Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:20

Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde metrix77 pe 28 Sep 2016, 13:34

@wolfff- ideea este ca trebuie sa te documentezi si tu putin.
Din fericire, pentru noi, incepatori, sunt foarte multe informatii. Trebuie sa iti dai si tu silinta.
Trebuie sa faci stagiatura de 1 an, ca sa inveti anumite deprinderi, legi, fauna, obiceiuri si nu in ultimul rand si colegii de grupa sa te cunoasca pe tine si tu pe ei.
In trecut, se putea ca intr-o luna sa devii vantor, dar spre bine tuturor treaba asta nu mai merge.
La fel si eu, anul trecut in matrie mi-am scos cazier, m-am incris intr-o asociatie si de atunci citesc, ma documentez. Luna viitoare voi da si eu examenul.
De multe ori mi-a venit si mie sa intreb multe, dar cautand am gasit raspuns la framatarile mele.

Asa ca pune si tu mana, citeste, studiaza si unde chiar nu gasesti raspuns, intreaba.
Lumea s-a plictisit sa tot raspunda la acelasi intrebari.
metrix77
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Apr 2015, 12:56
Locaţie: Satu Mare

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde blackcrotal pe 28 Sep 2016, 15:31

wolfff scrie:Frumos spus si explicat,ocazie cu care va multumesc,dar nu inteleg ironia altora de "a te lua peste picior/pistol",nici incepator nu ma consider inca,nu cred ca am dat cu pietre daca am intrebat ce nu am inteles,gandeste-te ca si eu la randul meu sunt calificat/expert in ceva..de ex.vii la mine si intrebi cum sa-ti construiesti o casa,si eu te iau si-ti raspund ironic...Inca o data,multumesc.

Salut wolfff,
Tu ai un forum sau un site unde sa explici pe multe pagini, an de an, acelasi lucru referitor la modul cum contruiesti tu o casa ?
Sunt convins ca NU. Daca totusi ai asa ceva, da-mi si mie linck-ul si te las fara meserie. :)

Te rog sa te uiti in sectiunea "Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!" sa vezi cate subiecte sunt deschise numai anul acesta pe tema Examenului de Vanatoare .
Dar ca sa-ti fie mai usor, sa nu te obosesti am sa-ti dau eu mai jos titlurile si nr de pagini sau de postari ale fiecaruia :
1. Cum devin vanator ? Pasi de urmat. ( 5 pagini )
2. Obtinere permis vanatoare 2016 ( 4 pagini )
3. Examen vanator 2016 ( 10 postari )
4. Avizarea psihologica pentru permisul de port arma (21 postari )
5. Sfaturi pentru un incepator ( 27 postari )
6. actele necesare pt permis port arma (6 postari )
7. Permis Vanatoare Incepator ! ( 2 pagini )
8. examen pt permis de membru vanator in 2014 ( 5 pagini )
9. 1 an...Oare e mult? ( 20 postari)
10. Cum reusesc sa devin vanator?!?
11. examen pentru permis vanatoare
12. Materiale pentru examenul de vânător
13. buna ziua
14. Un sfat util si pentru mine
15. curs arme si munitii
16. Incepator
17. acte examen vanator
18. Permisul de port arma
Deci 18 titluri de subiecte pe prima pagina din cele 3 care formeaza sectiunea aceasta. Toate trateaza acelasi subiect fie in mod punctual fie in mod general functie de intrebarile primite de la cei care doresc sa stie.
Dar daca ai sa te uiti pe forum aceleasi intrebari sunt puse si pe alte sectiuni ale forumului care nu au nici o legatura cu tema respectiva.
Sincer tu ai avea rabdare sa raspunzi timp de 1 an la aceeasi intrebare ?
Dar daca ar mai aparea si cate o personalitate puternica care ar incepe sa-ti faca capul patrat ca legile sunt proaste, ca de ce nu le schimbam sau de ce nu facem nimic sa se schimbe aceste legii, ca au auzit ei ca in cutare sau cutare tara . . .de parca noi am fi Senatul Romaniei
Cei ai face tu daca ai fi in locul colegilor nostrii care sunt pe acest forum de peste 10 ani si an de an se izbesc de acelasi lucru ?
Si acum asteptam cu interes intrebarile tale.
O zi buna
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde the_mav pe 28 Sep 2016, 16:21

Razvan, sa-ti dea Dzeu sanatate pt rabdare...inca o data, si-nca o data, etc, etc :? :? :? :)
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde blackcrotal pe 28 Sep 2016, 17:30

the_mav scrie:Razvan, sa-ti dea Dzeu sanatate pt rabdare...inca o data, si-nca o data, etc, etc :? :? :? :)

salut Mav, si eu ca si fiecare a fost la un moment dat la inceput. Dar intai am citit si apoi am intrebat . Am pus si eu intrebari tampite si m-ati suportat si pe mine asa cum ati suportat pe altii. Acum imi dau seama ce pisalog am fost asa ca incerc sa mai spal din pacate.
Daca ma gandesc bine nici acum nu am reusit sa citesc tot ce s-a postat aici in acei multi ani de cand exista forumul .
Dar sa ai mura in gura tot ce este necesar pt a parcurge etapa de stagiatura si sa vina un pufulete sa te urecheze ca de ce acepti necesitatea sa primesti recomandarea unui membru vechi de parca tu sau el sau altul dintre cei de aici sunt vinovati ca asa este scrisa legea :((.
In sfarsit ajunge pt azi ca la noapte visez urat.
O seara buna tuturor,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde yoghi pe 28 Sep 2016, 19:59

blackcrotal scrie:....
Daca ma gandesc bine nici acum nu am reusit sa citesc tot ce s-a postat aici in acei multi ani de cand exista forumul .
....


Coleguu....nu ai zis ce facusi cu examenul...la ce asociatie esti.
(sau nu am citit eu topicul...?)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde wolfff pe 28 Sep 2016, 20:38

Ca sa scurtez raspunsul/replica la ce mi-ati scris,va zic doar atat:Multumesc de tot efortul depus pentru raspunsuri.
Nu o sa mai pun intrebari decat dupa ce verific bine forumul.
Nerabdare si pasiunea pentru mediul vanatoresc m-a facut sa fiu mai impulsiv si sa-mi grabesc calea spere intrarea in mediul vostru,dar o sa am rabdare si multa rabdare..
wolfff
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 26 Sep 2016, 19:02

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde yoghi pe 29 Sep 2016, 01:40

Daca esti mai grabit poti cauta cu functia cautare din meniu.
Dar vad eu ca vei vana doar iepuri.La alte specii ai nevoie de
..rabdare. :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde blackcrotal pe 29 Sep 2016, 05:55

yoghi scrie:
Coleguu....nu ai zis ce facusi cu examenul...la ce asociatie esti.
(sau nu am citit eu topicul...?)

Mare Sef te salut,
.....
Va rog sa ramaneti on topic, nu mai tolerez derapaje.

......
Sanatate tuturor,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Dacus_Malus pe 29 Sep 2016, 13:02

am si eu o intrebare:
termenul de 30 sau 45 zile ptr. eliberare autorizatie procurare arma de vanatoare, inseamna zile lucratoare sau calendaristice?
Eu am depus ptr. prima arma pe 23 august, si pana azi nu s-a intamplat nimic.
am sunat si zic ca nu e gata.
Acasa la mine a venit doar sectoristul sa faca "cunoasterea", avizul favorabil a ajuns la biroul de arme (e atasat la cerere).
Am inteles ca trebuie sa vina cineva si de la arme si munitii sa verifice dulapul de arme.
Nu a venit nimeni, si la telefon nu mi se dau detalii, parca e cine stie ce secret de stat.
Deci termenele de 30 sau 45 zile sunt lucratoare sau calendaristice?
Multumesc.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde the_mav pe 29 Sep 2016, 13:55

Dacus_Malus scrie:am si eu o intrebare:
termenul de 30 sau 45 zile ptr. eliberare autorizatie procurare arma de vanatoare, inseamna zile lucratoare sau calendaristice?
Eu am depus ptr. prima arma pe 23 august, si pana azi nu s-a intamplat nimic.
am sunat si zic ca nu e gata.
Acasa la mine a venit doar sectoristul sa faca "cunoasterea", avizul favorabil a ajuns la biroul de arme (e atasat la cerere).
Am inteles ca trebuie sa vina cineva si de la arme si munitii sa verifice dulapul de arme.
Nu a venit nimeni, si la telefon nu mi se dau detalii, parca e cine stie ce secret de stat.
Deci termenele de 30 sau 45 zile sunt lucratoare sau calendaristice?
Multumesc.

deci..deci ...care este , de fapt esti tu, pe persoana fizica...
NUMAR DE INREGISTRARE AVETI? la ce spuneti ca ati depus...
:idea: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde the_mav pe 29 Sep 2016, 14:38

ramanem si noi pe subiect ("Cum devin vanator")?
cu rugamintea de a muta discutiile medicale pe un topic separat - de interes chiar pentru cititorii pasionati de medicina sau de rezolvarea unor astfel de situatii medicale.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Dacus_Malus pe 29 Sep 2016, 14:47

[/quote]
deci..deci ...care este , de fapt esti tu, pe persoana fizica...
NUMAR DE INREGISTRARE AVETI? la ce spuneti ca ati depus...
:idea: :!:[/quote]

deci da, am numar de inregistrare din 23 august 2016.
Culmea, parca cei de la arme citesc pe aici...
Pe la ora 14.30 m-a sunat un domn de la biroul de arme, si la ora 15.30 era la mine acasa.
Asa ca am aflat:
- dulapul meu e ok
- autorizatia va fi gata cel mai probabil marti sau miercuri (sau joi adaug eu)
- cele 30 zile pot fi calendaristice sau lucratoare, dupa cum vrea organul.
Deci, daca nu intervine altceva, marti am autorizatia gata. (sau miercuri sau joi sau vineri etc)
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde miha pe 29 Sep 2016, 14:53

vezi ce categorie iti trece pe autorizatie.
cand te duci sa o iei citeste categoria (b...) si cu anexa legii 295 in fata vezi daca se pupa cu ce vrei tu sa iti iei (teava lisa/ghintuita etc).
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Dacus_Malus pe 29 Sep 2016, 15:11

eu vroiam sa ma duc doar cu buletinul....
acu trebe sa car cu mine si legea 295+anexe... :))
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde tehărău pe 29 Sep 2016, 16:42

blackcrotal scrie:Salut wolfff,
Tu ai un forum sau un site unde sa explici pe multe pagini, an de an, acelasi lucru referitor la modul cum contruiesti tu o casa ?
Sunt convins ca NU. Daca totusi ai asa ceva, da-mi si mie linck-ul si te las fara meserie. :)

Te rog sa te uiti in sectiunea "Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!" sa vezi cate subiecte sunt deschise numai anul acesta pe tema Examenului de Vanatoare .
Dar ca sa-ti fie mai usor, sa nu te obosesti am sa-ti dau eu mai jos titlurile si nr de pagini sau de postari ale fiecaruia :
1. Cum devin vanator ? Pasi de urmat. ( 5 pagini )
2. Obtinere permis vanatoare 2016 ( 4 pagini )
3. Examen vanator 2016 ( 10 postari )
4. Avizarea psihologica pentru permisul de port arma (21 postari )
5. Sfaturi pentru un incepator ( 27 postari )
6. actele necesare pt permis port arma (6 postari )
7. Permis Vanatoare Incepator ! ( 2 pagini )
8. examen pt permis de membru vanator in 2014 ( 5 pagini )
9. 1 an...Oare e mult? ( 20 postari)
10. Cum reusesc sa devin vanator?!?
11. examen pentru permis vanatoare
12. Materiale pentru examenul de vânător
13. buna ziua
14. Un sfat util si pentru mine
15. curs arme si munitii
16. Incepator
17. acte examen vanator
18. Permisul de port arma
Deci 18 titluri de subiecte pe prima pagina din cele 3 care formeaza sectiunea aceasta. Toate trateaza acelasi subiect fie in mod punctual fie in mod general functie de intrebarile primite de la cei care doresc sa stie.
Dar daca ai sa te uiti pe forum aceleasi intrebari sunt puse si pe alte sectiuni ale forumului care nu au nici o legatura cu tema respectiva.
Sincer tu ai avea rabdare sa raspunzi timp de 1 an la aceeasi intrebare ?
Dar daca ar mai aparea si cate o personalitate puternica care ar incepe sa-ti faca capul patrat ca legile sunt proaste, ca de ce nu le schimbam sau de ce nu facem nimic sa se schimbe aceste legii, ca au auzit ei ca in cutare sau cutare tara . . .de parca noi am fi Senatul Romaniei
Cei ai face tu daca ai fi in locul colegilor nostrii care sunt pe acest forum de peste 10 ani si an de an se izbesc de acelasi lucru ?
Si acum asteptam cu interes intrebarile tale.
O zi buna


Razvane, bravo nene!

PS: Am citit ieri pe undeva pe aici ca ai probleme de sanatate. Nu mai gasesc mesajul, asa ca scriu aici: imi pare rau de vreo 3 ori: in primul rand ca esti bolnav. Asta nu doresc nimanui. Apoi ca, asa cum am mai scris, nu te faci vanator. Ai pierdut atata timp si energie pe forumul asta si tot nu o sa intelegi cu ce se mananca subiectul. Abia te asteptam,nu am uitat ca te invitasem la umblat prin munti si vai. Cand ma gandesc ca ne-ai intrebat si ce caine sa iti ei, si ce masina, ce bocanci si alte pelerine, vine si supararea a mare: nu puteam sa avem intelepciunea de a nu pune carul inaintea boilor si sa nu ne caraim degeaba?!?

Sanatate maxima iti doresc! Si lasa ideia de vanatoare, tot pescuitul e baza!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde blackcrotal pe 29 Sep 2016, 20:38

tehărău scrie:

PS: Am citit ieri pe undeva pe aici ca ai probleme de sanatate. Nu mai gasesc mesajul, asa ca scriu aici: imi pare rau de vreo 3 ori: in primul rand ca esti bolnav. Asta nu doresc nimanui. Apoi ca, asa cum am mai scris, nu te faci vanator. Ai pierdut atata timp si energie pe forumul asta si tot nu o sa intelegi cu ce se mananca subiectul. Abia te asteptam,nu am uitat ca te invitasem la umblat prin munti si vai. Cand ma gandesc ca ne-ai intrebat si ce caine sa iti ei, si ce masina, ce bocanci si alte pelerine, vine si supararea a mare: nu puteam sa avem intelepciunea de a nu pune carul inaintea boilor si sa nu ne caraim degeaba?!?

Sanatate maxima iti doresc! Si lasa ideia de vanatoare, tot pescuitul e baza!

Liviu salut,
Si mie imi pare rau ca te-am facut de 3 ori sa-ti para rau dar eu nu consider ca am pierdut timp petrecand vreo 3 sau 4 ani pe forum . Ba chiar din contra, eu cred ca timpul respectiv este castigat pt ca am acumulat multe cunostinte care pot sa faca parte si din cultura generala a unui barbat. Apoi am cunoscut si am conversat ( in scris ) cu foarte multe persoane . Toate aceste discutii mi-au imbogatit de asemenea cunostintele atat tehnice cat si sociologice.
Faptul ca m-am interesat de masina, bocanci ba chiar si de arme sau de rase de caine ce sa fac, nu mi-a spus nimeni in ianuarie 2016 ca in iulie ac am sa patesc beleau pe care am patit-o . Adevarul este ca nici nu am intrebat. Tu sti macar cu 24 de ore inainte ce-ti aduce viitorul ? Pe de alta parte decat sa ajung cu carnetul de vanator in mana si sa dau din colt in colt fara sa stiu ce vreu sa cumpar eu am obiceiul sa ma interesez temeinic si numai dupa aceea sa ma hotarasc ce am de gand sa fac.
Referitor la caraieli, si trandafirii cat de frumosi sunt au si ghimpi. "In vino veritas" se spune mergand pe principiu ca la bautura omul are limba lunga. Dar pe mine viata m-a invatat ca la nervi ( adica la caraiala) omul spune si mai multe. Oricum eu nu tin ranchiuna dar chiar si fara "pupaturi in Piata " doi oameni pot sa se poarte ca niste persoane civilizate daca cumva viata ii aduce fata in fata.
Referitor la invitatie sincer Liviu eu nu prea am luat-o in serios deoarece mie varsta si sanatatea nu-mi mai permit sa umblu 30-40 km pe zi pe ogoare arate si proaspat plouate. Nu uita ca diferenta de varsta intre noi doi si intre mine si ceilalti membri de pe forum este de vreo 20-25 anisori. Vremea cand eu eram in stare de asemenea performante a trecut de mult pt mine.
Multumesc pentru gandurile tale,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Dacus_Malus pe 06 Oct 2016, 12:28

Dacus_Malus scrie:am si eu o intrebare:
termenul de 30 sau 45 zile ptr. eliberare autorizatie procurare arma de vanatoare, inseamna zile lucratoare sau calendaristice?
Eu am depus ptr. prima arma pe 23 august, si pana azi nu s-a intamplat nimic.
am sunat si zic ca nu e gata.
Acasa la mine a venit doar sectoristul sa faca "cunoasterea", avizul favorabil a ajuns la biroul de arme (e atasat la cerere).
Am inteles ca trebuie sa vina cineva si de la arme si munitii sa verifice dulapul de arme.
Nu a venit nimeni, si la telefon nu mi se dau detalii, parca e cine stie ce secret de stat.
Deci termenele de 30 sau 45 zile sunt lucratoare sau calendaristice?
Multumesc.


Asadar revin cu situatia:
Am depus cerere ptr. prima arma in data de 23 august.
Autorizatia a fost gata in 3 octombrie (aproximativ 40 zile calendaristice).
Azi am ridicat-o, si ma uit la ea ca la sfintele moaste!
Probabil marti (11 octombrie) o sa intru in posesia armei, pe care deja am platit-o!.
PS: pe autorizatia mea scrie "arma letala lunga cu percutie centrala" - destinatia vanatoare si munitie =300 buc.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde alinboboc pe 07 Oct 2016, 09:08

Au mers aproape de perioada maxima admisa de lege, 45 zie calendaristice.Legiuitorul a prevazut ca in situatia unor verificari suplimentare, ca deh e greu ca faci click la tastatura, un numar de 15 zile calendaristice peste cele 30 zile.Termenul legal este de 30 zile calendaristice, dar nu poate depasi 45 zile.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde metrix77 pe 07 Oct 2016, 09:39

Ieri mi mi-am terminat si eu dosarul.
- analizele medicale -140 Lei
- examen psihologic 50 lei
- declaraţie pe propria răspundere, autentificata la notariat, din care să reiasă faptul că în ultimii 3 ani nu a săvârşit fapte care sunt încadrate ca infracţiuni de Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare - 20 lei.
In 30 octomnrie se da examenul la Satu Mare.
metrix77
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Apr 2015, 12:56
Locaţie: Satu Mare

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Dacus_Malus pe 07 Oct 2016, 12:59

multa bafta!
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde racareanu ion pe 07 Oct 2016, 18:35

metrix77 scrie:Ieri mi mi-am terminat si eu dosarul.
- analizele medicale -140 Lei
- examen psihologic 50 lei
- declaraţie pe propria răspundere, autentificata la notariat, din care să reiasă faptul că în ultimii 3 ani nu a săvârşit fapte care sunt încadrate ca infracţiuni de Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare - 20 lei.
In 30 octomnrie se da examenul la Satu Mare.


Salutare,eu am dat examen anul acesta in mai si la dosar, ni s-a cerut declaratie din care sa reiasa, ca in ultimii 5 ani n-am savarsit fapte care sunt incadrate ca infractiuni. Ar trebui sa mai intrebi pe la asociatie,altfel risti sa-ti fie respins dosarul.
Bafta.
racareanu ion
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Dec 2010, 11:46
Locaţie: Pitesti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde alinboboc pe 08 Oct 2016, 08:35

In ultimii 5 ani sa nu fii savarsit fapte care sa nu fie incadrate ca infractiuni de L407/2006 actualizata, asta ar fi fost formularea, dar acum......
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde metrix77 pe 09 Oct 2016, 09:00

Da, mă interesez sa văd exact.
metrix77
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Apr 2015, 12:56
Locaţie: Satu Mare

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde OVI762 pe 09 Oct 2016, 18:21

alinboboc scrie:In ultimii 5 ani sa nu fii savarsit fapte care sa nu fie incadrate ca infractiuni de L407/2006 actualizata, asta ar fi fost formularea, dar acum......


Si daca le-ai savarsit sa nu te fi prins careva :mrgreen: De asemenea,daca ai fluierat in biserica,daca te-ai basit la poarta popii sau ai fu.ut-o pe nevasta primarului sau pe sora sefului de post nu mai pupi pusca in veci :lol: :lol: :lol: Bafta si nervi tari,o sa ai nevoie :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde alinboboc pe 10 Oct 2016, 07:31

@OVI62, asta cu primarul, merge taica, nu multi au noocul sa o faca, la popa nu ma bag ca deh, dar nici unul nici celalalt nu are treaba cu pusca si cu legea 407.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde metrix77 pe 12 Oct 2016, 08:56

Am fost azi la asociatie. Cand le-am spus ca declaratia trebuie data pentru ultimii 5 ani au cascat gura.
Mi-au aratat ordinul din 2014 :), le-am spus despre ce e vorba, au intrat in panica si au inceput sa caute ordinul din 2016! Pe toti candidatii i-au pus sa faca declaratia pentru ultimii 3 ani ....
Acum vor pune mana sa ii sune, sa refaca declaratia la notar!

Acum alta problema, din cate stiu eu, cel care te recomanda, trebuie sa fie vantor, cu vechime de cel putin 1 an.
In trecut erau 5 ani din cate stiu.
Ei spun sa gasim unul cu vechime de 5 ani sa fim siguri.
Domnule, aici nimeni nu mai citeste legea?, oridinul? cum poti sa organizezi examen cand tu nu stii nimic?
Trebuie sa vina un candidat sa iti spuna cum sa-ti faci legal treaba?!?!?
metrix77
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Apr 2015, 12:56
Locaţie: Satu Mare

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde alinboboc pe 12 Oct 2016, 09:47

Puteau sa-ti arate n ordine de la Tepes in coace, un ordin, nu "bate" o lege>termenul de 5 ani este stipulat in 407 modificata si completata.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde metrix77 pe 12 Oct 2016, 10:10

bine ca mi-ati atras atentia, ca altfel in 30 octombrie o mierleam.
Oricum, omul a fost deschis si si-a asumat greseala si are timp sa o indrepte.
metrix77
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Apr 2015, 12:56
Locaţie: Satu Mare

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde xlex pe 04 Noi 2016, 15:15

Buna ziua si bine v-am gasit!

Sper sa ma puteti ajuta cu o nelamurire. Doresc sa devin vanator iar in momentul de fata detin permis de port arma cat. B, am si cursul pe linie de arme si munitii cu examenul promovat plus adeverinta ca am efectuat trageri cu arme de vanatoare in poligon. In cazul in care gasesc o asociatie cu locuri disponibile mai trebuie sa trec prin toata procedura cu fisa medicala aviz psihologic si toate cele?

Va multumesc!
xlex
 
Mesaje: 3
Membru din: 04 Noi 2016, 14:31
Locaţie: Targu Mures

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde metrix77 pe 04 Noi 2016, 15:33

Salut si bun venit pe forum!
Daca nu au trecut cei 5 ani, nu ai nevoie sa iti refaci vizitele medicale.
Gasasti o asociatie si gata, te apuci de treaba.

P.S. era bine sa treci pe la rubrica de prezentare!
metrix77
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Apr 2015, 12:56
Locaţie: Satu Mare

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 73 vizitatori

Publicitate