Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 04:08

Dulap arma

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Dulap arma

Mesajde AlexAlbu pe 21 Apr 2020, 17:00

Buna ziua,
Stiu ca probabil titlul ales de mine o sa va lase impresia ca nu am citit mai nimic din acest forum insa de o saptamana sunt complet debusolat.
Din ce am citit pana acum parerile sunt impartite: unii spun ca trebuie sa ai factura, altii spun ca trebuie sa ai certificat de conformitate, altii spun ca trebuie sa le ai pe amandoua, altii spun ca nu iti trebuie nimic, doar dulapul sa fie prins in perete/podea si sa fie metalic. De cei de la grupa de vanatoare nu mai amintesc, pareri peste pareri si iar pareri. Doresc sa cumpar un dulap foarte ieftin de la o persoana fizica deci factura iese din calcul, persoana respectiva avand doar certificatul de conformitate.
Eu locuiesc in Popesti-Leordeni, Ilfov. Doresc sa stiu daca mai sunt membrii din Ilfov pe forum care au devenit recent vanatori ( 1-3 ani ) si daca imi pot impartasi din experienta lor cu politia Ilfov. Ma intereseaza sa aflu ce acte a cerut politistul care a venit acasa si a verificat cutia.
Multumesc. Zi buna!
AlexAlbu
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Apr 2020, 09:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Dulap arma

Mesajde yoghi pe 22 Apr 2020, 01:36

Chestia cu factura era acum 10 ani si cu omologarea la fel.
Acum poti face un dulap din bucati de fier vechi,il vopsesti si gata.
Politistul care vine in control vrea sa vada ""cu ochii lui"" dulapul; si uneori sa traga de el .
Singura conditie sa fie cu compartimente separate pt munitie si pentru arme,sa fie prins in perete sau podea si sa fie in interiorul casei .Nu curte sau garaj.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Dulap arma

Mesajde AlexAlbu pe 22 Apr 2020, 08:52

yoghi scrie:Chestia cu factura era acum 10 ani si cu omologarea la fel.
Acum poti face un dulap din bucati de fier vechi,il vopsesti si gata.
Politistul care vine in control vrea sa vada ""cu ochii lui"" dulapul; si uneori sa traga de el .
Singura conditie sa fie cu compartimente separate pt munitie si pentru arme,sa fie prins in perete sau podea si sa fie in interiorul casei .Nu curte sau garaj.


Multumesc frumos pentru sfaturi. O zi buna!
AlexAlbu
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Apr 2020, 09:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Dulap arma

Mesajde Ghinda pe 23 Apr 2020, 06:50

La fel am si eu. Facut de un fin din tabla mai tapana. Cu doua lacate la exterior si o cacealma de cutie in interior cu incuietoare de sertar de birou. Cat sa incapa piesa 3, inchizator.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Dulap arma

Mesajde valhalla pe 23 Apr 2020, 11:56

Buna ZIua,

In ceea ce priveste dulapul, trebuie sa aiba 2 compartimente separate si dou sisteme de incuiere.

La mine (in Bucuresti), acum cativa ani cand au venit in control pentru prima arma, au vrut sa vada si factura de achizitie si declaratia de conformitate, dar nu cred ca este o conditie eliminatorie.

V
valhalla
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 19 Apr 2017, 12:11

Re: Dulap arma

Mesajde Ghinda pe 23 Apr 2020, 15:12

Nu mai este conditie. A fost un abuz al alora. Mai pui sa cumpar. Si daca nu iau avizul? Cine returneaza banii? Plus ca se mai plimbau dulapuri, tot in ideea asta, sa iei de trecere si apoi te descurcai.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Dulap arma

Mesajde yoghi pe 24 Apr 2020, 01:42

La vremea.aia am primit retur trei dulapuri pina sa inteleg combinatia.
(Clientul cumpara dulap,primea factura
Facea o copie pt politie si a doua zi ,venea sa aduca dulapul retur .)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Dulap arma

Mesajde blackcrotal pe 24 Apr 2020, 10:17

yoghi scrie:La vremea.aia am primit retur trei dulapuri pina sa inteleg combinatia.
(Clientul cumpara dulap,primea factura
Facea o copie pt politie si a doua zi ,venea sa aduca dulapul retur .)

Salut,
Si nu te-ai gandit sa faci o Societate Comerciala noua cu "obiect de activitate " - INCHIRIERE DULAPURI sau si mai simplu "INCHIRIERI "?
Cred ca adunai mai multi bani asa decat din vanzari de dulapuri :))
Zile linistite si frumoase iti doresc acum pt ca " Catare plina " la vremurile astea suna a "mishto" si departe de mine asemenea intentzii !
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Dulap arma

Mesajde Grosu Anatolie pe 22 Sep 2020, 19:35

Va salut.
Chiar sunt incepator.
Intentionez sa imi fac dulapul in regie proprie, c-am ce dimensiuni ar trebui sa aiba?
Fiind la inceput, voi opta pentru lisa, dar poate ca pe viitor voi trece si la vanat mare.
Adica, sa fie un dulap pentru cel mult trei arme.
Ce ma sfatuiti?
Grosu Anatolie
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Sep 2020, 19:29

Re: Dulap arma

Mesajde pipabh pe 22 Sep 2020, 20:41

Grosu Anatolie scrie:Va salut.
Chiar sunt incepator.
Intentionez sa imi fac dulapul in regie proprie, c-am ce dimensiuni ar trebui sa aiba?
Fiind la inceput, voi opta pentru lisa, dar poate ca pe viitor voi trece si la vanat mare.
Adica, sa fie un dulap pentru cel mult trei arme.
Ce ma sfatuiti?

Sa treci mai intai pe la prezentari asa cum zice regulamentul forumului si apoi sunt sigur ca vei primi si raspunsurile potrivite. Chiar merita sa te chinuiesti sa faci asemenea hardughie? :D :D
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Dulap arma

Mesajde tehărău pe 22 Sep 2020, 21:13

Grosu Anatolie scrie:Va salut.
Chiar sunt incepator.
Intentionez sa imi fac dulapul in regie proprie, c-am ce dimensiuni ar trebui sa aiba?
Fiind la inceput, voi opta pentru lisa, dar poate ca pe viitor voi trece si la vanat mare.
Adica, sa fie un dulap pentru cel mult trei arme.
Ce ma sfatuiti?


Să-l cumperi...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Dulap arma

Mesajde popaliviu pe 22 Sep 2020, 21:16

:lol:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Dulap arma

Mesajde yoghi pe 23 Sep 2020, 01:16

Daca esti meserias,mergi la Bricostore cu o ruleta si un creion ,masori un dulap
de acolo si gata.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Dulap arma

Mesajde Dr.47 pe 23 Sep 2020, 10:01

Salut!
Mi.am facut singur dulapul. Imi place sa sudez, sunt si o leaca tipicar.
Pot spune ca mai bine darami zidul si pleci cu toata cutia decat sa incerci sa.l descui. Cu toate astea, n.as repeta experienta.
Cumpara ceva gata facut, in felul asta cumperi timp liber pt orice altceva.
Daca o sa vrei tabla groasă cornier gros, balamale sudabile, 3-4 incuietori, vreo 3 compartimente, distantare sociala intre arme, o sa te coste ceva banuti in plus fata de un dulap de fabrica.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Dulap arma

Mesajde Grosu Anatolie pe 23 Sep 2020, 10:13

yoghi scrie:Daca esti meserias,mergi la Bricostore cu o ruleta si un creion ,masori un dulap
de acolo si gata.

Multumesc de sfat.
Grosu Anatolie
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Sep 2020, 19:29

Re: Dulap arma

Mesajde violiv pe 23 Sep 2020, 14:07

Grosu Anatolie scrie:Va salut.
Chiar sunt incepator.
Intentionez sa imi fac dulapul in regie proprie, c-am ce dimensiuni ar trebui sa aiba?
Fiind la inceput, voi opta pentru lisa, dar poate ca pe viitor voi trece si la vanat mare.
Adica, sa fie un dulap pentru cel mult trei arme.
Ce ma sfatuiti?



Nu-i rau. Din punctul meu de vedere toate dulapurile de arme din comert pacatuiesc prin a avea o cutie de munitie minuscula. La cate calibre am eu a trebuit alt dulap numai pentru munitie.

Cam 125 cm e lungimea maxima a unei arme uzuale, lasata intreaga. Semi cu teava lisa sint cele mai lungi.
Cam 10 cm pe lat iti trebuie pentru fiecare arma ca sa nu se atinga-zgarie intre ele. Cam 20 cm in adancime, ca sa incapa usor si o eventuala carabina cu luneta montata.

Eu folosesc de vreo 10 ani un fiset metalic, din ala cu mai multe usi, luat din raftul cu dulapuri de la Dedeman. O usa intreaga e pentru munitie si accesorii. Ma controleaza politia de cel putin 2 ori pe an si e OK. Cam 180 cm inaltime si 30 cm adancime.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori

Publicitate