Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:23

Reîncărcarea muniției

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Reîncărcarea muniției

Mesajde Marius.bcn07 pe 30 Oct 2019, 22:33

Salutare
Am si eu o nedumerire.In Romania este permisă reîncărcarea munitiei?.Mulțumesc.(sunt vânator in devenire)
Marius.bcn07
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Oct 2019, 10:33

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde pipabh pe 31 Oct 2019, 01:27

Daca esti vanator in devenire..... ce spune legea? Ca banuiesc ca te si pregatesti teoretic!, asiduu dupa cum se vede!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde laurul pe 31 Oct 2019, 06:15

N U.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde ravenstein pe 31 Oct 2019, 12:05

In romania nu e legal.
Din cate stiu in Ungaria se incarca gloantele de ghintuite, doar ca nu stiu cat ti se merita sa faci atata drum pt asta.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde Sly_Fox pe 31 Oct 2019, 13:09

Marius.bcn07 scrie:Salutare
Am si eu o nedumerire.In Romania este permisă reîncărcarea munitiei?.Mulțumesc.(sunt vânator in devenire)

Pentru că nu ai depus actele încă în vederea efectuării stagiaturii nu ești vânător în devenire, ești doar în faza de visare. Am trecut și noi prin această fază, așa că te înțelegem. ;)
Reîncărcarea muniției încă nu este permisă la noi, dar cine știe cum se schimbă situația și în viitor se va putea acest lucru, asta dacă nu se interzice portul armelor de foc cu totul, așa cum se întâmplă în câteva țări de mâna a patra. Noi nu am ajuns încă acolo, avem încă privilegiul unei țări de mâna a treia.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde Adrian Spinu pe 31 Oct 2019, 20:26

Buna seara,
Am vazut multe subiecte cu privire la reincarcarea munitiei, dar tot nu reusesc sa ma lamuresc care ar fi avantajele acestui lucru, dupa care sufera atatia.
Eu abia am timp sa imi cumpar cartuse gata facute, uneori ma trezesc, cum e in seara asta, ca am doar 3 cartuse de carabina si maine dimineata ma duc la panda la mistret. Cand naiba sa mai stai sa le si faci pe genunchi?
Oare cat de ieftin sa fie(daca este intr-adevar mai ieftin), incat sa merite? Eu trag cu Rws Evo, care e vreo 14 lei, iar paznicul cu care merg trage cu Sellier Bellot de 5 lei, si impusca din toate pozitiile. Deci, se poate sa iasa un cartus facut acasa mai ieftin de 5 lei? Si daca este mai ieftin, cu cat e mai ieftin si cate cartuse tragem, ca sa fie intr-adevar o smecherie?
Am citit ca ar fi mai precis...Cat naiba de precis? Eu trag la mistret, deci in 100-150 m maxim. La 100 m, munitia mea, daca nu am baut cu o seara inainte, se duce in 3-4 cm. Aia facuta acasa e altfel? Mistretul are zona vitala cat un lighean, si moare oricum si daca il impusti in burta. Mai tarziu, dar moare. :)
Daca mai esti si abia aspirant la statutul de vanator, asa mare problema existentiala este faptul ca nu se poate reincarca munitia acasa?
Revenind la treaba cu ieftin: Daca din 10 tuburi care intra la refolosire, ai 2-3 la care descoperi crapaturi, deja nu se mai poate pune problema de ieftin. Daca te faci ca nu le observi, e cam problema. Daca iti tremura mana cand pui pulberea, iar e cam problema.
Din toate discutiile vechi nu m-a lamurit nimeni. Toata lumea se vaita, ca e interzis, dar ceva clar nu am inteles.
Cu stima
Adrian Spinu
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde zforis pe 01 Noi 2019, 02:06

Ca tu nu ai timp, chef, etc, pentru reincarcarea cartuselor este strict treaba ta :-). Asta nu inseamna ca trebuie sa fie interzisa reincarcarea cartuselor acasa. Cel mai probabil din 1000 de vanatori, in caz ca se va permite, va incarca 1 singur acasa cartuse. Pentru reincarcare sunt necesare: tub, capsa, pulberea si varful si scule, aparatura de specialitate si niste informatii (nu vei incarca pulberea cu lingurita de ceai si nu vei cantari pulberea pe cantarul de bucatarie).
Nu este o chestie de pret, nici de precizie... Unii sunt vanatori, altii nu, iar sunt si aia care vor sa interzica vanatoarea... Tot asa este si cu reincarcarea cartuselor... Nu trebuie sa existe nicio justificare pentru un hobby...

Mai ceva: din combinatia, tub, capsa, pulbere, varf se deschid alte orizonturi, si poti scoate acasa dintr-un calibru exact ce doresti... De ex. poti face pentru .30-06 un cartus special pentru caprior: cauti un varf mai usor si potrivit pentru caprior, pui mai putina pulbere ca sa reduci viteza ca sa nu rupa asa de tare, combinatii, etc... Mergi la poligon, masori viteza, faci tabel balistic, calculezi... Sau ramai ce iti ofera fabrica de munitie...
Si eu folosesc KS 9.7grame de la vulpe pana la mistret (si la panda si la goana)... cu succes. Dar parca as incerca si altceva cum vreau eu, nu cum vrea fabrica de munitie...

Nici eu nu inteleg care e smecheria cu Formula1, de ce toate echipele trebuie sa construiasca motor, caroserie, cutie de viteze, sa dezvolte propriul combustibil, etc... De ce nu ia fiecare echipa o skoda octavia 1.2 TSI cu benzina de la petrom (95 sau 99).

Concluzie: poate unii vor sa incarce acasa munitie. De ce trebuie interzis?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde zforis pe 01 Noi 2019, 02:17

Majoritatea producatorilor dau informatii despre cartuse si fabrica cartuse pentru teava de 60cm. Eu am 52cm... As vrea si eu sa fac un cartus fix pentru teava de 52cm... Pana cand pot sa fac, pana cand legea va permite, daca va permite, folosesc KS 9.7 grame, ce imi ofera producatorul... Asta e.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde laurul pe 01 Noi 2019, 06:41

Adrian Spinu scrie:Buna seara,
Am vazut multe subiecte cu privire la reincarcarea munitiei, dar tot nu reusesc sa ma lamuresc care ar fi avantajele acestui lucru, dupa care sufera atatia.
Eu abia am timp sa imi cumpar cartuse gata facute, uneori ma trezesc, cum e in seara asta, ca am doar 3 cartuse de carabina si maine dimineata ma duc la panda la mistret. Cand naiba sa mai stai sa le si faci pe genunchi?
Oare cat de ieftin sa fie(daca este intr-adevar mai ieftin), incat sa merite? Eu trag cu Rws Evo, care e vreo 14 lei, iar paznicul cu care merg trage cu Sellier Bellot de 5 lei, si impusca din toate pozitiile. Deci, se poate sa iasa un cartus facut acasa mai ieftin de 5 lei? Si daca este mai ieftin, cu cat e mai ieftin si cate cartuse tragem, ca sa fie intr-adevar o smecherie?
Am citit ca ar fi mai precis...Cat naiba de precis? Eu trag la mistret, deci in 100-150 m maxim. La 100 m, munitia mea, daca nu am baut cu o seara inainte, se duce in 3-4 cm. Aia facuta acasa e altfel? Mistretul are zona vitala cat un lighean, si moare oricum si daca il impusti in burta. Mai tarziu, dar moare. :)
Daca mai esti si abia aspirant la statutul de vanator, asa mare problema existentiala este faptul ca nu se poate reincarca munitia acasa?
Revenind la treaba cu ieftin: Daca din 10 tuburi care intra la refolosire, ai 2-3 la care descoperi crapaturi, deja nu se mai poate pune problema de ieftin. Daca te faci ca nu le observi, e cam problema. Daca iti tremura mana cand pui pulberea, iar e cam problema.
Din toate discutiile vechi nu m-a lamurit nimeni. Toata lumea se vaita, ca e interzis, dar ceva clar nu am inteles.
Cu stima
Adrian Spinu

Cand ai 3 cartuse in lada e ceva putred in Danemarca....
@zforis +1!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde violiv pe 01 Noi 2019, 07:53

Unii mananca pe strada orice rahat impachetat. Altora le place sa gateasca, asa bibilit 2-3 zile si sa savureze in tihna.

