Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:57

Binoclu sau telemetru?

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde Skyler pe 22 Iun 2022, 08:37

Azidimineata am incheiat a treia iesire, fara rezultate in traista. A fost si prima iesire la care chiar am vazut ce cautam, nu doar iepuri si vulpi, dar am avut ghinionul sa-l vada inaintea mea cainii unui cioban care se apropia cu vacile de noi si l-au alergat pana s-a dus in padure.

Concluzia? Imi trebuie de toate :))
Imi e imposibil sa estimez ochiometric distantele. Sa fie 300 de metri? Sa fie 500? As fi curios sa vad cat de aproape sunt de realitate. Pentru ce e sub 200 de metri imi dau si singur seama ca e suficient de aproape.

Am gasit pe acasa un binoclu vechi sovietic Tento, 7x50, dar nu e cine stie ce si l-am si uitat de fiecare data in masina cand am coborat. Luneta se vede cristal dar imi e greu sa ma uit mult timp in ea cu un singur ochi, parca ma oboseste, si e si arma greu de tinut, deci tot catre un binoclu premium m-as orienta.

Si, in ultimul rand, un termal, sa stiu sa nu stau doar sa admir florile daca nu e nimic prin apropiere. Aici mi s-a pus pata pe Leica Calonox View si ma straduiesc sa vad cum o includ in buget, ca e mai scumpa decat arma + luneta.
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde dtdpuu pe 22 Iun 2022, 16:57

Skyler scrie:Azidimineata am incheiat a treia iesire, fara rezultate in traista. A fost si prima iesire la care chiar am vazut ce cautam, nu doar iepuri si vulpi, dar am avut ghinionul sa-l vada inaintea mea cainii unui cioban care se apropia cu vacile de noi si l-au alergat pana s-a dus in padure.

Concluzia? Imi trebuie de toate :))
Imi e imposibil sa estimez ochiometric distantele. Sa fie 300 de metri? Sa fie 500? As fi curios sa vad cat de aproape sunt de realitate. Pentru ce e sub 200 de metri imi dau si singur seama ca e suficient de aproape.

Am gasit pe acasa un binoclu vechi sovietic Tento, 7x50, dar nu e cine stie ce si l-am si uitat de fiecare data in masina cand am coborat. Luneta se vede cristal dar imi e greu sa ma uit mult timp in ea cu un singur ochi, parca ma oboseste, si e si arma greu de tinut, deci tot catre un binoclu premium m-as orienta.

Si, in ultimul rand, un termal, sa stiu sa nu stau doar sa admir florile daca nu e nimic prin apropiere. Aici mi s-a pus pata pe Leica Calonox View si ma straduiesc sa vad cum o includ in buget, ca e mai scumpa decat arma + luneta.


...atunci ia-ti de toate :-)

Doar un comentariu, noi nu am spus ca arma inlocuieste binoclul sau telemetrul DOAR o suplineste. Adica daca ai un telemetru (sa zicem 6X) si vezi ceva interesant (cum e "incirligatul" din istoria ta), apoi poti folosi luneta pentru o cercetare mai amanuntita. DAR scula de scanare rapida ramine tot telemetrul sau binoclul (daca il ai). Este evident si de bun simt ca nu poti sta cu arma la ochi minute in sir, timp de citeva ore de observatie. Dar cu telemetrul poti face asta....si binoclul si mai bine.

Success la "de toate" :-)

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde Andi Bria pe 24 Iul 2022, 18:33

Părerea mea este că ai nevoie de 2 binocluri, unul mic, ușor pe care sa nu-l simți când mergi pe munte, un 10x30, 10x32 și un binoclu pentru amurg, un 10x56, ambele de calitate, dar nu neapărat de la cei 3 producători, știu și alții sa facă binocluri de calitate. Apoi un telemetru cu magnificatie 6 sau 8, care îți merge la 1000 m este 400 lei în China. Și funcționează ireproșabil. Însă în final, nu am cum sa nu fiu de acord cu ce s a scris mai sus. Un Pulsar mic, portabil este cea mai bună investiție. Pur și simplu îți acoperă cele mai variate situații din teren.
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde Skyler pe 25 Iul 2022, 09:41

Multumesc pentru informatii. Pana acum am cumparat un binoclu Leica Trinovid HD 10x42 de care sunt foarte multumit, imaginea este cristal. Magnificarea mi se pare cam mare, cred ca unul 8x42 imi era de ajuns mie, dar ma descurc si cu asta multa vreme de acum incolo. Urmatorul pe lista este telemetrul, iar termalul poate mai spre iarna.
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde biriuck pe 26 Iul 2022, 11:29

Pentru ca sunt lenes din fire am considerat mult timp ca mie nu imi trebuie binoclu, ca imi e suficienta luneta ca sa vad mai bine si de distante nu ma interesa prea tare pentru ca trag sub 200m de regula.
Prima ezitare am avut-o in golul alpin cand m-am lamurit repede cat de inselatoare e distanta acolo. Pentru ca nu sunt adeptul a N scule carate dupa mine am ales un binoclu Leica 8x56 cu telemetru incorporat.

Ulterior m-am felicitat pentru alegere cand am mers din postura de insotitor cu un prieten (forumist si el). Pur si simplu nu exista comparatie la "maturat" suprafete si am gasit mereu inaintea lui capriorii. Nu mai zic de scanatul mult mai usor al lizierelor si livezilor prin joaca cu focalizarea.
In conditii de lumina ma gandesc uneori ca poate era mai bun 10x56 dar, cand am ales, am vrut neaparat visibilitate mai buna in amurg.

Cand s-a inserat bine de tot am incercat o apropiere la un caprior mic aflat o distanta mare initial. Pana am ajuns aproape se inserase atat de mult incat el nu vedea tapul suficient de clar pentru foc desi eu il vedeam bine. Tapul era la 120m si el se uita prin Swaro generatie noua x56, nu prin vreun fund de borcan. Experienta s-a repetat si la boncanit.

A fost scump? Da. A meritat? Din plin!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde Dr.47 pe 26 Iul 2022, 12:57

biriuck scrie:Cand s-a inserat bine de tot am incercat o apropiere la un caprior mic aflat o distanta mare initial. Pana am ajuns aproape se inserase atat de mult incat el nu vedea tapul suficient de clar pentru foc desi eu il vedeam bine. Tapul era la 120m si el se uita prin Swaro generatie noua x56, nu prin vreun fund de borcan. Experienta s-a repetat si la boncanit.

A fost scump? Da. A meritat? Din plin!

Daca amicul era pe maxim de magnificatie, capta mai putina lumina?
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Binoclu sau telemetru?

Mesajde violiv pe 26 Iul 2022, 18:13

Da. Pe masura ce cresti magnificatia imaginea se intuneca. 5-7x pentru lumina slaba e mult mai potrivit. De la 8x in sus imediat devine cenusie iar sub 4x nu mai castigi mare lucru.

Pentru tras la 120 m la tap, 6x e arhisuficient. Sa vrei mai mult e ca si cand ai vrea luneta pentru iepurele de la 20 m.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Anterior

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori

Publicitate