Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:49

Salutare

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Salutare

Mesajde Alecs236 pe 15 Ian 2023, 23:01

Vă salut,

Eu sunt Alex și anul ăsta intenționez să devin vânător.
Tocmai mi-am obținut cazierul și în următoarele săptămâni o să caut o firmă pentru cursul de arme și muniții (locuiesc în București, prin urmare orice recomandare pentru un instructor de pe aici ar fi bine venită :D).
Ca și asociație, având domiciliul prin județul Vâlcea, o să încerc să mă înscriu ca stagiar la una cu fond pe acolo deși mi se par cam piperate tarifele lor.

În rest, abia ce am început să studiez legislația specifică și sunt în etapa de acumulare a cât mai multor informații.
Alecs236
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Dec 2022, 23:08

Re: Salutare

Mesajde popaliviu pe 15 Ian 2023, 23:36

Bine ai venit, spor la învățat!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Salutare

Mesajde Skyler pe 15 Ian 2023, 23:37

Salut, bine ai venit!

Felicitari pentru alegerea de a deveni vanator, sunt convins ca nu o sa regreti. Preturile sunt cam piperate peste tot, nu e o pasiune ieftina. Pe langa taxa anuala de membru vanator, o sa investesti sume masive in echipamente, arme si munitie. Eu sunt vanator de doar doi ani si daca stiam ca o sa bag asa multi bani nu ma mai apucam, dar acum nu m-as lasa pentru nimic in lume.

Gasesti pe acesti forum absolut toate informatiile de care ai nevoie, daca vrei iti pot pune linkuri pentru toata legislatia si pentru manualul de pregatire pentru examenul de vanator (cel scris de Selaru). Nu cred ca e loc mai bun decat acest forum pentru a afla raspunsul la toate intrebarile pe care le-ai putea avea ca incepator.
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Salutare

Mesajde unknown pe 16 Ian 2023, 23:27

Alecs236 scrie:Vă salut,

Eu sunt Alex și anul ăsta intenționez să devin vânător.
Tocmai mi-am obținut cazierul și în următoarele săptămâni o să caut o firmă pentru cursul de arme și muniții (locuiesc în București, prin urmare orice recomandare pentru un instructor de pe aici ar fi bine venită :D).
Ca și asociație, având domiciliul prin județul Vâlcea, o să încerc să mă înscriu ca stagiar la una cu fond pe acolo deși mi se par cam piperate tarifele lor.

În rest, abia ce am început să studiez legislația specifică și sunt în etapa de acumulare a cât mai multor informații.


Bine ai venit!

Conform ultimelor modificari legislative stagiatura este acum de doar 6 luni dar din pacate , momentan, examenul se organizeaza doar o singura data pe an (sa speram ca se vor aduce modificari si la acest aspect pentru ca aceasta modificare nu schimba foarte mult situatia actuala).

La Valcea examenul a fost organizat pe data de 26.03.2022 (daca asociatia vizata de tine este una care organizeaza examenul la Valcea...mai sunt cateva exceptii cu asociatii private ce detin fonduri in mai multe zone din tara si au examen organizat separat de judetele unde au aceste fonduri) asa ca sunt sanse mari ca examenul din acest an de la Valcea sa fie organizat tot in luna martie si, din pacate, nu vei indeplini conditiile legate de stagiatura deci te poti gandi doar la examenul din martie 2024 (dar poate ai un mare noroc si se vor aduce ceva modificari astfel incat sa mai organizeze inca un examen dupa 6 luni de la cel din martie).

Vei avea nevoie de fisa medicala si aviz psihologic pentru cursul de arme si munitii dar si pentru dosarul de examinare de la asociatie cat si pentru prima cerere de autorizatie cumparare arma pe care o vei face dupa aproximativ 2 luni dupa ce vei lua examenul.
Costul lor este de 300-400 lei dar poate diferi de la zona la zona dar problema este ca fisa medicala si avizul psihologic sunt valabile doar 6 luni asa ca ai doar doua variante:
1.platesti si faci fisa medicala si avizul psihologic de doua ori: o data pentru cursul de arme si munitii pe care inteleg ca vrei sa il faci acum si a doua oara chiar inainte de examenul de vanatoare
2.platesti si faci fisa medicala si avizul psihologic o singura data dar programezi foarte bine totul: faci cursul de arme si munitii astfel incat sa il termini cu vreo luna inainte de examenul de vanatoare (tine cont si de faptul ca durata cursului este de aproximativ o luna) si evident fisa medicala si avizul psihologic il faci exact inainte de curs (si va fi valabil pentru toate....evident cu conditia sa iei examenul de vanatoare din prima incercare sau cat mai repede posibil daca nu iei din prima)

Citeste prin forum si vei acumula foarte multe informatii iar in caz ca inca mai ai nelamuriri sau intrebari revino cu ele si vom incerca sa te ajutam.
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Salutare

Mesajde tehărău pe 17 Ian 2023, 00:57

Bun venit!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Salutare

Mesajde Alecs236 pe 17 Ian 2023, 22:30

Mulțumesc mult pentru informații!

Cel mai probabil o să urmez a doua variantă pentru că acum am realizat că aș fi plătit de două ori fișa medicală și chiar nu am motive să mă grăbesc momentan cu înscrierea la cursul de arme și muniții.

Aștept o comunicare oficială cu programarea examenului și încerc să mă sincronizez în funcție de data lui (mai mult ca sigur o să pot să-l dau în prima parte din 2024).

Între timp, am o întrebare la care încă nu am găsit un răspuns în legislație: Doi vânători pot să utilizeze același dulap de arme dacă au același domiciliu? (am deja un vânător în familie și la prima vedere eu aș crede că e legal)
Alecs236
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Dec 2022, 23:08

Re: Salutare

Mesajde yoghi pe 18 Ian 2023, 00:59

Daca au numai arme.cu acceasi destinatie.
Adica tu ai arma de.vanatoare si fratele la fel.
Daca fratele are si un pistol ,nu se mai peemite accesul.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Salutare

Mesajde Ghinda pe 18 Ian 2023, 08:21

Alecs236 scrie:Mulțumesc mult pentru informații!

Cel mai probabil o să urmez a doua variantă pentru că acum am realizat că aș fi plătit de două ori fișa medicală și chiar nu am motive să mă grăbesc momentan cu înscrierea la cursul de arme și muniții.

Aștept o comunicare oficială cu programarea examenului și încerc să mă sincronizez în funcție de data lui (mai mult ca sigur o să pot să-l dau în prima parte din 2024).

Între timp, am o întrebare la care încă nu am găsit un răspuns în legislație: Doi vânători pot să utilizeze același dulap de arme dacă au același domiciliu? (am deja un vânător în familie și la prima vedere eu aș crede că e legal)


Nu te juca!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Salutare

Mesajde DanCo pe 18 Ian 2023, 10:30

Nici dacă ambii au arme de vanatoare nu este ok zic eu. Fiecare este autorizat sa dețină, sa poarte și sa folosească arme cu serii diferite și poate în calibre diferite. S-a mai discutat problema pe forum. Fiecare vanator poate avea acces doar la arma-armele trecute în permis. Dacă împrumuți arma de la un alt vanator trebuie sa faci hârtii și sa anunți politia ulterior. Cum ar fi sa ai acces permanent la arme care nu sunt a tale?
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Salutare

Mesajde unknown pe 18 Ian 2023, 18:01

Alecs236 scrie:Mulțumesc mult pentru informații!

Cel mai probabil o să urmez a doua variantă pentru că acum am realizat că aș fi plătit de două ori fișa medicală și chiar nu am motive să mă grăbesc momentan cu înscrierea la cursul de arme și muniții.

Aștept o comunicare oficială cu programarea examenului și încerc să mă sincronizez în funcție de data lui (mai mult ca sigur o să pot să-l dau în prima parte din 2024).

Între timp, am o întrebare la care încă nu am găsit un răspuns în legislație: Doi vânători pot să utilizeze același dulap de arme dacă au același domiciliu? (am deja un vânător în familie și la prima vedere eu aș crede că e legal)


Pentru ca lasa loc de prea multe interpretari si pot exista atat cazuri de compatibilitate (dar riscante) cat si de incompatibilitate (vezi ce zicea @yoghi mai sus) cel mai sigur pentru tine ar fi sa cumperi un dulap de arme doar pentru tine (suma platita pe dulap s-ar putea dovedi cu mult mai mica decat o eventuala pierdere ulterioara cauzata de impartirea unui dulap cu alti vanatori).

Un exemplu concret de compatibilitate si care la inceput nu pare a avea nicio problema:
-aveti amandoi cate o carabina de vanatoare cu acelasi calibru.
-ambele arme au efectuat obligatoriu tragerile experimentale (pentru ca sunt arme cu tevi ghintuite) si au fost inregistrate in evidenta politiei astfel ca de acum se cunoaste "amprenta" fiecarei arme care este unica in privinta urmelor lasate de cuiul percutor, gheara extractoare...
-in lipsa ta celalalt vanator comite o infractiune cu arma ta (pentru ca are acces la dulap), sunt gasite tuburile goale la locul unde s-a comis infractiunea, tuburi ce vor conduce imediat catre tine si de aici vei avea numai probleme (va trebui sa iti dovedesti nevinovatia....intre timp se va intocmi un dosar penal pe perioada caruia vei sta fara arma)
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Salutare

Mesajde Alecs236 pe 18 Ian 2023, 18:18

Menționez că nu am intenția de a mă juca.
În final pentru prețul unui alt dulap nu merită să-mi fac de lucru cu viduri legislative care mă pot afecta cam destul de neplăcut.
Speram doar că poate cineva a mai auzit de vreo situație asemănătoare.
Alecs236
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Dec 2022, 23:08

Re: Salutare

Mesajde DanCo pe 18 Ian 2023, 20:40

Partea cu testele experimentale este discutabila. La ambele carabina pe care la am, când le-am dus la politie pentru înscriere în permis, cei de la arme și munitii au zis sa le las cu blocatorul pe trăgaci. Cum au făcut testul? Nu au tras cu armele.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Salutare

Mesajde unknown pe 18 Ian 2023, 21:01

DanCo scrie:Partea cu testele experimentale este discutabila. La ambele carabina pe care la am, când le-am dus la politie pentru înscriere în permis, cei de la arme și munitii au zis sa le las cu blocatorul pe trăgaci. Cum au făcut testul? Nu au tras cu armele.


Interesant.
Poate ne lumineaza cineva.

P.S.
Carabinele au fost cumparate noi ?
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Salutare

Mesajde DanCo pe 18 Ian 2023, 21:55

Da. Ambele au fost noi.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Salutare

Mesajde yoghi pe 19 Ian 2023, 04:05

Din motive de logistica...lipsa incapere sau lipsa bazin cu apa, sau bazin gaurit de tragator bine pregatit, in multe judete ,inclusiv bucuresti Nu se mai fac trageri (si asa era o prostie tragerea ,pt ca dupa , corect urma scanarea si arhivarea in calculator .si pt ca scanerul nu era performant si nici memorie destula nu exista pt arhivare ..au renuntat)


Mai fratilor in lege scrie ca imprumutul se face catre persoane care au acest drept.( adica arme cu acceasi destinatie.) Nu conteaza ca unul are ij de 16 si altul are watherby .460


Nu inteleg exprimarea ""nu e ok" . Ok la unu este Niet la altul. Deci e legal sau nu.!


Ps. Ca sa dormi linistit mergi la AESt si intreba lucratorul care de ocupa de zona ta si insista sa_ti zica articolul
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Salutare

Mesajde yoghi pe 19 Ian 2023, 04:07

..
Sa dublat mesajul
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Salutare

Mesajde Skyler pe 19 Ian 2023, 08:30

DanCo scrie:Cum au făcut testul? Nu au tras cu armele.

Nu se mai face testul. La mine nici nu au tinut carabina, au verificat seriile si m-au trimis cu ea acasa pana au trecut ei in permis arma.
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Salutare

Mesajde popaliviu pe 19 Ian 2023, 13:21

unknown scrie:
Alecs236 scrie:Mulțumesc mult pentru informații!

Cel mai probabil o să urmez a doua variantă pentru că acum am realizat că aș fi plătit de două ori fișa medicală și chiar nu am motive să mă grăbesc momentan cu înscrierea la cursul de arme și muniții.

Aștept o comunicare oficială cu programarea examenului și încerc să mă sincronizez în funcție de data lui (mai mult ca sigur o să pot să-l dau în prima parte din 2024).

Între timp, am o întrebare la care încă nu am găsit un răspuns în legislație: Doi vânători pot să utilizeze același dulap de arme dacă au același domiciliu? (am deja un vânător în familie și la prima vedere eu aș crede că e legal)


Pentru ca lasa loc de prea multe interpretari si pot exista atat cazuri de compatibilitate (dar riscante) cat si de incompatibilitate (vezi ce zicea @yoghi mai sus) cel mai sigur pentru tine ar fi sa cumperi un dulap de arme doar pentru tine (suma platita pe dulap s-ar putea dovedi cu mult mai mica decat o eventuala pierdere ulterioara cauzata de impartirea unui dulap cu alti vanatori).

Un exemplu concret de compatibilitate si care la inceput nu pare a avea nicio problema:
-aveti amandoi cate o carabina de vanatoare cu acelasi calibru.
-ambele arme au efectuat obligatoriu tragerile experimentale (pentru ca sunt arme cu tevi ghintuite) si au fost inregistrate in evidenta politiei astfel ca de acum se cunoaste "amprenta" fiecarei arme care este unica in privinta urmelor lasate de cuiul percutor, gheara extractoare...
-in lipsa ta celalalt vanator comite o infractiune cu arma ta (pentru ca are acces la dulap), sunt gasite tuburile goale la locul unde s-a comis infractiunea, tuburi ce vor conduce imediat catre tine si de aici vei avea numai probleme (va trebui sa iti dovedesti nevinovatia....intre timp se va intocmi un dosar penal pe perioada caruia vei sta fara arma)


Sau imaginează-ți că celălalt vânător îți ia arma și împușcă 100 de persoane.......și după, pleacă pe Marte cu o navetă NASA furată de pe aeroportul Henry Coandă! :ympeace:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Salutare

Mesajde unknown pe 19 Ian 2023, 23:58

yoghi scrie:

Mai fratilor in lege scrie ca imprumutul se face catre persoane care au acest drept.( adica arme cu acceasi destinatie.) Nu conteaza ca unul are ij de 16 si altul are watherby .460



Ai dreptate in aceasta privinta (am pus articolul din lege mai jos ca sa fie mai clar) desi nu s-a pus problema instrainarii temporare in cazul acesta.

ART. 38 din L 295/2004
Înstrăinarea temporară a armelor de vânătoare
(1) Titularul dreptului de a purta şi folosi arme de vânătoare poate încredinţa unei alte persoane autorizate pentru portul şi folosirea unor astfel de arme una sau mai multe dintre acestea, precum şi muniţia aferentă, în limitele prevăzute de lege, în vederea utilizării la vânătoare.


Aici, insa, @Alecs236 nu instraineaza temporar armele lui catre cineva si nici invers si in plus in oricare din cazuri s-ar regasi ar fi obligati de norme sa si declare instrainarea temporara.

ART. 14 din HG 11/2018

(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), titularul dreptului de a purta şi folosi arme de vânătoare care a înstrăinat temporar armele deţinute în condiţiile art. 38 din Lege, are obligaţia ca, în termen de 2 zile lucrătoare de la înstrăinarea temporară a armelor, să notifice organul de poliţie competent, prezentând în acest sens un document din care să rezulte datele de identificare a persoanei căreia i-au fost încredinţate armele, datele de identificare ale armelor, cantitatea de muniţie, după caz, precum şi perioada încredinţării.
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Salutare

Mesajde unknown pe 20 Ian 2023, 00:10

popaliviu scrie:
Sau imaginează-ți că celălalt vânător îți ia arma și împușcă 100 de persoane.......și după, pleacă pe Marte cu o navetă NASA furată de pe aeroportul Henry Coandă! :ympeace:


Poate ca a fost un pic fortat exemplul meu.
Eu am scris ca se poate comite o infractiune fara insa a ma referi neaparat la o crima (te-ai gandit tu la asta).
Pentru ca tot suntem pe un forum de vanatoare ne putem gandi la infractiunea de braconaj cinegetic (in mod sigur se mai pot comite multe alte infractiuni cu o arma de vanatoare).

Sa-mi fie cu iertare daca scriu chestiuni "din carti" (din lege) eu, care , la momentul asta, am experienta 0, fiind doar un "greenhorn" (sau poate nici atat, deocamdata) si va rog pe aceasta cale sa fiu corectat (cu argumente) in caz ca scriu prostii si "dezinformez", din nestiinta.

P.S.
Multumesc @DanCo; @yoghi ; Skyler pentru informatiile legate de tragerile experimentale.
Nu stiam ca exista zone din tara unde aceste trageri experimentale nu se mai efectueaza, din diverse motive.
Voi afla probabil la prima carabina cumparata cum sta treaba la mine in zona si am sa revin cu informatii.
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Salutare

Mesajde yoghi pe 20 Ian 2023, 13:33

Tocmai pt a acoperii toate cazurile de inprumut au ascris acolo instrainare. Acum igp considera ca momentul in care arma nu este in posesia ta este instrainare si este temporala pt ca la un moment va reveni la line. Ca o dai 5 min sa traga un foc sau sa o duca la armurier ,catre frate ,tata sau prieten e instrainare.

Accesul tatalui la arma din dulapul comun ,tot instrainare e ..binenteles cand o ia din dulap are acordul tau ,altfel iti pui blocator pe tragaci
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Salutare

Mesajde unknown pe 21 Ian 2023, 00:40

yoghi scrie:Tocmai pt a acoperii toate cazurile de inprumut au ascris acolo instrainare. Acum igp considera ca momentul in care arma nu este in posesia ta este instrainare si este temporala pt ca la un moment va reveni la line. Ca o dai 5 min sa traga un foc sau sa o duca la armurier ,catre frate ,tata sau prieten e instrainare.

Accesul tatalui la arma din dulapul comun ,tot instrainare e ..binenteles cand o ia din dulap are acordul tau ,altfel iti pui blocator pe tragaci


Tu ai dreptate oarecum (legea e si usor incompleta), totusi eu continui sa cred ca o instrainare temporara este completa doar dupa indeplinirea ultimei conditii si anume de declarare in maxim 2 zile lucratoare de la instrainare altfel proprietarul ori este in ilegalitate atata timp cat arma nu mai este la el sau o are in continuare
si inseamna ca instrainarea temporara nu s-a efectuat.

Ce este incomplet/neacoperit in lege este aceasta perioada de pana la 2 zile lucratoare in care nu esti obligat sa declari nimic dar totusi se ia in considerare pentru instrainare temporara iar aceste zile se activeaza sau se dezactiveaza in functie de decizia proprietarului de a declara sau nu o instrainare temporara (declaratie sustinuta de orice tip document cu conditia ca acesta sa contina "datele de identificare a persoanei căreia i-au fost încredinţate armele, datele de identificare ale armelor, cantitatea de muniţie, după caz, precum şi perioada încredinţării").
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Salutare

Mesajde AlexMihai pe 25 Ian 2023, 08:15

Alecs236 scrie:Mulțumesc mult pentru informații!

Cel mai probabil o să urmez a doua variantă pentru că acum am realizat că aș fi plătit de două ori fișa medicală și chiar nu am motive să mă grăbesc momentan cu înscrierea la cursul de arme și muniții.

Aștept o comunicare oficială cu programarea examenului și încerc să mă sincronizez în funcție de data lui (mai mult ca sigur o să pot să-l dau în prima parte din 2024).

Între timp, am o întrebare la care încă nu am găsit un răspuns în legislație: Doi vânători pot să utilizeze același dulap de arme dacă au același domiciliu? (am deja un vânător în familie și la prima vedere eu aș crede că e legal)




Aceeași întrebare o aveam si eu datorita faptului ca am baiatul cel mare care este invățăcel in ale vanatorii si va da examen in toamna acestui an. Raspunsul celor de la arme si munitii a fost NU clar. Fiecare are dulapul lui personal chiar daca locuiesc la acelasi domiciliu.
AlexMihai
 
Mesaje: 2
Membru din: 19 Noi 2022, 20:41


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate