Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 06:51

Winchester sx4 vs franchi affinity elite 3.5

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Winchester sx4 vs franchi affinity elite 3.5

Mesajde Darius86ro pe 31 Ian 2022, 09:56

Bună ziua sunt Darius pot spune ca sunt începător în breaslă cu toate ca am mai bine de 5 ani de când am făcut toate demersurile pentru a deveni vânător, din varii motive nu am putut ajunge la examen dar în sfârșit am ajuns și am devenit vânătoar cu acte în regulă. Țin sa menționez ca am tras cu diferite arme de la centrala, bok și semiautomate, mai puțin una cu recuperare de gaze. Vreau sa îmi achiziționez o arma și as dori mai multe informații de la cei care ma pot ajuta cu niște sfaturi și păreri legate de winchester sx4 vs franchi affinity elite 3.5 vă mulțumesc și sunt deschis la orice punct de vedere al fiecăruia dintre voi.
Darius86ro
 
Mesaje: 3
Membru din: 31 Ian 2022, 09:31

Re: Winchester sx4 vs franchi affinity elite 3.5

Mesajde Ghinda pe 31 Ian 2022, 10:08

Salut! Ce este centrala?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Winchester sx4 vs franchi affinity elite 3.5

Mesajde Sly_Fox pe 31 Ian 2022, 10:42

Probabil se referea la juxtapusă! :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Winchester sx4 vs franchi affinity elite 3.5

Mesajde violiv pe 31 Ian 2022, 11:31

Bine ai venit printre noi!

Pareri despre cele doua sisteme, inertial si recuperare gaz, vei gasi nenumarate. Se tot discuta de vreo 15 ani, de cand au ramas cam singurele disponibile.

In privinta ambelor arme se poate spune ca sint "ruda saraca" ale unora mai scumpe.
Winchester pentru Browning, Franchi pentru Benelli.
Adica Win foloseste un sistem mai vechi de preluare a gazului de pe mai vechile Brow, un pic imbunatatit la partea de auto-ajustare functie de incarcatura. Iar Franchi foloseste acelasi sistem de pe Benelli M2, chiar multe din piese sint aceleasi, incluzand teava si inchizatorul. Diferenta ar fi ca Franchi are arcul recuperator in fata, in jurul magaziei, pe cand la originalul M2 arcul este in pat. In functionare nu-s diferente dar ulucul la Franchi e mai gros, cam ca la armele cu preluare gaz. Am si Benelli si Franchi si pot sa-ti spun ca exista niste mici diferente "subtile" prin maruntaie, prelucrare ... ca sa reuseasca sa tina pretul mai jos, armele fiind facute practic in aceeasi uzina si cu multe piese comune. In functionare nu pot sa zic ca le-am simtit. Poate doar la partea de recul, Franchi fiind ceva mai usoara ca M2.
SX4 n-am apucat sa incerc, poate afli pareri de la posesori.

In privinta sistemului, dupa ce am fost adeptul gazului multa vreme, azi am 4 semi cu tevi lise in dulap, trei inertiale si una mai veche, cu lung recul al tevii. De 2 luni nu reusesc sa ma hotarasc daca sa iau sau nu si una pe gaz. In folosire nu am gasit niciun avantaj una fata de alta, avantajul major pentru mine fiind intretinerea incredibil de usoara la inertiale fata de gaz.... poate si faptul ca mi-am facut damblaua de a poseda si semi cu gaz la partea cu tevi ghintuite, unde nu mai ai astfel de dileme, toate fiind pe gaz.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Winchester sx4 vs franchi affinity elite 3.5

Mesajde popaliviu pe 31 Ian 2022, 11:55

Ghinda scrie:Salut! Ce este centrala?


Eu cred că este pe cărbuni! Sau modele mai noi cu peleți! :mrgreen:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Winchester sx4 vs franchi affinity elite 3.5

Mesajde Darius86ro pe 31 Ian 2022, 12:00

Juxtapusa am vrut sa specific dar am uitat ;)
Darius86ro
 
Mesaje: 3
Membru din: 31 Ian 2022, 09:31

Re: Winchester sx4 vs franchi affinity elite 3.5

Mesajde Ghinda pe 31 Ian 2022, 13:47

Lămurit! Mulțumesc!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Winchester sx4 vs franchi affinity elite 3.5

Mesajde yoghi pe 31 Ian 2022, 14:45

Franchi este cu camera de 3,5?
Asa ai scris. Adica supermagnum de 89mm si 64g.

