe 28 Oct 2019, 12:18

Razvan64 scrie:Buna ziua . Doresc sa ma ajuta-ti si pe mine , sunt in dubi doresc sa imi iau o “pompa “ pentru talere ( nu discut aici daca sunt sau nu bune pentru tallere doar pe care merita sa o iau ) si nu stiu pe care sa o aleg WINCHESTER sau BENELLI. Astept cu nerabdare parerile dumneavoastra . Va multumesc anticipat .


Vrei o pompa pentru talere? Te servesc eu daca ești din zona Sucevei. Te las sa tragi cu ea îm poligon până îți amorțește umărul.
Am fost la un concurs cu ea si am luat doar locul 5 din 41.
Benelli Nova din semnatura o am de la VIOLIV si nu prea am avut timp sa o scot in teren, mai mult am umblat cu carabina.
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: WINCHESTER sau BENELLI

Mesajde yoghi pe 29 Oct 2019, 20:22

Nu toti trag la talere pt performanta.
Poate vrea sa se antreneze cu arma care va fi folosita in teren.
Daca omul trage de cinci ori pe an la talere ,poate folosi si o claslica nu numai o pompa.
+ ca pretul este f avantajos.

Intre ""pompe""...as alege Winnchester sau Mosberg. Dar daca te descurci si mai gasesti undeva un Benelli M3.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: WINCHESTER sau BENELLI

Mesajde Razvan64 pe 31 Oct 2019, 15:33

Multumesc frumos de raspunsuri si de timpul acordat .
Razvan64
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 20 Mai 2019, 01:34

Re: WINCHESTER sau BENELLI

Mesajde Razvan64 pe 25 Ian 2020, 07:54

Multumesc de ajutor si sfaturi . Am cumparat un Mosberg ( multumesc frumos Razvan ) de care sunt foarte multumit ca prima arma pentru talere excelenta .
Razvan64
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 20 Mai 2019, 01:34

Re: WINCHESTER sau BENELLI

Mesajde Sly_Fox pe 25 Ian 2020, 14:13

Să o stăpânești sănătos! Acum ai o armă pentru talere, pentru vânătoare și mai ales pentru zombie. În toate situațiile Old Mossberg le-a scos la zombilici ketchup-ul din cap. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: WINCHESTER sau BENELLI

Mesajde Razvan64 pe 29 Ian 2020, 15:31

=))
Razvan64
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 20 Mai 2019, 01:34


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori

Publicitate