Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 04:49

Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde alinboboc pe 09 Mai 2014, 08:04

Psihologicul este aparte de fisa medicala.Una-i una si alta-i alta.Examenul psihologic costa de la 40 pana la 300 ron, depinde unde-l faci si pentru ce-l faci.Important pentru permisul de port arma,este ca examinatorul sa fie avizat pe siguranta nationala.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde lucky2004alex pe 09 Mai 2014, 08:41

La piatra neamt s-a intamplat asa:
Am facut dosar pentru permis port arma neletala(aer comprimat) si au fost in felul urmator:
-fisa medicala;130 de ron linga VIP
-aviz psihologic 100 de ron linga VIP
-cazier 10 ron linga VIP
-taxa la trezorerie 100 ron pentru autorizatie cumparare

Intre timp am decis sa fac cele de mai sus si pentrru dosarul de vanator.
Am fost sa refac fisa medicala (trecuse 3 saptamani de la prima vizita) si o doamna doctor de acolo mi a zis ca trebuie sa platesc doar 65 de ron, nu intreaga suma, pentru ca o mai facusem odata
-la faza cu avizul psihologic a zis ca trebuie refacut pentru ca urmeaza port si folosire de ARMA LETALA,
deci alte teste.

Pentru cei care nu sunt vanatori si vor sa si ia permis petru arma neletala costul este in felul urmator:
-dulap perete 300-600 ron , depinde, eu am gasit la 260 ron la beius
-fisa medicala 130 ron
-aviz psihologic 100 ron
-taxa trezorerie 100 ron
-pusca gamo (de la 200 ron SH la 1500 noua)----eu am dat 700 ron la prietenul uzzy de pe forujm pe un whisper igt
-cutie transport pe masina 200 ron

Am facut un calcul si a iesit in felul urmator:260+130+100+100+700+200=1490 ron (pusca aer comprimat , in legalitate cu dulap si permis).Toata chestia dureaza undeva la 2 luni aproape.
Savage Axis StainleissSteel ,cal 308w
Beretta A300, cal 12
Gamo Whisper IGT ,cal 5,5
Avatar utilizator
lucky2004alex
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 10 Dec 2012, 12:20

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde blackcrotal pe 09 Mai 2014, 09:33

lucky2004alex scrie:La piatra neamt s-a intamplat asa:
Am facut dosar pentru permis port arma neletala(aer comprimat) si au fost in felul urmator:
-fisa medicala;130 de ron linga VIP
-aviz psihologic 100 de ron linga VIP
-cazier 10 ron linga VIP
-taxa la trezorerie 100 ron pentru autorizatie cumparare

Intre timp am decis sa fac cele de mai sus si pentrru dosarul de vanator.
Am fost sa refac fisa medicala (trecuse 3 saptamani de la prima vizita) si o doamna doctor de acolo mi a zis ca trebuie sa platesc doar 65 de ron, nu intreaga suma, pentru ca o mai facusem odata
-la faza cu avizul psihologic a zis ca trebuie refacut pentru ca urmeaza port si folosire de ARMA LETALA,
deci alte teste.

Pentru cei care nu sunt vanatori si vor sa si ia permis petru arma neletala costul este in felul urmator:
-dulap perete 300-600 ron , depinde, eu am gasit la 260 ron la beius
-fisa medicala 130 ron
-aviz psihologic 100 ron
-taxa trezorerie 100 ron
-pusca gamo (de la 200 ron SH la 1500 noua)----eu am dat 700 ron la prietenul uzzy de pe forujm pe un whisper igt
-cutie transport pe masina 200 ron

Am facut un calcul si a iesit in felul urmator:260+130+100+100+700+200=1490 ron (pusca aer comprimat , in legalitate cu dulap si permis).Toata chestia dureaza undeva la 2 luni aproape.


Sa inteleg ca este obligatoriu sa cumperi cutie de transport si pentru masina ? Nu ajunge cutia cu care se vand unele arme noi, sau in cel mai rau husa ?
Daca se merge asa la un moment data o sa trebuiasca sa-ti cumperi masina blindata cand te duci la vanatoare :)
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde lucky2004alex pe 09 Mai 2014, 10:14

Sincer cutia transport a fost optionala, dar avand in vedere ca am cumparat arma din Focsani, am facut o vizita la bucuresti , iar mai apoi la piatra, am decis sa mi iau o cutie de transport.

Cand am fost la politie sa ridic autorizatia de cumparare a armei, domnu politist a zis sa ma prezint cu arma in termen de 3 zile pentru verificare serie.La care eu l am intrebat daca i-imi da voie sa intru in sectia de politie cu arma in mana...
La care politistul a ras si a zis ca doar nu o sa intru cu ea pe umar sau cu ea la ochi, o sa vin si eu cu ea intr o cutie sau husa.ASa ca am decis sa cumpar o cutie.
Imagine
Savage Axis StainleissSteel ,cal 308w
Beretta A300, cal 12
Gamo Whisper IGT ,cal 5,5
Avatar utilizator
lucky2004alex
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 10 Dec 2012, 12:20

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Krieghoff pe 09 Mai 2014, 12:19

Examenul psihilogic este separat de fisa medicala. Un priten l-a facut saptamana trecuta cu 80 lei la Rond Alba Iulia. Daca vrei iti dau nr de telefon al cabinetului
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde alex_ionut_popa pe 26 Mai 2014, 09:28

Multumesc tuturor pentru sfaturi. L-am ales pe primul pt ca ma grabeam (http://www.cmsphera.ro/index.php/opertepromotional) si m-a dus la 230 lei cu tot cu psihologic.
Sambata am dat+luat si examenul practic (desi n-am nimerit nici unul din cele 5 talere... dar deh... nu poti sa ai doar vanatori buni :? ) si sambata viitoare il dau pe cel teoretic. Salutare!
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde lucky2004alex pe 26 Mai 2014, 10:48

salutare,
La fel am facut si eu.Esti din Vaslui?
Savage Axis StainleissSteel ,cal 308w
Beretta A300, cal 12
Gamo Whisper IGT ,cal 5,5
Avatar utilizator
lucky2004alex
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 10 Dec 2012, 12:20

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde turica teodor pe 09 Feb 2015, 15:06

Va salut! as vrea sa stiu, daca am absolvit liceul silvic cu atestatul in vanatoare, mai este necesar sa urmez un curs de arme si munitii pentru a deveni vanator?
turica teodor
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Feb 2015, 14:57

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Sly_Fox pe 09 Feb 2015, 19:28

Da,trebuie sa urmezi si cursul de arme. Atestatele profesionale,inclusiv cele dobandite in domeniul vanatorii, nu au treaba cu armele si munitiile.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde turica teodor pe 10 Feb 2015, 15:32

Ok va multumesc mult!
turica teodor
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Feb 2015, 14:57

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde luci pe 03 Mai 2015, 21:05

nu am inteles chestia cu liceul/facultatea silvica,adica daca o ai facuta iti trebuie doar o adeverinta de la scoala precum ca ai terminat acolo in locul fisei de stagiatura?
Si asta o accepta orice asociatie?
luci
 
Mesaje: 9
Membru din: 30 Iun 2014, 00:12

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde OVI762 pe 04 Mai 2015, 07:02

La Silvicultura ,vanatoarea,ca disciplina de studiu,se face un semestru in anul 3 si parca inca unul in anul 4,asta la Craiova,cel putin.Nu stiu insa daca tine loc de stagiatura,trebuie sunat la asociatia la care vrei sa dai examen;la fel si in cazul in care ai facut un liceu silvic.Cel mai bine e sa te informezi la locul faptei,sa nu te trezesti cu surprize neplacute.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde luci pe 04 Mai 2015, 13:12

aha multumesc pentru sfat :D :D
luci
 
Mesaje: 9
Membru din: 30 Iun 2014, 00:12

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde beatricelolly1 pe 18 Iun 2015, 09:21

Mersi de sfaturi
........
beatricelolly1
 
Mesaje: 2
Membru din: 18 Iun 2015, 08:24

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde blackcrotal pe 13 Aug 2015, 16:29

Alin3006 scrie:ETAPA I
..................
a) se va studia setul de intrebari de aici: http://www.mmediu.ro/paduri/vanatoare/i ... anator.pdf
.............................


Autor : Ghinda
Cu multumiri lui Yoghi pentru update.


Salut,
Din pacate la adresa de mai sus nu mai exista setul de intrebari
L-a inghitit Muma Padurii :((
respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde miha pe 10 Noi 2015, 01:48

va salut
am din 2014.04 dosarul depus la ajvps (tulcea) si stagiatura facuta, taxa de 10 mil platita, cursul de arme facut, dulapul instalat, grilele invatate.
imi poate spune cineva va rog frumos de ce anul acesta agvps nu organizeaza examen de vanatoare?
sau eventual cand se vor organiza examene si in ce judet?
cei de la tulcea sunt draguti si s-au tinut de noi
au fost inclusiv niste "cursuri" prin vara cand ni se spunea ca examenul e iminent
dar acum cand ii intrebi de examen
raspunsul e ca "am facut cerere la minister si nu primim raspuns"

deci
stie cineva?
multumesc
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde yoghi pe 10 Noi 2015, 10:42

Doua motive principale
Asociatia are nevoie de minim 50de persoane pt organizare examen(comisia trimisa de minister e platita in functie de nr vanatori)
Toti candidatii trebuie sa indeplineasca cerinta de un an vechime de la incriere
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde miha pe 10 Noi 2015, 11:01

multumesc yoghi din pacate nu e cazul niciunuia dintre motivele invocate de tine
scuza celor de la ajvps este ca anul asta s-a schimbat legea si ca mai nou a picat guvernul si ca nu mai semneaza nimeni nimic
dar mie nu mi se pare ok ca lucrurile stau asa
plus ca ni s-a spus ca NICAIERI in tara nu se organizeaza.
ma indoiesc sincer ca nicio ajvps din tara nu a strans in astia doi ani aproape 50 de insi.
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde miha pe 10 Noi 2015, 11:24

mda m-am lamurit intre timp o lasam pentru la anu.
asta este.
daca stiam ca o sa dureze atat faceam facultatea de silvicultura ca tot aia era.
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde OVI762 pe 10 Noi 2015, 13:59

miha scrie:mda m-am lamurit intre timp o lasam pentru la anu.
asta este.
daca stiam ca o sa dureze atat faceam facultatea de silvicultura ca tot aia era.



Nu chiar...aia dureaza 4 ani si nu e musai sa iesi vanator :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde yoghi pe 19 Noi 2015, 13:02

Fimiu a facut invers.Adevenit vanator si apoi s a dus la silvicultura.Azis acolo ca e vanator si aafost primit acolo fara examen direct in anul trei. :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde blackcrotal pe 20 Noi 2015, 13:30

yoghi scrie:Fimiu a facut invers.Adevenit vanator si apoi s a dus la silvicultura.Azis acolo ca e vanator si aafost primit acolo fara examen direct in anul trei. :D

Misto chestie , am vazut de curand ca nu stiu in ce tara un tataita de 80 anisori a intrat la nu stiu ce facultate , deci se poate si asa.
Deci si eu dupa ce iau examenul de vanator ma pot duce la silvicultura si sa intru direct in anul 3 ?
Ce daca fac in curand 65 anisori , mai pun inca o diploma pe perete. :)) =))
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde mario666 pe 23 Noi 2015, 16:10

Buna ziua, foarte interesant postul. Sunt si eu interesat sa pasesc in tagma vanatorilor, exista posibilitatea sa-mi sugerati vreo asociatie de vanatoare la care m-as putea inscrie pentru a imi incepe ucenicia? Mentionez ca locuiesc in Bucuresti si as prefera ceva in apropiere.

Multumesc
mario666
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Noi 2015, 15:58

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Sly_Fox pe 23 Noi 2015, 18:27

Sunt destule asociatii vanatoresti din Bucuresti si Ilfov,dar si din judetele vecine.
Principal este daca ai ceva amici vanatori,ori cunostinte,neamuri,etc. De obicei noul vanator este indrumat de cineva apropiat si se integreaza intr-un grup.
Daca optezi pentru stagiatura intr-o oarecare asociatie,aleasa la intamplare,fara sa cunosti pe nimeni,este greu,posibil sa ramai dezamagit inca de la primele experiente cinegetice aferente stagiaturii.
Cauta totusi ceva cunostinte,amici ceva,care au la randul lor prieteni vanatori,care sa te informeze si sa te introduca in aceasta tagma,sa vezi ce si cum este cu vanatoarea. Nu de alta dar vanatoarea se practica in cadrul unui grup,mai restrans sau mai extins,acest lucru traducandu-se prin incredere reciproca intre membrii grupului.
Daca nu cunosti pe nimeni nu cred sa te lipesti pe undeva,totusi vanatoarea presupune creearea unor relatii sociale si de prietenie mai complexe decat o partida de sah sau table in parc,alaturi de un amic de ocazie,cunoscut pe moment.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde miha pe 25 Noi 2015, 20:41

asta cu daca n-ai neamuri/relatii/cunostinte nu te faci vanator este gresit din toate punctele de vedere.
in al doilea rand poate omul nu este interesat sa omoare animale si se face vanator doar ca sa nu mai faca cerere la aest de fiecare &@?#¥ data cand vrea sa iasa cu arma din casa sa arda cateva patroane in poligon.
acum depinde doar de dvs daca il ajutati cu cateva informatii reale si utile in locul vrajelii cu relatii, cumetrii, etc
a inceput sa conteze mai mult ce fel de om esti decat pe cine cunosti.
nu exista niciun domeniu de activitate in tara asta la ora actuala unde sa mai functioneze ce ati spus dvs.
sunt vremuri apuse.
bine sunt mai degraba rasaritene dar in orice caz au cam trecut.
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Sly_Fox pe 25 Noi 2015, 21:12

miha scrie:asta cu daca n-ai neamuri/relatii/cunostinte nu te faci vanator este gresit din toate punctele de vedere.

Poate ai asa ai intels tu,eu nu am afirmat asa ceva,ca nu te poti face vanator daca nu ai neamuri sau cunostinte in domeniu.
Eu am spus ca este mai greu de acces in aceasta tagma fara sa aiba un minim contact cu un grup,chiar si restrans de vanatori,nu ca este imposibil asa cum ai inteles tu.Si chiar este posibil sa fie dezamagit deoarece risca sa fie respins de catre un grup,deoarece vanatorii doresc sa cunoasca cat mai bine persoanele pe care le accepta in cercul lor.
Este o realitate fara doar si poate,si nu spun ,,vrajeli''. Si inca ceva,nu vorbim de pile sau cumetrii cum eronat ai inteles si afirmi,ci de apropieri intre oameni, noi interactionari sociale,capatarea increderii,etc. Despre asta vorbeam eu,insa se pare ca nu prea ai inteles ideea.
Daca omul nu vrea sa omoare animale :oops: (alta afirmatie care ma face sa cred ca nu prea esti pe aceeasi lungime de unda cu vanatoarea)-a se citi sa vaneze,atunci nu prea are nicio treaba cu vanatoarea.
Daca vrea pentru poligon,atunci sa opteze pentru optiunea de practicare a tirului sportiv si sa urmeze procedurile specifice acestei discipline.
PS: Cam in toate domeniile din tara asta functioneaza cam ceea ce am spus eu,lumea te baga in seama doar daca in primul rand dai buna ziua,te prezinti,spui cam ce ganduri ai si dovedesti ca esti de incredere.
Cam asa stau lucrurile si in vanatoare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Clujeanul pe 25 Noi 2015, 21:18

miha scrie:nu exista niciun domeniu de activitate in tara asta la ora actuala unde sa mai functioneze ce ati spus dvs.
sunt vremuri apuse.


=))

La ora actuală, colegul @Sly_Fox are peste 3000 de mesaje publice scrise pe saitul ăsta... Totuși nu pare chiar așa de habarnist.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde miha pe 25 Noi 2015, 21:24

Sly_Fox scrie:Principal este daca ai ceva amici vanatori,ori cunostinte,neamuri,etc.


inainte de etc nu se pune virgula
doi la mana nu conteaza cate posturi are domnul fox
si ceausescu a stat 25 de ani vanator si ati vazut cum s-a terminat
nu nu
chiar este irelevant nr de posturi nu va suparati ok
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Sly_Fox pe 25 Noi 2015, 22:53

miha scrie:inainte de etc nu se pune virgula

Asa este,multumesc de atentionare.
Insa mi se pare mult mai grav sa incepi o fraza sau o propozitie cu litera mica si sa o termini fara niciun semn de punctuatie. Inainte de a atentiona pe cineva de o greseala minora,asigura-te ca nu ai facut tu altele mult mai mari. :wink:
miha scrie:doi la mana nu conteaza cate posturi are domnul fox
si ceausescu a stat 25 de ani vanator si ati vazut cum s-a terminat
nu nu
chiar este irelevant nr de posturi nu va suparati ok

Irelevanta si neinspirata comparatie. Totusi daca ai ceva de spus spune ce trebuie,nu aluneca in derizoriu.
Si te sfatuiesc totusi sa mai studiezi cat de cat gramatica ,exersand totodata scrisul,ai lacune serioase.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde yoghi pe 26 Noi 2015, 01:21

@miha
Nu comentez miile de postari pe care nu le consideri relevante.Dar la 3000 fac pariu ca jumate sunt sfaturi corecte si cel putin inca atatea interesante.

Da nu este obligatoriu sa ai cunostiinte sau prieteni pt devenii vanator dar iti garantez ca fara ei vei rezolva problema intr-o perioada dubla ca timp..Apropo nu cumva tu apelai la cunostintele noastre acum ceva timp cand cautai ""Platforme"" AR ??.(si...majoritatea pe aici vor pusti)

@mario666
daca zici ca stai in Bucuresti suna-ma si vedem ce/ unde gasim.

Ai MP!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate