Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:54

Vanatoarea individuala - legislatie

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Vanatoarea individuala - legislatie

Mesajde Matei.ir pe 27 Dec 2019, 18:16

Buna ziua,

Intentionez sa ma apuc de vanatoare dar nu inainte de a intelege pe deplin anumite lucruri. Precizez ca ma locuiesc foarte aproape de raul Bistrita (zona de campie) si deseori cand ies la plimbare vad zburand pe deasupra mea (foarte aproape chiar) stoluri de gaste de vara- astfel am inceput sa ma interesez de acest sport.

1. Am citit din legislatie "Organizarea si practica vanatorii", mai exact:
"Art. 27. -
În funcție de numărul de vânători care participă la acțiunile de vânătoare, aceasta poate fi:
A. vânătoare individuală - se practică de un singur vânător, însoțit de o persoană de specialitate angajată și împuternicită de gestionar, cu sau fără chemători, admise de lege;"

Tocmai de aici reies primele mele intrebari. Doresc sa ma inrolez in asociatia vanatoreasca locala si sa obtin permisul de vanatoare dar in final sa ies la vanatoare SINGUR (sau eventual cu sotia sau prieteni). Nu ma intereseaza vanatoarea de animale mari, in grup organizat, ci doar vanatoarea de pasari (eventual iepuri) cu pusca tip lise calibru 12. DECI pentru acest tip de vanatoare, oricand voi practica sportul, trebuie sa imi anunt intentia la AJVPS si sa platesc un reprezentant al acestei asociatii pentru a ma insoti in permanenta pe toata durata sesiunii care va nota tot ce se petrece? ATFEL, (adica daca ma duc la vanatoare de pasari SINGUR) actiunea este ilegala si se considera a fi braconaj ?

2. Pentru vanatoare, vad ca trebuie sa platesc anual cotizatia de 1300 lei la AJVPS. Pentru orice pasare sau mamifer mic vanat se percepe o taxa suplimentara per fiecare animal ucis (in afara celor 1300 lei) (de ex. 10 eur per gasca), corect?

3. Chiar daca zona in care doresc sa practic sportul (raul Bistrita; zona de campie; teren plat, fara arbori) orice proprietate privata e la +1km distanta si nu exista riscuri pentru alte persoane, e posibil ca aceasta sa nu se afle intr-o arie in care vanatoarea este permisa, iar pentru asta trebuie sa ma interesez la AJVPS, corect?

Multumesc mult!
Matei.ir
 
Mesaje: 3
Membru din: 27 Dec 2019, 17:22

Re: Vanatoarea individuala - legislatie

Mesajde kama3 pe 27 Dec 2019, 18:39

Ai vazut gastele zburand jos pentru ca erai fara arma. Cand o sa fii (daca o sa fii) in teren cu arma or sa zboare f f sus.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Vanatoarea individuala - legislatie

Mesajde Matei.ir pe 27 Dec 2019, 18:54

Imi cer iertare. Tocmai ce m-am inscris si nu m-am prezentat. Ma numesc Matei si sunt din Jud. Neamt.
Matei.ir
 
Mesaje: 3
Membru din: 27 Dec 2019, 17:22

Re: Vanatoarea individuala - legislatie

Mesajde alinboboc pe 27 Dec 2019, 20:33

@Matei, mergi la asociatie si acolo primesti toate informatiile cu privire la dobandirea calitatii de vanator. Dupa, ai sa-ti schimbi optica cu privire la vanatoare. SINGUR cum spui tu, nu poti vana. Cu sotia sau cu prietenul poti vana daca sunt membrii vanatori si sunt trecuti pe autorizatie. Animalele cum le spui tu, nu se ucid, se vaneaza. In functie de statutul asoc de vanatoare este posibil ca vanatul mic, sa-l platesti sau nu. Nu-ti fa calcul ca vanezi 10 gaste, 5 rate si 100 iepuri si pt fiecare trebuie sa platesti 10 eur de bucata ca nu o sa-ti iasa socoteala. Daca te misti repede si ai gram noroc in 2021 pe vremea asta poti vana!
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Vanatoarea individuala - legislatie