Cam asa e si cu incarcatul. Tot asa cum ai vrea un cutit "hand-made" sau orice alt accesoriu personalizat.

Cat ar fi de ieftin? Deja au calculat altii. Zice ca daca nu tragi macar 200 cartuse/calibru/an nu iesi mai ieftin. Jumate din pretul cartusului e tubul. Recuperat si incarcat ajungi la pret de munitie "la gramada" pentru un cartus premium. Poti "tuna" o incarcatura pentru arma ta, cu dedicatie.

Mai mult decat partea financiara este partea de distractie si satisfactie personala. Care nu se poate masura in nimic.

P.S. cel care a pus intrebarea are dreptate - practic, in toate legile (a armelor, a materialelor pirotehnice, cod penal) nu scrie nicaieri ca nu ai voie sa incarci. Singura lege in care apare sibtagma este codul penal dar este urmata de "cu materiale aduse prin contrabanda".
In mod legal ai putea sa iei un cartus din magazin si sa-i tunezi incarcatura sau sa-i schimbi varful. De folosit ar fi problematic pentru ca exista pe undeva chestia cu "folosit la vanatoare numai munitie omologata, bla-bla". Insa doar o expertiza balistica minutioasa ar face deosebirea intre cartusul original, de magazin si cel lucrat de tine.
Sa reincarci complet n-ai materiale: pentru pulbere si capse trebuie autorizatie speciala si nu gasesti sa cumperi. etc. etc. etc...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde Adrian Spinu pe 01 Noi 2019, 11:26

Cand ai 3 cartuse in lada e ceva putred in Danemarca....
@zforis +1![/quote]
Nu e nimic putred. Am fost in dimineata asta, am consumat un cartus, am mai ramas cu doua. In lada e deja mistretul :D
Ma duc acum sa iau alta autorizatie, si imi iau si cartuse.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde Sly_Fox pe 03 Noi 2019, 11:29

Adrian Spinu scrie:Din toate discutiile vechi nu m-a lamurit nimeni. Toata lumea se vaita, ca e interzis, dar ceva clar nu am inteles.
Cu stima
Adrian Spinu

Înseamnă că nu ai prins timpurile acelea în care era permis! Încărcarea muniției nu ține de utilitate ci de suflet. Pe vremuri încărcarea componentelor în tuburi reprezenta o etapă importantă din procesul vânătorii, una plăcută dar uneori dureroasă, pentru că nu de puține ori la terminarea operațiunii se lăsa cu junghiuri la umăr de la atâta rotit la manivelă și cu degete amorțite. Bine asta în cazul mașinilor de sertizat românești, făcute de meșteri pe la strunguri, cei cu mașini de sertizat "de fițe", din alea nemțești, erau boieri.
Erau niște sentimente frumoase, uneori ne întâlneam doi-trei vânători, ne așezam la masă și începeam fabricarea muniției, simțeam parcă faptul că iepurele este după colțul ușii, iar gâsca pe acoperiș, așa de siguri eram pe reușita vânătorii următoare. Și ce discuții pe tema vânătorii, ce filosofie despre practicarea vânătorii, ce povești, tactici diverse pentru ca partida de vânătoare pusă la cale să reușească. Au fost timpuri frumoase și bune pentru vânătoare și pentru vânători.
Cei care vorbim de reîncărcarea muniției suntem noi cei nostalgici, care simt așa un fior în trup la gândul că ar mai putea sta măcar o oră să sertizeze câteva tuburi și a depăna amintiri. Lumea s-a schimbat, dar parcă nu îi poți refuza condamnatului o ultimă dorință înainte de deznodământ, în cazul nostru schimbarea totală a vremurilor. Dar la noi se poate, condamnatul nu are dreptul la o ultimă dorință de bun simț, merge direct la zid.
Este anormal să dorești să poți face un lucru în țara ta, care să nu încalce regulile de securitate, de bun simț, regulile sociale și economice, dar să nu poți face acest lucru datorită unor imbecili cocoțați în funcții decizionale. Aceștia spun NU cu indiferență și cu asta-basta! Nu prea mai arată a democrație ci a regim opresiv mascat cu un voal de aparentă democrație. Democrație pe naiba!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde Adrian Spinu pe 03 Noi 2019, 22:44

Nu am nici varsta necesara ca sa fi prins vremurile alea, nici vechime ca vanator prea mare. Am inteles punctul Dvs de vedere: Nu conteaza daca e avantajos sau nu, daca e sigur,daca munitia obtinuta e mai buna calitativ sau macar deosebita. Ideea este ca nu e normal ca lucrul asta sa fie interzis. Total de acord cu Dvs!
Pe de alta parte, nu stiu cum erau vanatorii atunci, poate erau mai instruiti, mai responsabili, dar acum, pentru multi dintre vantori, este mai bine ca nu se permite acest lucru.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde Sly_Fox pe 03 Noi 2019, 23:19

Când se trage cortina spectatorii realizează că au asistat la o piesă tragică, deși în program se anunța o comedie. Nu mai este nimic de făcut, au înțeles prea târziu că nu este piesa pe care au dorit să o vadă.
Cei care au pus spectacolul în practica au realizat că le merge, pot pune în scenă ce vor ei, oamenii vor accepta până la urmă. Dacă nu le convine la teatru să meargă la circ. Dar la care circ, că s-a desființat! Au indus ideea că se profită de animale, că acestea sunt stresate, circul este desuet. Și cei care mergeau la spectacolele de circ au aprobat, este inuman să se profite de bietele animale, lasă că mergem la teatru.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde Sdt pe 05 Noi 2019, 13:45

Pe de alta parte, nu stiu cum erau vanatorii atunci, poate erau mai instruiti, mai responsabili, dar acum, pentru multi dintre vantori, este mai bine ca nu se permite acest lucru.

Imi cer scuze dar exact pt acest gen de abordare am ajuns sa ne meritam soarta.
Nu stimate domn, parintii si bunicii nostri nu erau nici mai culti nici mai responsabili. Nu vreti sa stiti unde ducea imaginatia in acele timpuri in materie de reincarcat cartuse.
Oricum ei incarcau cartuse cu alice noi discutam despre reincarcarea munitiei cu glont.
Pe acelasi principiu expus de dvs hai sa ne bucuram ca nu avem acces la arme scurte decat devenind colectionari caci altfel nu putem fi toti polititsti, procurori sau judecatori. Ca parlamentari ....fereasca Dumnezeu. Sau daca noi avem totusi acces la arme sa ne bucuram ca altii nu au nu-i asa?!
Adica democratie dar doar pt noi.
Credeti ca natiile “civilizate” au ajuns asa datorita nivelului de cultura ? Nimic mai fals. Au ajuns acolo prin coercitie. V-as intreba cu ce viteza mergeti in Romania si cum “va cumintiti”imediat ce ati pus “piciorul” in west. Brusc v-a sporit civilizatia sau va doare capul sa dati 5-600 de euro amenda? Asa si cu reincarcatul...Esti dobitoc -plateste. Tu ca individ. Dar nu trebuie sa acceptam reguli pt toti datorita catorva exemplare. Pot exista si victime colaterale. Sigur! Un accident auto curma viata si a unor nevinovati pe langa dobitocul care l-a pricinuit. Hai sa interzicem masinile pt ca unii se suie beti la volan
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde cata pe 05 Noi 2019, 17:08

[quote="Sdt"]
+1
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde blackcrotal pe 06 Noi 2019, 14:03

Sdt scrie:......
Credeti ca natiile “civilizate” au ajuns asa datorita nivelului de cultura ? Nimic mai fals. Au ajuns acolo prin coercitie. V-as intreba cu ce viteza mergeti in Romania si cum “va cumintiti”imediat ce ati pus “piciorul” in west. Brusc v-a sporit civilizatia sau va doare capul sa dati 5-600 de euro amenda? Asa si cu reincarcatul...Esti dobitoc -plateste. Tu ca individ. Dar nu trebuie sa acceptam reguli pt toti datorita catorva exemplare. Pot exista si victime colaterale. Sigur! Un accident auto curma viata si a unor nevinovati pe langa dobitocul care l-a pricinuit. Hai sa interzicem masinile pt ca unii se suie beti la volan

Salut,
Referitor la circulatie ai dreptate partial . Amenzile mari se iau in caz de accident. Am mers pe autostrazile franceze. Viteza maxima admisa este 110 Km la ora.
DAR, autostrada are 4 benzi de circulatie + o banda de asteptare sau de iesire ( dupa caz) pe sens.
Cu 110 km se merge pe prima banda iar pe banda de mijloc am vazut soferi care depaseau si 150 km/h
Iarasi DAR , masinime mari ( camioane, etc. inclusiv autorulote au viteza maxima permisa 100 Km / H .
Pe astia daca-i detecteaza jandarmii ( acolo jandarmii fac legea, pun radare mobile , etc) deci daca prind masinile utilitare depasind acei 100 km / h ii amendeaza de le sare mustarul. In plus, daca un conducator auto pe masina privata sau utilitara PARTICIPA la un accident ( in sensul ca este cel vinovat sau este cel lovit) in anul urmator ii creste expnential prima de asigurare, Din acest motiv de multe ori accidentele fara VICTIME se incheie la mica intelegere intre soferi,
Deci circulatia este libera, fluida, fara cozi si blocaje. Atunci cand se ajunge la accident insa este vai -vai.
Si nu au multe reguli, au una singura si toti o respecta : prioritate de STANGA. Dar prioritate inseamna ca in dreptul semnului de prioritate masina trebuie sa STEA, nu se permite sa o lasi sa mearsa cu 5 km /h ci trebuie sa INGHETE pt ca altfel iti vine amenda acasa de-ti ingheata portofelul.
Nu stiu cum este cu vanatoarea la ei dar daca in primele zile de condus in Franta le-o pomeneam pe masa din 5 in 5 minute, cand am realizat ca aceste reguli SIMPLE dar OBLIGATORII sunt in avantajul meu . . .
Sa nu uit , si am vorbit cu un francez vecin si prieten cu fimiu care mi-a spus ca NEMTII merg ca nebunii cu peste 200 km/h pe autostrazile lor, deci se poate si mai bine sau rau , nu stiu.
Dar masinile sunt masini, si soferii la fel.
Respect
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde CCM pe 06 Noi 2019, 22:55

Scuze de off-topic.

Amenzile mari se iau in Franta cam pentru orice, nu doar in caz de accident. Eu am platit 300 euro pt un contrasens de 5 metri acum ceva timp, iar mai recent, 90, pt 56km/h in loc de 50.
Viteza admisa pe autostrada este nu 110, ci 130, atunci cand nu exista alte restrictii, intotdeauna foarte clar semnalizate.
Nici cu prioritatea de stanga nu e este asa intotdeauna: de-o pilda, in cele mai mari sensuri giratorii din Paris, Etoile si respectiv Porte Maillot, e exact pe dos: au prioritate cei care intra, deci, de dreapta. Altfel, s-ar cam bloca respectivele intersectii.
Peste 50 km/h depasire de viteza, obiectul depasirii (automobil, motocicleta, ce-o fi) devine corp delict si de regula se confisca.
Circulatia fluida in Franta este minunata, doar ca nu prea exista... dacat daca ai (mult) noroc!
Cel putin in Ile-de- France. Asa ca atentie mare daca veniti cu masina personala.

