Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 21:36

Alegere carabina 95% goana

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Alegere carabina 95% goana

Mesajde claudiubutacu pe 10 Mai 2022, 12:27

Salut,

Vin cu ragaminte de a ma ajuta cu o parere si un sfat pentru alegerea primei carabine.
Momentan dentin un IJ 54 de 12.
Dupa ce am tot studiat si citit forumul in proportie de 80% m-am hotarat pentru calibrul 9.3x62.
Mentionez ca 95% arma va fi folosita in goana si rar la panda, daca imi va fi necesar peste 2-3 ani eventual sa iau si o arma cu un calibru mai dedicat pentru panda.

Pana in acest moment am vazut si am de ales intre:
1. Tikka T3x Litte Battue 9.3x62 - 5750 RON si cu optiunea de utilizare a acesteia fara alte dispozitive optice.
iar pt. ocaziile de panda sa achizitionez ulterior o luneta de panda cu prindere rapida
2. Sabatti Rover Battue - culoare orange camo si thumbhole - 30.06 - 4750RON cu aceeasi optiune pt luneta ulterioara
3. Mauser M18 waldjagd 9.3x62 - 6800 dar asta deja am vazut review-ul lui violiv si tind sa o exclud plus ca ar trebui din prima sisteme optice.


In concluzie va rog sa ma ajutati cu parere referitor la care sa o aleg, sau sunt deschis la orice sugestii, inclusiv referitoare la calibru si daca sa raman de ochire mecanica pentru goana sau sa caut ceva cu teava "flutted" si "punct rosu" sau luneta.

Va multumesc anticipat!
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde Sly_Fox pe 10 Mai 2022, 16:19

Niciuna din cele enunțate!
Pentru goană, Benelli Argo E în 9,3x62.
Și eu sunt fan bolt action, dar nu merg deloc la goană, doar pândă și dibuit. Dacă m-aș fi axat pe goană un Argo aveam în vedere.
Nu merge prea bine treaba cu mecanice la goane, mai bine punct roșu sau lunetă de goană.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde laurul pe 10 Mai 2022, 17:04

Sly_Fox scrie:Niciuna din cele enunțate!
Pentru goană, Benelli Argo E în 9,3x62.
Și eu sunt fan bolt action, dar nu merg deloc la goană, doar pândă și dibuit. Dacă m-aș fi axat pe goană un Argo aveam în vedere.
Nu merge prea bine treaba cu mecanice la goane, mai bine punct roșu sau lunetă de goană.

+1!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde claudiubutacu pe 10 Mai 2022, 17:24

Ok,
Avand in vedere raspunsurile de mai sus, completez intrebarea:

1.Benlli Argo E 9,3x62 echipata cu sina prindere si Docter Sight III - de pe forum de aici (daca mai e valabila) - 7500RON
2. Benelli argo E 30.06 doar cu mecanice noua plus luneta (nu mai stiu cred ca un vortex 3-9) 6200RON


chiar ma uitasem si am probat-o la rece pe ce in 30.06 si mi-a placut, dar am ramas evitat tocmai ca e semi.
are un plus pt mine patul de lemn.
Sau sa mai pun ceva si sa urc la 7800ron pentru

3. BENELLI ARGO E COMFORTECH 56CM 9,3X62 de la Arrow

Bugetul meu il calculasem pe la 6000RON
si cu achizitie ulterioare de optica pentru panda ocazionala.


Multumesc!
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU


Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde Croco pe 10 Mai 2022, 18:51

Vezi bucsa de recuperare a gazelor
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde violiv pe 10 Mai 2022, 19:07

Prima nu mai e valabila de mult.
Uite alta, dupa dorinta, cu lemn

https://www.narmao.ro/argo-benelli-9-3-x-62/ant-12879/

Iti raman si bani de o sina!

Serios vorbind, de cand au disparut mistretii mai din toata tara piata e plina de arme s-h de goana, la preturi foarte bune. Nici nu merita sa te mai uiti la arme noi. Desi folosesc preponderent Blaser, mi-am luat doua semi in ultimul an ... ca prea era pretul bun si mi-era dor de ARGO.


La bani decenti, cea mai potrivita in goana e o semi. Ca e 9,3 sau 30-06 .... e luuunga discutia si inca nu s-a decis. Chiar si nemtii, marii sustinatori si promotori ai lui 9,3 (de la care am invatat si noi) zic ca noile munitii disponibile fac ca 30-06 sa fie aproape la fel de eficient. Asa ca poti sa largesti un pic lista si ai sanse mai mari sa gasesti ceva ieftin si bun.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde claudiubutacu pe 11 Mai 2022, 10:36

violiv scrie:Prima nu mai e valabila de mult.
Uite alta, dupa dorinta, cu lemn

https://www.narmao.ro/argo-benelli-9-3-x-62/ant-12879/

Iti raman si bani de o sina!

Serios vorbind, de cand au disparut mistretii mai din toata tara piata e plina de arme s-h de goana, la preturi foarte bune. Nici nu merita sa te mai uiti la arme noi. Desi folosesc preponderent Blaser, mi-am luat doua semi in ultimul an ... ca prea era pretul bun si mi-era dor de ARGO.


La bani decenti, cea mai potrivita in goana e o semi. Ca e 9,3 sau 30-06 .... e luuunga discutia si inca nu s-a decis. Chiar si nemtii, marii sustinatori si promotori ai lui 9,3 (de la care am invatat si noi) zic ca noile munitii disponibile fac ca 30-06 sa fie aproape la fel de eficient. Asa ca poti sa largesti un pic lista si ai sanse mai mari sa gasesti ceva ieftin si bun.


Multumesc tuturor de sfaturi,
Prima care am vazut a fost Argo in 30.06 calibru spre care optam initial,
ulterior am renuntat la semi de teama fiabilitatii si m-am orientat spre 9.3x62 dupa citirea forumului si datorita fatptului ca merg preponderent la goana.

Dupa sfaturile voastre o sa raman pe Argo iar calibrul o sa mai studiez intre cele 2 sau astept recomandarea voastra.

Cea din link are si sina Weaver si inele de prindere rapide :x
ce optica imi recomandati pentru ea, punct sau luneta? si un exemplu daca se poate pana in 2000lei.

Multumesc !
Cu respect,
Claudiu
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde claudiubutacu pe 11 Mai 2022, 10:37

Croco scrie:Vezi bucsa de recuperare a gazelor


Salut,

Ma poti ajuta cu o detaliere? Cum as putea verifica, si cum se poate remedia daca este/va fi cazul.


Multumesc!
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde Ghinda pe 12 Mai 2022, 06:15

Uită de alte calibre pentru strict vânătoare decât 30.06! Și la goană, dacă te antrenezi, este brici și bolt-ul. Mai recomandat semi. Dar, repet, fără zeci de cartușe trase, semi doar va hali bani. În general tot 2-3 focuri tragi.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde tehărău pe 12 Mai 2022, 07:40

Ghinda scrie:Uită de alte calibre pentru strict vânătoare decât 30.06! Și la goană, dacă te antrenezi, este brici și bolt-ul. Mai recomandat semi. Dar, repet, fără zeci de cartușe trase, semi doar va hali bani. În general tot 2-3 focuri tragi.

+1
Claudiu, tine cont ca @Ghinda, in afara de muuulta experienta, e si profesionist in domeniu. Discutiile despre calibre sunt multe. Citeste-le, daca poti si printre randuri. Si vezi daca se exprima pe unde ceva de genul "cu 30.06 s-a dus, daca aveam alt calibru ramanea!". Semi vs bolt, mult material de citit pe aici. Daca la goanele alea pentru care iei carabina (sper ca le-ai facut si stii despre ce-i vorba) ies si ursi, gandeste-te bine daca stii sa intretii o semi (vad ca te intrebi despre bucsa, ceea ce demonstraza ca nu). Vezi ca sunt multe arme sh in foarte bune conditii la preturi ok ;).
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde claudiubutacu pe 12 Mai 2022, 08:35

tehărău scrie:
Ghinda scrie:Uită de alte calibre pentru strict vânătoare decât 30.06! Și la goană, dacă te antrenezi, este brici și bolt-ul. Mai recomandat semi. Dar, repet, fără zeci de cartușe trase, semi doar va hali bani. În general tot 2-3 focuri tragi.

+1
Claudiu, tine cont ca @Ghinda, in afara de muuulta experienta, e si profesionist in domeniu. Discutiile despre calibre sunt multe. Citeste-le, daca poti si printre randuri. Si vezi daca se exprima pe unde ceva de genul "cu 30.06 s-a dus, daca aveam alt calibru ramanea!". Semi vs bolt, mult material de citit pe aici. Daca la goanele alea pentru care iei carabina (sper ca le-ai facut si stii despre ce-i vorba) ies si ursi, gandeste-te bine daca stii sa intretii o semi (vad ca te intrebi despre bucsa, ceea ce demonstraza ca nu). Vezi ca sunt multe arme sh in foarte bune conditii la preturi ok ;).


Salut,

Multumesc de parere, intr-adevar nu am experienta cu intretinerea unei semi, in momentul de fata am doar lisa si dupa cum am zis si mai sus nu incadrasem o semi in lista scurta tocmai din acest motiv, desi Argo 30.06 noua mi-a placut si venit cel mai bine.
Am exersat foarte putin cu bolt ( 10-20 cartuse) si pot sa zic ca daca mai fac antrenament o sa ma descurc destul de bine.
In goana ies de foarte multe ori ursi, datorita acestui lucru ma gandeam si optez spre 9.3x62.
In viitor oricum o sa vreau sa iau si o carabina mai dedicata pt panda, iar in acest moment si pt goanele ce le facem, distanta maxima ar fi de 100m, dar maxim.

Am vazut ca se gasesc si sh destule, dar un pitic de creier ma impinge spre noua, dar nu exclud.
Referitor la calibre am citit cam majoritatea discutiilor de aici si am inteles ca 30.06 e foarte bun in cam toate situatiile, dar si ca 9.3x62 e recomandat pentru goana.

In momentul de fata pe lista scurta ar fi:
1. Tikka t3x Lite battue 9.3x62 - dar dupa cum s-a zis mai sus mecanicele nefiind ok, o sa caut varianta simpla si sa ii iau un redpoint pentru goana
Intrebare: Tikka are sina pentru montaj din fabrica sau gresesc eu?
2. Sabatti Rover Battue 30.06 orange camo si thumbhole (am vazut-o fizic dar pe internet nu o gasesc deloc)
3. Argo recomandata de Violiv 9.3x62- avantaj - mai ieftina si are sina weaver plus inele rapide pt luneta
4. argo noua 30.06 plus luneta 3-9 (vortex sau delta) dar fara sina si inele.

Sper ca nu va stresez prea mult :o

Multumesc inca o data tuturor pentru rabdare si timpul pierdut pentru raspunsuri!
Cu respect,
Claudiu
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde ventura pe 12 Mai 2022, 09:36

Treaba cu bucsa buclucasa, din cate tin minte, a fost la prima generatie de Argo.
Ulterior au rezolvat "problema".
Oricum, o arma semi trebuie ingrijita ceva mai atent decat un bolt.

Exceptie, poate, face Browning Bar.
Putin probabil sa o poti deface corespunzator pentru curatare, dar nici blocari nu am auzit sa fie.
Am una in 30-06 echipata cu EoTech ( de vreo 10 ani) si nu am curatat-o vreodata decat pe exterior...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde Croco pe 12 Mai 2022, 10:08

#ventura are dreptate in privinta bucsei: la prima generatie de argo se manifesta si a fost inlocuita ulterior. Pe forum gasesti detalii.
Traim in tara unde se curata arma dupa fiecare vanatoare; ba chiar daca nu s-a tras sau a fost senin! Curat teava la arma/armele cand e cazul! Daca ai facut scoala de soferi pe o masina care avea cutia de viteze manuala, apai musai, trebuie sa conduci toata viata cutie manuala. Sa nu mergi cu automata!
Ca o semi necesita mai multa intretinere sau/si atentie? Asa este! Trebuie sa zici o rugaciune in plus! Si sa cureti ce se murdareste! Pe langa teava si sistemul de recuperare a gazelor, la argo, in particular! E simplu! Aceasta e din ciclul “restul e prosti”!
Serios acum: am avut argo, cu punct rosu, Aimpoint. Foarte ergonomica si placuta! Comfortech! Nu am avut un motiv anume pentru instrainare, un neajuns! Asa mi s-a parut atunci! O curatam rar, o data la 3 sezoane. O foloseam de 5-6 ori pe an.
Daca vrei sa calculezi eficienta unui proiectil fata de altul, cu cat la suta e mai bun sau nu, calculeaza energia si momentul. Viteza, daca este peste 900 m/s, permite trecerea glontului prin vanat. Asa, fiecare crede ca ce are e mai bun. Ia undita, nu pestele.
Apropos, imagineaza-ti tot felul de posibilitati la goana! Daca trebuie repetat focul care este mai avantajoasa? Semi sau boltul? Nu militez pentru niciuna, iei ce iti place!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde violiv pe 12 Mai 2022, 14:05

Nu sintem singurii din lume care vanam, care-si pun intrebari. Toti fac asta! Insa unii o fac un pic mai inteligent! Adica socotesc! Pe degete, pe abac, pe calculator ... socotesc eficienta dupa parametri foarte vanatoresti, pe numere mari de piese. In cele mai multe locuri din lume conteaza mult si piesele ranite si nerecuperate sau gasite tardiv. Se examineaza mai atent decat la noi, se stabileste "istoricul", se socotesc .... si se trag invataminte. Si daca socotelile astea cuprind mii sau zeci de mii de piese atunci sint cu atat mai de luat in seama.
Cum mistreti existau in toata Europa si mai peste tot se vanau la goana s-a strans experienta multa.
Cati cad in foc si cati pleaca mai departe, cati pleaca 10-20 m si cati 100-200 m sau un kilometru, etc.....
Si numerele astea zic ca la focuri trase intre 1 si 75 m, cel mare si greu e suveran....adica 9,3x62, 45-70, 45 blaser, 450 si 444 marlin, unice din astea noi si destepte. Mai departe ar face ele treaba daca ar reusi vanatorul sa-l puna unde trebuie ... dar mai mult de un porc in fata, la 100 m, e tare greu sa calculezi asa ca aici 300 wm, 8x68, 338 wm, chiar 375 h&h se descurca mai bine.
De cand s-a implantat bine intre vanatori, 9,3 cam face legea in desisurile din Europa.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde OVI762 pe 15 Mai 2022, 00:47

Dragule, stii ca bagi goana, 9,3, clar, stiica bagi jumi-juma, alta treaba, dar la goana, la noi, 9,3e ce trebuie.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde claudiubutacu pe 15 Mai 2022, 10:38

Salut,

Multumesc tuturor de sfaturi,
Pana la urma am rezervat o Tikka t3x Lite Adjustable 9,3x62 la pret bun.
Acum mai ramane sa iau luneta de goana in aprox 2000 lei, astept si aici sugestii.
Am renuntat la varianta de argo
Datorita intretinerii mai complexe pt momet, in viitor vom mai vedea

Multumesc inca o data!
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde ravenstein pe 19 Mai 2022, 01:32

claudiubutacu scrie:Salut,

Multumesc tuturor de sfaturi,
Pana la urma am rezervat o Tikka t3x Lite Adjustable 9,3x62 la pret bun.
Acum mai ramane sa iau luneta de goana in aprox 2000 lei, astept si aici sugestii.
Am renuntat la varianta de argo
Datorita intretinerii mai complexe pt momet, in viitor vom mai vedea

Multumesc inca o data!



Recomand red dot. Pentru distanțele la goana din Romania nu ai nevoie de mai mult.
Folosesc cu success de aproape 3 ani un aimpoint fara nici un fel de probleme cu trageri până la 150m
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde dtdpuu pe 19 Mai 2022, 15:10

Oare de ce nu propune nimeni lever action? E chiar atit de rara in Ro? Evident in SUA e foarte comuna...dar pare a avea toate carcteristicile unei arme de goana: rapida in reload, bine balansata si produsa in calibre adecvate vinatului mare (de la 30-30 in sus). De asemenea exista citeva variante cu magazie verticala si deci cu o selectie de calibre moderne.

