Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:36

Evrica!

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Evrica!

Mesajde Tedy42 pe 28 Mar 2022, 20:33

Seara bună, tuturor!
Având în vedere faptul că, subiectul pe care doresc să îl supun atenţiei dumneavoastră, nu este chiar nou, voi încerca să realizez o succintă sinteză a informaţiilor ,,culese" din postările predecesorilor mei, cu privire la achiziţia primei arme ( zona mea de inters fiind o lisă, bock sau semi ), astfel: 1. Cel mai important aspect privitor la prima armă ( şi nu numai ) o reprezintă potrivirea cu vânătorul. Această potrivire poate fi apreciată doar după un contact direct cu arma, multiple epolări şi ceva şedinţe în poligon. La acest pct. se acordă un plus armelor semiautomate, acestea având patul reglabil; 2. ,,Ia-ţi cea mai scumpă armă pe care ţi-o permiţi" ( această maximă are şi o ,,variaţiune pe temă fixă" domnul ,,violiv" recomandând ,,cea mai bună armă...", dumnealui axându-se pe caracterul de unealtă al armei, optică la care achiesez; 3. Prin prisma unor potenţiale modificări legislative, o armă achiziţionată în acest moment ( mai ales dacă este şi unica ) trebuie să aibă ţevi capabile să suporte încărcături mai ,,tari" şi alice din oţel ( care în fapt nu sunt integral real steel ci au doar un înveliş din oţel ); 4.Nu se justifică ţevi mai lungi de 70 de cm ( domnul violiv apreciază ca ideală lungimea de 66 de cm pentru 90% din situaţiile regăsite în teren ), aspect probat şi de faptul că, ponderea vânătoruilor străini se axează pe lungimi inferioare plafonului de 70 de cm, dar aparent, în majoritatea vânâtorilor români sălăşluieşte un luptător latent de la arma antiaeriană sau vânează preponderent la pasaj; 5. Camera din ergal s-a dovedit la fel de fiabilă ca cea din oţel, influeţând semnificativ greutatea totală a armei, dar nu mereu o greutate redusă constituie un avantaj ( la capitolul precizie şi răspuns la recul ); 6. Gravurile, platinile sunt de natură să înfrumuseţeze o armă, dar frumuseţea în acest sport costă ( mult ); 7. Producătorii de renume şi-au aliniat oarecum preţurile pe aceleaşi segmente de piaţă, în consecinţă calitatea este aproximativ egală în aceeaşi fascie de preţ; 8. Armele semiautomate inertíale sunt mai uşor de întreţinut decât suratele cu recuperare de gaze, la capitolul inerţiale Benelli fiind un adevărat etalon; 9. Pentru începători recomandarea pentru prima armă ar înclina spre semi, nu neapărat datorită maximei germane: ,,Alle gutte, ales drei"; 10. ,,Armă nouă vânător nou"; 11. Iar în final suma acestor constatări este:,,de gustibus et coloribus non disputandum" :D .

Având în vedere faptul că dispun de un buget limitat la 6.500 de lei voi ,,etala" suma căutărilor mele, orice sfat cu privire la aceste arme sau sugestie de extindere a listei va fi binevenită. Precizez că iniţial mă voi axa pe ,,înaripate", ocazional iepure, iar după ce voi dobândi ceva experienţă şi disciplină spre vânat mai mare.

Cu titlu de preferinţe personale, parcă bock-ul are o distincţie aparte, fie el italian sau franţuz, iar pe o armă nouă mai poţi da vina :D, cal.12, cameră de 76, ţevi de generaţie nouă să poată să ducă ,,oţelul",lungime de maximum 71 de cm.

La capitolul bock-uri:

Sabatti Labrador Ea Mon - îmi place preţul;
Sabatti Adler Mon;
Franchi Instinct L;
Franchi Feeling Beccacia - îmi place chit că este mai scumpă;
Franchi Feeling Steel;
FAIR - Rizzini -Premier.
Sunt pe deplin conştient de cele afirmate de domnul violiv cu privire la armele din categoria mediu-jos, dar dacă toate armele menţionate mai sus sunt aproximativ similare ca funcţionalitate şi eficenţă aş alege ,,Labradorul", iar de diferenţă aş merge în poligon sau aş achiziţiona celelalte acareturi ( dulap etc. ).

Cum tot românul speră la mai bine, în cazul în care câştig la lotto sau primesc vreo ofertă convenabilă pentru un rinichi :D , mi se păre tare ,,achiziţionabilă" Beretta 686 Silver Pigeon 1 MY19.

La semi lista se reduce la o singura poziţie, mulţumită antecesorilor mei, în speţă Fabarm L4 Initial Hunter, pe care am şansa să o pot şi vedea la ,,nea amis" când mă voi duce pe acasă, la Piteşti.

Acestea fiind spuse, vă mulţumesc anticipat, iar în urma sfaturilor dumneavoastră sper să pot exclama şi eu la rândul meu: Evrica!, dar fără a alerga gol prin cetate, precum nenea Arhimede :D
Tedy42
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Feb 2022, 13:22
Locaţie: București

Re: Evrica!

Mesajde adrian1123 pe 28 Mar 2022, 21:32

Multe si alese vorbe,cand va va placea mult o arma,in mers fiind cred ca veti "ponta"in dreptul vitrinei si aia va fi aleasa.Mai toti vanatorii la inceput fac planuri tehnice ca in final sa aleaga cu inima.Chiar si tehnicianul @ Violiv a ales vreodata cu sufletul nu doar cu sublerul si ...nu stiu ce surubelnite cred.Un sfat (daca mi permiteti) dupa atata citanie si studiu ,mergeti la magazin luti o arma ...care va place si va vine mai bine n umar priviti o lung si ganditiva cum va fi cu ea ,unde va va plimba,cum va fi cu ea pe miristi sau ...in padure in compania ei.Daca va va "raspunde" luati o acasa.Ati trezit in mine latura visatoare eu tot tehnician fiind.Latura estetica,nu este deloc nesemnificativa ,dupa ceva timp impuscatul va fii pe locul doi ,prezenta la vanatoare fiind primordiala.Cum vanat nu prea mai este si mai mult plimbam pusca ,decat cu o urata desteapta mai bine cu o frumoasa ...oricum no intreaba nimeni de vorba.Prea multe vorbe pentru mine,cred ca zac 2 zile dupa atata cautat litere pe tastatura.Este doar o parere de vanator mai vechi ...nu neaparat priceput.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Evrica!

Mesajde Tedy42 pe 28 Mar 2022, 21:46

Mulţumesc pentru răspuns ( fond şi formă )!
O seară bună vă doresc!
Tedy42
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Feb 2022, 13:22
Locaţie: București

Re: Evrica!

Mesajde popaliviu pe 28 Mar 2022, 23:14

Orice alegi din cele de mai sus nu dai greș, cred eu. În n același segment de preț este și Fabarm Elos B parcă. O să vezi că este mult până faci prima ieșire în fondul de vânătoare, că după aia arma este mai la coada priorităților, exact cum spune colegul @adrian1123, care are mai multă experiență. Eu de 2 ani de când am devenit vânător, mă mir cum să ies mai mult la vânătoare, îmi planific concediul și venirea în România în funcție de sezonul de vânătoare. Anul 2020 am luat concediu în octombrie să prind deschiderea la fazan, 2021 am luat în decembrie să prind la iepure. Mă interesează armele în continuare și încă cumpăr, sau planific, dar așa ca efect secundar :D.
Deși ideal ar fi să o ții în mână înainte de cumpărare, poți să iei și pe nv, cum îți dictează inima, că până la urmă te împrietenești tu cu ea după câteva cutii de cartușe. Cel puțin eu așa am făcut. A fost cu vreo 5 cm mai scurt patul de cât îmi trebuia mie, dar am tras la talere și la vânătoare și așa, cu reușite de peste 95 %. După aia când am avut timp și poftă, am dus-o la armurier, mi-a luat măsură și a adăugat o bucată de lemn.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Evrica!

Mesajde Tedy42 pe 29 Mar 2022, 07:40

Mulţumesc pentru recomandare!
P.S. A ieşit foarte bine extinderea patului!
Tedy42
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Feb 2022, 13:22
Locaţie: București

Re: Evrica!

