Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:37

Prima vânătoare

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Prima vânătoare

Mesajde Tedy42 pe 27 Noi 2022, 17:16

Bună seara! În cele ce urmează voi relata prima mea experienţă în calitate de vânător, astfel:
După ,,lupte seculare," care au durat aproximativ 30 de zile, am obţinut autorizaţia de procurare a armei şi muniţiei, fiţuica fiind materializată într-o semi Beretta A400 Ultralite ( sh ) dar achiziţionată la un preţ foarte bun ( în special pentru vânzător ), eu fiind extrem de fericit că nu au fost trase mai mult de o mână, două, de cartuşe, proprietarul, de dinaintea celui de la care am achiziţionat-o, fiind un bătrânel din Geramania, care nu se prea putea deplasa şi a ţinut-o mai mult în dulap ( conform anunţului de pe cel mai sigur site dedicat unor astfel de tranzacţii din România, în speţă www.ţeparii.ro ). Astfel dotat, am intrat impetuos în mijlocul evenimentelor, imediat ce am ajuns pe fond, din dreapta s-a ridicat un fazan, reacţie rapidă, epolat, foc, piesa doborâtă, instant, de la aproximativ 90 de m, sare un al 2-lea cocoş, distanţa nu mă sperie, epolez, foc, fazanul pică lovit cu 3 mm deasupra ciocului ( constatare ulterioară focului ). Probabil de la zgomot din dreapta sare şi un iepure, ţintă facilă dat fiind faptul că arma era deja epolată, foc, urechiatul face trei tumbe şi pică lat, asigurându-mi triple-ul, când, la 200 de m văd ieşind un mistreţ de 400-450 kg, asupra căruia nu am mai tras, spre uşurarea colegilor de grupă, care au afirmat în cor: ,,Ce noroc că nu mai avea un cartuş, că îl nenorocea şi pe ăsta...", iar pe urmă, pe urmă m-am trezit...

Pamfletul de mai sus îl dedic colegilor de pe forum, în special acelora pe care i-am terorizat cu nşpee mii de întrebări şi totuşi trebuie să precizez că există şi un sâmbure de adevăr, ieri primind botezul la fazan.

Seară faină şi să auzim de bine!
Tedy42
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Feb 2022, 13:22
Locaţie: București

Re: Prima vânătoare

Mesajde yoghi pe 27 Noi 2022, 21:51

Auzim bre...de bine
Dar povestea cu mistretul de 400 kile e visul din vis bre.sa nu mai zic de fazanii si iepuri pe aceeasi autorizatie.!

Ps. beretta de la batranelul olog era tot in vis? :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prima vânătoare

Mesajde Dr.47 pe 27 Noi 2022, 23:54

Mișto visul!
Yoghi, pt iepure si fazan pe aceeasi autorizatie: Habibi, come to Calarasi!
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Prima vânătoare

Mesajde popaliviu pe 28 Noi 2022, 13:36

Frumos vis! Felicitări pentru botez! Când am citit că ai doborât fazanul la 90 metri, îmi urcase sângele la mansardă =))
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Prima vânătoare

Mesajde Ghinda pe 29 Noi 2022, 08:24

Ai pus botul! =)) =)) =))
Vise taica, vise!!!
Felicitări autorului, ține steagul sus!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima vânătoare

Mesajde Tedy42 pe 03 Dec 2022, 17:02

yoghi scrie:Auzim bre...de bine
Dar povestea cu mistretul de 400 kile e visul din vis bre.sa nu mai zic de fazanii si iepuri pe aceeasi autorizatie.!

Ps. beretta de la batranelul olog era tot in vis? :D

Seara bună, tuturor!
Iniţial voiam să scriu: un ,,godac de 400 de kg, doborât cu un al 4-lea cartuş, apărut în mod miraculos, dat fiind faptul că magazia Berettei era limitata la 2, plus unul pe ţeavă", dar mi-am zis că nici baronul nu le înflorea chiar în halul ăsta... :D
Cât despre armă, Beretta descrisă, chiar s-a concretizat, doar că vânzătorul este un coleg de serviciu, diametral opus bătrânelului din poveste:))
Mulţumesc tuturor pentru urările de bine şi să auzim ( numai ) de bine!
Tedy42
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Feb 2022, 13:22
Locaţie: București

Re: Prima vânătoare

Mesajde UrsuAke pe 06 Dec 2022, 20:33

Visul adevarat e autorizatia de prima arma obtinuta in 30 de zile...
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Prima vânătoare

Mesajde Tedy42 pe 18 Dec 2022, 10:13

UrsuAke scrie:Visul adevarat e autorizatia de prima arma obtinuta in 30 de zile...

În cazul meu a durat aproximativ 30 de zile cu tot cu înscrierea armei şi eliberarea permisului, dar se pare că am avut noroc, colegului meu de grupă, care a depus dosarul cu o întârziere de 2 zile, i s-a eliberat autorizaţia săptămâna trecută, el optând şi achitând inclusiv taxa aferentă regimului de urgenţă...
Tedy42
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Feb 2022, 13:22
Locaţie: București

Re: Prima vânătoare

Mesajde Dr.47 pe 18 Dec 2022, 16:32

La prima arma platesti degeaba taxa de urgenta.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Prima vânătoare

Mesajde Sly_Fox pe 18 Dec 2022, 20:46

Mai plătește cineva taxă de urgență? Pentru ce? Că tot minim o lună durează formalitățile!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prima vânătoare

Mesajde Skyler pe 19 Dec 2022, 09:54

Mai exista prin unele judete, cum am mai zis. In regim de urgenta mi-au scos autorizatia de prima arma in 10 zile, acum aproape doi ani, cu toate formalitatile. A doua autorizatie, tot cu taxa platita pentru urgenta, a iesit in 4 zile.
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Prima vânătoare

Mesajde tehărău pe 23 Dec 2022, 20:38

Bun venit!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate