Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:16

Orice sfat e binevenit !

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Orice sfat e binevenit !

Mesajde Mikael pe 14 Ian 2020, 23:39

Salutari si bine v-am gasit !O sa incep prin a spune ca nu sunt vanator ci un pasionat de tir sportiv. Imi plac activitatile in poligon si as dori sa ma indrumati catre calea cea mai buna. As dori sa devin vanator pentru a imi putea achizitiona o carabina semiautomata calibrul .223 (calibrul cel mai bun la pret dupa .22lr) strict pentru poligon , arma pe care as dori a o achizitionez este H&K 243 Star. Ultima oara cand am fost la poligon cei de acolo au spus ca ar trebui sa ma adresez celor de la AEST pt a-i intreba daca este permisa la vanatoare. (Site-ul magazinului de unde le-am aratat arma este din Cluj un magazin de arme de vanatoare respectiv Squad Store ) Intrebarea mea este daca as fi dispus sa fac cursurile necesare pentru a deveni vanator , ar fi deacord cei de la asociatie sa ma inscrie si sa efectuez stagiatura , sa platesc taxa anuala dar fara sa particip la vanatoare... Adica un Vanator-Nevanator :D ? Si am mai auzit niste discutii nu stiu daca sunt adevarate sau false despre taxa de vanatoare ca ar fi de 2 tipuri de taxa CU DREPT si FARA DREPT de vanatoare cea din urma fiind mai mica. Doresc sa imi achizitionez arma mea deoarece pretul unui .223 in poligon este 10 lei iar la o medie de 1500 de cartuse pe an se simte pretul destul de bine :D . Va multumesc pentru timpul acordat si va doresc o zi buna !
Mikael
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Ian 2020, 22:50

Re: Orice sfat e binevenit !

Mesajde pipabh pe 14 Ian 2020, 23:58

viewtopic.php?f=109&t=18828
Uite aici un topic pentru trasul la distanta si nu numai! Sunt info interesante si bune si pt tine, zic eu!
Arma nu cred ca e considerata de vanatoare la noi!(e doar o parere personala din ce am citit despre ea!)
Mai intai trebuie sa treci pe la prezentari si apoi alte discutii!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Orice sfat e binevenit !

Mesajde Starik pe 15 Ian 2020, 07:12

Nu treci, mai intai, pe la prezentare?

Aflam si noi cine esti, in ce zona te afli...
Nu iti cere nimeni cnp-ul si adresa, dar asta este cutuma.

Apoi discutam si despre semi in 223
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Orice sfat e binevenit !

Mesajde Sly_Fox pe 15 Ian 2020, 11:59

Mikael scrie:Salutari si bine v-am gasit !O sa incep prin a spune ca nu sunt vanator ci un pasionat de tir sportiv. Imi plac activitatile in poligon si as dori sa ma indrumati catre calea cea mai buna. As dori sa devin vanator pentru a imi putea achizitiona o carabina semiautomata calibrul .223 (calibrul cel mai bun la pret dupa .22lr) strict pentru poligon , arma pe care as dori a o achizitionez este H&K 243 Star. Ultima oara cand am fost la poligon cei de acolo au spus ca ar trebui sa ma adresez celor de la AEST pt a-i intreba daca este permisa la vanatoare. (Site-ul magazinului de unde le-am aratat arma este din Cluj un magazin de arme de vanatoare respectiv Squad Store )

Ești unul dintre doritorii cei mulți de a practica tirul sportiv în poligon în mod liber, la nivel de amatori, fără complicații, cluburi, bareme și altele de acest gen. Doar să scoți arma din dulap și să mergi în poligon. Din păcate legea românească în domeniul armelor este una mult rămasă în urmă și ancorată în trecutul unei societăți cu probleme majore. Vorbeam la alt topic despre normalitate, dar la noi nu există așa ceva și nici nu va exista în viitorul apropiat.
Pentru o persoană ca tine, care este interesată de tirul sportiv necondiționat, este musai să urmeze pașii necesari pentru a dobândi calitatea de vânător, o anomalie mare cât Casa Poporului, speță ce le-a scăpat tuturor politicienilor și mai marilor din serviciul arme, aceștia din urmă având și rol consultativ atunci când se lucrează pe legea armelor. Am văzut recent doi domni ofițeri de la SAESP, tineri, deci de presupus a nu avea prejudecățile dinozaurilor din sistem, care la întrebarea dacă ar fi oportună o relaxare a legislației în domeniul armelor (și se făcea discret referire la posibilitatea cetățenilor apți din toate punctele de vedere de a se putea apăra în caz de nevoie cu o armă de foc scurtă letală) au răspuns la unison că nu ar fi o idee prea bună având în vedere societatea românească din prezent. Aceeași gândire comunistă pe care nu te-ai fi așteptat să o mai vezi la noua generație de funcționari publici, inclusiv polițiști, gândire ce sugerează că avem de-a face cu o societate plină de idioți, iar ei, specialii, cei ce veghează această gloată de ignoranți, au grijă ca totul să meargă ca până acum, adică prost. Degeaba vine din urmă noua generație dacă este școlită de către vechii monștrii cu ghearele crispate, strâns încleștate pe prada denumită România. Nu avem leac, noi ce trăim pe aceste ținuturi!
În concluzie calea de urmat este să te faci vânător, cale costisitoare, de lungă durată și cheltuitoare de mulți bani. Dacă eram în locul tău nu aș fi optat pentru această cale și mergeam la poligon pentru a trage cu armele poligonului, plătind tariful.
Și acum, arma amintită se fabrică cu magazie de 10 cartușe, ceea ce nu cadrează cu legislația în vigoare, arma de vânătoare semi-automată fiind musai să aibă magazie din fabrică de 2 cartușe. În plus are și pat rabatabil sau pliabil, ceea ce iar nu corespunde cerințelor legii, așa că puțin probabil să obții autorizație pentru acest model. Întreabă la serviciul arme, expune-le speța și vezi ce zic. Eu cred că vor spune NU, argumentând punctual pe lege. Doar dacă găsești arma cu pat fix și magazie de două cartușe, astfel încât să fie trecută pe vânătoare. Degeaba vei argumenta că nu vei utiliza arma la vânătoare ci în poligon, dacă acea armă va fi trecută la categoria vânătoare, trebuie să îndeplinească cerințele unei arme de vânătoare. Am văzut vânători care țin încărcătorul de 2 pentru vânătoare și au un alt încărcător de 10 pentru poligon. Sincer nu știu cât este de legal acest lucru dacă stăm și citim legislația la punct și virgulă. Unele servicii arme acceptă, altele nu, neexistând o direcție generală în acest sens.
Mikael scrie: Intrebarea mea este daca as fi dispus sa fac cursurile necesare pentru a deveni vanator , ar fi deacord cei de la asociatie sa ma inscrie si sa efectuez stagiatura , sa platesc taxa anuala dar fara sa particip la vanatoare... Adica un Vanator-Nevanator :D ? Si am mai auzit niste discutii nu stiu daca sunt adevarate sau false despre taxa de vanatoare ca ar fi de 2 tipuri de taxa CU DREPT si FARA DREPT de vanatoare cea din urma fiind mai mica. Doresc sa imi achizitionez arma mea deoarece pretul unui .223 in poligon este 10 lei iar la o medie de 1500 de cartuse pe an se simte pretul destul de bine :D . Va multumesc pentru timpul acordat si va doresc o zi buna !

Da, există această opțiune! Te poți înscrie la o asociație de vânătoare în vederea efectuării stagiaturii, dai examen, apoi rămâi membru vânător plătind cotizație fără a avea drept de vânătoare, bineînțeles tariful fiind unul mai redus. Permisul de membru vânător va fi vizat anual, doar că va trebui la prelungirea valabilității permisului de armă să duci dovada efectuării tragerii anuale într-un poligon autorizat, lucru deloc dificil pentru tine.
În concluzie se poate, dar necesită puțin efort. Problema o constituie arma aleasă, posibil inadecvată vânătorii conform legii, dar și oricare altă armă ce ar trebui să se rezume la magazie de două cartușe. Dacă te împaci cu gândul de a tot încărca la fiecare două cartuse, atunci poți începe demersul pentru ceea ce-ți dorești.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Orice sfat e binevenit !

Mesajde violiv pe 15 Ian 2020, 13:09

Bine ai venit printre noi!

Dupa cum zicea si antevorbitorul vanator te poti face dar arma dorita va fi interzisa la vanatoare. Insa vanatorilor le este permis si sa DETINA arme de tir din categoria celor lungi si arme similare cu cea dorita exista in Ro ca arme de tir.
Partea proasta este ca armele cu drept de detinere pot iesi din casa numai cu autorizatie de la politie, cu cerere depusa la ei inainte. Si nu ai voie sa detii munitie pentru ele.
Nu se gasesc nicaieri magazii de 2 cartuse pentru arme pe platforme AR si n-o vei putea importa ca arma de vanatoare ci numai de tir. Apoi va trebui sa gasesti un armurier autorizat care sa-i modifice magazia la 2 cartuse si sa-ti dea hartie in acest sens. Si iar sa mergi la politie si sa ceri modificarea incadrarii din tir in vanatoare si a inscrierii armei din permisul A in B. Daca ramane ca arma de tir atunci va trebui sa-ti mai iei una, de vanatoare, in acelasi calibru, ca sa poti cumpara munitie dupa dorinta. Altfel esti si cu munitia tot la mana politiei sau a poligonului.
Armele derivate din cele militare, cum sint si platformele AR sint supuse unui nou sir de restrictii dupa noile directive europene si sint foarte susceptibile la interdictie totala intr-un viitor nu prea indepartat si tare sumbru.

Cumva in aceeasi situatie, adica detinator de arma scurta de colectie, am ajuns la concluzia ca este mult mai facil sa ma duc sa trag cu pistoalele din poligon decat cu al meu. Este o solutie fara nicio bataie de cap si fara cheltuieli. Gandeste-te numa' cate mii si mii de cartuse va trebui sa tragi in poligon pana sa ajungi sa acoperi din diferenta pret magazin-pret poligon cele 3000-5000 € cat te va costa sa devii vanator si sa importi arma dorita. In plus, in magazine gasesti mai rar munitia ieftina in 223 si trebuie sa cumperi stoc mare. Pe cand poligoanele cumpara direct de la importator cu pret preferential.

Mai trebuie sa ai in vedere si distanta de tragere. Rare de tot sint poligoanele peste 100 m si acoperite se cam opresc la 50 m. Ori 223 la 50 m e ca si cand ai trage cu tunul la muste.
La 50 m 22 lr e rege, ieftin, usor de tras, bla-bla.

Daca totusi persisti in ideea de a avea arma ta, chestie pe care o inteleg perfect, atunci recomand rabdare multa si un traseu cam asa:
- inscriere la o asociatie pentru anul de stagiu ... s-ar putea chiar sa-ti placa la vanatoare!
- te faci vanator cu drepturi depline
- cumperi o carabina in 223, pentru vanatoare, eventual una care chiar trage bine, posibil de folosit cu satisfactii si in poligon
- daca tii mortis te chinui sa importi H&K si, eventual, o modifici pentru vanatoare.

Urmatorii 2 ani ar trebui sa fie de ajuns pentru asta, cu conditia sa nu te prinda alte 1-2-3 modificari ale legii armelor.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Orice sfat e binevenit !

Mesajde DCT pe 15 Ian 2020, 14:56

violiv scrie:Nu se gasesc nicaieri magazii de 2 cartuse pentru arme pe platforme AR

@violiv
Total de acord cu cele expuse cu observatia ca exista.
https://www.heckler-koch.com/en/product ... f2e8eeb4a1
Se gasesc si la importatorul de la Cluj mentionat mai sus. Acelasi importator mentioneaza ca aduce HK243 S TAR pe vanatoare. Nu stiu cum face asta deoarece arma are pat rabatabil si in consecinta este interzisa la detinere.
Nu stiu ce sa mai cred, poate informatiile din site nu sunt corecte.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Orice sfat e binevenit !

Mesajde Mikael pe 15 Ian 2020, 15:25

Salutari la toata lumea , numele meu este Moisei Mikael , si sunt din Bacau , am sunat azi la Squad store si mi au confirmat ca arma Hk243 Star este de vanatoare, au vandut cateva singura problema fiind timpul de asteptare pentru arma . Intrucat cei de la H&K sunt foarte ocupati cu producerea de armament militar timpul de asteptare poate fi si de 8(opt) luni de zile (eu oricum nu ma grabesc). Va salut respectos !
Mikael
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Ian 2020, 22:50

Re: Orice sfat e binevenit !

Mesajde Mikael pe 15 Ian 2020, 15:55

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. O sa va tin la curent cu ce raspuns o sa primesc de la biroul de arme si munitii. Stiu ca e interzis la vanatoare incarcatorul care poate contine mai mult de 2 cartuse pentru ce imi trebuie mie vad ca 295/2004 interzice detinerea si folosirea de incarcatoare ce pot contine mai mult de 10 cartuse... teoretic as putea detine unul de vanatoare si unul de poligon am sa caut sa vorbesc si cu un avocat sa vedem daca ne lamureste sau ne incurca mai tare :)) Ps H&k 243star varianta civila nu are pat rabatabil se rabateaza ca sa se poate scoate portinchizatorul , daca se trage cu patul rabatat o sa sara din arma . A nu se comfunda cu HK G36. O zi buna la toata lumea !
Mikael
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Ian 2020, 22:50

Re: Orice sfat e binevenit !

Mesajde Clujeanul pe 15 Ian 2020, 18:37

Salut!
Începi să scuturi Cutia Pandorei...
Am două - trei sfaturi:
1. ce vrei să obții, fix aia să ceri. Nu altceva!!!
2. dacă nu te interesează vânătoarea, marșează pe ce te interesează pe tine, dar, te rog, nu te face vânător numai așa de nișă în legi tâmpite.
3. chiar dacă nu te pasionează vânătoarea, studiază forumul și ce nu găsești intreabă. Sunt șanse maxime pe România să primești răspunsuri perfect de bune.
Spor!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Orice sfat e binevenit !

Mesajde Mikael pe 15 Ian 2020, 21:23

Clujeanul scrie:Salut!
Începi să scuturi Cutia Pandorei...
Am două - trei sfaturi:
1. ce vrei să obții, fix aia să ceri. Nu altceva!!!
2. dacă nu te interesează vânătoarea, marșează pe ce te interesează pe tine, dar, te rog, nu te face vânător numai așa de nișă în legi tâmpite.
3. chiar dacă nu te pasionează vânătoarea, studiază forumul și ce nu găsești intreabă. Sunt șanse maxime pe România să primești răspunsuri perfect de bune.
Spor!

Salut, nu vreau sa ma fac vanator de dragul de a ma face dar este singura modalitate prin care poti intra in posesia unei arme sa practic tirul sportiv . O sa le explic la politisti ce si de ce vreau sa vedem ce zic si ei... .Pe mine nu ma deranjeaza sa nu am munitie acasa sau sa scot arma din casa doar in baza notificarii prealabile , dar sunt aproape sigur ca nu exista alta modalitate ... am citit 295/2004 de n ori eu unul nu vad alta varianta. O seara buna !
Mikael
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Ian 2020, 22:50

Re: Orice sfat e binevenit !

Mesajde DCT pe 16 Ian 2020, 03:12

Mikael scrie:H&k 243star varianta civila nu are pat rabatabil se rabateaza ca sa se poate scoate portinchizatorul , daca se trage cu patul rabatat o sa sara din arma . A nu se comfunda cu HK G36.


Are pat rabatabil toata ziua fiind construita pe platforma G36!
Manualul zice altceva (e comun pentru toate versiunile 243):
"Various types of buttstocks are available for the HK243. There is a standard buttstock or adjustable buttstock to choose from depending on requirement. All buttstocks are folding. Different lengths are also available. Other equipment features, such as a cheek rest or interchangeable buttstock caps, are also possible. The open-framed design of the buttstock allows firing with the buttstock folded."
Uite aici cum trage cu patul rabatat (pe la 0:45):
https://www.youtube.com/watch?v=6n5SiB5YecA

PS Nici un producator serios nu ar construi o arma careia sa ii sara in dinti utilizatorului portinchizatorul in cazul in care trage cu patul rabatat.
PPS Daca mai vorbesti cu Dl. Popa spune-ne si noua te rog daca poate fi adusa sigur pe vanatoare. Nu mai zic ca are pat rabatabil!
PPPS Poate au colegii alte pareri.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Orice sfat e binevenit !

Mesajde Sly_Fox pe 16 Ian 2020, 10:44

Mikael scrie:.Pe mine nu ma deranjeaza sa nu am munitie acasa sau sa scot arma din casa doar in baza notificarii prealabile , dar sunt aproape sigur ca nu exista alta modalitate ... am citit 295/2004 de n ori eu unul nu vad alta varianta. O seara buna !

Hmmm, nu prea mai înțelg ce dorești. În postarea inițială spuneai că tocmai cantitatea mare de muniție trasă și prețul acestei muniții te face să te gândești la achiziționarea propriei arme și a muniției. Acum spui că nu te deranjează să nu ai muniție acasă și nici scoaterea armei din dulap pe baza notificării? Păi în acest caz chiar nu știu pentru ce te bagi în toată îmbârligătura aceasta, mult mai rentabil financiar și mai confortabil pentru tine fiind să tragi cu armele poligonului. Dar în fine, este treaba ta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Orice sfat e binevenit !

Mesajde Mikael pe 16 Ian 2020, 11:30

Pai la 500 de cartuse x10 lei bucata egal 5000 lei !!!
Cartus .223 remington aproximativ 2.5 lei bucata pret pe 500 de bucati 1250 lei !!! Inmultim cu 4 sedinte pe an si rezulta : cu arma poligonului 20000 ron , cu propria arma 5000 ron plus cheltuielile aferente in vederea achizitionarii armei, si daca inmultim iar pe o perioada de minim 5 ani eu zic ca se merita... parerea mea ! Nu stiu momentan ma interesez la politie si o sa va anunt ce si cum poate mai sunt in situatia mea si sa nu avem aceeasi discutie de mai multe ori. O zi buna !
Mikael
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Ian 2020, 22:50

Re: Orice sfat e binevenit !

Mesajde Sly_Fox pe 16 Ian 2020, 14:59

Păi dacă te duci cu arma ta, neavând drept de muniție, nu plătești în poligon tot 10 lei pe bucată? Că doar de acolo poți cumpăra muniție în cazul în care ai doar drept de deținere. Nu o să te poți duce la magazin să cumperi cu 2,50 lei cartușul, vei fi constrâns tot la 10 lei cartușul în poligon. Sau cei de la poligon, dacă tragi cu arma ta, vor vinde cartușul cu 2,50 lei în loc de 10 lei? Aici nu înțelg!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Orice sfat e binevenit !

Mesajde Azmodan pe 16 Ian 2020, 16:31

mai ai posibilitatea sa te faci colectionar de arme.
iei pusca pe colectie (detinere) si tot cu autorizare iesi in poligon. doar ca procesul e muuult mai eftin si mai scurt (6 luni, cam 200 lei).

cu autorizatia de iesire in poligon, poti cumpara tu munitie de la magazin (la pret de magazin, nu de poligon) https://www.arw.ro/cartuse-carabina/sel ... 00buc-box/
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 67 vizitatori

Publicitate