Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 22:45

Prima arma si cele ce vor urma

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Prima arma si cele ce vor urma

Mesajde rhazvan pe 16 Sep 2020, 06:17

Salutare tuturor,

Multumesc ca ati deschis acest topic, sper ca veti avea rabdare sa cititi si sa-mi dati un sfat. Anul acesta voi deveni vanator si imi fac planuri in legatura cu prima arma, si cele ce vor urma. Puteti sa cititi mai multe despre mine in topicul meu de prezentare.

Postez de acum raspunsul la cateva intrebari care pot sa apara:
1. De ce nu astept pana devin vanator ca sa intreb ce arme sa-mi iau?
Din mai multe motive:
- prefer sa planific lucrurile din timp, e vorba de o decizie importanta cu un cost semnificativ si nu vreau sa o iau impulsiv
- pentru ca nu vreau sa-mi cumpar o arma fara sa iau in considerare toate aspectele (in graba de a nu rata sezonul)
- pentru ca poate arma respectiva trebuie adusa sau se gaseste in alta parte mai ieftin
- si in cele din urma pentru ca in functie de aceasta arma voi decide si in privinta urmatoarelor arme
2. S-a mai intrebat asta, nu e primul post despre prima arma, ai citit ce s-a mai spus?
Da, am citit multe posturi si o sa mai citesc, sunt multe de invatat pe acest forum. Am ales sa postez si eu pentru ca vreau o parere pentru situatia mea. Daca considerati ca s-a mai spus/ati mai spus ce era de spus puteti daca aveti timp/chef sa-mi spuneti acelasi lucru.


Sa trecem la subiect: ce vreau sa fac cu arma si ce asteptari am de la ea.

Ce voi vana: pentru inceput in principal vanat mic (pasari, iepuri) dar si caprior si mistret. Imi doresc in viitor sa vanez si cerb lopatar sau comun (poate si alt vanat mare, unde si cand se va putea)
Imi doresc sa am o arma intr-un calibru cu care sa ma pot si antrena in poligon. Asta nu inseamna un calibru mare, ci un calibru precis, cu un recul relativ mic si munitie accesibila.

Cum imi doresc eu sa fie o arma: imi doresc sa fie de calitate si sunt dispus sa platesc pentru asta (nu vreau sa constat ca am cumparat ceva ce nu o sa folosesc multi ani de acum inainte), nu ma intereseaza aspectul/partea artistica ci doar practicalitatea armei, nu tin sa fie pat de lemn (ba chiar dimpotriva). Nu ma deranjeaza o arma mai pretentioasa in ceea ce priveste curatarea (dar o sa iau si lucrul asta in considerare). Probabil noua, nu ma pricep suficient incat sa nu fiu pacalit.

Avand in vedere cele de mai sus e clar ca am nevoie de o arma lisa si o carabina.

Pentru arma lisa: nu sunt 100% hotarat intre o arma cu tevi suprapuse sau o semi automata.
1. Am luat in considerare Benelli (inertie) sau Berreta (gaz), chiar daca Berreta e mai pretentioasa la curatat din ce am citit, nu are probleme cu niciun tip de incarcatura (ceea ce nu e cazul la Benelli) si reculul e mult mai mic. Deci Berreta A400 Extreme plus.
2. Bock, mai usor de curatat, poate mai ieftina, posibilitatea de a avea 2 socuri diferite (conteaza la vanatoare?). Silver pigeon poate?
Carabine: asa cum am scris mai sus vreau o arma cu care sa pot trage in poligon si sa pot invata (am tot citit ca nu pot invata cu un calibru mare si tind sa fiu de acord), asa ca ma gandesc sa ma orientez catre 243 win (pot vana caprior) sau 270 (oare pot vana si mistret cu el? Daca inteleg eu bine legea, se incadreaza, dar este suficient?)
Calibru: 243 win sau 270
Buget: greu de spus, m-am uitat la preturi, stiu la ce sa ma astept, pot sa cumpar armele despre care vorbesc dar intrebarea e daca merita (pot sa le cumpar dar nu inseamna ca nu-mi pasa cat costa)

Varianta 1: Sako S20 in calibrul 243 sau 270 (luneta mai jos) + Argo e comfortech (+dot) cal 300 win/30.06/9,3x62 (inclin spre 30.06 - din ce am citit nu e diferenta mare de performanta intre 30.06 si 300WM pana in 200-250m, desi tendinda initiala a fost 300WM avand in vedere ca reculul e mult redus)?
Luneta: Aici probabil sunt multe variante, mai am de citit, dar pentru moment ma gandeam la Steiner Nighthunter Xtreme 3-15x56. Oare e nevoie de telemetru, ce parere aveti de Burris Ballistic LaserScope III 4-16x50?
Binoclu: Vortex Fury HD 5000 10x42 (include telemetru) sau Meopta MeoRange 10x42 HD (include telemetru)
Sa renunt la binoclu sau sa iau ceva mult mai ieftin fara telemetru si sa duc banii spre arma/luneta?

Varianta 2:
Blaser R8 professional/success/ultimate (poate o sa incerc patul sa vad care imi place mai mult) in calibrul 270 win (sau mai mic calibrul, dar n-am vazut in Romania) + mai tarziu sa cumpar o teava 300 WM + luneta pentru ea

Varianta 3:
1. Savage Axis II XP, cal 243 sau 270 (oare se gasesc in Romania ?) sau Winchester XPR sau alta varianta ieftina? + argo e comfortech/lisa+proiectil unic pentru mistret? +Luneta Bushnell Forge 2-16x50/Forge 3-24x56


Pentru varianta 1 investitia initiala ar fi undeva la 26 000 de lei (lisa, carabina+luneta).
Varianta 2 - 38 000 - aici sunt oarecum circumspect, investitia e mare si nu sunt dispus sa platesc doar pentru reclama blaser. Pe de alta parte multa lume pare sa fie foarte multumita, oare o sa trec prin toate armele ca sa ajung apoi tot aici?
Varianta 3 e cea mai ieftina pentru inceput, avand in vedere ce asteptari am de la o arma oare e suficient pentru ce vreau eu sau o sa ajung tot la varianta 1 sau 2?

Va multumesc din nou ca ati citit pana aici. Voi ce ati alege?
rhazvan
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Iul 2020, 03:15

Re: Prima arma si cele ce vor urma

Mesajde mihai_tud pe 16 Sep 2020, 09:38

Carabina-Oricum ai incepe tot la Blaser ajungi! :D
Lisa-Evita inertialele (am avut si m-a lasat cu ochii in soare exact cand a iesit porcul cel mare :(( ).
Luneta-daca vei face goana nu au ce sa caute cele care incep cu 3x ca si magnificatie,despre 4x nici nu mai incape discutie.
In rest sunt detalii si nuante pe care fiecare vanator le va despica in patru cu argumente pro si contra.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Prima arma si cele ce vor urma

Mesajde pipabh pe 16 Sep 2020, 12:24

1. Carabina...pana la urma ajungi la Blaser!
2. Semi la cele cu gaz e de sters funinginea!
3. Socurie conteaza daca vrei! Daca exersezi vei vesea ca exista diferenta! SP 1 e ok dar mai sunt si altele in plaja respectiva de pret.
4. Luneta ... multe discutii... daca va fi preponderent goana sa inceapa de la 1 max. max 2...Leupold super lunete!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Prima arma si cele ce vor urma

Mesajde drflorea pe 16 Sep 2020, 13:25

Bine ai venit printre noi!

Lise
La lise cel mai important este cum iti vine arma.
Daca te incadrezi intr-o statura medie (sa zicem 1.77-1.85)* si nu ai particularitati anatomice (maini foarte lungi, gat lipsa etc) cea mai mare parte a liselor iti vor veni bine. Dar asta nu poti constata exact decat incercandu-le si epoland. Cateva sedinte de talere cu un instructor te vor ajuta sa inveti sa epolezi si sa tintesti corect. Acolo poti incerca tipuri diferite de arme si vezi ce-ti place mai mult. Majoritatea semiautomatelor au posibilitatea ajustarii patului si asta poate fi un avantaj daca ai o conformatie mai atipica. La basculante se poate croi patul pe conformatia ta la un armurier, dar costa.
posibilitatea de a avea 2 socuri diferite (conteaza la vanatoare?)

Conteaza destul de putin daca ne gandim la performantele cartuselor actuale, mai mult conteaza faptul ca poti avea cartuse diferite pe cele doua tevi. Eu spre exemplu, la fazan, incarc cu alica de 2.7-3.1 mm primul foc si 3.9 al doilea. Daca vanatul sare mai departe nu trag decat focul 2. La basculante ai avantajul unei arme mai compacte la aceeasi lungime de teava si cu un echilibru mai bun. Este oricum mai mult o chestiune de preferinte.

Carabina
am tot citit ca nu pot invata cu un calibru mare si tind sa fiu de acord
asta este adevarat doar daca la calibre mari te referi la cele magnum (si eventual 9.3).Personal consider ca 30.06 are reculul mai mic decat un proiectil unic de 32g tras din lisa de 12. La carabine zgomotul este impreionant si multi asociza asta si cu un recul puternic, dar nu este asa. Te poti intinde pana la un 30.06 fara probleme in privinta reculului. Daca ai bani de Blaser atunci e simplu; cumperi Blaser intr-un calibru mai mic (223, 243) cu care sa faci combatere, poligon si tap. Dupa accea poate urma o teava mai mare.

La Blaser trebuie sa tii cont ca fiecare teava costa cat o arma completa :) (din cele mai ieftine) dar ai avantajul de a utiliza aceeasi platforma; tragaciul declanseaza mereu la fel, patul are aceeasi configuratie, siguranta este mereu in acelasi loc. :D Eu am salutat anul trecut de cateva ori vanatul mic cu un simplu clic, cand, cu un driling fiind, dupa ce dezasiguram arma, actionam instictiv si butonul din spatele cheitei (puterea obisnuintei) care la driling selecteaza teava de glont.

* majoritatea armelor sunt facute pt vestul Europei si acolo oamenii sunt mai inalti. Inaltimea medie la barbati in Romania este pe la 1.74 (printre ultimii din Eu)
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Prima arma si cele ce vor urma

Mesajde violiv pe 16 Sep 2020, 18:50

Bine ai venit printre noi!
Lucrurile sint un picut altfel decat ai expus (si crezi ca ai inteles).
1. Lisa
Primordial este sa ti se potriveasca ... PERFECT. Nu vei intelege asta decat daca vei avea norocul ca pe parcursul carierei de vanator sa dai peste una care chiar ti se potriveste perfect. Nu conteaza asa mult calibrul, munitia, tipul armei si socurile toate la un loc cat conteaza potrivirea. Fara exagerare, cu cele 2-3 arme ce mi s-au potrivit am impuscat mai fericit, mai mult, mai eficient decat cu celelalte 20 care nu mi s-au potrivit si cu care am tras mai multe cartuse.
Normal ca nu stii acum care ti se potriveste si aproape la fel de normal e ca vei reusi sa nimeresti ceva cu orice arma ai trage. Dar e esential pentru viitor ca arma sa se dea dupa tine nu sa te deformezi tu ca stil de tragere dupa cine stie ce minune nepotrivita.
Daca nu esti sub medie ca statura atunci, de departe, o semi e mai buna pentru inceput, pentru ca are marele avantaj al posibilitatii reglarii patului in toate felurile.

N-as investi enorm, nici macar mult pentru ca vanatoarea cu alice e cam in pom si nu prea ai la ce trage. Variante sint nenumarate, noi si s-h, fiecare cu plusuri si minusuri si e tare greu sa iei azi o semi moderna proasta. Calibrul sa fie 12 ca ai de unde alege, teava nu mai lunga de 70 ca nu merita da' ar fi bine sa fie una moderna, cu posibilitatea de a trage cartuse "tari" si alice de otel.
In timp o sa realizezi cam cu ce se mananca si vei lua inca una, o basculanta mai "de suflet", probabil intr-un calibru mai mic.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Prima arma si cele ce vor urma

Mesajde violiv pe 16 Sep 2020, 18:55

2. Carabina - carabinele.
Acu', batran fiind, mi se pare o optica foarte buna sa incepi cu un calibru mic. Aproape toate armele noi, chiar si cele mai ieftine, trag foarte bine. Diferentele apar la dichisurile care dau comoditatea folosirii, portului, etc.
Dimensiunile si compatibilitatea cu arma nu sint asa importante la trasul la tinta relativ fixa, doar trasul in goana seamana cu cel cu lisa, asa ca poti incepe cu orice.
Si AXIS trage foarte bine dar "scartaie" in multe alte privinte.


Optica ieftina si buna nu exista!!! Asa ca repartizeaza bugetul intai pentru optica apoi vezi ce ramane pentru fieroaice.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Prima arma si cele ce vor urma

Mesajde TheBear pe 16 Sep 2020, 20:09

Axis trage chiar foarte bine, cu o optica bună eu ma. Întind în 30-06 la 250 m lejer, reglat cu Geco. Mai departe nu am tras. 250 m măsurați prin telemetru nu povesti vânătorești... Legat de minusuri e adevărat, are unele treburi aiurea dar care se rezolva unele din ele foarte rapid și ieftin. Dar ceea ce contează este precizia foarte smechera pana în distanta menționată, cu o muniție medie ca preț dar foarte foarte precisa. Eu personal asta am urmărit,sa fie precisa arma sa îmi aducă satisfacție când trag și lovesc. Luneta este delta titanium HD 2,5-10X50 punct rosu. Inele de otel Warne. Recomand.
TheBear
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 27 Oct 2018, 13:39

Re: Prima arma si cele ce vor urma

Mesajde rhazvan pe 16 Sep 2020, 21:24

Multumesc tuturor pentru raspunsurile de pana acum.
Am 1,74 inaltime, la interarms am intrebat si au Berreta a400 extreme plus varianta 71 CM, stiu ca exista si 66.
Ei imi recomanda sa o iau pe cea pe care o au ei (evident), eu din ce am citit nu e mare diferenta in performanta intre 66 si 71 cm ci doar cum se simte.

@Violiv, stiu ca se pot ajusta armele, nu stiu daca sunt oameni care fac asta in Romania (gun fitting). In plus eu am tras doar de cateva ori la poligon cu lisa, nu stiu daca am un stil si cu atat mai putin unul corect - asa ca nu stiu daca se poate face ceva acum.

Daca poate sa recomande cineva un armurier sau instructor din Bucuresti sau imprejurimi care m-ar putea ajuta cu modul in care trebuie sa epolez si alegerea armei as fi recunoscator. Am fost la poligon (nu mai dau detalii) si oamenii de acolo au fost grabiti, nu pareau sa aiba timp de discutii - voiau sa trag si sa plec.
rhazvan
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Iul 2020, 03:15

Re: Prima arma si cele ce vor urma

Mesajde violiv pe 17 Sep 2020, 09:59

La semiautomate faci ajustarea singur - acesta e avantajul de care vorbeam. Vin din fabrica dotate cu un set de saibe care se interpun intre pat si carcasa si permit modificarea inclinarii patului dupa dorinta. Greu sa nu gasesti o potriveala.
174 cm e cam la limita. De ce? Pentru ca semi sint lungi si atarna mult de partea din fata, mai ales cele cu recuperare de gaz. Mana ce tine ulucul trebuie intinsa mult si oboseste iute sa sustina arma. Instinctiv te lasi pe spate ca sa aduci centrul de greutate al armei catre poligonul de sustinere a corpului, indoi bratul de sustinere ca sa cresti forta si ajungi sa tragi intr-o pozitie aiurea, cu capul tras catre talpa patului si nu cu gatul intins si capul catre carcasa.
75% din armele vandute in vest au tevi de 66. Numa' la noi sint dorite tevile lungi.
As recomanda o semi inertiala Benelli pentru ca are o parte din mecanism gazduita in pat si e mai echilibrata.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Prima arma si cele ce vor urma

Mesajde yoghi pe 17 Sep 2020, 13:36

@rhazvan

Pt semi varianta corecta e Benelli
La bok recomand Browning (in vest are garantie 25ani)
La glont poti alege arme de vanatoare Steyer Manlicher, Sauer sau Mauser sau poti alege sa cumperi multe tevi (pt Blaser)

Acum depinde de placerea ta.Eu oricand as cumpara trei arme diferite si nu o arma si doua tevi.

Luneta...? Svarovski sau Leupold .


Ps. Ziceai de poligon.am inteles ca stii pigonul federatiei. Ma gasesti in spate la atelierul de reparatii. De luni ...acum e concurs.
Vezi mesaj privat
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 16 vizitatori

Publicitate