Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 21 Oct 2021, 16:25

Autorizare cumparare prima arma

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Autorizare cumparare prima arma

Mesajde pipabh pe 23 Iul 2020, 21:25

piratu scrie:Asta cu înscrisul pe loc ar fi cel mai ok, dar știi unde e problema? Nu vor să îl deranjeze pe domnul comandant cu cate o cerere, adică nu vrea lucrătorul sa intre în biroul șefului de n ori pe zi astfel că aduna o stiva de diferite cereri și i le plasează o singura data! Cred că îi și ceartă ăla daca tot ii freacă ușa....

Am spus, o spun si o voi spune!!!! De ce sa semneze comandantul??????? El a verificat seriile de pe arme? El a verificat autorizatiile? De ce sa nu semneze angajatul care e acolo la ghiseu? Care e responsabilitatea angajatului? Daca greseste e de vina cel cae a semnat!!!!
pipabh
Veteran

Mesajde piratu pe 23 Iul 2020, 22:14

Corect! Mai ales că pe spatele cererii tip pentru eliberare autorizație procurare arma, acolo unde completează lucrătorul, este o rubrica in care trebuie să scrie cine a soluționat cererea.

Dar cu toții știm că s-ar putea simplifica procesul de autorizare pentru procurare arma, in special de la a2-a încolo: as putea cumpăra arma doar in baza permisului de armă pentru că în 3 zile tot la ei ajung cu arma. Aaa... Te temi că nu mai plătesc 50 de lei? Îmi ceri chitanța când vin cu arma. Numai așa și s-ar elibera o grămadă de volum de munca pentru lucrătorii de acolo și am scăpa și noi de ei și ei de noi.
Dar așa cum e la noi, nu se vrea!
Beretta 12x76
CZ 550 30.06/Delta Titanium 1,5-9x45
S&W M&P15 Sport2 .223R/Vortex Spitfire 3x
piratu
Membru activ

Locaţie: Romania

Mesajde yoghi pe 23 Iul 2020, 22:37

La o intrebare catre ""comandant""

Raspunsul :
Este nevoie de cerere la fiecare noua arma datorita faptului ca trebuie verificata auutorizarea propietarului pt destinatia armei nou cumparate.

Are dreptul sa cumpere arma de tir pe permis B sau A
Are voie sa cumpere pistol cu glont pe tir,pe aparare si paza sau pe colectie....si tot asa.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
yoghi
Veteran

Mesajde piratu pe 24 Iul 2020, 06:50

Daca s-ar vrea s-ar putea face! Ne-ar putea da o hârtie după prima autorizare in care să scrie ce fel de arme ești eligibil sa cumperi, și cu acea hârtie și permisul de armă te prezinți la magazin.
Sau sa se mai digitalizeze naibii și ăștia și armurierii, mergi la armurier, face verificare de fundal (traducere directa) și vede exact ce ai voie sa cumperi și poate mai terminam și noi cu hartogaraia asta, că tare ne mai place sa scriem.

P.S. chiar acuma mă duc la ei pt autorizație, le duc cerere la urgență, sa vezi ce se mai bucură.
Beretta 12x76
CZ 550 30.06/Delta Titanium 1,5-9x45
S&W M&P15 Sport2 .223R/Vortex Spitfire 3x
piratu
Membru activ

Anterior

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!