Mesajde pipabh pe 27 Dec 2019, 23:08

Vanatoarea, azi, nu este o socoteala matematica! Daca incepi si faci calcule la cat costa nu mai stiu ce si cat si cum si cat "jnitel" duci acasa ... nu incepe nici un demers.
Vanatoarea este un hobby care costa de la apox 1.000E/an - cotizatie, intretinut masina, benzina autorizatii suplimentare... pana la... sky is limit!
Acum, cum devii vanator scrie pe acest forum in zeci de topicuri cauti, citesti si daca nu intelegi ce si cum dechizi un topic nou si iti spunem.
In Romania exista cateva tipuri de autorizatii de vanatoare si respectiv moduri in care poti vana.
NU VEI PUTEA SA IESI SINGUR (CA SI UNIC VANATOR, PURTATOR DE ARMA!) LA VANATOARE IN ROMANIA.
Autorizatia in grup restrans este valabila 30 zile sau 4 actiuni de vanatoare : sunt trecuti pe autorizatie de la minim 2 pana la max 5 vanatori cu obligatia ca la vanatoare sa participe MINIM 2 vanatori din cei trecuti pe autorizatie - aici intra vanatoarea care te-ar interesa pe tine - cel mai frecvent
Autorizatia colectiva se elibereaza cu data prestabilita : la care poate participa minim 2 si maxim ... nu mai stiu cati intra trecuti pe ea 30-40...
Autorizatia individuala se elibereaza , asa cum ii spune si numele pentru o singura persoana dar care nu poate iesi in fondul de vanatoare singura! ci doar insotita de organizator : paznic, director, secretar..... al asociatiei!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vanatoarea individuala - legislatie

Mesajde Matei.ir pe 28 Dec 2019, 04:36

M-am lamurit si am inteles cum trebuie sa procedez. Multumesc mult pentru raspunsuri!
Matei.ir
 
Mesaje: 3
Membru din: 27 Dec 2019, 17:22

Re: Vanatoarea individuala - legislatie

Mesajde Sly_Fox pe 28 Dec 2019, 19:46

Matei.ir scrie:Buna ziua,
Intentionez sa ma apuc de vanatoare dar nu inainte de a intelege pe deplin anumite lucruri.

Având în vedere ce se întâmplă cu vânătoarea în vremurile actuale, probabil este cea mai neinspirată decizie pe care o vei face. O să-ți amintește ce spuneam după ce vei vedea cu adevărat ce și cum în privința vânătorii, asta dacă vei opta în final pentru acest pas costisitor.
Matei.ir scrie:Precizez ca ma locuiesc foarte aproape de raul Bistrita (zona de campie) si deseori cand ies la plimbare vad zburand pe deasupra mea (foarte aproape chiar) stoluri de gaste de vara- astfel am inceput sa ma interesez de acest sport.

Vânătoarea nu a fost niciodată un sport în adevăratul sens al cuvântului, ci un mod de viață, parte a culturii românești, europene și universale, fiind practicată în mod corect de către cei care simt cu adevărat vânătoarea în interiorul lor. Restul sunt de conjunctură!
Matei.ir scrie: 1. Am citit din legislatie "Organizarea si practica vanatorii", mai exact:
"Art. 27. -
În funcție de numărul de vânători care participă la acțiunile de vânătoare, aceasta poate fi:
A. vânătoare individuală - se practică de un singur vânător, însoțit de o persoană de specialitate angajată și împuternicită de gestionar, cu sau fără chemători, admise de lege;"

Tocmai de aici reies primele mele intrebari. Doresc sa ma inrolez in asociatia vanatoreasca locala si sa obtin permisul de vanatoare dar in final sa ies la vanatoare SINGUR (sau eventual cu sotia sau prieteni). Nu ma intereseaza vanatoarea de animale mari, in grup organizat, ci doar vanatoarea de pasari (eventual iepuri) cu pusca tip lise calibru 12. DECI pentru acest tip de vanatoare, oricand voi practica sportul, trebuie sa imi anunt intentia la AJVPS si sa platesc un reprezentant al acestei asociatii pentru a ma insoti in permanenta pe toata durata sesiunii care va nota tot ce se petrece? ATFEL, (adica daca ma duc la vanatoare de pasari SINGUR) actiunea este ilegala si se considera a fi braconaj ?

Vânătoarea individuală nu prea este individuală din moment ce la vânătoare nu merge doar un individ, respectiv vânătorul, ci și un reprezentand al gestionarului fondului cinegetic. Autorizațiile de acest fel se eliberează pe un singur fond de vânătoare, pentru un singur exemplar dintr-o specie cinegetică admisă la vânătoare, lista speciilor pentru care se eliberează o astfel de autorizație fiind regăsită în lege. Pe scurt asemenea autorizații se eliberează pentru căprior, cerb, mistreț, urs, capră neagră, lup, adică animale din astea pe care nu vrei tu să le vânezi. Nu se eliberează o astfel de autorizație pentru rațe și gâște!
Pentru rațe și gâște trebuie să ai autorizație de vânătoare în grup restrâns, fiind trecuți între 2 și 5 vânători, fiind musai ca minim doi să participe la vânătoare.
Matei.ir scrie: 2. Pentru vanatoare, vad ca trebuie sa platesc anual cotizatia de 1300 lei la AJVPS. Pentru orice pasare sau mamifer mic vanat se percepe o taxa suplimentara per fiecare animal ucis (in afara celor 1300 lei) (de ex. 10 eur per gasca), corect?

Depinde de fiecare asociație în parte, unele percep cotizații suplimentare pentru fiecare exemplar în parte chiar și pentru proprii membri vânători, altele nu.
Matei.ir scrie: 3. Chiar daca zona in care doresc sa practic sportul (raul Bistrita; zona de campie; teren plat, fara arbori) orice proprietate privata e la +1km distanta si nu exista riscuri pentru alte persoane, e posibil ca aceasta sa nu se afle intr-o arie in care vanatoarea este permisa, iar pentru asta trebuie sa ma interesez la AJVPS, corect?
Multumesc mult!

În primul rând trebuie să te interesezi la unitatea administrativ teritorială dacă zona din terenul respectiv este trecută la intravilan sau extravilan. Dacă este intravilan nu poți trage cu arma acolo, dacă este extravilan poți trage, având în prealabil autorizație de vânătoare pe fondul cinegetic respectiv. Proprietatea privată în extravilan nu are de-a face decât dacă este îngrădită, dacă nu este îngrădită poți practica vânătoarea, vânatul fiind bun public, proprietarii terenurilor neîngrădite fiind obligați prin lege să permită accesul vânătorilor pe proprietățile lor dacă, așa cum am spus, acestea sunt în extravilan.
În concluzie vremea și vremurile se schimbă într-un ritm alert, astfel că activitatea de vânătoare se va restrânge extrem de mult în următoarele decade. Speciile sunt afectate vizibil din ce în ce mai mult, clima se schimbă și ea în rău, oamenii sunt din ce în ce mai stresați și din ce în ce mai invazivi și mai distructivi cu mediul. Am intrat deja într-un cerc vicios în jurul căruia se învârt de-a valma, oameni, animale, clima, mediul, iar din acest cerc vicios vor ieși șifonați toți destul de rău, asta dacă vor reuși să iasă la timp. Dacă nu...praf de stele!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea individuala - legislatie

Mesajde yoghi pe 29 Dec 2019, 00:00

Ai bree...prea esti pesimist.

Si
Autorizatia e valabila doar 4 iesiri? "
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatoarea individuala - legislatie

Mesajde Sly_Fox pe 29 Dec 2019, 02:07

yoghi scrie:Ai bree...prea esti pesimist.

Doar realist!
yoghi scrie:Si
Autorizatia e valabila doar 4 iesiri? "

Ce autorizație?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea individuala - legislatie

Mesajde yoghi pe 29 Dec 2019, 22:34

pipabh scrie:...
Autorizatia in grup restrans este valabila 30 zile sau 4 actiuni de vanatoare :...


Asta!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori

Publicitate