Hmmm...chiar trebuie ca la piata europeana a prins foarte putin.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mai 2022, 15:39

Este rară! În Europa nu a prins mai deloc (așa cum nu au prins nici pompele) și tind să cred că este un exemplu în care cultura (inițial comună) de pe cele două maluri ale Atlanticului s-a separat și ulterior diferențiat uimitor de rapid. Vânătorii români au cam ținut linia europeană în domeniul vânătorii și armelor utilizate la vânătoare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde violiv pe 19 Mai 2022, 16:01

Ba sa stii ca eu am incercat si n-a prea mers. Da' nu mi-a trecut si tocmai imi mai iau una.

Am incercat 45-70 Marlin .... mare, grea, cursa lunga, recul rau si mi-am intepat degetul in tragaci de n-am putut trage 2 saptamani.
Aceeasi arma in 444 Marlin .... micuta, usoara, simpatica ... am cedat-o unui prieten care o foloseste si azi.
BLR 30-06 .... compacta, usurica, cursa realmente imposibila la rearmare rapida, tragaci catastrofa. Daca tot aveam semi in 30-06 chiar nu merita.

Armeaza rapid si se pot folosi usor cele care folosesc calibre mici, scurte, prea mici pentru mistretii nostri. La calibre serioase cursa este si mai lunga si mai greoaie dar impedimentul major pentru mine este viteza mica de plecare si corectiile mari necesare la ochireea tintei in fuga - nu sint prea mester la asta asa ca folosesc ceva un pic mai rapid.
Serios, pe incercate, am manevrat mai rapid si mai eficient R 93 in 375 h&h decat Marlin in 45-70.
Acum imi iau doar de plescaneala o Win 94 in 30-30 si cred ca va urma ceva si in 357 dar inca nu stiu ce.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde dtdpuu pe 19 Mai 2022, 21:22

Sly_Fox scrie:Este rară! În Europa nu a prins mai deloc (așa cum nu au prins nici pompele) și tind să cred că este un exemplu în care cultura (inițial comună) de pe cele două maluri ale Atlanticului s-a separat și ulterior diferențiat uimitor de rapid. Vânătorii români au cam ținut linia europeană în domeniul vânătorii și armelor utilizate la vânătoare.


Asa cred si eu. Aici in SUA vinatoarea e ca si fotbalul, un sport de masa. Fie ca e practicat fie ca e chibitat. Ca urmare armele sint fie lasate mostenire, fie cumparate la fel cu ce are vecinul...dar mai ales sint practice, adica usoare, calibre pentru vinat mediu si in general distante mici. Lever action se inscrie numa bine. Sint destule si bolt, semi, etc. dar Lever sint multe.

Eu nu am inca dar ma tenteaza, intotdeuna mi-a placut handlingul si sa trag cu ea...nu am pentru ca nu e o arma de precizie...dar are suficienta pentru 200m.

Europa cred ca e mai elitista in privinta vinatorii, adica e un sport scump, cu mult mai mult "blazon" si echipamentul, inclusiv aspectul este parte din asta. Lever nu se inscrie chiar daca ar satisface multe aspecte.

Cam asa imi explic...gresesc?

Apropos...pompele nici aici nu au prins la carabine.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde dtdpuu pe 19 Mai 2022, 21:29

violiv scrie:Ba sa stii ca eu am incercat si n-a prea mers. Da' nu mi-a trecut si tocmai imi mai iau una.

Am incercat 45-70 Marlin .... mare, grea, cursa lunga, recul rau si mi-am intepat degetul in tragaci de n-am putut trage 2 saptamani.
Aceeasi arma in 444 Marlin .... micuta, usoara, simpatica ... am cedat-o unui prieten care o foloseste si azi.
BLR 30-06 .... compacta, usurica, cursa realmente imposibila la rearmare rapida, tragaci catastrofa. Daca tot aveam semi in 30-06 chiar nu merita.

Armeaza rapid si se pot folosi usor cele care folosesc calibre mici, scurte, prea mici pentru mistretii nostri. La calibre serioase cursa este si mai lunga si mai greoaie dar impedimentul major pentru mine este viteza mica de plecare si corectiile mari necesare la ochireea tintei in fuga - nu sint prea mester la asta asa ca folosesc ceva un pic mai rapid.
Serios, pe incercate, am manevrat mai rapid si mai eficient R 93 in 375 h&h decat Marlin in 45-70.
Acum imi iau doar de plescaneala o Win 94 in 30-30 si cred ca va urma ceva si in 357 dar inca nu stiu ce.


Face sens ce spui...dar....totusi cum "revii" pe tinta dupa 375 probabil ca revii si cu un 444, sau 45-70. Insa int-adevar leneveala e probabil mai greu de compensat. Solutia ar fi BLR si Henry Long Ranger intr-un calibru mai zdravan. Sigur ca semi e si mai buna, totusi as fi crezut ca un lever e mai potrivita decit un bolt la goana.....Hmmm "dracushorul e in detalii" dupa cum se spune pe aici.

Ca tot veni vorba...e chiar asa de zdravan mistretul de Ro de nu cade cu 30-30 greu (170 grains) si trebuie ceva mult mai mare?

Cum spuneam mai sus, cred ca anul acesta pina la urma tot voi lua una...singurul motiv care ma tine inca este ca am prea multe proiecte pe rol. Ar mai fi si ca nu am nevoie de ea....dar asta nu e un motiv serios, nu-i asa? :-)

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde yoghi pe 19 Mai 2022, 21:49

dtdpuu scrie:... Ar mai fi si ca nu am nevoie de ea....dar asta nu e un motiv serios, nu-i asa? :-)

..

Binenteles ca nu! :lol:
Numai prima arma o cumperi de nevoie,a doua pt teste,a treia de fite iar de la a patra in sus , e...dambla
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde popaliviu pe 21 Mai 2022, 00:53

În Austria sunt foarte multe lever action. Probabil și datorită faptului că le poți deține dacă ai 18 ani.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde dtdpuu pe 21 Mai 2022, 02:34

popaliviu scrie:În Austria sunt foarte multe lever action. Probabil și datorită faptului că le poți deține dacă ai 18 ani.


....si se folosesc la vinatoare sau sint mai mult de fun?
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde violiv pe 21 Mai 2022, 07:58

popaliviu scrie:În Austria sunt foarte multe lever action. Probabil și datorită faptului că le poți deține dacă ai 18 ani.



De ce ar avea regim diferit doar pentru ca sint alt sistem de functionare? Nu cred ca e numai atat. Probabil e si ceva legat de calibru-munitie ... or fi asa "la liber" alea in 22 lr sau calibre de pistol. Ma indoiesc ca o Marlin in 444 marlin se cumpara "cu buletinul", la 18 ani.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde popaliviu pe 21 Mai 2022, 13:10

dtdpuu scrie:
popaliviu scrie:În Austria sunt foarte multe lever action. Probabil și datorită faptului că le poți deține dacă ai 18 ani.


....si se folosesc la vinatoare sau sint mai mult de fun?


Se folosesc și la vânătoare, dar sunt folosite și pentru autoapărare, poligon, tir sportiv.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde popaliviu pe 21 Mai 2022, 13:11

violiv scrie:
popaliviu scrie:În Austria sunt foarte multe lever action. Probabil și datorită faptului că le poți deține dacă ai 18 ani.



De ce ar avea regim diferit doar pentru ca sint alt sistem de functionare? Nu cred ca e numai atat. Probabil e si ceva legat de calibru-munitie ... or fi asa "la liber" alea in 22 lr sau calibre de pistol. Ma indoiesc ca o Marlin in 444 marlin se cumpara "cu buletinul", la 18 ani.


Jos unde scrie Waffenkategorie C, scrie clar Frei ab 18 Jahre. Liber de la 18 ani. Deci toate carabinele cu repetiție, basculante și lisele basculante sau cu repetiție fac parte din Categoria C. Mai sunt pe aici și niște struțocămile de revolvere cu țeavă lungă și pat care intră tot la C
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Alegere carabina 95% goana

Mesajde Croco pe 22 Mai 2022, 13:37

As incerca si lever! Consider, e parerea mea, ca sunt deschis la nou (pentru mine)!
Daca imi da cineva ...
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate