Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 17 Apr 2024, 00:06

Țevi zgâriate pe interior.

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Țevi zgâriate pe interior.

Mesajde Roby_ursu pe 17 Noi 2022, 08:33

Buna ziua, sunt vânător începător și după prima sesiune de tragere am zis sa curăț arma din dotare (Baikal MP43 12/76 nou) cu trusa de curățat pt cal 12, am început cu peria de sârmă care mi-a zgariat țevile foarte tare, chiar a ieșit pilitură din cea dreaptă. Ce pot sa mai fac in acest caz? Afectează cu ceva folosirea armei?
Mulțumesc.
Roby_ursu
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Noi 2022, 08:25

Re: Țevi zgâriate pe interior.

Mesajde tehărău pe 17 Noi 2022, 17:01

Bun venit!
Până își face cineva timp sa te îndrume punctual, în câmpul de căutare dreapta sus, tastezi "curățare țevi arma" și îți apar n spe pagini de răspunsuri. Nu toate dar unele sunt exact la ce vrei tu să afli. Te pui pe citit și găsești deja toată informația de care ai nevoie. Am verificat eu, chiar e. Succes!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Țevi zgâriate pe interior.

Mesajde Sly_Fox pe 17 Noi 2022, 17:04

Greu de crezut că o perie de sârmă a reușit să zgârie atât de rău cromul de pe țevile de la Baikal. Eu am mai utilizat peria de sârmă atunci când țevile erau plumbuite excesiv, dar nu am pățit așa ceva, cromul fiind un material foarte dur și rezistent până și la anumiți acizi foarte corozivi. Ești absolut sigur că ceea ce vezi tu pe interiorul țevilor sunt zgârieturi?
Ce poți să faci este să cureți temeinic țevile cu ulei de armă și cârpă de bumbac pentru a vedea dacă ceea ce consideri tu că sunt zgârieturi se mai observă. Nu afectează folosirea armei!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Țevi zgâriate pe interior.

Mesajde violiv pe 17 Noi 2022, 17:19

Sint "zgarieturi" in mizeria de pe teava iar metalul care a curs e plumb.
Probabil ai incercat si ceva "brenneke" ca astea lasa plumb mult pe tevi.
La fel lasa si cartusele fara "paharut" la bura. Iar cele cu paharut lasa plastic in urma.
Spor la frecat!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Țevi zgâriate pe interior.

Mesajde Roby_ursu pe 17 Noi 2022, 19:35

Într-adevăr am tras vreo 20 de brenneke dar ce a ieșit odată cu peria de sarma din țeavă era pilitură, am frecat ulterior cu cârpe date cu balistol, inclusiv și cu wd40 dar tot se vede bine urma la perie, in rest e oglindă țeava.
Atasez și peria cu pricina.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Roby_ursu
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Noi 2022, 08:25

Re: Țevi zgâriate pe interior.

Mesajde laurul pe 17 Noi 2022, 19:41

Da i cu peria pana dispar zgârieturile.
Garantat vor ieși oglinda!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Țevi zgâriate pe interior.

Mesajde yoghi pe 17 Noi 2022, 21:08

Mergi la armurierul din zona ,platesti 50 lei si iti curata el arma.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Țevi zgâriate pe interior.

Mesajde adisan77ro pe 17 Noi 2022, 22:02

Roby_ursu scrie:Într-adevăr am tras vreo 20 de brenneke dar ce a ieșit odată cu peria de sarma din țeavă era pilitură, am frecat ulterior cu cârpe date cu balistol, inclusiv și cu wd40 dar tot se vede bine urma la perie, in rest e oglindă țeava.
Atasez și peria cu pricina.

Eu frecam cu peria dupa proiectil unic, pana se incalzea teava si nu am vazut nicio zgarietura. Mai bine ia niste produse serioase de curatare, nu ceva bun la toate si la nimic in mod special
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Țevi zgâriate pe interior.

Mesajde popaliviu pe 17 Noi 2022, 22:33

Cu o perie identică am "zgâriat" și eu țevile pe interior la arma mea. Adică am crezut, pentru că au ieșit după câteva ședințe de tragere și curățare. Doar că arma mea are vreo 40 de primăveri și de-aia am crezut că s-a întâmplat. M-am gândit că țevile fiind vechi, poate nu au fost așa bine tratate la interior ca cele noi, iar peria fiind nouă... Oricum peria aia este ceva.... Eu am aruncat-o direct :lol: Dacă mă gândesc mai bine o puteam folosi să bat ouăle cu ea! B-)
Cel mai bun și sfânt pentru mine este șnurul(șarpele :D )de curățat sau boresnake.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Țevi zgâriate pe interior.

Mesajde popaliviu pe 17 Noi 2022, 22:44

12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Țevi zgâriate pe interior.

Mesajde violiv pe 18 Noi 2022, 07:23

Roby_ursu scrie:Într-adevăr am tras vreo 20 de brenneke dar ce a ieșit odată cu peria de sarma din țeavă era pilitură, am frecat ulterior cu cârpe date cu balistol, inclusiv și cu wd40 dar tot se vede bine urma la perie, in rest e oglindă țeava.
Atasez și peria cu pricina.



