Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:03

Prezentare Adrian. B

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Prezentare Adrian. B

Mesajde Bragaru pe 02 Aug 2021, 14:49

Va salut colegi vanatori!

Dupa aproape 2 ani de practica pe unul din fondurile frumoase ale AJVPS Braila alaturi de prieteni si colegi amabili si buni indrumatori pe calea cinegeticii, din 2020 am devenit vanator. Am fost atras de aceasta deprindere inca din copilarie cand participam uneori la iesirile pe plaiurile din lunca Dunarii alaturi de nasul meu, la un antrenament cu cainii sau la vreun jupuit de vulpe sau iepure (cand inca se pretuiau blanurile). Acum incerc sa ma bucur de natura in timpul liber (in weekend-uri) la cate o partida de vanatoare si in masura in care se poate, la gestionarea fondului.
Citesc forumul de cativa ani si am gasit multe informatii folositoare, pe care, de altfel nu prea ai de unde sa le obtii decat de la oameni cu experienta precum violiv sau sly_fox si nu numai. Dupa ce am indragit postarile si modul de comunicare a unor membri, am trait si dezamagirea de a afla ca nu mai sunt printre noi de ceva vreme.
Mi-ar placea sa contribui la imbunatatirea imaginii gestionarilor cinegetici in aceste vremuri in care pozitia "vanatorului" in societate este alterata, insa nu stiu in ce masura voi reusi. Acum doar zgarai suprafata facand minimul din ceea ce ar trebui sa faca fiecare dintre noi, si anume sa fim la curent cu realizarile (daca exista vreuna in ultima vreme), nerealizarile sau lipsa de reactie a celor care reprezinta grupul oamenilor pasionati de natura si cinegetica.
Spunand cateva cuvinte despre situatia acutala, am un profund sentiment de dezamagire cand vad ca asociatiile si-au pierdut credibilitatea si calitatea de primi evaluatori ai faunei in defavoarea unor organizatii fara mare expertiza in domeniu, dar cu mare determinare si interese financiare.
In speranta ca vom reusi sa indreptam cate ceva, ne mai auzim pe forum pe diverse subiecte.

Mult spor va doresc tuturor si o zi frumoasa!
12, .243
Bragaru
 
Mesaje: 6
Membru din: 03 Ian 2021, 21:35

Re: Prezentare Adrian. B

Mesajde popaliviu pe 02 Aug 2021, 15:01

Bine ai venit! Frumoasă intrare.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Prezentare Adrian. B

Mesajde laurul pe 02 Aug 2021, 16:48

Bun venit, Adrian!!!!
:ymapplause:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Prezentare Adrian. B

Mesajde tehărău pe 02 Aug 2021, 17:49

Bun venit! Asa DA!
Am o bună presimțire ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Prezentare Adrian. B

Mesajde Sly_Fox pe 02 Aug 2021, 19:42

Bragaru scrie:Citesc forumul de cativa ani si am gasit multe informatii folositoare, pe care, de altfel nu prea ai de unde sa le obtii decat de la oameni cu experienta precum violiv sau sly_fox si nu numai.

Salutare și bine ai venit!
Dacă prin ale mele postări am reușit să ajut pe cineva cu ceva, mă bucur nespus!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prezentare Adrian. B

Mesajde mihai_tud pe 03 Aug 2021, 09:53

Bine ai venit printre noi!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Prezentare Adrian. B

Mesajde Ghinda pe 03 Aug 2021, 12:55

Bun venit!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Adrian. B

Mesajde pipabh pe 03 Aug 2021, 13:46

Bine ai venit!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Prezentare Adrian. B

Mesajde costel9974 pe 03 Aug 2021, 19:02

bine ai venit printre noi :ymhug:
costel9974
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 21 Iul 2008, 16:49
Locaţie: BAIA DE ARAMA


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate