Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:02

Sfat achizitie luneta Swarovski pentru .308

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Sfat achizitie luneta Swarovski pentru .308

Mesajde mihu94 pe 18 Sep 2020, 11:43

Buna ziua, sa traiti. Mihai Ungureanu ma numesc, am 25 ani si sunt relativ nou pe forum. Am sustinut examenul de vanator in Dec-Ian 2020. Urmeaza sa-mi eliberez autorizatia de cumparare prima arma vanatoare + anexa pentru import. Mi-am comandat o carabina Sako 85 Carbonlight in calibrul .308 (2.4 kg), avand o greutate proprie de 65 kg. As dori sfatul dvs in achizitionarea unei lunete pentru panda-dibuit, destinata pentru distante maxime de 200-250 metri. M-am gandit in special la marca Swarovski, noua, alegand o luneta calitativa pentru a o putea monta ulterior dupa acumularea experientei pe o arma cu un calibru superior. Bugetul meu disponibil ar fi undeva intre 9.000 - 12.000 lei. Astept parerile si sfaturile dvs in alegerea acesteia. Orice mesaj este bine venit.
Multumesc,
mihu94
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Dec 2019, 20:57

Re: Sfat achizitie luneta Swarovski pentru .308

Mesajde flr127 pe 18 Sep 2020, 17:36

Salut Mihai. Ai ales o arma super. Problema cea mai mare este ca e foarte usoara arma si e greu de tras cu ea la inceput. Vei avea nevoie de multe drumuri in poligon pana sa te obisnuiesti cu ea. Swarovski este o marca de top si, personal, cred ca fac cele mai bune lunete. Eu am toata gama de la z8 si nu am nimic de comentat. Pe carbonlight am montat insa un Kahles Helia 3 4-12 de 44mm tot in ideea de a pastra tot ansamblul cat mai usor, arma fiind strict pentru munte. Diferenta fata de Swaro nu e mare, dar e sesizabila. De fapt si pretul iti arata asta. Esti cam la limita cu bugetul pentru un Z8. De la Swaro luneta pe care o folosesc cel mai des e 1,7-13,3 x 42. O alta problema este sa vezi cu ce munitie se potriveste cel mai bine arma ta. Vei avea mult de testat. Eu am ramas la RWS Speed Tip Pro care a fost cea mai constanta. O alta munitie cu care am obtinut grupaje bunicele e ELDX de la Hornady. Daca ai comandat-o si cu single set e un plus. Succes!
flr127
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 10 Mar 2018, 15:06


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori

Publicitate