Era pilitura dar de plumb nu din cromul tevilor.
Peria asta e numai buna pentru indepartat plumbul si plasticul ramase pe teava. Doar ca tehnica de folosire corecta este sa treci peria numai intr-un singur sens ... o bagi pe la camera cartusului si o scoti prin gura tevii, nu tragi inainte-inapoi. Monteaza la arma cele mai largi socuri cand faci asta. Nu lasa teava fara soc ca strici filetul.
Solutiile de curatare care sa ia plumbul de pe teava sint rare si tare ineficiente ... tot mecanic iese.
Mai putin agresiv dar mai mult de frecat merge cu perie din aia cu peri duri.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Țevi zgâriate pe interior.

Mesajde Roby_ursu pe 18 Noi 2022, 21:17

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, într-adevăr am frecat mai cu spor la ea și par sa se diminueze "zgârieturile" pe care am crezut că le-am făcut pe țevi. Oricum o sa caut o perie puțin mai moale pe viitor și e bine de știut că nu se trage înainte și înapoi așa cum am făcut și eu.
Mulțumesc încă odată.
Roby_ursu
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Noi 2022, 08:25

Re: Țevi zgâriate pe interior.

Mesajde Septimiu pe 21 Noi 2022, 08:11

E folosesc cam o data pe an perii din bronz de la Raetz:

Raetz.png


Au variante pentru o multime de calibre (inclusiv pentru carabine) si se pot cumpara online. Eu am luat de la Frankonia.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Țevi zgâriate pe interior.

Mesajde Mutimir pe 14 Noi 2023, 16:16

Pentru curătarea tevilor și a altor părti ale puștii, utilizati perii speciale, destinate armelor. Acestea vor asigura o curătare eficientă, minimizând riscul de deteriorare. De asemenea, folositi produse speciale pentru curătarea armelor, pentru a elimina eficient depunerile de pulbere și alte impurităti fără a afecta suprafetele. Depozitati-o într-un loc uscat și protejat de umezeală pentru a preveni coroziunea și alte deteriorări.
Mutimir
 
Mesaje: 2
Membru din: 14 Noi 2023, 16:11

Re: Țevi zgâriate pe interior.

Mesajde Sly_Fox pe 14 Noi 2023, 18:43

Mulțumim pentru sfaturi, ne sunt de mare folos! Dar despre tine nu ne spui nimic? De când ești vânător, unde vânezi, ce specii, prin ce metode, cu ce arme? Regulamentul forumului spune că este necesară o prezentare la secțiunea dedicată, în special dacă intri pe forum direct cu sfaturi. :mrgreen:
PS: Tu realizezi că pe aici scriu oameni cu zeci de ani de experiență în domeniul vânătorii? Acum ce să spun, în atâta amar de vreme cred că și-au dat seama ce perii să utilizeze pentru curățarea armelor. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Țevi zgâriate pe interior.

Mesajde yoghi pe 15 Noi 2023, 10:07

Ai bre..nu il stii pe @Mutimir? Toata lumea il cunoaste. Este fostul print al Serbiei ,da mai de demult e adevarat ,pe la anul 800...un fel de Tepes al Serbiei.
...mai zici ca esti pasionat de istorie!


:mrgreen:toti credeau ca a murit.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Țevi zgâriate pe interior.

Mesajde Mutimir pe 15 Noi 2023, 17:21

Mutimir scrie:Pentru curătarea tevilor și a altor părti ale puștii, utilizati perii speciale, destinate armelor. Acestea vor asigura o curătare eficientă, minimizând riscul de deteriorare. De asemenea, folositi produse speciale pentru curătarea armelor, pentru a elimina eficient depunerile de pulbere și alte impurităti fără a afecta suprafețele. Acestea sunt sfaturi standard, iar deoarece îmi place și vânătoarea și jocurile de noroc, vă pot recomanda și https://gamblingorb-ro.com/metode-de-plata/visa/ cu o listă a celor mai bune platforme online de jocuri de noroc din România, precum și informatii despre metodele de plată cu cardul VISA. De asemenea, când aveti grijă de curătarea puștii, este important să acordati atentie și stocării corecte a armei după utilizare. Depozitati-o într-un loc uscat și protejat de umezeală pentru a preveni coroziunea și alte deteriorări.
Sunt doar un începător și cu sigurantă mă voi prezenta în weekend în firul potrivit, unde trebuie să vorbesc despre mine. Nu am observat această condiție la înregistrare și am scris totul foarte repede.
Mutimir
 
Mesaje: 2
Membru din: 14 Noi 2023, 16:11

Re: Țevi zgâriate pe interior.

Mesajde yoghi pe 15 Noi 2023, 17:53

Iar un bot cu reclame ascunse intre randurile mesajului

Domn moderator.....stergel bre!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

cron
Publicitate