In alta ordine de idei, multumesc @blackcrotal pentru minunatele postari despre vinatoarea din vremurile trecute.
Mare placere am avut citindu-le - si cred ca nu am fost deloc singurul.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde CCM pe 07 Noi 2019, 12:50

[quote="Sdt"]Pe de alta parte, nu stiu cum erau vanatorii atunci, poate erau mai instruiti, mai responsabili, dar acum, pentru multi dintre vantori, este mai bine ca nu se permite acest lucru.

Imi cer scuze dar exact pt acest gen de abordare am ajuns sa ne meritam soarta.
Nu stimate domn, parintii si bunicii nostri nu erau nici mai culti nici mai responsabili. Nu vreti sa stiti unde ducea imaginatia in acele timpuri in materie de reincarcat cartuse.
Oricum ei incarcau cartuse cu alice noi discutam despre reincarcarea munitiei cu glont.
Pe acelasi principiu expus de dvs hai sa ne bucuram ca nu avem acces la arme scurte decat devenind colectionari caci altfel nu putem fi toti polititsti, procurori sau judecatori. Ca parlamentari ....fereasca Dumnezeu. Sau daca noi avem totusi acces la arme sa ne bucuram ca altii nu au nu-i asa?!
Adica democratie dar doar pt noi.
Credeti ca natiile “civilizate” au ajuns asa datorita nivelului de cultura ? Nimic mai fals. Au ajuns acolo prin coercitie.

Cam asa este.
Legat de reincarcare, initial asa gandeam si eu, ca nu e bine, data fiind vesela iresponsabilitate nationala care ne caracterizeaza - in general.
Am si votat impotriva, cand a fost vot pe subiect.
Intre timp, insa, am ajuns la aceeasi concluzie cu colegul @Sdt: de ce nu? iresponsabili au fost si vor fi (probabil tot mai multi, ca populatia tot creste... iar procentul nu e in scadere!).
Interzicerea ii loveste in primul rand pe cei pasionati. Iresponsabilul, daca nu va putea incarca munitie "d-alea bune, negre, bam-bam!", va gasi foarte usor o alta metoda sa sparga capul altcuiva, sau pe al sau propriu. Cu entuziasm, chiar...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde Sdt pe 04 Dec 2019, 09:57

Pana la urma stie cineva catre ce ne indreptam?


5. muniția - muniția completă sau componentele acesteia, inclusiv tubul cartuș, capsele de inițiere, pulberea, gloanțele sau proiectilele, care sunt folosite într-o armă de foc, cu condiția ca aceste componente să facă ele însele obiectul unei autorizații;".

Inteleg ca odata cu aparitia normelor (oare mai scot altele sau raman cele vechi??) vom gasi la armurieri si componente - capse/tub/proiectil?? In tarile "civilizate" este o intreaga industrie/comert cu asa ceva plus toate sculele necesare si mai putin necesare pentru reloading.
Ma astept ca importatorii "mari" sa nu se inghesuie sa vanda componente caci le vor fi afectate vanzarile de munitie dar poate cei mici o vor face.
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde cata pe 04 Dec 2019, 10:00

Sdt scrie:Inteleg ca odata cu aparitia normelor (oare mai scot altele sau raman cele vechi??) vom gasi la armurieri si componente - capse/tub/proiectil?? In tarile "civilizate" este o intreaga industrie/comert cu asa ceva plus toate sculele necesare si mai putin necesare pentru reloading.
Ma astept ca importatorii "mari" sa nu se inghesuie sa vanda componente caci le vor fi afectate vanzarile de munitie dar poate cei mici o vor face.

Asta sper si eu, ramane de vazut cum este interpretata legea :) .
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde biriuck pe 04 Dec 2019, 12:23

CCM scrie:Credeti ca natiile “civilizate” au ajuns asa datorita nivelului de cultura ? Nimic mai fals. Au ajuns acolo prin coercitie.

++
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde CCM pe 04 Dec 2019, 20:44

Nu-i meritul meu.
Citasem din colegul @sdt!
+++
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde Kamba pe 23 Ian 2020, 20:44

Primer 5 capete de chibrite (fara partea de lemn pisate) , black powder 75% nitrat de potasiu , 15% carbune , 10% sulf.
Pui 1% acetona ca agent de legatura si lasi la uscat , din momentul asta devine super explosive asa ca ai grija sa nu sari in aer.

