Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:52

Rugaminte si ajutor totodata

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde mariusalexandru2004 pe 07 Feb 2020, 09:56

Buna ziua tuturor
Am achizitionat, la mana a doua, o arma mixta CZ ZH 304 7X57R 12/70.
Rog pe aceasta cale pe toti cei care doriti si puteti sa ma ajutati cu manualul de utilizare.
Multumesc anticipat.
Catare plina !
mariusalexandru2004
 
Mesaje: 9
Membru din: 17 Ian 2019, 12:41

Re: Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde adrian1123 pe 07 Feb 2020, 20:42

Cu tot respectul,ce nu stiti sa faceti la respectiva arma?sa o deschideti,sa o incarcati,sa o asigurati....manual nu am dar la arme am mai umblat,poate va pot ajuta.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde mariusalexandru2004 pe 07 Feb 2020, 20:55

Chiar dacă știm să utilizăm o armă, consider că studierea manualului dat de producător aduce un plus cunoștințelor despre arma respectiva.
mariusalexandru2004
 
Mesaje: 9
Membru din: 17 Ian 2019, 12:41

Re: Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde adrian1123 pe 07 Feb 2020, 23:01

OK am crezut ca va pot ajuta cu ceva practic,manual nu am,nu am avut la nici o arma detinuta de mine .
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde kleine pe 08 Feb 2020, 21:26

Salut,


In primul rand doresc sa te felicit pentru achizitie.
Referitor la intrebarea ta:

1. Din moment ce ai achizitionat o arma de vanatoare presupun ca ai promovat satisfacator examenul de la cursul de “arme si munitii”
2. Poti incerca sa scrii producatorului
3. Incearca sa procuri in conditiile legii macar o cutie de cartuse cu alice 12 camera de max 70 si o cutie de glont si sa mergi in poligon pentru a efectua exercitii practice.
Dupa aceasta sesiune o sa tragi cel putin 2 concluzii:
a) daca iti pleaca 2 focuri simultan din mixta (desi tu selectezi glont sau alica)
b) cam pe unde se plaseaza glontul la 50 si 100 metri

Multumesc,
kleine
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Mai 2012, 12:02

Re: Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde kleine pe 08 Feb 2020, 21:31

In afara de cele de mai sus, cand intram in casa salutam si ne prezentam.
kleine
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Mai 2012, 12:02

Re: Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde laurul pe 08 Feb 2020, 22:42

:ymapplause:
kleine scrie:Salut,


In primul rand doresc sa te felicit pentru achizitie.
Referitor la intrebarea ta:

1. Din moment ce ai achizitionat o arma de vanatoare presupun ca ai promovat satisfacator examenul de la cursul de “arme si munitii”
2. Poti incerca sa scrii producatorului
3. Incearca sa procuri in conditiile legii macar o cutie de cartuse cu alice 12 camera de max 70 si o cutie de glont si sa mergi in poligon pentru a efectua exercitii practice.
Dupa aceasta sesiune o sa tragi cel putin 2 concluzii:
a) daca iti pleaca 2 focuri simultan din mixta (desi tu selectezi glont sau alica)
b) cam pe unde se plaseaza glontul la 50 si 100 metri

Multumesc,
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde violiv pe 09 Feb 2020, 09:14

@mariusalexandru2004
Bine ai venit printre noi!
Ai provocat o revolutie cu solicitarea ta.
Poate nu stiai dar obiceiul de baza al cumparatorului roman este ca primul gest dupa deschiderea cutiei oricarui produs este sa arunce manualul de instructiuni. Romanii s-au nascut toti destepti asa ca n-au nevoie de manual de instructiuni.
Al doilea gest "de rutina", dupa ce produsul nu binevoieste sa functioneze la dorinta cumparatorului, este sa intre pe fb, forum si sa bombardeze cu intrebari la care ar fi gasit raspunsul daca citea manualul.
Al treilea (si urmatoarele) este sa incerce sa puna in practica sfaturile altor utilizatori ... la fel de informati.


Revenind la subiect, am avut varianta cu tevi lise, achizitionata tot s-h, practic in cutie. Am un bun prieten care a importat pe vremuri, direct de la Frankonia, arma exact ca a ta. Nu-mi amintesc sa fi avut manualul de instructiuni. Poate am uitat, poate nu era "moda" atunci sa pui si manual.
Pe net am gasit in cateva locuri doar schema desfasurata a componentelor armei.
Nu sint prea multe reguli de respectat la utilizarea ei. Cele general valabile pentru folosirea armelor.
Particular are doar sistemul de demontare a tevilor de pe bascula. Dar daca ai vazut o data cum se face vei tine minte.
Singura grija mare trebe sa fie cea fata de rugina - n-am vazut alta arma care sa rugineasca atat de rapid ca astea din vestitul otel Poldi. Real, in cateva ore de stat in teren, in atmosfera umeda, tevile ruginesc ... in special pe interior.
Spor la tras!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde kama3 pe 09 Feb 2020, 09:56

De bun simt pentru un producator care se respecta (nu numai la arme ma refer) e fie s puna in cutie fie instructiunile in format hartie fie un link de unde pot fi descărcate ( ca suntem in sec 21).
Si prin instructiuni inteleg un minim in ceea ce priveste curatarea, unsorile indicate, ordinea demontarii/montării, si schema tehnica, piese, tolerante, cupluri de strângere etc.
Unele operatiuni le face utilizatorul, unele armurierul. Si unul si altul ar trebui sa faca treaba ca la carte nu dupa ureche.
Si daca producatorul nu pune la dispozitie cartea tehnica atunci oeratiunile se vor face urechist. Si daca nu iese treaba buna incepem sa dam vina.
Din cate stiu, legea romana obliga ca produsele vandute in .ro sa fie insotite de instructiuni in lb romana.
@Violiv, mare dreptate ai cu aruncatul instructiunilor...
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde Sly_Fox pe 09 Feb 2020, 12:01

kama3 scrie:De bun simt pentru un producator care se respecta (nu numai la arme ma refer) e fie s puna in cutie fie instructiunile in format hartie fie un link de unde pot fi descărcate ( ca suntem in sec 21).

1) Mai mult ca sigur fabricantul a pus și manualul cu instrucțiuni. Cine știe pe unde s-a pierdut!
2) Ce link, arma cu pricina nu se mai fabrică din secolul XX, ultimele serii fiind scoase pe piață prin anii '90. Pe atunci unii dintre noi nici nu știam că există internet. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde kama3 pe 09 Feb 2020, 12:49

Pentru arme ceva mai vechi (cea in cauza nu e chiar antichitate) cred ca un mail la producator rezolva problema.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde yoghi pe 09 Feb 2020, 12:56

Exista si manual.era ceva cu galben pe coperta si o fotografie cu arma- bascula si teava deschisa.

Nu stiu prin ce colt de dulap poate fi ,dar caut.

Si totusi ,particular are doar deschiderea-demontarea. La montaj e mai greu..trebuie apasat spre inapoi blocul cu percutoare ,pt a centra bilele de prindere.
Iar tragaciul simplu e de la teava de alice.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde yoghi pe 09 Feb 2020, 13:03

kama3 scrie:.....inteleg un minim in ceea ce priveste curatarea, unsorile indicate, ordinea demontarii/montării, si schema tehnica, piese, tolerante, cupluri de strângere etc.
..


Hai colega...arata o arma -prospect care da toate datele astea. Ordinea demontarii, unsori si tolerante..!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde yoghi pe 09 Feb 2020, 13:03

Scuze s-a dublat postarea
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde Sly_Fox pe 09 Feb 2020, 13:28

kama3 scrie:Din cate stiu, legea romana obliga ca produsele vandute in .ro sa fie insotite de instructiuni in lb romana.

Asta este gluma anului! Vai de legea română, nu o respectă nimeni, nici măcar cei care au făcut-o. Am cumpărat în ultimul timp tot felul de produse, de la arme la computere, UPC-uri, harduri externe telefoane și alte produse importate și vândute pe piața românească. Fără excepție, niciunul din aceste produse nu a avut instrucțiuni în limba română. NICIUNUL!
Străinii nu mai dau doi bani pe România, iar românii nu mai dau doi bani pe interesele lor. Suntem o fundătură, pierdută pe undeva prin Europa. Nu mai contăm nici cât negru sub unghie la nivel mondial!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde kama3 pe 09 Feb 2020, 22:20

Nu te supara, dar e si vina ta. Ai sesizat acest aspect la OPC?
Producatorul nu e obligat de legea romana. Vanzatorul e obligat sa vanda cu instructiuni. Sau sa le puna la dispozitie.
Dar vanzatorul si importatorul nu vrea sa-l supere pe producator. Cumparatorul suporta situatia pentru ca n-are incotro, mai ales daca vorbim de unici importatori.
Cand te duci la magazin si ceri produsul, nu esti dispus la faci scandal si sa nu mai cumperi daca nu ai alternative.
La un harddisc de exemplu nu cred ca e obligatorie schima tehnica. Dar cel putin schema mufelor si tensiunea sunt obligatorii.
Poatr ca o singura reclamație nu rezolva problema. Dar 1000 ar rezolva.
Poate sunt eu putin utopic, dar sa stiti ca multora chiar le e frica de autoritati. Dar se bazeaza pe indolenta, comoditatea si uneori frica noastra.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde Sly_Fox pe 10 Feb 2020, 03:52

kama3 scrie:Nu te supara, dar e si vina ta. Ai sesizat acest aspect la OPC?

Nu mă supăr! Am un amic care lucrează la ANPC și chiar i-am ridicat această problemă la fileu. Răspunsul a fost destul de cuprinzător și am înțeles cum merg treburile. Nu mai are rost să detaliz că mă enervez din nou.
kama3 scrie:Poatr ca o singura reclamație nu rezolva problema. Dar 1000 ar rezolva.

Până se vor strânge 1000 de reclamații va mai trece apă pe Borcea. Vedem atunci!
kama3 scrie:Poate sunt eu putin utopic, dar sa stiti ca multora chiar le e frica de autoritati. Dar se bazeaza pe indolenta, comoditatea si uneori frica noastra.

Frică? În ziua de astăzi nimănui nu-i mai este frică de nimic. Privește doar ce este prin țară, observă atitudinea cetățenilor față de autorități, dar și față de alți oameni în general. Autoritățile sunt fix-pix în ochii oamenilor, nicio instituție din țara aceasta nu mai impune și nu mai primește respect. Nu este frică, este doar lehamitea și ura acumulată din gros în oameni. Avem nevoie de o nouă mentalitate a întregii societăți, dar unde să găsim una și de unde să găsim niște instrucțiuni în limba română care să ne ajute să șurubărim corect mințile, pentru a așeza corect piesele în ele.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde mariusalexandru2004 pe 12 Feb 2020, 09:50

Buna ziua tuturor
Am citit cu atentie raspunsurile voastre.
Fara sa supar pe cineva de pe forum, iar daca cineva se va simti ofensat imi cer scuze anticipat. Departe de mine gandul ofensator.
Intrebarea mea a fost una simpla si asteptam un raspuns la fel de simplu.
Inainte sa va adresez intrebarea voua, colegilor de pasiune, va asigur ca am cautat atat pe internet cat si pe la diversi (magazine, etc.) manualul de utilizare.
Despre arma am invatat cum se utilizeaza atat de la cel care am luat-o cat si vizionand filmulete pe internet, precum si teste in teren.
De-a lungul timpului am invatat ca este bine sa vezi ce spune si producatorul.
Noua, romanilor ne sta in fire sa facem polemica chiar si pe niste subiecte uneori fara prea mare importanta.
In concluzie, multumesc tuturor pentru idei, sfaturi si altele de acest fel.
Multumesc violiv pentru sfatul referitor la tevile care ruginesc repede.
Kleine, daca nu am salutat si m-am prezentat imi cer scuze fata de dumneavoastra. Nu cred ca exprimarea mea anterioara a fost jignitoare sau incisiva. Drept urmare: sunt Marius si te salut cu respect, la fel si pe toti ceilalti.
Ganduri bune tuturor si catare plina.
mariusalexandru2004
 
Mesaje: 9
Membru din: 17 Ian 2019, 12:41

Re: Rugaminte si ajutor totodata

Mesajde mariusk pe 12 Feb 2020, 19:23

Am avut doua ZH-uri in 7x57-12 si o Brno 7x65\12.Arme foarte bune,otel Poldi,nu am avut probleme cu rugina si nici cu asa zisa plecare a doua focuri deodata.Regleaza luneta dupa glont si vezi care Breneke se apropie cel mai bine la 50m de glont.In rest,catare plina si nu te lua dupa tot ce auzi....
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 59 vizitatori

Publicitate