Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 23:39

Roessler Titan sau Tikka ?

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde violiv pe 27 Oct 2021, 22:28

Sly_Fox scrie:
violiv scrie:Asa ca, daca gasesti o arma Blaser, fie ea R93 sau R8, la pret sub sau egal cu 2000€, trebuie cumparata imediat.

Nefiind fan Blaser...nu aș cumpăra, fie el și la preț de cârjă. Dacă vine vorba de second care nu se mai produce, prefer oricând o clasică de la Sako (modelul 75), CZ (modelul 550) Brno (ZKK 600), Mauser (M98) și altele de acest fel.
De ce creșteri de preț, de ce mulți fanii R93...ai spus chiar tu, de neexplicat. :mrgreen:



Am spus "aproape de neexplicat". Asta pentru ca explicatiile exista si le-am mai discutat de atatea ori - de la arcul scurt mongol si pana azi nu s-a inventat o arma care sa intruneasca atat de multe calitati cu atat de putine compromisuri facute ca R 93. Unii, asa ca mine si ca tine, cu diversi piticuti pe creier in alegerea armelor, continua sa vada calitatile si sa caute arma, chiar daca nu se mai produce. Cererea dicteaza pretul asa ca e destul de sus. Ba chiar cererea de diverse parti e atat de mare ca te poate costa mai ieftin binisor sa iei arma intreaga decat pe bucati.
Si mie imi place M98 si am una in dulap. Imi place si Sako 75-85 si am una chiar bengoasa si rara in dulap. Da' nu cred ca le scot la vanatoare mai mult de o data pe an. Am 5 arme in 30-06, in diferite configuratii - bolt, semi, mixta, R 93 si R 8 ... da' cand plec la vanatoare si rasfoiesc dulapul tot de R 93 mi se lipeste mana. Eventual schimb patul de plastic cu unul de lemn! :ymdevil:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde violiv pe 27 Oct 2021, 22:32

Revenind la subiect: as alege Tikka. Chiar si numai pentru ca alti peste un milion de utilizatori au ales-o inaintea mea! Da! Tikka a depasit 1.000.000 bucati produse. De ce? Multe explicatii, multe calitati. Prima ar fi ca functioneaza ca o militara, oriunde si oricand. A doua - ca trage bine de tot. A treia - pentru ca ai o piata nesfarsita de componente si accesorii. ETC.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde popaliviu pe 27 Oct 2021, 22:41

Sau așa cum zici @Sly_Fox ^:)^

Acum vreo 2 ani nu vroiam să aud de Blaser, poate pentru că îl laudau toți pe unde apucau. Între timp mi s-a schimbat părerea... În Austria la cursul de vânătoare am avut 2 arme, Steyr SM12 și Blaser R8. După vreo 3-4 ședințe ne-au pus să rămânem la una din ele, cu care vrem să tragem la examen. Am ales Steyr, trăgeam numai în cercul de 10 cu el, poate că avea pat normal iar R8-ul avea pat cu gaură, sau nu știu. Dar îmi doresc un R8 pentru modularitate și nu numai și peste ceva timp o să îmi iau. Oricum pentru mine cea mai frumoasă armă dintre arme este Mauser M03 și atât.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 28 Oct 2021, 12:26

popaliviu scrie:Vezi ce spune un coleg mai sus. Cu banii pe care îi ai de armă și de lunetă, stai la pândă și vânezi un Blaser, dacă chiar îți place și nu te grăbești. Pentru lunetă mai aștepți. Dar după, te amesteci cu patronii :ympeace: Eu cu banii de Blaser, mi-am luat Tikka și Kahles. Aia e :))
Dar tot stau și eu la pândă pentru unul :mrgreen:


Tikka si Kahles = o alegere ff buna, practic nu ai cum sa te pacalesti.
Daca vrei sa simplifici si iti intra in buget, aia e. Kahles e la Swarowski in ograda si dupa mine nu e cam cu nimic mai prejos, doar ceva mai ieftin. Leupold e o alta varianta de optica cu care nu poti gresi, dar la magnificatie de numai 4; oricum nu ai nevoie de mai mult.
Peste 4, cam toate sint mai intunecoase.
vezi ca ai o gramada de citit la optica, material f bun; mai intreaba daca nu esti sigur.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 747
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 28 Oct 2021, 12:27

...la sectiunea optica de pe forum adica.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 747
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde pipabh pe 28 Oct 2021, 13:18

CCM scrie:
popaliviu scrie:Vezi ce spune un coleg mai sus. Cu banii pe care îi ai de armă și de lunetă, stai la pândă și vânezi un Blaser, dacă chiar îți place și nu te grăbești. Pentru lunetă mai aștepți. Dar după, te amesteci cu patronii :ympeace: Eu cu banii de Blaser, mi-am luat Tikka și Kahles. Aia e :))
Dar tot stau și eu la pândă pentru unul :mrgreen:


Tikka si Kahles = o alegere ff buna, practic nu ai cum sa te pacalesti.
Daca vrei sa simplifici si iti intra in buget, aia e. Kahles e la Swarowski in ograda si dupa mine nu e cam cu nimic mai prejos, doar ceva mai ieftin. Leupold e o alta varianta de optica cu care nu poti gresi, dar la magnificatie de numai 4; oricum nu ai nevoie de mai mult.
Peste 4, cam toate sint mai intunecoase.
vezi ca ai o gramada de citit la optica, material f bun; mai intreaba daca nu esti sigur.

La ce te referi cand zici despre Leupold: ""dar la magnificatie de numai 4"" ?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 28 Oct 2021, 14:32

x4, oricare combinatie
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 747
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 28 Oct 2021, 14:37

...ca o parere subiectiva, cele mai bune si in plus cu cel mai bun raport pret calitate; mie personal un x6 mi se pare doar o chestie de marketing; mai sint si x8 daca nu gresesc.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 747
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 28 Oct 2021, 14:44

parerea mea subiectiva nu se refera la Leupold, ci la lunete in general; cei pasionati de fotografie stiu f bine ca orice obiectiv cu zoom mare pierde f mult la luminozitate si are o grammada de aberatii optice/cromatice; e acelasi lucru la lunete; zoom mic= optica luminoasa, zoom mare= intunecat in general si greu de folosit in extreme.
La diferenta de pret intre un 1-4 si respectiv 1-6, nici in ruptul capului nu as lua 1-6 - ca sa am o calitate optica semnificativ inferioara la de doua ori mai multi bani, pt o magnificatie variabila mai mare care cu greu poate fi folosita.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 747
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 28 Oct 2021, 14:50

Insa sint numai parerile mele subiective; cineva cu o vedere (mult) mai buna decat a mea, f posibil sa aprecieze mai mult posibilitatea de a varia magnificatia cat mai mult.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 747
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Croco pe 28 Oct 2021, 15:11

CCM scrie:...ca o parere subiectiva, cele mai bune si in plus cu cel mai bun raport pret calitate; mie personal un x6 mi se pare doar o chestie de marketing; mai sint si x8 daca nu gresesc.

Vrei sa zici 4x, 5x, 6x etc. Pune x-ul dupa, daca imi permiti!
Aberatiile cromatice, cu exceptia celor evidente, sa zicem pentru 1000 euro, nu sunt sesizabile in teren. Privind pe fond alb, se pot vedea!
Alegerea unei optici mai scumpe dacat pusca, daca aceasta se situeaza la 1000 euro, mi se pare lipsita de fundament real. Pentru vanatoare, mai mult de 1000 euro pentru o optica care include, paralaxa, magnificatie, luminozitate, tracking, mi se par irositi! Sunt de acord ca Swarowski are claritate exceptionala, dar imi trebuie? E ca si cum ai conduce Lamborghini in Romania!
E parerea mea, diferita de a altor colegi, e normal. Nu am pretentia de a detine adevarul absolut! De aceea sunt si lunete scumpe si medii, ieftine, pentru a satisface toate gusturile! Nu toti sunt saraci, ca mine. Aprecierea luxului e o virtute (cine o are).
De asemenea, la mana a doua!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 28 Oct 2021, 15:31

Croco scrie:
CCM scrie:...ca o parere subiectiva, cele mai bune si in plus cu cel mai bun raport pret calitate; mie personal un x6 mi se pare doar o chestie de marketing; mai sint si x8 daca nu gresesc.

Vrei sa zici 4x, 5x, 6x etc. Pune x-ul dupa, daca imi permiti!
Aberatiile cromatice, cu exceptia celor evidente, sa zicem pentru 1000 euro, nu sunt sesizabile in teren. Privind pe fond alb, se pot vedea!
Alegerea unei optici mai scumpe dacat pusca, daca aceasta se situeaza la 1000 euro, mi se pare lipsita de fundament real. Pentru vanatoare, mai mult de 1000 euro pentru o optica care include, paralaxa, magnificatie, luminozitate, tracking, mi se par irositi! Sunt de acord ca Swarowski are claritate exceptionala, dar imi trebuie? E ca si cum ai conduce Lamborghini in Romania!
E parerea mea, diferita de a altor colegi, e normal. Nu am pretentia de a detine adevarul absolut! De aceea sunt si lunete scumpe si medii, ieftine, pentru a satisface toate gusturile! Nu toti sunt saraci, ca mine. Aprecierea luxului e o virtute (cine o are).
De asemenea, la mana a doua!


x-ul dupa, da, asa e. Altfel, vorbim mai degraba despre BMW....
Aberatiile cromatice conteaza la foto, absolut de acord ca la vanatoare nu au importanta; ramane problema luminozitatii, care chiar conteaza seara, sau dimineata; sau pe vreme intunecata, etc.
Swaro are o optica exceptionala, nu insa perfecta (nimeni nu are), mai departe... depinde unde si cand si ce vanezi. Poti avea absoluta nevoie - sau deloc - de o optica gen Swaro sau Leica sau Zeiss; depinde.
Sint f multi bani ceruti pe asa ceva, absolut de acord, eu as prefera sa platesc 50% mi putin pt 10% calitate in minus. Doar ca uneori, acei 10% fac toata diferenta.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 747
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Croco pe 28 Oct 2021, 15:41

CCM scrie:.

Vorbim de 10 minute!!!
Ne pregatim pentru acele 10 min de parca vanatul apare atunci! Numai atunci! Platim dublu sau de la dublu in sus, uneori de 4 ori mai mult, pentru 10 minute. Diferenta o fac gusturile! E treaba fiecaruia!
Am calculat raportul pret-utilitate si am ajuns la concluzia aceasta!
Ultima oară modificat de Croco pe 28 Oct 2021, 15:44, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 28 Oct 2021, 15:42

...treaba asta cu luneta mai scumpa decat pusca e f valabila, dar numai pt un vanator profesionist - sau pt cineva pt care vanatoarea e marea pasiunea a vietii lui: isi va cumpara cea mai buna arma, din al sau punct de vedere, cea mai buna optica, tot din al lui pdv., etc.
Daca se justifica pt vanatorul obisnuit? pt vanatorul care iese de 5 sau 20 de ori pe an?
poate ca da, poate ca nu; probabil, mai degraba nu.
plus ca daca iesi la rate, prepelite, mistret si cam atat, chiar e greu sa justifici o luneta mai scumpa decat arma.
Dar daca vanezi elanul de la 2-300 de metri si de asta depinde ce mananca famila ta, atunci evident ca da.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 747
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 28 Oct 2021, 15:44

Croco scrie:
CCM scrie:.

Vorbim de 10 minute!!!
Ne pregatim pentru acele 10 min de parca vanatul apare atunci! Numai atunci! Platim dublu sau de la dublu in sus, uneori de 4 ori mai mult, pentru 10 minute. Diferenta o fac gusturile! E treaba fiecaruia!



sintem absolut de acord asupra subiectului
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 747
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 28 Oct 2021, 15:49

d-aia cred ca un Leupold 1-4 sau 2,5-10, sint cam tot ce ar putea avea nevoie 90% din vanatorii din Romania
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 747
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde popaliviu pe 28 Oct 2021, 21:10

Ce e ăla vânător profesionist? /:) Mai cu experiență? :-? Că vânătorii toți o fac din dragoste. De profesie este doar paznicul. Unu' pentru dragostea de animale, unul pentru peisaj, unul pentru dragostea din tei, iar altul pentru toate, cred...Mie unul îmi place cel mai mult liniștea aia din pădure de zici că o gărgăriță pe jos este Yeti gata să pună laba pe mine 8-x
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Adrian Spinu pe 28 Oct 2021, 21:27

Eu nu am bagat in seama treaba asta cu luneta mai scumpa decat arma, si am luat o pusca de 4000(Mauser M18) si o luneta de 3000( Delta Titanium 1,5-9x45). Am impuscat in 2 ani porci mai multi decat trebuia.
Acum cred ca plimb pusca aia de 10 luni si am impuscat un singur porc.
Deci, daca ai ce impusca, impusti. Daca nu, poti sa ai cea mai scumpa si buna pusca, cu cea mai performanta luneta, ca tot nu impusti.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 28 Oct 2021, 21:34

popaliviu scrie:Ce e ăla vânător profesionist? /:) Mai cu experiență? :-? Că vânătorii toți o fac din dragoste. De profesie este doar paznicul. Unu' pentru dragostea de animale, unul pentru peisaj, unul pentru dragostea din tei, iar altul pentru toate, cred...Mie unul îmi place cel mai mult liniștea aia din pădure de zici că o gărgăriță pe jos este Yeti gata să pună laba pe mine 8-x



Cam ca in fotbal: amatorii joaca pt placere, profesionistii - pe bani multi. Bineinteles ca tb sa fi si oarecum priceput...
Vinatorii profesionisti inca isi castiga o paine destul de alba in Africa - Namibia, Africa de Sud, etc.
Specia inca nu a disparut - inca! - dar, cu eforturile copilului autist Greta Thunberg... va veni si asta.
Brave new world...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 747
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Sly_Fox pe 29 Oct 2021, 13:51

CCM scrie:...treaba asta cu luneta mai scumpa decat pusca e f valabila, dar numai pt un vanator profesionist - sau pt cineva pt care vanatoarea e marea pasiunea a vietii lui:

Păi cam toți de pe forum cred că avem o foarte mare pasiune pentru tot ce ține de cinegetică, inclusiv arme. Dar la unii, inclusiv în cazul meu, nu se rezumă la o pasiune, este o trăire interioară, o parte din cultură, un mod de existență. Cred că fără partea din mine denumită cinegetică, nu aș fi fost cel de astăzi, aș fi fost o persoană mult mai modestă din punct de vedere spiritual, intelectual și social.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde violiv pe 29 Oct 2021, 20:48

Partea cu luneta s-a schimbat foarte mult in ultimii ani.
Ca se amintea de alea 10 min. Nu-s 10, sint 60 minute inainte sau dupa apus, legale la unele vanatori, poate chiar mai mult la altele. Timp in care intensitatea luminii scade si tot scade si animalul apare fix cand numa' intrezaresti miscarea da' daca ridici luneta nu mai vezi sa tragi sau cu binoclul nu poti aprecia decat ca e un animal acolo. Atunci ajuta o sticla mai buna. Da' nici cea mai buna sticla nu te mai ajuta daca lumina scade sub un prag.

Pe de alta parte, 2/3 din intervievati au spus ca principala calitate a unei lunete trebuie sa fie mecanica, sa te poti baza intotdeauna ca glontul se duce unde pui mira chiar daca te uiti printr-un fund de borcan. E greu sa gasesti sticla chiar atat de proasta asociata cu mecanica buna insa partea mecanica a lunetelor de mana a treia a evoluat foarte mult si nu mai e atat de exceptional sa gasesti luneta de 2000 lei cu mecanica stabila. Pe de alta parte, CTC-ul e tot mai permisiv la firmele cu galoane si iar nu este asa exceptional cum era odata sa dai 2000 € si sa constati ca-i defecta.

Insa cea mai buna investitie pe care am facut-o in ultima vreme a fost un Pulsar din ala ca un telemetru si lucrurile s-au schimbat tare mult ... nu mi se pare ca-s abandonat pe Luna si ma minunez de fiecare data cate animale imi dau tarcoale fara sa le simt si fara sa ma simta ele. Sincer, stau in panda cu orele, mult dupa ce nu mai pot trage, numa' ca sa vad, sa fac poze, sa invat.

Asa ca, daca azi ar fi s-o iau de la capat, prima achizitie ar fi un termal de vazut, pe la 1500 € ... cam de pe acolo in sus chiar fac treaba. Dupa un an de privit noptile prin el mi-ar fi de ajuns si o IJ 18 sau o AXIS cu ceva de genul Leupold VX2-3-R sau Meopta optika6, R1 sau Delta HD ... firme suficient de serioase si lunete suficient de lunete cat sa-ti faci treaba.

Aaaa! Ca se poate si mai bine e perfect adevarat! Te poti "lafai in lux" cu optica de "top 3" dar ma indoiesc ca mai mult de 25% din privitorii prin ele stiu sa vada diferentele, de altfel cat se poate de existente. In mod cat se poate de real si de obiectiv inca nu am vazut luneta de 2000 lei prin care sa se vada ca printr-una de 2000 €. Drept e ca am vazut si lunete de aproape 2000 € prin care sa nu vad asa de bine ca in asteptari.
Si daca la arme exista variatii ale gusturilor la lunete, in mod cat se poate de real, exista atat de multe "gusturi" incat ce vede fiecare printr-o luneta e strict individual.

Uita-te prin cat de multe poti, in cat de multe conditii si abia apoi alege!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Croco pe 30 Oct 2021, 07:09

Sunt multi factori: planetele, retrograzii (atat oamenii cat si planetele), chiar si miscarea lunii!
Intr-adevar, lucrurile se schimba; de cand ne nastem, pana trecem dincolo. Atat anatomic cat si tehnologic. Trebuie doar sa constientizam!
Sunt 10 minute. Nu vad eu ca Superman dar folosesc aparatura pentru ochire, nu pentru vedere. Fiecare de ce are nevoie!
Am si Zeiss si IOR; nu pot sa va zic cat am dat pe ele ca mi-e rusine! Nu stiu la ce se refera colegii dar intre cele doua pretul nu reflecta diferenta deloc!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Croco pe 30 Oct 2021, 07:47

Am uitat sa specific, Zeiss-ul l-am cumparat o data cu 30.06!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde Croco pe 30 Oct 2021, 12:07

#violiv
Ai dreptate, sunt 60 minute. Daca atat are nevoie omul, de ce sa ma pun eu in calea fericirii lui? Vorbeam cu un prieten, care e fan Swarowski. Nu reuseam sa-l inteleg, de ce prefera sa arunce banii (asa consideram eu). Acelasi lucru, luminozitate in sus si in jos! Nu mecanica, tracking, elevatie, paralaxa, magnificatie, greutate, etc. Nimic! Acelasi lucru mi-a zis si el: daca nu s-ar cere, nu s-ar mai fabrica! Noroc ca suntem diferiti!
#ccm
Ai dreptate, in unele cazuri 4x este recomandat fata de 9x (scuze daca te refereai la altceva) Luminozitatea difera pe magnificatie maxima la ceas de seara. E notabila!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde popaliviu pe 30 Oct 2021, 16:02

Eu acum câteva luni am cumpărat o lunetă Swarovski, aproape nefolosită, dar ieșise din garanție, mi-a fost teamă că poate o să am vreo problemă în viitor și am vândut-o. Am luat Kahles nouă. Pentru mine ca începător și fără să văd prin alte lunete, este o diferență sesizabilă între cele 2 la luminozitate. Prin Swarovski se vede mai luminos, mai aproape de realitate, iar prin Kahles se vede mai întunecat puțin, imagine mai gălbuie, cu mai mult contrast. Iar la Swarovski am observat că reticulul (crucea) are o tentă gri, care pare că reflectă puțin lumina, dar în sensul bun. Amândouă cu obiectivele de x56. La claritate nu pot să observ diferența. Asta este experiența și părerea mea.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 01 Noi 2021, 18:22

Croco scrie:#violiv
Ai dreptate, sunt 60 minute. Daca atat are nevoie omul, de ce sa ma pun eu in calea fericirii lui? Vorbeam cu un prieten, care e fan Swarowski. Nu reuseam sa-l inteleg, de ce prefera sa arunce banii (asa consideram eu). Acelasi lucru, luminozitate in sus si in jos! Nu mecanica, tracking, elevatie, paralaxa, magnificatie, greutate, etc. Nimic! Acelasi lucru mi-a zis si el: daca nu s-ar cere, nu s-ar mai fabrica! Noroc ca suntem diferiti!
#ccm
Ai dreptate, in unele cazuri 4x este recomandat fata de 9x (scuze daca te refereai la altceva) Luminozitatea difera pe magnificatie maxima la ceas de seara. E notabila!


La luminozitate ma refeream.
Cu lentile similare dpdv calitativ, adica standard de prelucrare, acelasi producator, acelasi diametru, etc., nu doar la magnificatie maxima, ci pe toata plaja de magnificatie, un zoom mai mic este mai luminos decat unul mai mare. La obiectivele foto exista si un parametru care defineste luminozitatea, celebrul F urmat de o cifra - cu cat mai mica, cu atat mai luminos obiectivul. La lunete din cate stiu nu e mentionat, dar tot exista.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 747
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Roessler Titan sau Tikka ?

Mesajde CCM pe 01 Noi 2021, 18:35

Bineinteles ca sintem toti diferiti, slava domnului!
Apropos de prietenul cu Swarowski, firma care are si Kahles in portofoliu: nu e ceva singular. Monstrii foto precum Canon sau Nikon propun doua linii de obiective, unle mai "accesibile" care fac apel la o optica f buna, materiale de constructie excelente, etc., - si unele din gama superioara care nu fac nici o concesie la nici un capitol dar costa dubu-triplu-cvadruplu... sau inca si mai mult de atat.
Exista o diferenta de utilizare intre profi si amatori vis-a-vis de soliditatea constructiei = rezistenta la socuri, impermeabilitate, etc., dar mai ales diferenta este la nivelul lentilelor. Si asta se vede cand privesti prin obiectivul respectiv, claritate, luminozitate, etc.
Este exact la fel si la lunete, este ceea ce face diferenta intre Kahles si Swaro;
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 747
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Anterior

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

cron
Publicitate