Le amesteci bine in cantitati mici , maxim 200gr. Folosesti pahar de plastic si 2 pietre rotunde.
REPET PLASTIC! Invarti paharul si cele doua pietre vor zdrobi pasta intarita.

1kg plumb = 9 lei , se topeste la circa 350 grade , in loc deschis sa nu faci cancer de la aburi sau sa ramai cu testicule nefunctionale.
Il torni in matrita si tai cu cutterul impuritatile de la coada proiectilului .

Ai nevoie de camera cartusului ( shell ) , incepi cu primerul , pentru un .308 Winchester pui 40 grains de black powder si pui cartusul.

Ai nevoie de o menghina pe dimeansiunea cartusului pentru a-l strange gatul pe glont in sine.

Daca vrei sa fi smecher poti colora plumbul sa ii dai o culoare personalizata , folosind un pigment.


Sa fie clar nu l-am facut in Romania niciodata , nici nu am de gand , dar iti dau reteta pur informativ :) . Dar asta e lobby de la vanzatori fiindca iesi la sfert de pret, iar daca lucrezi cu cantitati mici nu prea are ce sa se intample in afara de cateva arsuri mici.
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde yoghi pe 24 Ian 2020, 00:13

Pt negativisti,pt cei care se trezesc dimineata si vor sa interzica incarcarea cartusului de catre vanatori pt simplu fapt ca este periculos....intreb doar atat?

Cine iti da dreptul sa schimbi un bec la masina ..daca ia foc in trafic si explodeaza linga o statie de tramvai.
Cine iti da dreptul sa aprinzi aragazul in fiecare zi cu chibritul...daca explodeaza apartamentul?
Cine iti da dreptul sa montezi placutele de frana ...daca uiti sa pui siguranta si intri cu masina in pietoni

Cine iti da dreptul sa montezi roata de rezerva..daca sare roata si iti omori familia.?

Toate si multe altele sunt activitati periculoase dar lumea nu le baga in seama pt ca ...sunt asa din alte vremuri. Si incarcatul era in alte vremuri ,doar ca acum se gasesc unii mai profesinisti.

Asta mia adus aminte de un banc local:
De ce e asa gol Bucurestiul in wekend si sarbatori?...pt ca pleaca Bucurestenii acasa!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde Kamba pe 24 Ian 2020, 00:49

yoghi scrie:
Toate si multe altele sunt activitati periculoase dar lumea nu le baga in seama pt ca ...sunt asa din alte vremuri. Si incarcatul era in alte vremuri ,doar ca acum se gasesc unii mai profesinisti.

!


Yoghi este un risc in orice faci .
Alpinistul poate sa cada sa moara;
Gatitul;
Motociclistul (inca prezent ) ... ;
Aviatorul ;
Pilotul;
Bungee;
Parasutistul ;
si lista e lungaaaaa

Asta e singurul lucru ce nu imi place in Romania , de ce pe barba ta nu te poti risca?

Cum mi-a spus americanul cand am pasit pe teritoriu lui : " Democracy and capitalism are about making your own mistakes and learning from them , even if they cost you your valuables , your life or even your freedom "

Ce rau imi pare ca sotia nu poate lasa socrii in urma : :violin:
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde violiv pe 24 Ian 2020, 07:46

Culmea este ca ranirile si decesele prin accidente in folosirea armelor de foc sint mai putine decat cele cu ATV, schiuri, vacanta la mare, practicarea normala a sexului si infinit mai putine decat cele din bucatarie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde Kamba pe 24 Ian 2020, 13:09

violiv scrie:Culmea este ca ranirile si decesele prin accidente in folosirea armelor de foc sint mai putine decat cele cu ATV, schiuri, vacanta la mare, practicarea normala a sexului si infinit mai putine decat cele din bucatarie.


Nu are relevanta acest aspect.
O sa mor intr-o zi oricum , daca se intampla in timp ce fac ceea ce imi place , cu atat mai bine.

Mi-a placut o metodologie de aplicare care l-am vazut la aliatii de peste ocean.
Da cineva o lege dealela?
Serifii/procurorii/politistii nu o aplica si punct. Poate sa scrie ce vrea pe alb/negru daca nu se aplica , si evident prin neaplicare se anuleaza o lege dupa o perioada de timp.

Spre exemplu in 2019 cand am fost la varul meu in ultima vizita , voiau sa interzica in nevada pariurile pe impuscarea coiotilor. A trecut legea , serifii nu o aplica , populatia se plange ca nu vrea legi Californiene si a fost anulata de un judecator.
Ei au un termen pests , si nu se refera la soareci si vrabii. Coiotii intra in curtile oamenilor si pot ataca copii , omoara animale de companie etc.
In cazul in care depasesc 50 de rapoarte domestice intr-o luna , apar paid season. Moment in care county-ul plateste 30 de dolari pe primii 500-1000 coioti adusi. Primul weekend e de regula si ultimul pentru paid season.

Spun asta nu pentru ca sa subliniez ce fain e acolo si ce urat e aici , ci pur si simplu ca se poate prin responsabilizarea oamenilor. Si in primul rand am sa rog fiecare posesor de arma sa renunte la ideea si premiza ca toti care ar avea ar fi foarte iresponsabili si ar fi haos. Nu , nu ar fi asa.
Asa am zis si eu acum cativa ani , cand pun mana pe o arma fac ca nebunii de anul nou si trag in sus pana ma satur. Cand am pus prima oara mana pe un AR-15 transpiram cu el in mana si mi-a luat vreo 20 de minute sa trag de frica reculului si sa nu nimeresc ceva sau pe cineva.
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde Sly_Fox pe 25 Ian 2020, 14:35

Valabil și aici cu arătura, reîncărcarea muniției este subiectul topicului parcă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Reîncărcarea muniției

Mesajde blackcrotal pe 26 Ian 2020, 20:00

Persoanele mai coapte ca si varsta, locuitori in Bucuresti prin anii '50 - '60 ( poate si partial '70 ) isi pot amintii pe Calea Grivitei , la "piciorul" vechiului POD Giulesti era un magazin care vindea exclusiv MUNITIE pentru arme de vanatoare si componente pentru confectionat si incarcat cartuse de vanatoare = pulbere cu fum si fara fum, alice se toate dimensiunile, proiectile unice, bure, tuburi de cartuse, masini de sertizat manuale etc.
Am si acum acasa o masina de sertizat ramasa de la unchiul meu impeuna cu toate ustensilele necesare incarcarii cartuselor.
Nu-mi aduc aminte la vanatorile la care m-a dus unchiul meu de mic ( 9-10 ani ) sa fi vazut arma de vanatoare ghintuita. Si de asemenea la magazinul de care povesteam mai sus nu am vazut puse la vanzare gloante .
Un coleg vorbea ceva despre cat de culti , invatati etc., era vanatorii in acele vremuri .
Pai in primul rand erau oameni OBISNUITI nu neaparat cu bani multi , cu arme de fite, cu costume de vanatoare cu fireturi si cravata de vanatoare cu bumbi de argint.
Erau, scriitori, poieti, tarani agricultori , ingineri, muncitori la caile ferate.
Dar erau oamenii care pastrau spiritul de CASTA( Casta VANATORILOR si PESCARILOR ) . Erau mandri ca erau vanatori dar nu erau infatatuati. Indiferent cum se numeau (Arghezii, Sadoveanu, Saulescu) din ce familie "veche" de ofiteri, intelectuali etc. se trageau, cand se intalneau pe terenul de vanatoare cu paznicii de vanatoare sau cu vanatorii proveniti din muncitori sau tzarani , se RESPECTAU RECIPROC, pentru ca acolo erau FRATI ( PRIETENI ) de pasiune.
Din cate am constatat asta este marea diferenta de ce este acum.
o seara buna va doresc,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate