Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:46

Recomandare socuri ptr Beretta Silver Pigeon I my19

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Recomandare socuri ptr Beretta Silver Pigeon I my19

Mesajde piedonewsp pe 19 Oct 2021, 19:49

Buna seara colegi ! Sunt la inceput si am nevoie de ajutorul vostru va rog !
- Am achizionat prima arma - BERETTA 686 SILVER PIGEON I – MY19 .. am vazut ca pe arma sunt montate socuri de 1 si 3 ! Cand merg la fazan/iepure de exemplu, pot sa inlocuiesc socul nr 1 de pe arma cu alt soc nr 3 ? Adica sa am pe arma ambele socuri nr.3 ?
- ptr Breneke , ce socuri trebuie sa montez pe arma ? si merge sa trag cu breneke pe ambele tevi ? Am auzit ca, cu breneke merge sa trag doar teava de jos a armei.. va multumesc
piedonewsp
 
Mesaje: 7
Membru din: 19 Oct 2021, 19:38

Re: Recomandare socuri ptr Beretta Silver Pigeon I my19

Mesajde Sly_Fox pe 19 Oct 2021, 19:56

Salutare!
Poți pune ce șocuri dorești, inclusiv două de același fel.
Pentru proiectil unic...depinde ce model de unic vrei să utilizezi. Dacă vrei cu Original Brenneke, alegi șocul cel mai larg, dacă vrei Sauvestre, mai potrivit ar fi șocul strâns. Dar cum lisele actuale nu au fost construite pentru a trage precis cu unice, mai ține și de noroc.
Chestia cu proiectil unic pe țeava de jos era pe vremea lui Pazvante, când erau armele cu șocuri fixe, iar țeava de jos (la IJ-uri în special) avea un șoc mai larg, respectiv 1/2. Nu mai este valabil la arma ta!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Recomandare socuri ptr Beretta Silver Pigeon I my19

Mesajde piedonewsp pe 19 Oct 2021, 20:13

Deci recomandat este sa imi iau o semi automata ... de ex Beretta A400.. si o sa montez socul nr.5 si atunci este numai bun ptr breneke ! Si ptr arma pe care o am acum , imi comand doua socuri mai de calitate .. imi poti recomanda o marca sau tip ptr arma pe care o am acum ? Multumesc frumos
piedonewsp
 
Mesaje: 7
Membru din: 19 Oct 2021, 19:38

Re: Recomandare socuri ptr Beretta Silver Pigeon I my19

Mesajde Sly_Fox pe 19 Oct 2021, 20:26

Hmm, originală concluzie ai tras! Prin lisă tu înțelegi armă clasică sau cum? Că semi-automata tot lisă este. ;)
Cât de des tragi cu proiectil unic de ai nevoie de o armă dedicată?
Dacă vrei să te axezi pe unice la goană la mistreți, atunci merită o semi cu țeavă dedicată, țeavă SLUG.
În cazul în care tragi ocazional cu unic, atunci nu ai nevoie de o altă armă, merge și cea pe care o ai deja.
Pentru arma pe care o ai deja, șocurile originale sunt deja de foarte bună calitate. Nu văd de ce ai căuta altceva, dar dacă vrei neapărat... Caută în magazinul Beretta și vezi ce oferte de șocuri au, tot de la ei merită să cumperi, au în ofertă o gamă largă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Recomandare socuri ptr Beretta Silver Pigeon I my19

Mesajde piedonewsp pe 19 Oct 2021, 20:40

Sunt la inceput inceput :))) merci frumos ptr sfaturi Fox ! seara buna si te mai bazai cu intrebari
piedonewsp
 
Mesaje: 7
Membru din: 19 Oct 2021, 19:38

Re: Recomandare socuri ptr Beretta Silver Pigeon I my19

Mesajde Sly_Fox pe 19 Oct 2021, 20:54

Nicio problemă, toți am fost la un moment dat novici în ale vânătorii și armelor de vânătoare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Recomandare socuri ptr Beretta Silver Pigeon I my19

Mesajde pipabh pe 19 Oct 2021, 21:06

1. De inceput ... ar fi fost potrivit o prezentare in ton cu regulile forumului - adica un fel de "buna ziua"
2. daca vrei sa faci vanatoare unde tragi multe unice zic ca cel mai potrivit ar fi sa-ti alegi o carabina
3. mai de calitate socuri pentru B SP1 ... decat cele de la Beretta or fi dar sunt mai mult decat ok cele originale
4. din cate stiu eu, tevile de la B SP 1 sunt la fel si diferenta o face sockul! oricare la Sauvestre si cel cyl la altele - ca recomandare
5. nu vad de ce ai pune acelasi sock pe ambele tevi!!!!
6. poligon si test la 35m sa vezi cum grupeaza arma cu diferite socuri sa ai imaginea tintei si cum o acopera alicele in functie de shock. tinte de 75 cm diametru
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Recomandare socuri ptr Beretta Silver Pigeon I my19

Mesajde piedonewsp pe 19 Oct 2021, 21:19

Imi cer scuze daca am sarit peste ceva pasi de inceput ... aveam nevoie de aceste sfaturi de inceput .. este o idee foarte buna sa merg in poligon sa vad exact cum sta treaba, referitor la socuri identice pe arma .. daca ptr unic merge sa montez socurile 4 si 5, atunci chiar nu am nici o problema, intrebam ptr ca nu stiu..
piedonewsp
 
Mesaje: 7
Membru din: 19 Oct 2021, 19:38

Re: Recomandare socuri ptr Beretta Silver Pigeon I my19

Mesajde popaliviu pe 19 Oct 2021, 21:52

piedonewsp scrie:Imi cer scuze daca am sarit peste ceva pasi de inceput ... aveam nevoie de aceste sfaturi de inceput .. este o idee foarte buna sa merg in poligon sa vad exact cum sta treaba, referitor la socuri identice pe arma .. daca ptr unic merge sa montez socurile 4 si 5, atunci chiar nu am nici o problema, intrebam ptr ca nu stiu..

Mai citește o dată punctul 1 :D
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Recomandare socuri ptr Beretta Silver Pigeon I my19

Mesajde OVI762 pe 20 Oct 2021, 07:19

Dragule, treci pe la rubrica de prezentari ca asta este regula, spune-me cateva cuvinte despre tine, sa ne schimbam parerea, si te deslusim.Eu am pe 2 lise socuri mobile si le tin pe alea de 1 si 3, poate iti spun si de ce, daca respecti regulile forumului, ca este simplu:cateva vorbe despre tine, cateva vorbe despre ce vrei sa vanezi si rezolvam problema ;)
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Recomandare socuri ptr Beretta Silver Pigeon I my19

Mesajde Ghinda pe 20 Oct 2021, 07:40

Salut!
Uită de teoriile cu șocuri. 2 de 3 sau un 3 și 4. Proiectil unic merge pe orice. Ideea este să nu tragi constant (zeci și sute de cartușe pe sezon). Dacă da, un cilindru sau 2 cilindrii, că presupin că utilizezi ambele țevi.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Recomandare socuri ptr Beretta Silver Pigeon I my19

Mesajde zforis pe 20 Oct 2021, 22:37

Depinde de munitie. Dar mai nou, nu prea gasesti munitie fara paharul (bura) respectiv, prin urmare este recomandat sa folosesti socuri mai largi. Este undeva o postare de la @violiv, in legatura cu asta. Daca gasesc, postez aici.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Recomandare socuri ptr Beretta Silver Pigeon I my19

Mesajde zforis pe 20 Oct 2021, 22:42

viewtopic.php?f=122&t=14793&p=214957&hilit=paharut#p214957

Eu personal, folosesc socurile 5 (cilindru) si 4.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Recomandare socuri ptr Beretta Silver Pigeon I my19

Mesajde zforis pe 20 Oct 2021, 22:48

Eventual poti sa te uiti si pe aceasta discutie:
viewtopic.php?f=122&t=18728&start=0&hilit=pahar
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Recomandare socuri ptr Beretta Silver Pigeon I my19

Mesajde piedonewsp pe 21 Oct 2021, 09:42

Va multumesc frumos ptr sfaturi :ymhug:
piedonewsp
 
Mesaje: 7
Membru din: 19 Oct 2021, 19:38

Re: Recomandare socuri ptr Beretta Silver Pigeon I my19

Mesajde CCM pe 21 Oct 2021, 10:40

Optimachoke de la Beretta sint facute pt talere, dar bineinteles ca merg f bine la vanatoare; la talere se trage muuult, gen cateva mii de cartuse pe an, sau mai mult chiar. Poti sa pui linistit pe 686 (care, btw, este o arma superba); mai departe, ce numar sau cate stelute, cilindru sau cel mai strans... mai vezi si tu in timp.
Pt mistret, pana la urma tot la carabina vei ajunge, e doar o chestiune de timp, asa ca nu iti bate capul; daca vrei neaparat din lisa, ca o parere subiectiva, mergi pe sauvestre mai degraba
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 62 vizitatori

Publicitate