Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:49

Prima arma

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Prima arma

Mesajde Flavius72 pe 04 Ian 2020, 21:40

Va salut cu respect,numele meu este Onet Flavius sint din Arad ,as dori putin ajutor in alegerea primei arme de vinatoare,o s-a vinez in zona de deal goana si pinda mistret,si uneori caprior,lopatar ,vulpe buget alocat 4500-5000euro arma plus optica.Va multumesc anticipat!
Flavius72
 
Mesaje: 1
Membru din: 25 Dec 2019, 12:15

Re: Prima arma

Mesajde CCM pe 04 Ian 2020, 22:00

Salut.
Sint multe optiuni in banii astia, noi si/sau sh. Atat de multe ca sint greu de enumerat toate. Macar esti sigur ca vrei neaparat glont? Sigur nu (si) lisa?
Ai luat examenul - sau te pregatesti pt el?
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Prima arma

Mesajde pipabh pe 04 Ian 2020, 22:13

Bine ai venit printre noi, arma recomandata e mine: GLONT! categoric. NOUA , la acest buget.
Blaser R8 cu Leupold sau Kahles. Calibru as alege 7mm Rem Mag sau 300 WM, arma cu frana de gura.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Prima arma

Mesajde Starik pe 04 Ian 2020, 23:42

Flavius72 scrie:Va salut cu respect,numele meu este Onet Flavius sint din Arad ,as dori putin ajutor in alegerea primei arme de vinatoare,o s-a vinez in zona de deal goana si pinda mistret,si uneori caprior,lopatar ,vulpe buget alocat 4500-5000euro arma plus optica.Va multumesc anticipat!



Iti prezint ce as cumpara cu mintea de acum:
-Un profesional succes in 9.3x62...ai o varietate ampla de munitie la preturi si greutati variate;

-O luneta blaser 2.8-20×50 sa profiti de ilumination control.

M-am uitat acum la arrow...ajungi pe la 28500 lei + montura.
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Prima arma

Mesajde pipabh pe 05 Ian 2020, 05:36

Starik scrie:
Flavius72 scrie:Va salut cu respect,numele meu este Onet Flavius sint din Arad ,as dori putin ajutor in alegerea primei arme de vinatoare,o s-a vinez in zona de deal goana si pinda mistret,si uneori caprior,lopatar ,vulpe buget alocat 4500-5000euro arma plus optica.Va multumesc anticipat!



Iti prezint ce as cumpara cu mintea de acum:
-Un profesional succes in 9.3x62...ai o varietate ampla de munitie la preturi si greutati variate;

-O luneta blaser 2.8-20×50 sa profiti de ilumination control.

M-am uitat acum la arrow...ajungi pe la 28500 lei + montura.


O singura observatie, daca la panda te - ai descurca cumva , cumva cu 9,3, la goana cu luneta de la 2,8 .... cam greu sau mai bine spus nu prea se potriveste deloc!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Prima arma

Mesajde Starik pe 05 Ian 2020, 08:52

Cred ca un 9.3x62 se descurca onorabil la distanta de pana la 200 m, conditiile fiind antrenamentul in poligon si munitia potrivita. Cati vanatori trag la peste 200 m? (Masurati, nu apreciati)

In ceea ce priveste magnificatia lunetei, 2.8 este o magnificatie buna. Nu te obliga nimeni sa tragi cu 15x la 50 m, dar 15 x iti permite sa tragi mai departe.
Aici intra multe variabile....terenul, vegetatia si pe unde iese cavalerul! Degeaba ai red dot daca nu ai antrenament si iti iese la 70 m. (MASURATI)

Altfel....un 8x68s si aceeasi lunetă. :)

Sau....

Alta varianta:

- o tikka t3 intr-un calibru cinstit....270 sau 308;
- o semiautomata in 9.3x62...browning sau beneli;
- o luneta 3-12x56;
- o luneta 1-4...sau un aimpoint;
- 2 monturi warne;

...cred ca iti raman si bani de munitie.


Dar pana la urma, tot R8 iti vei dori.
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Prima arma

Mesajde violiv pe 05 Ian 2020, 15:12

9,3 se descurca si la 500 m. Pe bune, fara vrajeli.

R 8 cu pat fara gaura, fie el lemn sau plastic, 9,3x62 cu teava de 50 cm si filet (mai bine sa-l ai decat sa-l vrei). Asta daca vrei sa dai bani in plus pe "prostii".
Doua sisteme optice dedicate. Doua munitii.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Prima arma

Mesajde CCM pe 05 Ian 2020, 15:14

Calibre sint multe bune. De la clasicele 30-06, 9,3x62, bune la orice, la magnum-urile si semi-magnumurile mentionate, sau bune "aproape" la orice ca 270 si 308.
Depinde ce vrei de la ele si cat de usor sa le gasesti de cumparat.
Cat despre arma, depinde daca vrei de moda veche si care sa tina doua vieti, gen sistem Mauser sau Winchester - o gramada - semiauto, gen Argo sau Browning, sau moderne, liniare, Blaser, Merkel, Rossler.
Cel mai important insa este sa... iti placa!!

Am uitat de carabine dublu-express...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Prima arma

Mesajde CCM pe 05 Ian 2020, 15:16

in banii astia am vazut in Franta niste dublu-expresuri si niste R8-uri second hand dar practic noi, o minune...
Grea alegere!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Prima arma

Mesajde Starik pe 05 Ian 2020, 16:19

:ymapplause:


violiv scrie:9,3 se descurca si la 500 m. Pe bune, fara vrajeli.

R 8 cu pat fara gaura, fie el lemn sau plastic, 9,3x62 cu teava de 50 cm si filet (mai bine sa-l ai decat sa-l vrei). Asta daca vrei sa dai bani in plus pe "prostii".
Doua sisteme optice dedicate. Doua munitii.

:ymapplause:

Am suficiente calibre dedicate si optice pentru fiecare....si imi doresc un R8 in 9.3x62....merge la orice!
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Prima arma

Mesajde kama3 pe 06 Ian 2020, 06:52

Daca bugetul ar fi generos cu mine, atunci as alege o arma cu tevi de schimb, cu montura pt optica pe teava.
As lua o teava in calibru pt vanat mare, cu optica de goana 1-x sau un red dot, si o teava intr-un calibru usurel, pt panda.
Pe asta as pune o luneta cat mai puternica(nu pentru distantr astronomice ci pt calitatea imaginii) si cat mai luminoasa in conditii crepusculare.
Asa in umar as avea aceiasi arma, dar in calibre si cu optica corespunzatoare tipului de vanat/vanatoate.
9,3 o fi el calibru bun la toate, dar nu as iesi la panda la caprior cu asa ceva.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Prima arma

Mesajde violiv pe 06 Ian 2020, 07:26

O luneta "cat mai puternica" nu prea se combina cu o calitate deosebita a imaginii ... numai cele care prapadesc bugetul alocat mai sus cat sa nu-ti mai ajunga de un R8 reusesc asta. Si in niciun caz (cu singulara exceptie Zeiss 6-24x72) nu se combina cu "luminoasa in conditii crepusculare". Practic, daca sari de 10-12x nu mai vezi mare lucru pe lumina slaba. Cu astfel de dorinte esti impins catre "top 3" si bugetul devine stramt.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Prima arma

Mesajde kama3 pe 06 Ian 2020, 08:23

Cand am scris cat mai puternica ma gandeam la ce inteleg eu prin puternica :)
Pentru mine la panda un 3-12 x 56 ar fi maximul pe care l-as lua. Pentru distantante de tras la vanatoare e mai mult decat suficienta. Colegul a spus ca vaneaza mistret, lopatar si caprior. Pentru astfel de vanat distantele nu sunt exagerate, iar ca sa tragi peste distantele astea iti trebuie in primul rand mana si ochi.
Poate la capra neagra ar fi nevoie de mai mult, dar in rest cred ca e suficient.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Prima arma

Mesajde Ghinda pe 06 Ian 2020, 08:37

Ai belit-o!
Ia si de la mine un sfat, daca doar vanezi si nu te pasioneaza pocnitorile.
Blaser R93, 30.06. Sau semiautomata Browning bar2. Luneta ior, delta, carl-caps. Maginficatie 2-2,5 nu mai mult pentru goanaX10 maxim. Pat plastic daca nu esti fudul.

PS Treci pe la prezentare mai intai, chiar daca ai declinat aici cine esti si atentie la gramatica!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima arma

Mesajde ventura pe 06 Ian 2020, 09:25

R93 daca găsești in 30-06, sau R8 in acelasi calibru.
Z6i 1.7-10x42 cu prindere originală.
Esti in buget si acoperi tot ce vrei.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Prima arma

Mesajde Ghinda pe 06 Ian 2020, 14:17

Ia-te dupa Ventura. R93 imi pare mai fiabil.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima arma

Mesajde ravenstein pe 06 Ian 2020, 15:34

Salut,

Poti lua in calcul si sfatul asta. Citeste sfaturile de la toti ..si alege o arma care stii ca o sa iti placa sa iesi sa vanezi cu ea, deoarece daca iei una dupa sfatul altcuiva...s-ar putea sa ajungi in teren si dupa 5 iesiri sa nu-ti placa arma, si sa iti doresti altceva. Mai bine gandeste-te bine ce ti-ai dorii tu si nu altcineva pentru ca treaba e si un pic subiectiva. Pe urma poti sa le tot schimbi.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Prima arma

Mesajde pipabh pe 07 Ian 2020, 00:36

Ghinda scrie:Ia-te dupa Ventura. R93 imi pare mai fiabil.

La ce e mai fiabil? Din ce punct de vedere?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Prima arma

Mesajde mialxx pe 07 Ian 2020, 08:12

Eu zic asa, pune inca 2000€ si atunci esti pe calea cea buna. Daca vrei doua calibre si doua sisteme optice nu ajunge 5000€, doar daca nu vrei Blaser atunci te incadrezi, dar si asa fara optica de top.
P.S. Egal ce cumparam la inceput, pina la urma tot la Blaser ajungem. :lol: :lol: :lol:
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Prima arma

Mesajde Clujeanul pe 07 Ian 2020, 08:36

Blaser. Mai bine cu trei calibre decat doar cu doua. Si al treilea sa fie kitul de .22lr!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Prima arma

Mesajde Alexandru Nicu pe 07 Ian 2020, 18:45

Un R8 din plastic in 7x64 si o Kahles 2-10x50. Cred ca te incadrezi perfect.
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau

Re: Prima arma

Mesajde CTB pe 07 Ian 2020, 20:17

Îmi permit să-ți dau și eu un sfat, cu un an (și ceva) în urmă am fost și eu în situația ta, inițial am vrut să pun și eu întrebarea ca și tine: „am 2000 de euro buget ce armă să-mi iau?”. Am văzut însă că au mai fost și altii cu întrebări similare și am avut răbdarea să citesc răspunsurile. Ceea ce mi-a fost deajuns! Fiecare este subiectiv (sau are interesele lui :) ) și răspunsurile mai degrabă încurcă decît descurcă.
Ca urmare sfatul meu ( :D ) este să îți iei banii, autorizația într-o mână, curajul în cealaltă și bine mersi caută arma. Singur! Uită-te la tot ce găsești, pipăie, pune la ochi, acționează culata sau bascula. E drept contează și să gândești puțin dar alege mai degrabă cu inima nu cu rațiunea, adică alege mai degrabă ce-ți pică cu tronc.

P.S. La banii tăi de buget te încadrezi la mărci celebre/mari/corporații (Blaser/Sauer, Mauser, Steyr, Merkel, Browning, Heym, Strasser, Sako/Tikka etc.) dar și la alții mai puțin celebri/mari dar la fel de interesanți (de ex. Voere, Roessler, Chapuis Arms, Steel-Action etc.) Și toate-s OK, adică oferă cam același lucru .
12/76, .308Win, 12/70, 8×68mm S
CTB
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Feb 2014, 13:14

Re: Prima arma

Mesajde pipabh pe 07 Ian 2020, 23:33

CTB scrie:Îmi permit să-ți dau și eu un sfat, cu un an (și ceva) în urmă am fost și eu în situația ta, inițial am vrut să pun și eu întrebarea ca și tine: „am 2000 de euro buget ce armă să-mi iau?”. Am văzut însă că au mai fost și altii cu întrebări similare și am avut răbdarea să citesc răspunsurile. Ceea ce mi-a fost deajuns! Fiecare este subiectiv (sau are interesele lui :) ) și răspunsurile mai degrabă încurcă decît descurcă.
Ca urmare sfatul meu ( :D ) este să îți iei banii, autorizația într-o mână, curajul în cealaltă și bine mersi caută arma. Singur! Uită-te la tot ce găsești, pipăie, pune la ochi, acționează culata sau bascula. E drept contează și să gândești puțin dar alege mai degrabă cu inima nu cu rațiunea, adică alege mai degrabă ce-ți pică cu tronc.

P.S. La banii tăi de buget te încadrezi la mărci celebre/mari/corporații (Blaser/Sauer, Mauser, Steyr, Merkel, Browning, Heym, Strasser, Sako/Tikka etc.) dar și la alții mai puțin celebri/mari dar la fel de interesanți (de ex. Voere, Roessler, Chapuis Arms, Steel-Action etc.) Și toate-s OK, adică oferă cam același lucru .

Povesti de 2 lei, NU TOATE OFERA ACELASI LUCRU! Toate "tuna" dar nu fel. CAti armurieri din magazinele din RO sunt in stare sa-ti spuna cate ceva despre arme si munitii? 1-2-max 3%? Cred ca exagerez deja.
Sfaturile sa le lasi deoparte, ("sfatosi" mai suntem) fa-i o recomandare. Ce a iesit in urma initiativei personale? Ai citit postarile altora! Chiar nu te a directionat catre ceva? Ca sunt multe pe langa topic si sunt postari fara rost asta e drept dar ... ar trebui sa le cernem si sa vedem cele care au raspuns la subiect, la topic!
Ex. de cum l-ai sfatuit sa faca: un prieten se face "mare vanator" , cunostinte "0", "0","0" ...cu baniii mulllti in buzunar si cu autorizatia purcede sa-si cumpere arma. Nimereste intr-un magazin si marele armurier ii vinde o Beretta Perennia cal 20 evident cu kick off, ramasa prin stoc de cine stie cat timp (magazinul resppectiv nu mai exista azi). Rezultat: primul sezon de vanatoare la vanat mic dezastru total, nu reusea sa faca decat sa traga dupa vanat cu rezultate total nesatisfacatoare, pe vremea respectiva iepurii erau mai multi decat turturelele... De ce? Arma nepotrivita total cu vanatorul incepand de la calibru pana la cum "se aseza in umar".
Exemple mai am dar altadata...
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Prima arma

Mesajde Adrian Spinu pe 08 Ian 2020, 11:22

La 5000 Euro buget, iti iei linistit Blaser R8 pe plastic si luneta foarte buna. Cauta un magazin care are mai multe arme pe stoc, si pune-le la umar. Eu am fost la magazine si am pus mana pe mai multe arme, dar fara sa am bugetul tau, si am ales o arma ieftina, care s-a dovedit ca isi face treaba. Dar cel mai bine parca imi venea cea mai scumpa din magazin, R8-ul. :)
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Prima arma

Mesajde CTB pe 08 Ian 2020, 11:44

@pipabh
Eram convins de feedback! Era clar că forumul e plin doar de specialiști învederați și de cîțiva neofiți amărâți (ca mine!). Promit că nu mai fac!
12/76, .308Win, 12/70, 8×68mm S
CTB
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Feb 2014, 13:14

Re: Prima arma

Mesajde tehărău pe 08 Ian 2020, 21:57

ventura scrie:R93 daca găsești in 30-06, sau R8 in acelasi calibru.
Z6i 1.7-10x42 cu prindere originală.
Esti in buget si acoperi tot ce vrei.


+1
Toate sfaturile primite sunt bune. Contează mult receptorul. Dacă nu ți se potrivește pușca, o iei degeaba. Treaba e ca nu știi dacă ți se potrivește de la început...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Prima arma

Mesajde pipabh pe 08 Ian 2020, 22:05

CTB scrie:@pipabh
Eram convins de feedback! Era clar că forumul e plin doar de specialiști învederați și de cîțiva neofiți amărâți (ca mine!). Promit că nu mai fac!

Asa sa și faci. Nu ai foarte multe motive sa faci altfel.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Prima arma

Mesajde CCM pe 08 Ian 2020, 23:30

pipabh scrie:
CTB scrie:@pipabh
Eram convins de feedback! Era clar că forumul e plin doar de specialiști învederați și de cîțiva neofiți amărâți (ca mine!). Promit că nu mai fac!

Asa sa și faci. Nu ai foarte multe motive sa faci altfel.


Ba, sa ma ierti, are, daca nu te superi pe mine.
Forumul este unul deschis tuturor, fie ei novici sau experimentati. Aici, sintem toti egali. Unii mai cu cunostinte, altii in cautarea lor. Asta e rostul forumului. Cata vreme ne exprimam politicos, domnesc, nu spunem tampenii (prea mari), orisicare membru merita raspuns la intrebarea pe care a pus-o (poate cu naivitate sau cu mai putina cunoastere) - de la cei mai batrani si cunoscatori.

Pipa, ai de cele mai multe ori perfecta dreptate, poate chiar aproape intotdeauna, asa este, armele nu "tuna" la fel, dar de ce mai bine nu vrei sa explici ce si cum si de ce, in loc sa enunti sec (si probabil corect, de altfel) ?
Eu vad forumul asta in primul rand ca pe un instrument educational - si cred sincer ca ar trebui sa ne concentram in directia asta.
Cele bune tuturor - si sa ii crestem bine pe astia mici si nervosi.
Si noi am fost la fel la varsta lor - sau, mai rau..
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Prima arma

Mesajde CCM pe 08 Ian 2020, 23:46

In aceeasi ordine de idei - pentru toti noii si tinerii nostrii colegi care au nevoie de raspunsuri la intrebari "arzatoare": intrebati, fratilor, dar incercati sa si cititi de pe forum, pt ca este informatie cat cuprinde si de calitate. De mare calitate. Daca e greu de citit, atunci raspundem noi, astia, care am citit. Sau care stim.
Dar faceti si voi un efort, macar in ideea ca odata si odata o sa trebuiasca sa ii invatati voi pe unii mai tineri ca voi, ca timpul trece repede.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Prima arma

Mesajde pipabh pe 09 Ian 2020, 05:57

@CCM - da iti dau dreptate la fel DAR!!!! HAi sa reluam putin discutia din cadrul acestui topic:
1. Ce intreaba omul - "Va salut cu respect,numele meu este Onet Flavius sint din Arad ,as dori putin ajutor in alegerea primei arme de vinatoare,o s-a vinez in zona de deal goana si pinda mistret,si uneori caprior,lopatar ,vulpe buget alocat 4500-5000euro arma plus optica.Va multumesc anticipat!"
2. Ce - i raspund la un moment dat - "Bine ai venit printre noi, arma recomandata e mine: GLONT! categoric. NOUA , la acest buget.
Blaser R8 cu Leupold sau Kahles. Calibru as alege 7mm Rem Mag sau 300 WM, arma cu frana de gura." - de ce? Pentru ca NU CRED deloc in faptul ca cineva trebuie "musai" sa inceapa cu arma lisa daca necesitatile lui sunt de a vana cu carabina! Consider ca este o teorie de cand lumea si pamantul , ca asa se facea inainte! Sunt in aceste zile prin Austria si... evident ca intri in toate magazinele de specialitate de pe traseu :D :D si am observat ca in magazine 90% din armele expuse sunt carabine si au arme expuse in magazine de la Tika la Blaser de 8.000e , la Merkel, de la bolt action la dublu expres cu preturi de 5 cifre, asta sa fac o comparatie cu ce gasesti pe la noi, armele "ascunse" prin magazii ca le este greu sa le expuna cum se intampla la arrow sau pur si simplu au magazin de vanatoare cu 5 modele de cartuse pt lisa , 3 pt carabina si 3 pusti ! De ce? Pentru ca vaneaza in zona de deal munte vanat care necesita utilizarea GLONTULUI! De ce mag? Pentru ca, calibrele mag mi se par mai versatile decat celelalte: 7 rem mag fata de 3006 mi se pare peste 3006 cum 300 win mag mi se pare mult peste 8x57 sau 9,3x62.
3. Vine "sfatul" de la un coleg care are 6 postari pe forum dintre care 2 in acest topic! celelalte 4 de pe vremea cand nu era vanator - """"Îmi permit să-ți dau și eu un sfat, cu un an (și ceva) în urmă am fost și eu în situația ta, inițial am vrut să pun și eu întrebarea ca și tine: „am 2000 de euro buget ce armă să-mi iau?”. Am văzut însă că au mai fost și altii cu întrebări similare și am avut răbdarea să citesc răspunsurile. Ceea ce mi-a fost deajuns! Fiecare este subiectiv (sau are interesele lui :) ) și răspunsurile mai degrabă încurcă decît descurcă.
Ca urmare sfatul meu ( :D ) este să îți iei banii, autorizația într-o mână, curajul în cealaltă și bine mersi caută arma. Singur! Uită-te la tot ce găsești, pipăie, pune la ochi, acționează culata sau bascula. E drept contează și să gândești puțin dar alege mai degrabă cu inima nu cu rațiunea, adică alege mai degrabă ce-ți pică cu tronc.

P.S. La banii tăi de buget te încadrezi la mărci celebre/mari/corporații (Blaser/Sauer, Mauser, Steyr, Merkel, Browning, Heym, Strasser, Sako/Tikka etc.) dar și la alții mai puțin celebri/mari dar la fel de interesanți (de ex. Voere, Roessler, Chapuis Arms, Steel-Action etc.) Și toate-s OK, adică oferă cam același lucru ."""""""
CONTINUAREA colegului, de forum - "@pipabh
Eram convins de feedback! Era clar că forumul e plin doar de specialiști învederați și de cîțiva neofiți amărâți (ca mine!). Promit că nu mai fac!" - in continuare ii spun - "sa nu mai faca" :D :D

Uitati - am stricat si acest topic cum ne este noua dat sa facem de fiecare data cu mai tote topicurile! De ce ? In primul rand ca 90% dintre raspunsuri nu au legatura cu topicul. Mie imi trebuie mere si voi imi vindeti struguri. De ce se intampla lucru acesta? PEntru ca atata putem!!!! Sunt cateva topicuri deschise in ultima vreme unde, in loc sa se incurajeze initiativa, se taie orice elan de catre noi, unii dintre noi, mai vechi pe aici si nu inteleg de ce.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Următorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori

Publicitate