Daca asa o cumperi ,vei avea probleme cu incarcaturi mai mici de 32g .respectiv cartuse pt talere..arcul de reincarcare este mai tare pt a reveni dupa reculul de la 57-64g . Incarcatura pt 24,28 sau chiar 30g nu are presiunea pt a comprima pina la capat arcul. Armele cu incarcare prin recircularea gazelor nu au problema asta.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Winchester sx4 vs franchi affinity elite 3.5

Mesajde Alexandru Nicu pe 31 Ian 2022, 15:34

După cum ai denumit juxtapusa, o sa presupun ca locuiești in zona de deal sau munte. :D Am tras cu SX4, nu prea multe focuri, ce-i drept. Mi s-a părut greoaie și dezechilibrata către fata. Oarecum justificat din cauza sistemului de gaze. Am căutat sa îmi iau Franchi dar pentru ca voiam cu țeava de 66, nu am avut mare succes. De ce am vrut Franchi? Pentru ca poate fi comercializata cu țeava de 66 și pentru ca vine in cutie cu kit de înclinate a patului. Care era musai pentru mine. Și pentru ca mi-am dat seama ca o inerțială, cu a ei masa redusă, e ceea ce îmi trebuie mie, la cât merg pe jos la o zi de vânătoare, cu câinele. La final, mi-a apărut in cale o Benelli cu țeava de 66 și kit de înclinare a patului și nu am mers mai departe cu comanda către Franchi. De altfel, as fi fost in stare sa aștept sa vina una in țara, după specificațiile mele. Cam astea ar fi avantajele mele pentru Franchi. +1 de la mine.
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau

Re: Winchester sx4 vs franchi affinity elite 3.5

Mesajde DanCo pe 31 Ian 2022, 16:19

Si eu sunt cam în aceiasi situație si dupa multe documentari am ajuns la concluzia ca cel mai bine mi se potrivește o pompa, adică o Benelli Supernova. Nu am prea mult timp pentru vanatoare si la cat o sa o folosesc imi ajunge. Am văzut ca ii simpla, usor de curățat, accepta cam orice încărcături si ii destul de ieftina. Ca inconveniente ar fi greutatea mai mare si faptul ca trebuie sa te obișnuiești cu reîncărcarea manuala dar nu le poți avea pe toate.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Winchester sx4 vs franchi affinity elite 3.5

Mesajde violiv pe 31 Ian 2022, 18:33

Cat poate sau nu ejecta tine de marca si vechimea armei.
Nicio firma care face semi nu garanteaza ca lucreaza cu 24 g. Cartusele cu 24 g sint foarte-foarte diferite, unele sint incarcate mai de viteza si cu astea merg multe din semi, unele sint incarcate slab de tot si astea dau multe probleme. De la 28 g in sus nu prea mai ai probleme intr-o arma moderna, cu camera de 76 sau 89 mm.
Am SBE2, cu 89 camera si trage fara hopuri orice 28 si multe din 24 g.
Franchi o am pe 20 si trage de la 24 g pana la 40 fara probleme, oricare ar fi ordinea.
Armele cu recuperare de gaz au avut mult mai multe probleme in a dezvolta o supapa eficienta care sa dozeze corect gazele putine sau multe astfel incat arma sa lucreze corect dar sa nu se faca bucati. Abia ultimele generatii, cam de pe la Win SX3, Browning Maxus, Beretta Extrema au reusit sa faca asta dar nici astea nu sint garantate sa mearga cu 24 g .... si mai mult nu merg decat merg.
Modelele de Franchi cu camera de 89 au un singur defect, dupa mine - sint cam prea usoare pentru incarcaturile mari si reculul este rau de tot.
Franchi a mea de 20 are un pic mai putin de 2,7 kg goala - cu 36-40 g iti simti toate osisoarele cum joaca in articulatii. In schimb, cu 28-32 g merge perfect si nu simti 32 g nici cat dintr-o basculanta de 12 de peste 3 kg.

P.S. intr-un viitor nu prea indepartat vom fi obligati sa tragem mai mult incarcaturi mari de otel - sa nu uiti de asta cand cumperi arma!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Winchester sx4 vs franchi affinity elite 3.5

Mesajde Croco pe 31 Ian 2022, 19:30

violiv scrie:P.S. intr-un viitor nu prea indepartat vom fi obligati sa tragem mai mult incarcaturi mari de otel - sa nu uiti de asta cand cumperi arma!


Abia astept!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Winchester sx4 vs franchi affinity elite 3.5

Mesajde popaliviu pe 31 Ian 2022, 20:42

Croco scrie:
Abia astept!


Eu nu prea!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Winchester sx4 vs franchi affinity elite 3.5

Mesajde Darius86ro pe 03 Feb 2022, 13:00

Mulțumesc frumos tuturor care și-au rupt din timpul lor sa îmi lase o părere și o informație despre armele mai sus menționate și orice alte informații sau păreri aveți sunt binevenite încontinuare. :arrow:
Darius86ro
 
Mesaje: 3
Membru din: 31 Ian 2022, 09:31


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 53 vizitatori

Publicitate