Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 02:13

Alegere luneta

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Alegere luneta

Mesajde Almajica pe 08 Dec 2021, 12:22

Buna ziua.
Îmi cer scuze pentru deranj. Ma puteți lămuri in ceea ce privește alegerea unei lunete. Va fi folosită in special la panda, pe o Tikka CTR 308 win. Am văzut ca intr-o postare au fost facute ceva analogii intre Swarovski și Meopta R2.
Acum întrebare: - R 2 este kilometric mai departe decât Meopta Opta 6? Ca și preț am văzut o diferența intre ele. Sunt convins ca acea diferența de preț are ceva de spus in ceea ce privește calitatea. Treaba este ca nu ma scot banii afara din casa. M-as putea forța cu greu la o luneta de 5000 lei, dar mult mai mulțumit as fi dacă as reuși sa găsesc una in 3000 lei.
Așadar, va rog să-mi recomandati ceva.
Poate fi și alt brand.
Mulțumesc și multă sănătate .
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Alegere luneta

Mesajde CCM pe 08 Dec 2021, 17:36

Pe forum exista o sectiune dedicata opticii; e mare, e adevarat.
Insa in locul tau m-as pune pe citit, la greu; ce vrei tu, mura in gura asa, de obicei conduce la alegeri nu prea fericite; trebuie sa ai idee un pic despre diferentele intre 2,5-10 x... sau 1-8 x... sau 3-15 x... sa alegi in cunostinta de cauza;
Branduri sint multe; daca numai Swaro si Meopta ai retinut, inseamna ca mai ai mult de citit pana sa poti sa iti faci o idee cat de cat aproape de realitate.
Plus ca astea doua nu sint chiar in aceeasi caruta, poti sa le compari dacat tii neaparat, dar nu prea are rost; Swaro e mult in fata la toate capitolele.
Bugetul e important! La 5000 de leuti, cu noroc mare, poate gasesti un Swaro mai vechi - desi ma indoiesc tare; la 3000, nu are rost sa vorbim...
Cu optica e mult mai complicat decat cu alegerea calibrului - si de obicei, optica costa la fel sau mai mult decat arma; daca vrei chilipir, vei obtine un rasol = bani aruncati si o vei lua de la capat.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Alegere luneta

Mesajde bogdan187 pe 08 Dec 2021, 23:25

Salut ,

Pentru alegerea magnificatiei ,trebuie sa iei in considerare la ce fel de vanatoare vei merge : panda , dibuit , goana ….Ca si brand-uri Yukon sau Delta , seria titanium .
Bafta la ales !
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: Alegere luneta

Mesajde zeb stump pe 09 Dec 2021, 11:46

Despre Meopta Optika 6 a deschis un coleg topic, dar nu a primit niciun raspuns. Am vazut o comparatie cu un Vortex Viper.
Meopta avea imagine mai clara si mult mai luminoasa, dar camp vizual mai redus fata de Viper...
Pt vanatoare, cred ca e penalizata si de greutate, peste 800 grame...Americanii par foarte incantati de ea, pt tir, greutatea si faptul ca are turete deschise par sa o recomande in directia asta.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Alegere luneta

Mesajde Sly_Fox pe 09 Dec 2021, 15:58

Almajica scrie:Buna ziua.
Va fi folosită in special la panda, pe o Tikka CTR 308 win.
M-as putea forța cu greu la o luneta de 5000 lei, dar mult mai mulțumit as fi dacă as reuși sa găsesc una in 3000 lei.

O lunetă cu grosisment fix ar fi un impediment pentru tine? Mă gândesc că una din asta ar fi bună pentru ce vrei tu. Una de la IOR 6x42 sau 10x56 ori de la Meopta 6x42 sau 8x56, după preferințe.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Alegere luneta

Mesajde CCM pe 09 Dec 2021, 18:48

Hmm... cine ar mai vrea o luneta cu grosisment fix in ziua de azi, cand poti lua, pe bani multi si asa cam de marketing, 1-8X? Recunosc ca nu stiu cat costa asa ceva; eu as lua daca ar fi la jumate de pret fata de 1-4, pt o destinatie dedicata, cum spune noul nostru prieten: panda.
Insa un zoom de 4 mi se pare o idee buna, nu mai costa asa mult, e mluminos fata de astea mai bengoase gen 6 sau 8x... etc.
Daca ar fi sa aleg pt mine, m-as duce la un Leupold in X4, ce as gasi in SH in Ro. Nu prea ai cum sa gresesti...
Delta, Yukon, chiar si Meopta, dupa mine sint departe de Leupold.
Despre IOR nu stiu decat ca in general sint relativ grele si ca au o optica f buna spre exceptionala daca nu au probleme de fabricatie;
Kahles Helia in SH, asemenea, o f buna alegere - cu un pic de noroc sa gasim la banii astia.
La bugetul mentionat nu cred ca are rost sa ne uitam mai in sus.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Alegere luneta

Mesajde CCM pe 09 Dec 2021, 19:01

[quote="CCM"] as lua daca ar fi la jumate de pret fata de 1-4

Am vrut sa zic 4x, iar nu 1-4, scuze
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Alegere luneta

Mesajde CCM pe 09 Dec 2021, 19:04

CCM scrie:
CCM scrie: as lua daca ar fi la jumate de pret fata de 1-4

Am vrut sa zic 4x, iar nu 1-4, scuze


... si respectiv, 8x, nu 1-8, insa cum asta e marea vedeta, asa am scris; de fapt habar nu am daca exista si 2-16 su 3- 24, oricum nu mi-as lua asa ceva, pt ca e exact ca la obiectivele foto: cu cat mai mare zoom-ul, cu atat mai intunecat obiectivul.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Alegere luneta

Mesajde CCM pe 09 Dec 2021, 19:17

CCM scrie:Recunosc ca nu stiu cat costa asa ceva;

.... ma refer la grosisment fix, nu la 8x, am scris in viteza; 8x stiu cat costa, o avere! si nu merita
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Alegere luneta

Mesajde AXP pe 11 Dec 2021, 21:59

Almajica scrie:Buna ziua.
Îmi cer scuze pentru deranj. Ma puteți lămuri in ceea ce privește alegerea unei lunete. Va fi folosită in special la panda, pe o Tikka CTR 308 win. Am văzut ca intr-o postare au fost facute ceva analogii intre Swarovski și Meopta R2.
Acum întrebare: - R 2 este kilometric mai departe decât Meopta Opta 6? Ca și preț am văzut o diferența intre ele. Sunt convins ca acea diferența de preț are ceva de spus in ceea ce privește calitatea. Treaba este ca nu ma scot banii afara din casa. M-as putea forța cu greu la o luneta de 5000 lei, dar mult mai mulțumit as fi dacă as reuși sa găsesc una in 3000 lei.
Așadar, va rog să-mi recomandati ceva.
Poate fi și alt brand.
Mulțumesc și multă sănătate .


Pentru o luneta, enuntata ca preponderent de panda, este de preferat un obiectiv cu lentila de 56mm sau cel putin 50mm.
O luneta de panda buna, la un pret exceptional (da, stiu din pacate, putin peste bugetul enuntat), este Leupold VX-5HD 3-15x56 CDS-ZL2 , existenta in stocul vanzatorului, la pretul promotional de circa 6000 lei, raport calitate pret extraordinar.
https://elitehunting.ro/pret/leupold-vx ... 6-cds-zl2/

O alta alternativa, in aceasi zona de pret este Minox All-Rounder 3-15x56, circa 6300 lei.
https://www.arw.ro/lunete/minox/43471-r ... e-3-15x56/

O alta alternativa, mai apropiata de buget este Meopta Meostar R2 2,5-15x56 RD, circa 5300 lei.
https://huntershop.shopmania.biz/cumpar ... -2-7738834

O luneta de panda decenta este Delta Titanium 2,5-15x56 HD, cost circa 3300 lei.
https://huntershop.shopmania.biz/cumpar ... os-7739010

O alta luneta decenta de panda,in aceeasi zona modica, circa 2900 lei, este Minox ZX5i 3-15x50. Nu stiu daca este in stocul vanzatorului, dar o intrebare nu costa nimic.
https://www.arw.ro/lunete/minox/32484-3 ... x-ir-30mm/

Mult succes in alegerea si achizitia lunetei.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Alegere luneta

Mesajde popaliviu pe 12 Dec 2021, 00:51

AXP scrie:
Almajica scrie:Buna ziua.
Îmi cer scuze pentru deranj. Ma puteți lămuri in ceea ce privește alegerea unei lunete. Va fi folosită in special la panda, pe o Tikka CTR 308 win. Am văzut ca intr-o postare au fost facute ceva analogii intre Swarovski și Meopta R2.
Acum întrebare: - R 2 este kilometric mai departe decât Meopta Opta 6? Ca și preț am văzut o diferența intre ele. Sunt convins ca acea diferența de preț are ceva de spus in ceea ce privește calitatea. Treaba este ca nu ma scot banii afara din casa. M-as putea forța cu greu la o luneta de 5000 lei, dar mult mai mulțumit as fi dacă as reuși sa găsesc una in 3000 lei.
Așadar, va rog să-mi recomandati ceva.
Poate fi și alt brand.
Mulțumesc și multă sănătate .


Pentru o luneta, enuntata ca preponderent de panda, este de preferat un obiectiv cu lentila de 56mm sau cel putin 50mm.
O luneta de panda buna, la un pret exceptional (da, stiu din pacate, putin peste bugetul enuntat), este Leupold VX-5HD 3-15x56 CDS-ZL2 , existenta in stocul vanzatorului, la pretul promotional de circa 6000 lei, raport calitate pret extraordinar.
https://elitehunting.ro/pret/leupold-vx ... 6-cds-zl2/

O alta alternativa, in aceasi zona de pret este Minox All-Rounder 3-15x56, circa 6300 lei.
https://www.arw.ro/lunete/minox/43471-r ... e-3-15x56/

O alta alternativa, mai apropiata de buget este Meopta Meostar R2 2,5-15x56 RD, circa 5300 lei.
https://huntershop.shopmania.biz/cumpar ... -2-7738834

O luneta de panda decenta este Delta Titanium 2,5-15x56 HD, cost circa 3300 lei.
https://huntershop.shopmania.biz/cumpar ... os-7739010

O alta luneta decenta de panda,in aceeasi zona modica, circa 2900 lei, este Minox ZX5i 3-15x50. Nu stiu daca este in stocul vanzatorului, dar o intrebare nu costa nimic.
https://www.arw.ro/lunete/minox/32484-3 ... x-ir-30mm/

Mult succes in alegerea si achizitia lunetei.
Toate cele bune.

:ymapplause:
Ce preț bun are luneta Leopold :-bd
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Alegere luneta

Mesajde Almajica pe 12 Dec 2021, 12:21

Va mulțumesc domnilor. Al dracu de multe kix-uri ar fi dat mulți pasionați dacă nu era acest forum.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Alegere luneta

Mesajde Croco pe 12 Dec 2021, 12:32

“Kix” nu a dat nimeni! Gusturile sunt diferite si nu se dicuta! Se schimba doar!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 18 vizitatori

Publicitate