Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 04:57

Un sfat va rog!

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Un sfat va rog!

Mesajde Marius Daniel pe 30 Ian 2022, 21:58

Salutare,

De la un timp ma tot uit sa achiziționez o semiautomată în special : - BENELLI SEMIAUT.M2 BLACK COMFORTECH 12

Va rog o părere referitoare la această arma dacă se poate.

Ma uit la ea și cochetez cu ea din 2 motive:

- disponibilitate în magazinul Arrow Timișoara
- preț accesibil ( pentru mine)

Prefer armele noi fiind pretențios .

Câteva idei și sfaturi dacă se poate.

Mulțumesc.
Marius Daniel
 
Mesaje: 6
Membru din: 10 Dec 2021, 21:19

Re: Un sfat va rog!

Mesajde violiv pe 30 Ian 2022, 22:27

Salut!
Bine ai venit printre noi!

Ce ai vrea sa stii?
Practic este cel mai copiat model de semiautomata cu teava lisa la ora asta. Toti cei care fac lise functionand pe sistem inertial, de la celelalte marci italiene, franceze, turcesti, ba chiar Browning, folosesc aproape exact aceleasi piese.
Evident ca n-o fac de prosti. Este clar cel mai simplu, fiabil, usor de intretinut, adaptabil la toate incarcaturile, bla-bla-bla.
M2 are ani buni de cand e pe piata, e calul lor de bataie. Cu acelasi sistem dar un pic mai rafinat sint si variantele mai scumpe de la ei. Rafinate inseamna doar ca sint un pic mai usoare, in rest aceeasi functionare.
Singura chestie ce nu-mi place la ele este faptul ca le-au scumpit rau de tot. Imi amintesc ca acum vreo 10 ani am luat una s-h cu vreo 2500 lei cand era noua cam 4000.

Nu mai am M 2 dar am alte doua Benelli, o Crio si o SBE 2 si o Franchi cu exact acelasi sistem, venind din aceeasi gradina, pe care le folosesc cu placere.

P.S. ce treaba are "pretentios" cu "armele noi"?
Stiu o gramada de arme noi care nu satisfac nici macar pretentii elementare dupa cum, la fel de bine, stiu "bunicute" care pot lasa cu gura cascata si pe cei mai pretentiosi.
Crezi ca arma ta, nou-nouta, e mai grozava cu ceva decat acelasi model care a tras 5-10.000 focuri si a stat cateva sezoane in ploaie, soare, zapada? Nici vorba! Cam 2 ani dureaza pana incepe sa se manance cauciucul la talpa si obrazar, 3-4 pana incepe sa se cojeasca pelicula de pe plastice si sa devina lipicioasa ca o radiera pusa la micro-unde....
Apropo, astea ar fi problemele lor deranjante: cauciucurile astea noi sint prea iute degradabile. O sa tot cauti talpi pentru arma. Altfel, trag la nesfarsit.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Un sfat va rog!

Mesajde Croco pe 31 Ian 2022, 07:38

De obicei nu scriu la lise, ma pricep la altceva mai bine.
Pentru mine, repet, pentru mine, Benelli nu merita pretul. De ce?
Toate armele de la ei, lise, mai putin M4, folosesc sistemul inertial. Sunt la fel! Difera alte lucruri, nu sistemul de functionare. Este fiabil, necesita curatare rara, au sistemul de inclinare a patului! Sistemul cu cap rotativ al boltului a fost imprumutat de multi. Benelli are arcul recuperator in pat, altele, cu acelasi sistem, pe magazie. Nu neg, acelasi sistem mi-as lua si eu.
Valorile fiecaruia sunt diferite! Daca o iei pentru sport, uita-te la Breda b12. Are aproape toate modificarile pe care trebuie sa le faci la m2 din fabrica si la un pret mai mic. Piesele esentiale sunt interschimbabile! Sunt la fel!
Marocchi iar este o varianta fiabila. Toate au acelasi sistem, inertial, cu arcul recuperator in pat. Intr-o perioada faceau arme pentru Benelli. Gurile rele spun ca unele arme ar fi una si aceeasi!
In final, daca iti plac hainele de firma, brandurile, ia-ti Benelli; daca preferi marfa facuta pentru ei, in lohn, la Orastie sau mai stiu eu unde, nebranduita, ia-ti Breda sau Marocchi. Daca preferi sistemul, eficienta si fiabilitatea, trebuie sa te uiti in alta parte; oamenii cu bani dispretuiesc si desconsidera aceste arme. Eu din contra!
Sper sa te ajute comentariul meu.
Daca banii nu conteaza si e pentru vanatoare, ia-ti altceva! Parerea mea!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Un sfat va rog!

Mesajde Sly_Fox pe 31 Ian 2022, 11:00

Marius Daniel scrie:
De la un timp ma tot uit sa achiziționez o semiautomată în special : - BENELLI SEMIAUT.M2 BLACK COMFORTECH 12

Va rog o părere referitoare la această arma dacă se poate.

O alegere bună! Armă bună! Cu tot mecanismul fiabil, tot trebuie o curățare la final de vânătoare, măcar una sumară având în vedere că se curăță ușor. Este de ajuns o ceață sau o brumă în ziua vânătorii, că și începe să ruginească dacă nu o usuci acasă și nu îi dai cu ulei. Are o predispoziție la a ruginii ceva de speriat, doar pe la vechile arme de la Brno am mai văzut chestia asta. Trage bine de tot cu mai orice muniție, doar să nu fie burele din tuburi puse pe verticală, cum am mai văzut la unele S&B.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Un sfat va rog!

Mesajde violiv pe 31 Ian 2022, 11:53

@croco
Doar Breda merge pusa alaturi de Benelli ... sau poate chiar mai sus la unele modele. Asta ca nivel al materialelor folosite si nivelului de finisare.
Cat despre piesele de Benelli cum ca ar fi facute prin alte colturi din lume tot umbla vorba de cativa ani ... e vorba doar de invidiosi! Cat se poate de serios! Nu are rost s-o lungim aici dar realitatea e un pic invers ... adica inchizatoarele de la Franchi si Marochi vin direct de la Benelli. Inca o data, las la o parte Breda, am avut ocazia sa folosesc destul Franchi si Marochi. Functioneaza si pot fi folosite cu succes dar trebuie sa inchizi un pic ochii la micile deficiente de finisare, ajustare, bla-bla. Pretul mai mic iese de undeva si cel mai bine il scoti din ore munca si din accesorii marunte gen socuri, sina, bla-bla.
E optiunea fiecaruia daca alege originalul sau o copie mai ieftina, constient fiind ca "mai ieftin" nu vine dintr-un profit mai mic al firmei.
Perfect de acord ca armele, in general, sint nejustificat de scumpe ... oricat mi-ar explica oricine tot nu pot sa inghit ca o arma costa cat un scuter, care are de vreo 10 ori mai multe piese, necesita aceeasi calitate a materialelor si precizie in fabricatie si care in doar 10 minute de functionare "trage" mai mult decat o arma in toata existenta ei.
P.S. Am Benelli, chiar mai multe ... luate numai s-h, la pret bun. Am si Franchi, chiar mai multe. Si trag cu toate, cu aceeasi placere. Nu am fonduri nelimitate si sint stilul care cauta "cel mai ieftin dispozitiv care face corect treaba pentru care a fost construit" dar asta nu inseamna ca nu stiu sa vad diferentele (daca exista) fata de produsele similare dar mai scumpe sau mai ieftine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Un sfat va rog!

Mesajde Croco pe 31 Ian 2022, 19:08

Si eu am Blaser!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Un sfat va rog!

Mesajde Croco pe 31 Ian 2022, 19:10

Functional sunt la fel! Marketingul ne mananca!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Un sfat va rog!

Mesajde violiv pe 31 Ian 2022, 19:26

Nu numa' publicitatea sau mesajele subliminale. Mai exista si nevoia de a-ti satisface mici placeri. In fond, practic vanatoarea si colectionez arme ca sa-mi implinesc niste damblale, sa mai ies din viata de zi cu zi. Vanez preponderent cu "plastice" ca nu mi-e asa mila de ele sau de munca mea ... multe din lemne le-am luat ieftin pentru ca aratau jumulite rau si le-am refinisat personal. Le scot mai rar si cu grija sa nu le stric. Imi place sa am si arme usoare-usoare sau elegante. La fel, imi place sa vad ca partile metalice se imbina perfect, ca nimic nu scaratie, agata. Unele imperfectiuni de genul acesta le pot remedia dar o teava care joaca in carcasa sau sta stramb in arma, sau un cap de inchizator care ramane fara aripioare nu pot ... si atunci cam par bani aruncati in vant. Incerc sa ma feresc de asta, sa vad diferenta intre defectele "de purtare" si cele "de functionare", etc.
In general, cu rare exceptii ce tin (intr-adevar) de o publicitate agresiva in stil vanzari la TV, in lumea armelor cam cat dai atat primesti.
Ca un fel de corolar, cel mai mult la arme simt devalorizarea monedei euro ... acum 10 ani inca aveam un prag psihologic pe la 1000 € bani de dat pe o arma iar in zilele astea constat ca e infinit mai greu de respectat si trebuie neaparat reajustat ca sa mai pot lua cate ceva.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Un sfat va rog!

Mesajde Croco pe 31 Ian 2022, 19:42

Sunt fiare! Si fiare raman! Oricat ar cauta producatorii, sau clientii lor, sa le dea o conotatie emotionala, poate si practica, tot fiare raman. Ele trebuie judecate functional si nu altfel. In ziua de azi produsele se diferentiaza prin serviciile conexe, de multe ori fiind asemanatoare!
Aceasta pandemie naste schimbari majore. Cine poate sa le anticipeze, castiga! Traim in epoca digitalizarii, a modificarilor majore. Lumea armelor bate de mult timp pasul pe loc, nu crezi?
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Un sfat va rog!

Mesajde violiv pe 31 Ian 2022, 19:54

Ba da! Practic, cam de 100 de ani, de cand s-a inventat Browning B25, bockul care a schimbat istoria, mai nimic ce sa merite tinut minte nu s-a schimbat in lumea armelor cu tevi lise iar la cele cu glont, de pe la Mauser 96 cu al sau 6,5x5t si Garand tot stam pe loc. Ultimele arme lansate domina exact prin ceea ce spuneai - sint unelte, ieftine si eficiente. De asta eu vad ca pe un "kitsch perfect" o arma semiautomata cu lemn nobil si gravuri aurite - o unealta super-eficienta impopotonata clasic nu merge in ochii mei.

Unii dintre noi mai judecam si stramb si mai strambam din nas, traind inca sub amintirea vremurilor in care si o bucata de fier de care sa-ti cureti noroiul de pe cizme avea si o componenta artistica. Si mai tanjim si dupa un lucru frumos din epoca pre-industriala.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Un sfat va rog!

Mesajde violiv pe 31 Ian 2022, 20:11

Bine, trebuie sa nu uitam ca multe progrese care au crescut eficienta armelor "de foc" au fost jugulate in fasa si interzise de guvernanti inca de prin anii "70 ... motivand ca depasesc prea mult clasicul si necesitatile "civililor" practicanti ai vanatorii sau tirului. Daca se mentineau pe linia asta si la accesorii masuram si azi distanta cu pasul ca nici bile pe reticul nu te lasau sa pui, ce sa mai zic de telemetre, anemometre, programe balistice, etc.
In mod evident, daca armele care arunca proiectile antrenate de o forta motrice chimica sau electrica ar fi fost lasate sa evolueze asa cum au evoluat cele care implica doar forta mecanica (arcuri/arbalete) astazi ne-am fi chinuit sa trimitem precis un proiectil la 20-30 km nu 2-3. Pentru cei care inca nu realizeaza stagnarea asta e suficient sa amintesc ca mult inainte de 1900 existau deja concursuri internationale de trageri de precizie la 1000 yarzi sau 1000 m. Si o faceau mai bine decat o facem noi azi la 2-3000 m! Intr-un secol si jumatate nu am reusit pe deplin sa dublam distanta de tragere! Raportat la alte domenii ar insemna ca si azi sa masuram timpul cu clepsidra sau pendulul, sa manam un catar legat la o cotiriga, sa sunam din bucium sau sa facem foc cu fum, sa mancam inghetata numai iarna sau la Poli si sa bem bere rece din An in Paste.

Ai perfecta dreptate! In niciun alt domeniu al erei industriale progresul nu a fost atat de modest in ultimul secol. Mai mult, ne si mandrim tare cu pasii de furnica facuti! Cum naiba sa trimiti oameni pe Luna acum jumate de secol dar sa nu te lamuresti de cum zboara alicele catre tinta sau glontul batut de vant nici macar acum jumate de deceniu???!!!!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Un sfat va rog!

Mesajde violiv pe 01 Feb 2022, 22:11

Croco scrie:Sunt fiare! Si fiare raman! Oricat ar cauta producatorii, sau clientii lor, sa le dea o conotatie emotionala, poate si practica, tot fiare raman. ?



viewtopic.php?f=55&t=19931&p=274413#p274413

Da un ochi la link-urile din josul paginii ... tot fiare. Da pe langa care Benelli pare cu adevarat o surubelnita.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Un sfat va rog!

Mesajde Marius Daniel pe 08 Feb 2022, 09:53

Bună ziua,

Ieri am achiziționat arma .

Mulțumesc pentru sfaturi. :)

Topicul se poate închide.

Catare plină.
Marius Daniel
 
Mesaje: 6
Membru din: 10 Dec 2021, 21:19


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate