Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:58

Prima arma

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Prima arma

Mesajde dulhan dragos pe 11 Ian 2020, 13:38

Buna ziua oameni buni !

Ca si începător am mare nevoie de un sfat de la dumneavoastra in achiziționarea primei arme de vanatoare .
Ca si vanat, la noi in zona avem mistret,iepure si destul de rar gâște si rațe.
Eu am studiat destulde multe variante si am decis sa aleg o arma cu țeava lisa insa nu stiu ce ar fi mai potrivit pt acest vânat si pt un începător bock sau semiautomata ?
Am 2 variante ;

1. FAIR BOCK SLX 800 PRESTIGE https://www.arw.ro/arme-cu-tevi-suprapu ... sl8p127671
2. BROWNING SEMIAUTOMATA MAXUS BLACK GOLD https://www.arw.ro/arme-semiautomate/br ... 011677303/

Rugămintea mea este sa ma ajutati sa fac ceva mai buna alegere pentru vanatul mai sus menționat ( predominant mistret si iepure)

P.S. iubesc bock-ul insa si semiautomata are avantajele ei :-?

Va multumesc si va doresc o zi bună!
dulhan dragos
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Dec 2019, 21:16

Re: Prima arma

Mesajde ravenstein pe 12 Ian 2020, 00:32

Bock tati. Vânezi de placere nu vânezi pentru avantaje.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Prima arma

Mesajde ventura pe 12 Ian 2020, 11:10

Nu am nimic impotriva armelor semiautomate.
Am avut si cu teava lisa si cu teava ghintuita.
Avantajele lor sunt mai mult teoretice.
După un sezon cu semi cu teava lisa, am constatat că am tras de 3 ori mai multe focuri decât o făceam cu juxtapusa, numărul de piese împușcate fiind cam acelasi.
La ghintuita, diferența nu a fost atât de mare, dar a fost.
Te-aș sfătui sa-ti iei o basculanta. Juxta, supra, cum iti vine bine.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Prima arma

Mesajde CCM pe 12 Ian 2020, 17:45

+1 pt basculanta, lisa sau glont.
Basculanta este arma vanatorului prin excelenta. Semi sau chiar bolt sint derivate de mai departe sau de mai aproape din arme de razboi.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Prima arma

Mesajde Ghinda pe 13 Ian 2020, 13:27

Si treci si pe la prezentari! De binete macar!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima arma

Mesajde violiv pe 13 Ian 2020, 17:52

Armele de vanatoare fiind "de pace" ...

Armele au avut aceeasi destinatie mii de ani - sa arunce cat mai departe si cat mai precis proiectile mortale. Luni trageai la rate, sambata catre "vecini". Abea in secolul trecut au inceput sa apara oarece diferente. Pana ca armata sa ceara mai multe focuri, vanatorii au avut 2, 3 sau chiar 4, 5. Armata doar le-a vrut pe rand.

Vanezi de placere dar arma trebuie sa-ti ofere si avantaje. Decat o arma cu care nu nimeresti nimic mai bine mergi sa faci poze.

Semi nu ofera doar un cartus in plus. Ofera o teava care trage mereu in acelasi loc, mai ales proiectile unice. Ofera pat reglabil ceea ce la basculante nu ai. Ofera o oarece amortizare a reculului si stabilitate pe tinta. Ofera o rezistenta net superioara la numar maxim de focuri trase fata de orice basculanta, cat o fi ea de scumpa. Ofera piese de schimb si posibilitatea de a o repara pe genunchi, daca se intampla ceva rau in maruntaie. O basculanta merge la armurier.
Este un start catre a incepe sa stii ce arma vrei si ce ti se potriveste mai bine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Prima arma

Mesajde CCM pe 13 Ian 2020, 18:50

[quote="violiv"]Armele de vanatoare fiind "de pace" ...

:D :D
Asa-i, dar basculanta e mai frumoasa, mai eleganta, mai nobila decat o semi. Nu ca as avea ceva impotriva semi, doar ca o parere personala.
Iar unele expresuri trag aproape la fel de bine ca orice bolt la 200m. Nu toate, dar exista unele... dupa cum stim!
Pat reglabil la lisa (bock) exista la cele de tir.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Prima arma

Mesajde Kamba pe 23 Ian 2020, 21:08

Recomand :

RUGER AMERICAN PREDATOR 18" .308 WIN RIFLE , daca vrei bolt

Smith & Wesson® M&P®10 Sport™ , daca vrei un semi foarte bun raport calitate pret.

Ca luneta , fi in secolul 21 si alege ceva digital :

Cum din pacate nu poti ATN XSight 4K Pro 3-14 sau 5-20 ( fiindca are NV ) , iti recomand cu caldura https://www.atncorp.com/x-sight-4k-buck ... cope-5-20x neaparat cu accesoriul bluetooth Range Finder , astfel iti muta inclusiv tinta daca alegi asta .

Aplicatia ATN iti permite sa setezi profile diferite , pentru diferite tipuri de munitie , HV , HP etc . Setezi vantul , altitudinea , iti ia in considerare unghiul si inaltimea fata de nivelul marii.


Cu restul banilor dute in cateva hunting trips.

Nu prea am avut eu treaba cu arme europene , dar atat stiu ca orice arma iei ghintul e bun 6 secunde.


Cabelas face shipping si pentru Europa.
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: Prima arma

Mesajde Zeres Ciprian pe 24 Ian 2020, 08:13

Colegul @ Kamba, ai vanat la goana vreodata? Luneta care masoara vantul si iti muta reticulul ca sa nimerest nu e pt goana si ca o parere personala e pentru oricine dar nu pentru vanatori. Vanatul trebuie sa mai si scape. Parerea mea.....
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Prima arma

Mesajde Kamba pe 24 Ian 2020, 12:38

Zeres Ciprian scrie:Colegul @ Kamba, ai vanat la goana vreodata? Luneta care masoara vantul si iti muta reticulul ca sa nimerest nu e pt goana si ca o parere personala e pentru oricine dar nu pentru vanatori. Vanatul trebuie sa mai si scape. Parerea mea.....



Ai dreptate nu am vanat la goarna niciodata.

Eu i-am spus doar ce am folosit , eficient.

Semiautomata se foloseste in US la decimare de hoarda. Iar boltul este pentru precizire mare la vanatoare individuala / cu prieteni. Fermlee oamenilor mai sunt atacate de mistreti care rad tot din zona , acolo unde pig leader ( aka scroafa conducatoare, cred ) cade prima. Acolo am vazut prima oara ce face un ATN II HD NV , unde 40-50 mistreti cad in cateva minute.

Ciprian luneta care muta reticulul singur, este pentru vanatori. Ceea ce imi spui tu am impresia ca vrei sa ratezi sa tragi mai multe focuri prin padure. Si nu te condamn , unul dintre motivele pentru care nu m-am facut vanator in Romanica. In mod normal o arma se poate trage oriunde in afara unei zone rezidentiale si se verifica harta zonei in cazul in care exista vreo restrictie.

In fine , nu ma pricep eu la vanatul in Romania , asa ca nu dau sfaturi va las pe voi. Dar sfatul care pot sa il dau este sa isi cumpere o arma / luneta americana. La ei se vand ca telefoanele mobile la noi si evident avansul tehnologic este mai rapid, armele sunt mai bune si mai ieftine. De la stock-uri mai comode cu absortie de recul , soc pana la muzzle-uri de reglare la iesire. Materiale usoare si ergonomice.
Intradevar armele europe sunt mai ... classy , parca sunt luate pe viata cumva.
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: Prima arma

Mesajde DanCo pe 24 Ian 2020, 16:50

Scuze de off topic dar nu ma pot abtine. Etica vânzătorului vechi in Romania zice ca vanatul trebuie să aibă o sansa și să mai și scape. Eu nu o inteleg. Mă duc la vanatoare plătind acel vânat. Este o cota de vânat stabilită și care trebuie atinsă. Eu de ce sa am sansa sa ratez acel vânat daca el oricum trebuie colectat și eu l-am plătit? Sa ma chinui eu in 3-4 iesiri sa il impusc? Daca tehnica și priceperea mea ma ajuta de ce sa nu o fac rapid și decent pentru acel vânat? Daca la o goană exista riscul ca, din cauza tehnicii prea performante, sa se împuște prea mult, organizatorul sau paznicul de vânătoare pot spune oricand stop joc. Am tot citit etica de vânătoare și din tot ce am citit cred ca mai mult de 70 % este doar doctrina de dragul doctrinei și nu are treaba cu respectul față de vânat sau cu tradiția. Ba chiar încalcă concepte morale și de siguranță din zilele noastre.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Prima arma

Mesajde Kamba pe 24 Ian 2020, 18:55

DanCo scrie:Scuze de off topic dar nu ma pot abtine. Etica vânzătorului vechi in Romania zice ca vanatul trebuie să aibă o sansa și să mai și scape. Eu nu o inteleg. Mă duc la vanatoare plătind acel vânat. Este o cota de vânat stabilită și care trebuie atinsă. Eu de ce sa am sansa sa ratez acel vânat daca el oricum trebuie colectat și eu l-am plătit? Sa ma chinui eu in 3-4 iesiri sa il impusc? Daca tehnica și priceperea mea ma ajuta de ce sa nu o fac rapid și decent pentru acel vânat? Daca la o goană exista riscul ca, din cauza tehnicii prea performante, sa se împuște prea mult, organizatorul sau paznicul de vânătoare pot spune oricand stop joc. Am tot citit etica de vânătoare și din tot ce am citit cred ca mai mult de 70 % este doar doctrina de dragul doctrinei și nu are treaba cu respectul față de vânat sau cu tradiția. Ba chiar încalcă concepte morale și de siguranță din zilele noastre.



Am spus ca nu dau sfaturi de vanatoare ca nu imi permit. Dar vin cu un reply pentru tine.
Una e vanatoarea si alta e trasul cu arma. Mie personal mi-a placut mai mult sa trag cu arma si sa mai elimin cate un pest. Nu zic ca nu imi place vanatoarea.
Nu am practicat vanatoarea la goarna , care dupa mine pare mai mult si un mod de a socializa si a sta in natura. Un mod de a aduce omul intr-o stare simpla cu un scop relativ simplu , fara grijile cotidiene.

In schimb am vanat in Idaho , si luneta de precizie folosita nu a fost sa decimez turme ci a fost folosita pentru o lovitura etica si sigura. In schimb in NA vanatoarea se practica diferit.
Vanatoarea practicata de mine a fost un fel de vanatoare combinata cu bushcraft si confort survival. Adica in mare , in open season , ma duc in padure cu arma , un pistol minim .45ACP , un ghiozdan cu mai multe elemente necesare si cateva ratii de hrana MRE. In 2 sau mai multi se imparte echipamentul. Lasi pick-up sau ATV-ul la o distanta de cativa km , si o iei prin padure, dealuri , rauri la pas cu echipamentul necesar. Vei vedea prin luneta poate zeci de animale , dar cel mai probabil iti vei alege doar unul (desi cotele din IDAHO/Montana permit sa iti umplii pick-up-ul ). Era decizia mea sau a noastra care animal il vanam ( desi exista unele limite in functie de coarne , pentru a nu fi prea tinere animalele , restrictii care trebuie respectate ) sau cate. Dupa 1-2-3-4-5-10 zile in padure in functie de cat vrei , iti vanezi animalul / animalele , le marchezi pe GPS si te intorci cu masina/ATV sa le duci.

Asta ar fi un topic lung , sunt in mod normal niste harti impartite pe regiuni si in unele ai voie sa mergi cu masina , sa vanezi din spatele pick-ului , sa vanezi de pe ATV etc , nu prea sunt restrictii.In anumite zone poti merge cu ATV / pick-up sa colectezi doar intre anumite ore. Dar sunt zone in care iti permite sa mergi doar la pas. Ca peste tot sunt vanatori si vanatori , unii cu bolt , altii cu semi si altii cu automate ( da , automate la vanatoare ) cele din urma fiind folosite mai mult de rednicks.
Am cunoscut si vanatori care foloseau celebrul Burst , 3 gloante cu o singura apasare , si vanau animale mari cu 5.56 astfel , iar pana in 100 yards de regula nu mai fac un pas. Eu nu am folosit asa ceva , asa ca habar nu stiu exact.

In mare DanCo ,ideea este ca fiecare merge la vanatoare pentru ceva.
Probabil o parte din vanatorii romani au incercat ce am descris mai sus , probabil unii s-ar fi gandit la asta. Proabil unii mai vor sa traga cu arma si in padure fiindca va rog sa ma scuzati , dar e o penibilitate sa tragi doar in poligon ( motivul pentru care nu detin arma de vanatoare in Romania ). Ca orice om normal vrei sa vezi macar o conserva de porumb cum explodeaza (gluma) , dar sa o folosesti in confortul si macar pe terenul tau. Si acest lucru se poate face in siguranta si in afara poligoanelor. Daca unde am fost eu copii de 7-8 ani sunt lasati sa iasa cu 22lr-ul la joaca , nu cred ca la noi nu ar putea adultii macar. Plus ca eu am fost la doua poligoane si au 70m ... luneta e investitie degeaba la distanta asta.

Danco ai si tu dreptate in felul tau , daca nu dorim acel kill si dam sansa animalului putem sa cumparam o arma de 200 de dolari , si o luneta chinezeasca cu 50 , si animalul are toate sansele :). Iar banii aia merita investiti in alt scop.
Pentru mine ceva-ul ala e libertatea care ti-o ofera natura , cu beneficiile si pericolele care ti le ofera fauna si flora din North America.

Desi nu am participat la vanatoare in goarna , as incerca odata.
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: Prima arma

Mesajde Kamba pe 24 Ian 2020, 19:51

Semi offtopic.

Daca iti place tactical look-ul si vrei ceva super mobil mai recomand AR-15 , daca e legal la noi.
Se gasesc si calibre .300 care ar trebui sa fie suficient pentru ce ai tu nevoie.
Se gasesc si calibre mai mari , dar ideea e pentru manevrabilitate in padure sa pastrezi teava intre 16-18 inch.
Magazia se poate limita la cele 3 gloante si gasesti si magazii mici de 5 ( pentru a nu cara dupa tine magazie de 25 cand tu folosesti 3 ).

Un funny video de final cum se joaca americata cu armele noastre :
https://www.youtube.com/watch?v=mWFetkAqFNs
Nu stiu daca e fake sau nu , dar mie mi se pare funny.
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: Prima arma

Mesajde DanCo pe 24 Ian 2020, 19:52

Eu o sa sintetizez puțin. Nu arma, optica sau alte accesorii omoară animalele, le decimeaza, braconeaza, etc. ci omul din spatele armei. Daca omul nu are conștiința și educația necesară poate bracona și sapand o groapă cu tarusi pe fund. Nu are nevoie de arma.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Prima arma

Mesajde Sly_Fox pe 25 Ian 2020, 14:30

Vedeți că navigați pe arătură! Dacă se poate rezumați-vă la topic, adică prima armă din cele enumerate. Cum este în SUA, cum se vânează aolo, armele precum AR 15, pistoale.45 ACP și alte alea probabil nu vor avea aplicabilitate vreodată la noi datorită legislației, terenului, culturii vânătorești diferite, preferințelor în domeniul armelor diferite și multe-multe altele. Așadar reveniți cu picioarele pe Terra Carpaticus! Eu cred că se impune și un pic de curățenie în topic pentru a merge normal pe firul subiectului. Oamenii întreabă pe aici de FAIR SLX 800 PRESTIGE sau BROWNING MAXUS BLACK GOLD.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prima arma

Mesajde Floredisan21 pe 07 Feb 2020, 07:14

Buna ziua,sunt vanator nou si as dori si eu cateva informatii in legatura cu o problema daca se poate sa ma ajutati.
Am luat permisul de curand,acum am depus actele pentru obtinerea autorizatiei de procurare arma
Eu locuiesc in Germania,am gasit o arma aici si doresc sa o duc in tara....am si un armurier care imi face toate actele...totul este ok.
Problema este pot duce arma in tara numai cu autorizatia de cumparare sau imi trebuie si permisul de arma........multi zic ca prima data trebuie sa iti treci o arma pe Romania...apoi poti sati aduci din alte state.
Cum as putea sa procedez,daca ma puteti ajuta
Floredisan21
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Ian 2020, 06:51

Re: Prima arma

Mesajde Skyler pe 07 Feb 2020, 09:43

Probabil ai fi primit raspunsul mai rapid daca ai fi avut bunul simt sa nu postezi acelasi mesaj in 3 locuri diferite. Zic si eu...
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Prima arma

Mesajde Floredisan21 pe 08 Feb 2020, 07:35

Sunt nou aici Domnul Skyler, și am bunul simt, stai liniștit.... Dacă poți sa ajuți ajuta,... Nu te baga în seama aiurea și stai în banca ta.... Zic și Eu
Colegule,
Ia si citeste topicul Reguli de utilizare si ai grija ce si unde postezi.
Si treci pe la prezentari.
Si fara prescurtari de feisbuc.
Si un pic mai multa buna cuviinta.
Spor la citit.
Admin.
Floredisan21
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Ian 2020, 06:51

Re: Prima arma

Mesajde Floredisan21 pe 08 Feb 2020, 12:07

Cuviință sa fie și din partea persoanelor care scriu și dau sfaturi... Nu sa vorbească asa cu omul.... Puteau sa spună frumos.... De bun simt
Floredisan21
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Ian 2020, 06:51

Re: Prima arma

Mesajde pipabh pe 08 Feb 2020, 12:18

Floredisan21 scrie:Cuviință sa fie și din partea persoanelor care scriu și dau sfaturi... Nu sa vorbească asa cu omul.... Puteau sa spună frumos.... De bun simt

Cum a vorbit? Cum ai intrat tu pe forum? Fara sa citesti regulile acestei comunitati! Daca nu cunosti legea esti amendat , mai ales in Germania! Daca nu ai postat corect sau asa cum ai facut tu postand in 3 locuri esti apostrofat!
Mana pe lectura, nu e multa! si apoi bune ai venit!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Prima arma

Mesajde laurul pe 08 Feb 2020, 15:33

Floredisan21 scrie:Cuviință sa fie și din partea persoanelor care scriu și dau sfaturi... Nu sa vorbească asa cu omul.... Puteau sa spună frumos.... De bun simt
. Bag de seama ca esti si fudul...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Anterior

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 50 vizitatori

Publicitate