Mesajde Tedy42 pe 29 Mar 2022, 07:50

Cu titlu de erată, proverbul german la care am făcut referire în mesajul introductiv cu privire la semiautomate este în forma corectă:,,alle guten dinge sind drei", la finalul ,,poliloghiei" nu mi s-a postat mesajul fiindu-mi solicitata o nouă autentificare, probabil datorita intervalului mare de timp necesar redactarii, iar ce am postat a fost copia de back-up, insuficent filtrată :D
Tedy42
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Feb 2022, 13:22
Locaţie: București

Re: Evrica!

Mesajde adrian m. pe 29 Mar 2022, 21:03

La bugetul tau nu prea mai ai cum sa iti faci griji ca iei o arma cu probleme, mai toate armele la acest pret isi fac treaba cum trebuie. Cel mai important este sa iti placa arma si aceasta sa iti vina bine la umar. Dupa felul in care o sa vanezi o sa alegi tipul armei si lungimea tevii. Eu unul nu prea sunt fan recul arma asa ca am dat toate armele vechi si am luat o semi noua acum doi ani, mai exact Fabarm L4S deluxe hunter. Am ramas uimit de diferenta de recul, Fabarmul (2,8KG) are recul mai mica decat fosta mea arma de skeet (Beretta 3,5Kg). Daca esti din zona pot sa iti dau sa tragi la poligon sa iti faci o idee despre Fabarm sau daca doresti mai multe informatii despre arma mesaj pe privat si te ajut cu drag.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Evrica!

Mesajde Tedy42 pe 29 Mar 2022, 21:40

Mulțumesc pentru răspuns și invitație! Cum sunt adeptul reciprocității, dacă ajungi prin zonă pot ,,pune la bătaie", la momentul acesta, pentru schimb de experiență, doar niște replici de airsoft. Privitor la semiautomata produsă de Fabarm ( L4S ), din câte am citit, se prezintă în 3 versiuni. Sunt ,,varațiuni pe temă fixă", diferențele fiind doar de aspect ( calitatea lemnului , tragaciul aurit etc. ) sau există și diferențe esențiale ( partea mecanică )?
O seară faină!
Tedy42
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Feb 2022, 13:22
Locaţie: București

Re: Evrica!

Mesajde Tedy42 pe 29 Mar 2022, 22:16

*4 versiuni.
Tedy42
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Feb 2022, 13:22
Locaţie: București

Re: Evrica!

Mesajde adrian m. pe 30 Mar 2022, 12:11

Doar diferența de estetica. Și cred ca varianta inițial hunter vine doar cu 3 șocuri. A mea a venit cu 5 șocuri.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Evrica!

Mesajde tehărău pe 30 Mar 2022, 13:17

@Tedy42,
Sa dea Dumnezeu să ai cât mai multe dileme și sa faci de fiecare dată așa rezumate! Rămâne o postare de referință, bravo!
Cred că ți-a scăpat faptul că, așa cum experiența forumului o arată, foarte multe arme cumpărate "ca la carte" conform postării tale, după cam 2 sezoane, revin la vânzare la prețuri bune. Până nu conduci, nu știi ce mașină-ți trebuie ;). Ca părere (sfat e mult spus ținând cont de puterea ta de sintetizare), aș adaugă și opțiunea de a lua o sh. Sunt câteva chiar care merită văzute. În aceeași notă, nu aș înlătura din listă nici calibrul 20. Prietenii știu de ce, după câțiva ani (care trec ca gândul), fierul își mărește densitatea. Dar și după ceva zloată pe bocanci.
PS: scrie cât de des poți, ne bucură!
PPS: vad ca-ți place să scrii mult:nu face greșelile pe care le-am făcut și noi (eu o comit constant), salvează înainte de a posta. Am pierdut o noapte sa scriu o pățanie și s-a dus o poveste la care n-am mai revenit.
PPPS: există o cutumă a mediului on line care spune ca nu există "domni": când vrei sa citezi pe cineva pui @... Si nickname-ul.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Evrica!

Mesajde Tedy42 pe 30 Mar 2022, 16:06

adrian m. scrie:Doar diferența de estetica. Și cred ca varianta inițial hunter vine doar cu 3 șocuri. A mea a venit cu 5 șocuri.

Mulţumesc pentru răspuns! Mâine, cu puţin noroc, fac cunoştinţă cu un LS4 Initial Hunter. Este prematur să mă pronunţ dacă ne vom şi ,,oficializa relaţia", cu atât mai mult cu cât, mai am vreo 6 luni de aşteptat, până voi avea dreptul de a emite pretenţii în sensul acesta :D .
Să auzim de bine!
P.S. Cele două şocuri suplimentare de cât sunt?
Tedy42
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Feb 2022, 13:22
Locaţie: București

Re: Evrica!

Mesajde Tedy42 pe 30 Mar 2022, 17:11

@tehărău
Mulţumesc pentru cuvintele adresate! Ca de la un scriitor la altul :D , voi încerca să abordez punctual, sfatul primit, astfel: Calibrul 20 va fi cea de a doua arma pe care, cu puţină şansă, voi reuşi să o achiziţionez. La nivel de percepţie generală ( bazată pe o logică de bun-simţ ), acest calibru presupune fineţe, experienţă şi mai multă disciplină decât ,,universalul" 12. Tot cu titlu de sinteză/concluzie a unei postări a @violiv, rezultatele obţinute cu prima armă influenţează, capital, dorinţa de a practica în continuare acest nobil sport ( bineînţeles şi în funcţie şi de indicele de toleranţa la frustrare prezent în fiecare individ :D ). Având în vedere faptul că, strict în ceea ce mă priveşte, tind să plasez pe primul loc experienţa sui generis a vânătorii cu tot ce vine la pachet ( ieşitul în natură, sentimentul de apartenenţă la un grup, camaradenie etc. ) parcă nu m-aş da înapoi să schimb la 180 de grade ,,ordinea firească a lucrurilor".
Privitor la achiziţia unei arme sh, motivul invocat de către antecesorii mei este pertinent, în speţă lipsa de experienţă în recunoaşterea unor vicii ascunse îşi poate spune cuvântul. Nu plec de la premisa existenţei, a priori, a unor vicii, inclusiv armele noi pot avea probleme din fabricaţie, dar dacă se întâmplă la o armă sh, mereu râmâne regretul că nu ai luat una ,,bună" şi până la urma viaţa este prea scurtă să avem regrete! :D Totuşi, ţinând cont că este o lume mică, în care reputaţia şi bunul renume înseamnă ceva, apreciez că inclusiv achiziţionarea unei arme sh se poate dovedi o alegere inspirată. La acest punct aş mai condimenta cu puţin romantism prin trimitere la proverbul ( adaptat ): ,,Sunt momente când tu alegi arma şi altele când te alege ea pe tine" ( de dragul ideii facem abstracţíe de situaţia cu plutonul de execuţie :D ).
Partea cu ,,domnitul", este o reminescenţă a regulilor de politeţe elementare, inoculate mie cu multă delicateţe părintească, dintre aceste procedee aş putea enumera ajustarea pe verticală a urechilor şi ştergerea intempestivă a unor urme imaginare de praf de pe ceafa subsemnatului, pe care la modul cel mai sincer mi-aş dori să le văd perpetuate ( nu la modul anteprezentat :D ), cel puţin am reuşit acest lucru cu băieţii mei, obiceiurile bune ca şi cele mai puţin bune, doar prin practică se fixează. Bineînţeles, din momentul în care ţi se acordă libertatea de exprimare şi de adresare, continuarea nu mai reprezintă o dovadă de politeţe ci de ultraformalism. Cu un prieten cu ceva mai mult argint în plete decât mine, care a părăsit cele lumeşti anul trecut, m-am domnit vreo 2 ani, până când la un Revelion a izbucnit: Bine măi Ionuţ, eu cred că exagerăm cu domnul Marian în sus, domnul Ionuţ în jos, de au aştia impresia când ne aud că cine ştie ce plenipotenţiari suntem...

Încă o dată mulţumesc şi să auzim de bine!
Tedy42
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Feb 2022, 13:22
Locaţie: București

Re: Evrica!

Mesajde adrian m. pe 30 Mar 2022, 21:04

P.S. Cele două şocuri suplimentare de cât sunt?[/quote]
Nu știu exact. Eu am luat arma de la MLD guns acum doi ani, sunt foarte ok oamenii și dacă iei legătură cu ei o sa îți dea cu siguranță toate informațiile necesare despre armele Fabarm.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Evrica!

Mesajde Tedy42 pe 31 Mar 2022, 08:08

adrian m. scrie:P.S. Cele două şocuri suplimentare de cât sunt?

Nu știu exact. Eu am luat arma de la MLD guns acum doi ani, sunt foarte ok oamenii și dacă iei legătură cu ei o sa îți dea cu siguranță toate informațiile necesare despre armele Fabarm.[/quote]
Ziua bună! Le voi face şi dumnealor o vizită ( a se înţelege în timpul programului de lucru şi nu ,,la ceas de seară însoţit de un domn de tobă" :D ).
Cât priveşte partea cu alergatul după o armă, cred că se potriveşte situaţiei următorul banc:

Într-un târg gigantic un tip îşi pierduse soţia. La scurt timp dă peste un altul în aceeaşi situaţie. Aflând care era sursa agitaţiei, primul îl întreaba pe cel de al 2-lea: Dar cum arată soţia ta? Celălalt răspunde: 28 de ani, blondă, ochii verzi, 1,80, sâni gigantici... Dar a ta? Nu mai contează, mergem să o căutăm pe a ta! :D
Tedy42
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Feb 2022, 13:22
Locaţie: București

Re: Evrica!

Mesajde adrian m. pe 31 Mar 2022, 19:45

Într-un târg gigantic un tip îşi pierduse soţia. La scurt timp dă peste un altul în aceeaşi situaţie. Aflând care era sursa agitaţiei, primul îl întreaba pe cel de al 2-lea: Dar cum arată soţia ta? Celălalt răspunde: 28 de ani, blondă, ochii verzi, 1,80, sâni gigantici... Dar a ta? Nu mai contează, mergem să o căutăm pe a ta! :D[/quote]
:lol: :lol: S-ar putea sa fie si in situatia ta! Eu o sa pun Fabarmul de vanzare in urmatoarele zile ( arma este ca in prima zi) si parca vad ca o sa lasi Initial Hunter pentru Deluxe hunter. :-c :-c
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Evrica!

Mesajde Marius pe 01 Apr 2022, 22:06

Laudabila preocuparea ta pentru aspectele tehnice.
Totusi, parerea mea e ca toate alea despre care ati vorbit pana acum, conteaza foarte putin. La bugetul tau
E important sa simti fiorul vanatorii, iar asta nu vine de la arma (cel putin in cazul meu).
Fiorul vine de la panda pe ger la vulpe cand iti picura apa de la nas dar nu stergi nasul ca sa nu iti dezvalui ascunzatoarea, vine de la zgomotul turmei de mistreti in frunza uscata, de la apropierea de la 2 km a stolului de gaste care vin fix pe tine, vine de la rasaritul soarelui de Baragan, unic, deasupra miristei in cantec de pitpalac, vine de la aretul cataleptic al cainelui dresat de tine si de la multe alte lucruri. Multe alte lucruri!
Acel fior cauta sa-l descoperi, caci el e cel care te face sa te scoli din somn in miez de noapte, sa conduci sute de kilometri, sa rabzi frig sa faci efort pe care altfel nu l-ai face nici platit, sa te intorci acasa murdar si obosit, iar gandul tau sa fie mereu la urmatoarea vanatoare.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Evrica!

Mesajde Marius pe 01 Apr 2022, 22:29

Incepusem sa zic de buget. E ok si cred ca orice arma ai alege vei putea vana in conditii bune. Multi dintre noi, am inceput vanatoarea cu IJ si iaca-ne suntem aici.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Evrica!

Mesajde Tedy42 pe 01 Apr 2022, 22:40

@Marius
Un răspuns plin de poezie, care transmite multe şi spune, totodată, multe despre autor.
Fie doar prin prisma interacţiunilor de până acum apreciez că, între mai vechi, mai noi sau viitori colegi de ,,suferinţă", există mai mult decât un simplu numitor comun.
O seară frumoasă vă doresc şi la cât mai multe experienţe de natura celor enumerate!

P.S. Iniţial în loc de termenul ,,natura" am scris iniţial ,,factura", dar în contextul actual, aceste cuvânt a ajuns să aibă o conotaţia totalmente detestabilă, motiv pentru care am considerat oportun să modific şi să nu alterez mesajul :D
Tedy42
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Feb 2022, 13:22
Locaţie: București


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 50 vizitatori

Publicitate